Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.27. 07:11

Tegnap leészleltem az Oroszlán szép galaxis-hármasát:M66, M65 NGC3628. Készítettem egy normál rajzot :D
Használt eszközök: Különböző fokozatú ceruzák, filctoll, és fülpiszkáló (persze használatlanul):

M66_M65_NGC3628.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Cseh Viktor 2012.03.27. 08:13-kor.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.03.27. 08:05

Cseh Viktor írta:Tegnap leészleltem az Oroszlán szép galaxis-hármasát:M66, M65 NGC3628. Készítettem egy normál rajzot :D
Használt eszközök: Különböző fokozatú ceruzák, filctoll, és fülpiszkáló (persze használatlanul):

M66_M65_NGC3628.jpg


Gyönyörű eged lehet :) Nagyon jó lett!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.27. 08:16

Köszi szépen :) A szeles nap után tényleg nagyon szép ég volt. Mondjuk én a rajzzal elégedetlen vagyok mert a galaxisok kissé fényesek lettek. Tehát valahogy halványabbra kell majd őket rajzolnom meg a csillagok is túl nagyok lettek. Azt kellene még megoldanom valahogyan hogy a halvány csillagok at ténylegesen halványabbra rajzolni, nem pedig kisebbre.
Így elkerülném hogy a fényesebb csillagok nagy "pacák" legyenek...na de ez már csak gyakorlás kérdése :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.03.27. 09:51

Cseh Viktor írta:Köszi szépen :) A szeles nap után tényleg nagyon szép ég volt. Mondjuk én a rajzzal elégedetlen vagyok mert a galaxisok kissé fényesek lettek. csak gyakorlás kérdése


Közel 5 órán át észleltem Bátorligeten az este. Ez a hidegfront kisöpörte végre a párás levegőt, 10 óra után a Hold is eltűnt végre, így kihasználtam a kiváló légkört. A márciusi maraton egéhez képest klasszisokkal jobb volt az átlátszóság. A Leo Triplet valóban nem volt ennyire fényes a 150/700-ban, de határozott fénylő mag és inhomogén kiterjedés látszódott. Az M101 virított rendesen, és most először láttam binoklival az M51-et. Gyönyörű este volt, ritka alkalom. Éjfél körül a Szaturnusz már rendkívül nyugodt légkörben pompázott, bírta a nyagyítást rendesen. A gyűrű árnyéka, sávok, és a Cassini rés mind látható volt folyamatosan.
Viktor! Szerintem jó útra tértél a rajzolást illetően, magasan jobban tükrözik így a rajzok hagyományos rajzi eszközökkel a valóságot mint az utólag digitálisan megálmodott fantazmagóriák.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.03.27. 10:30

Cseh Viktor írta:Tegnap leészleltem az Oroszlán szép galaxis-hármasát:M66, M65 NGC3628. Készítettem egy normál rajzot :D
Használt eszközök: Különböző fokozatú ceruzák, filctoll, és fülpiszkáló (persze használatlanul):

M66_M65_NGC3628.jpg


gyönyörű és valósághű rajz, majd éredemes egyenként nagyobb nagyítással is megnézned őket, mert sok érdekességet tartogatnak!

Továbbra is javaslom az M95+SN 2012aw párost mert pár nap és elhalványul! Ráadásul nemsoká olyan nagy lesz a Hold, hogy esélytelen. A következő újholdra meg már valószínűleg elhalványul az SN.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.03.27. 10:34

Cseh Viktor írta:Köszi szépen :) A szeles nap után tényleg nagyon szép ég volt. Mondjuk én a rajzzal elégedetlen vagyok mert a galaxisok kissé fényesek lettek. Tehát valahogy halványabbra kell majd őket rajzolnom meg a csillagok is túl nagyok lettek. Azt kellene még megoldanom valahogyan hogy a halvány csillagok at ténylegesen halványabbra rajzolni, nem pedig kisebbre.
Így elkerülném hogy a fényesebb csillagok nagy "pacák" legyenek...na de ez már csak gyakorlás kérdése :)


Ez a rajz így jó ahogy van. Nem kell valamit halványra rajzolni, csak mert halvány volt. A galaxisok intenzitása teljesen tökéletes.
És az meg egyenesen hibás, hogy a halvány csillagot halványabb pacával ábrázold, mert minden csillag egy pici pötty kiterjedés nélkül, csak a fénymennyiség változik. Gondolj csak bele, a fotókon is eltérő nagyságúak a csillagkorongok, azt semmilyen módszerrel nem lehet visszaadni, hogy a méretük egyforma legyen, csak a fényességük térjen el.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.03.27. 10:41

