Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Balage » 2017.02.21. 14:46

Kedves Tamás,

biztos, hogy a fényszennyezés miatt nem tudod kihasználni a távcsöveket mélyegezés kapcsán. Ha van lehetőséged, települj ki fényszennyezéstől mentes égbolt alá, ott majd kitárulkozik a 150-es ;) mélyegek további titka, hogy a lehető legkisebb nagyításon kell nézni őket, ha nagy kiterjedésűek. Nincs az a Messier-objektum, amit ne látnál megfelelően sötét égről. Ajánlom Vizi Péter Csillagatlasz kistávcsövekhez c. könyvét, abban csak rajzok vannak és szépen visszaadják a vizuális látványt, bár azok is sötét égről készültek.

Városból főleg Hold, bolygók, kettőscsillagok, változócsillagok észlelhetők, ezekhez viszont nagy nagyítás érdemes, a 70es refid tökéletes kezdés erre. Marstól ne várj sokat, folyamatosan távolodik, de nyáron sem volt túl látványos kisebb távcsövekkel. Most a Vénusz ragyog a nyugati égen, a fázisa kiválóan megfigyelhető kis nagyítással is. Jupiter, Szaturnusz viszont nagyon jó lesz, ha már elérhető magassában tudod nézni, érdemes mindkét csővel észlelni őket és összehasonlítani a látványt. Jupiter sávjai és a négy Galileo-hold tuti látszani fog, Szaturnusz gyűrűje meg észbontó lesz elsőre megpillantva ;) A Titan is biztos fog látszani városi égről a 150-esben legalábbis. Ne csüggedj, ha nem látsz minden részletet elsőre, a szemednek meg kell tanulnia, hogyan lásson, ráadásul nagyon fontos a légköri nyugodtság, hogy szép képet kapjál.

Kitartás :)
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2017.02.21. 14:49

Mars: a Mars mostani látszó átmérője parányi, 4,7", kis túlzással jó, hogy egyáltalán korongnak látod. A Jupitert nézd meg, majdnem 9-szer nagyobbnak látszik a Marsnál, éjfél előtt már elég magasan van, ott lesznek részletek.
Ködök: minimális fényszennyezettség is agyonveri a ködös objektumok látványát. A Rák-köd erre különösen jó példa. Az Orion-ködön gyakorolj! Nézd hosszasan az okulárban (A 150/750-nel a 10mm-es okulárral jobb lesz), légy kitartó, észre fogod venni, hogy egyre több részlet bújik elő. Mert ott aztán van! Az Androméda-köd nem ennyire részletes talán. Vagy keresd meg az Ikrekben az Eszkimó-ködöt (NGC 2392), 25mm-es oklival csillagszerű lesz, de a zöld színe már akkor erősen elüt a csillagokétól. 10mm-es okulárral egyértelműen kis korong, pont 10x nagyobb, mint a Mars!
Barlow: ha lehet, inkább vegyél a 150/750-hez egy jó minőségű rövid fókuszú okulárt, pl. egy 4-5mm-es Planetaryt. Más világ.

Észlelőhely: ha ezek az adottságok, ezzel kell együtt élni. Vagy kitelepülsz fényszenny-mentes helyre, vagy lemondasz a ködös objektumokról - hidd el, millió más érdekes is van odafenn, pl. a nyílthalmazok hihetetlenül sokszínű világa. És ne gondold, hogy egy 300-assal rögtön mindent szépen látnál. A legfontosabb az észlelés gyakorlása. A távcsőben látás egy tanulási folyamat, amit semmivel sem lehet megspórolni. Észlelj minél többet, az se baj, ha sokszor ugyanazt (pl. Orion-köd).
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2017.02.21. 16:55

Mi minden látható? - Az előzők teljesen igazak. De ptt van még a Nap és a Hold. Igaz, hogy a Nap most hónapról hónapra soványabb lesz, de ha egy-egy csoport feltűnik, az is érdekes, ha napról napra követed, hogyan változik.
A Hold persze látszólag változatlan, de mégis napról napra változik. Az is érdekes, hogy ugyan az a holdbeli részlet a különböző megvilágításnál hogyan mutatkozik. Érdemes kikeresni egy-egy kisebb részletet és megfigyelni, hogy a változó megvilágításnál milyen eltérő a kép! (Erre már rendszeres program javaslat is történt!)
Ezek az objektumok éppen egy 70 mm-eshez valók! BQ.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.02.21. 18:42

Nem jőn be nekem a tavaly nyáron Mircea betett Dreistein Atlasz. Mirror. Nálatok is?
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.02.21. 19:13

tommobil

Az elozo oldalon van 5 eszleseim melyek tartalmaznak 24 Mely Eg targyakat : Messier , Collinder es NGC katalogusokbol.
Az eszleleskre egy 90x600mm refraktort es egy 125mm F/7 reflektort hasznaltam.
Nagyob a refraktorom de kiseb a reflektorom.
Az eszlelo helyem : tiz perc gyalogolas az Arad kozponthoz , ez egy +190.000 lako varos.
Vagyis feny szenyezet az eszlelo helyem.

Abol a szandekbol hogy segiteni akarok, felre hagyom az alszerenyseget es kesztyu nelkul fogom kezelni a kerdesedet.
Itt van a problema gyokere : Januarban vagyis egy holnapja hogy elkezdtel eszlelni.
En viszont 26 evve hogy muvelem a tavcsoves eszleleseket.
A tavcso nem egy TV , jobban hasonlit a hangszerekhez.
Ahoz hogy jo eredmenyeket adjon ,sokat kel gyakorolni.

Ez nem azt jelenti hogy 20 evet kel varni medig latni fogod a Mely Eg targyakat.
Hasznald ki minden alkalmot eszlelni ,az eszlelo kepesegeket ,a latas keszsegeket fejleszteni.
Jegyezd le az eszleleseket ,reszletes naplot kel tartani.