Digitális - hagyományos - háttérpöttyözés kérdése:
Van, aki ezt ceruzával csinálta, de nekem az akkor se tetszett már. Való igaz, Viktor sose küldött be egy ilyet se, csak a blogra tette fel, és mivel a rajz részben műalkotás és az a célja hogy valahogy visszaadja a hangulatot, ebbe se okunk, se jogunk nincs belekötni, attól függetlneül, hogy pöttyözést csak gömbhalmazoknál szoktam alkalmazni.
Másrészt fel szeretném hívni a figyelmet egy érdekességre, ami egy kicsit mégis a dolog ellen szól. Pszichológusok végeztek egy kísérletet arra vopnatkozólag, hogy miként tölti ki az ember az üres teret pöttyökkel. Ez is hasonló. Az ember úgy gondolkodik, hogy mivel a csillagok véletlenszerűen és egyenletesen oszlanak el, így végül is nagyjából egyforma távolságra kerülnek és egyenletesen oszlanak el a pöttyök, nincsenek sűrűsödések, az ember úgy érzi, az már "nem szép". A valóság azonban az, hogy ha számítógép generálja a pöttyöket, azok néha véletlenszerű sűrűsödéseket mutatnak, ahogy a csillagok is. Vagyis az ember által alkotott "háttér" nem tükrözi a valóságot, hanem inkább arra a "zajra" hasonlít, ami a fáradt szemben keletkezik sötét háttér bámulásakor.
Emiatt én úgy vélem, hogy jobb lenne a hatás elérésére inkább egy számítógép által generált "hátteret" alkalmazni, mert valósághűbb lenne.

Természetesen azonban a rovathoz ilyen rajzok nem küldhetők, maradjunk a hagyományos technikáknál! Inkább rajzoljunk két éjjel egy csillagmezőt, mert ahogy Viktor IC 417 rajza - mely egyedülálló ritkaság a rovat történetében - bizonyítja, az eredmény MEGÉRI!

Snt
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.27. 10:56

Nagyon jó olvasni a soraitokat. Azóta tanultam egy kicsit meg gyakoroltam a rajzolgatást és azt hiszem kezdek belejönni. Ha minden jól megy ma este megnézem az Gábor által említett szupernóvát is és lerajzolom. Tegnap el is felejtettem hogy ott van és hogy esetleg nagy nagyítással ki lehetne hámozni a Mars fénykoszorújából.
Egyébként az Ic417 után belekezdtem az NGC2174-2175 köd+csillaghalmaz együttes lerajzolásába de azóta nem folytattam. Most jutott eszembe úgyhogy azt is folytatom még mert nagyon tetszett; szép nagy volt a ködösség.

üdv mindenkinek :)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.03.27. 10:58

És hogy legyen egy kis észlelés is:

Tegnap a Coma-Virgo területen kalandoztam holdnyugta után. Elsőként az M85 közelében található NGC 4293 jelű galaxist kerestem fel, mely hozzávetőleg 11 magnitúdós. A spirálgalaxisra éléről látunk rá, ezért a mag mellett egyenes porsáv látszik elhaladni, a 25 cm-es távcső a kiváló átlátszóság mellett városból is mutatta a porsávot, de csak 200x nagyítással!
A következő célpont az M91 volt, továbbra is a Bereniké Haja csillagképben. Ennek a galaxisnak egyedülálló fényes centruma van, mely egy hosszú küllőbe ágyazódik, innen a spirálkarok indulása jól kivekető volt, és a karokat is követni lehetett. Mindkettőben egy-két folt is mutatkozott. Ezt követően megszemléltem az M90 jelű spirálgalaxist, melynek halványan kirajzolódott a spirálszerkezete, de ehhez - nagy mérete folytán - még sokkal jobb és sötétebb égre van szükség!
Majd az M89-re álltam át, ezt a galaxist nem oly régen Kernya János Gábor lerajzolta, és annak ellenére igen szép látványról számolt be, hogy maga az égitest elliptikus. Az égitest szenzációs látványát én is megerősíthetem, a centrum rendkívül fényes, és egy korongba ágyazódik, mely annyira éles peremű, hogy az ember azt hinné, hogy egy porsáv övezi! Kis mérete ellenére isgen-igen látványos.
Az M58 felé fordítva a távcsövet egy pillanattal később már 133x-sal láthatóvá válik a mag és a vaskos, fényes küllő és hamarosan a karok is kibontakoznak, de ezek nem olyan karakteresek, mint az M91-nél, viszont az egész sokkal kompaktabb, tömörebb, és a mag is fényesebbnek tűnik.
Végezetül az NGC 4790-re és a benne robbant SN 2012au-ra irányítottam a 254/1200-as Dobson-távcsövet. A pici galaxis is látszott, holott alig 25-30 fok magasan tartózkodott a fénybura irányában. Benne a 13m-s szupernóva hamis magként tündökölt.

Szép este volt.

Snt
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.03.27. 11:29

santage írta:
Cseh Viktor írta:Köszi szépen :) A szeles nap után tényleg nagyon szép ég volt. Mondjuk én a rajzzal elégedetlen vagyok mert a galaxisok kissé fényesek lettek. Tehát valahogy halványabbra kell majd őket rajzolnom meg a csillagok is túl nagyok lettek. Azt kellene még megoldanom valahogyan hogy a halvány csillagok at ténylegesen halványabbra rajzolni, nem pedig kisebbre.
Így elkerülném hogy a fényesebb csillagok nagy "pacák" legyenek...na de ez már csak gyakorlás kérdése :)


Ez a rajz így jó ahogy van. Nem kell valamit halványra rajzolni, csak mert halvány volt. A galaxisok intenzitása teljesen tökéletes.
Snt


Ez már csupán ízlés kérdése. Azt meg nem kell erőltetni.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”