Nem regen olvastam az elso naplomat mikor 1990 nyaran kezdtem eszlelni egy 16 centis Dobson tavcsovel.
Konnyel elnevetem magam : CSAK HAROM HOLNAP UTAN LATTAM AZ EPSILON LYRA-BAN AZ OSZES NEGY TAGOT !!!

Le van irva a naploban.
Tudod mit csinaltam ?
Panaszkodtam a tavcso minosegre !

Meg egy utolso velemeny/tanacs : nem muszai ki meni sotet eszlelo helyre.
Inkab el kel olvasnod a Rod Mollise ''The Urban Astronomer'' konyvet.
Irjal , igyekezni fogok valaszolni.

Udv , Mircea
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2017.02.21. 20:03

géza írta:Nem jőn be nekem a tavaly nyáron Mircea betett Dreistein Atlasz. Mirror. Nálatok is?



Pedig elérhető: http://www.dreistein.nl/dso.aspx
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
tommobil
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.12.26. 23:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tommobil » 2017.02.21. 20:15

Köszönöm a segítő tanácsokat. Külön öröm, hogy nem egy nagy felsorolásba ment át, hogy mi mindent kell még vennem. Azt tudom, hogy egy használható kis fókuszú okulárt mindenképp be kell újítanom. Később egy 25-ösnél nagyobb sem árthat. Egy-egy szűrő is segíthet. Viszont minden egyéb, amit tanácsoltatok, az elérhető, és nem pénz kérdése. Persze tervezem folyamatosan fejleszteni a felszerelést. Abban eddig is biztos voltam, hogy távcsövekkel nincs gond. Tényleg gyönyörű képed ad mindkettő. Csak nem értettem, miért nem látom ezeket a dolgokat. Pl. az előző oldalon Mircea által leírt ködöket a Plejádok csillagai körül. Ezek a csillagok nekem mindig tűéles pontokként látszanak, mindenféle köd nélkül.
Az is megnyugtató, hogy ösztönösen jó irányban indultam el. Amit már láttam, azokat rendszeresen felkeresem, és hosszasan nézegetem. Ezekben tényleg sok érdekességet látni. Pl. észrevenni, hogy ami eddig egy pötty volt (csillag :D) az tulajdonképpen kettő, netán három. Vagy egy halmaz. Az is nagy élmény, amikor megtalálok egy olyan objektumot, amit eddig nem sikerült. Összehasonlítást is szoktam végezni a két műszer között. Ilyenkor azt vizsgálom, hogy az adott objektum látványára milyen hatással vannak a műszer jellemző tulajdonságai. Az igazság az, hogy a Newtont jobban szeretem, de az is biztos, hogy pl. üdülésre a lencséset viszem magammal. (Mellesleg mióta elkezdtem, rájöttem, hogy szabad szemmel is mennyi minden érdekes dolgot lehet látni, és még többet a turista binómmal. De ez nem az a topic.) A Mars esetében kérdés helyett inkább utánanézhettem volna a triviális oknak :) A Nappal mégcsak gondolatban foglalkoztam, de tervezem annak a megfigyelését is.
Mivel a mély eges topicba írtam, ezek után igyekszem témába vágó dolgokat írni. A többiről meg a megfelelő helyen.
Szóval, a mély égről. Mindenképp ki fogom próbálni a fényszennyezés mentes észlelést. De gyúrni fogok arra is, hogy innen a városból minél többet láthassak. Viszont mostmár nem fogok meglepődni, ha sokadjára sem sikerül. Majd n+1-re fog. Vagy megnézem máshonnan, és ha már látom mire kell figyelni, akkor megtalálhatom otthonról is. A könyv is jó tipp. Köszönöm. Eddig csak internetes forrásokat nézegettem, egy-egy témára szorítkozva.
Mindenképpen beszámolok az eredményekről.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tommobil 2017.02.22. 12:01-kor.
tommobil
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2016.12.26. 23:21

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tommobil » 2017.02.21. 20:17

géza írta:Nem jőn be nekem a tavaly nyáron Mircea betett Dreistein Atlasz. Mirror. Nálatok is?


Én is rápróbáltam. Bejön.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.02.22. 00:39

Csillagos Pisti, tommobil kőszőnőm, már nekem is megint bejőn az Atlasz. Biztosan épp vacakoltak vele mikor próbálkoztam.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2017.02.22. 18:01

Geza

Van mikor nekem sem jon be a Dreistein atlasz.
Parhuzamosan hasznalom a Stellarium-al.
Es nekem meg mindig meg van mint ''biztonsagos ejtoernyo'' a TUBA.

tommobil

Van egy cimbora egy 20 centis F/6 Dobson tavcsovel eszlel.
Kolozsvaron lakik , egy tiz emeletes torony hazban.
Kolozsvar egy + 400.000 lako varos.
Az erkelyrol eszlel.
Nyaron lesz ket evve hogy kezdet eszlelni.
Mar tobb mint 1200 Mely Eg targyakat eszlelt, leg tob NGC katalogusbol.
Mostanaban a Herschel 400 listat eszleli , mar meg van 230 targy a 400-bol.
Nem ismerek job peldat hogy varosbol is lehet Mely Eg eszleleseket vegrehajtani.

Nem akarok tolakodni de ismetelem : a Rod Mollise konyvet olvasd el.
En csak mult evben olvastam de sokat segitet.
Kivetelesen a varosi Mely Eg eszlelesekel foglalkozik ,tanacsokat ad es trukoket tanit.
Rod Mollise tobbmint ezer Mely Eg targyakat eszlelt egy szenyezet varosbol .

Sok sikert ,Mircea
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”