Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.13. 12:34

A Kisatlasz következő kiadásában biztosan találkozhattok majd Viktor rajzaival, ha ő is úgy akarja. :D
Azt azért jegyezzük meg, hogy ő nem átlagos észlelő, annál sokkal élesebb szemű és elszántabb, a rajzkészségéről nem is szólva.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.13. 13:52

Üdv!

Olvasva a soraitokat ( dzsobacsi, Tomasz és Vízi Péter) nem is tudom hirtelen mit szóljak a megilletődöttségtől. Először is hogy KÖSZÖNÖM! Az ilyen élmények növelik még jobban meg az ember kedvét és elszántságát :)

Igazából én inkább szerencsésnek mondom magam hogy ilyen jó helyre születtem, mert ha anno nem látom sokszor a csillagos eget lehet nem fogott volna meg a csillagászat. Egyébként nálunk amolyan családi vonás hogy szeretünk mindent lassan de nagyon pontosan megcsinálni (legyen szó akármiről. Talán én is ezt örökölhettem mert rettentően kritikus szoktam lenne (főleg az utóbbi időben) a rajzaimmal szemben. Valamint rászoktam arra is hogy mikor megtalálom a célpontot (legyen az bolygó, egy mély-ég vagy akármi) gyönyörködöm benne 5-10 percet. Szóval a ceruzát addig a kezembe sem veszem míg fel nem derítem az LM minden egyes porcikáját. Utána szépen lerajzolom amit látok de nem is akárhogy; csak vázlatosan. Ezek a vázlatok hihetetlenül rondák szoktak lenni de pontosak. A lényeg hogy majd bent a friss emlékeket vissza tudjam idézni. Legközelebb egy ilyen vázlatot is berakok majd. :)
Egyébként számomra a "normál" rajzolás is kedvelt elfoglaltság de ez a digitális rajzkidolgozás egyenesen élmény minden egyes alkalommal. Egyszerűen élvezem az egészet és ez hajt előre...
Mondjuk éles szeműnek nem mondanám magamat; én az idősebb mélyegezők rajzain látok néha olyan részleteket hogy csak annyi jön ki belőlem: "Hogy a csudába látnak meg ilyen részleteket?"

Tamás ötlete érdekes és elgondolkodtató, bár "sajnos" fényszennyezett eget én nehezen fogok találni a környéken :D HÁLA ISTENNEK! de lehet hogy egy 2-es átlátszóságú ég megfelelne a célra. Mindenesetre felmérem majd hogy meg lehetne-e ezt oldani.
Az pedig kedves Péter, hogy a rajzaim egy könyvben szerepeljenek egyenesen megtisztelő lenne. Szívesen adom a munkáimat hozzá.

No most hirtelen ennyi jutott eszembe és tényleg nagyon szépen köszönöm mindhármótoknak a kedves szavakat!

Szép eget!

Viktor
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.03.13. 16:43

én mikor fényszennyezett eget akartam szimulálni a bagoly-halmaz miatt ( :D ), egyszerűen megvártam míg fátyolfelhős égen a közelében virított a hold. nagyjából így egy budapesti éggé sikerült varázsolni az egyébként 6+-os eget.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.13. 17:24

sq írta:én mikor fényszennyezett eget akartam szimulálni a bagoly-halmaz miatt ( :D ), egyszerűen megvártam míg fátyolfelhős égen a közelében virított a hold. nagyjából így egy budapesti éggé sikerült varázsolni az egyébként 6+-os eget.


Ennyire csúnya a fényszennyezett ég? :O
Én általában nem csillagokat nézni megyek városra szóval nem nagyon figyeltem még meg a fényszennyezés hatásait. (nyilván annyit tudok hogy fényesebb az ég :D)

Ez azért brutális kontrasztveszteség!
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: hanee » 2012.03.13. 19:27

Cseh Viktor írta:
sq írta:én mikor fényszennyezett eget akartam szimulálni a bagoly-halmaz miatt ( :D ), egyszerűen megvártam míg fátyolfelhős égen a közelében virított a hold. nagyjából így egy budapesti éggé sikerült varázsolni az egyébként 6+-os eget.


Ennyire csúnya a fényszennyezett ég? :O
Én általában nem csillagokat nézni megyek városra szóval nem nagyon figyeltem még meg a fényszennyezés hatásait. (nyilván annyit tudok hogy fényesebb az ég :D)

Ez azért brutális kontrasztveszteség!


Azért ez attól is függ, hogy Budapesten honnan észlelsz: a Klávin tér közepéről, vagy mondjuk a város széléből ahol kifele kisebb a fényszennyezés (mint pl. nálunk). Szóval a budapesti eget sem szabad leírni teljesen :mrgreen:
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.15. 20:51

Régi vágyam teljesült a mai este azzal hogy ezt a ködbe ágyazott halmazt megfigyelhettem a maga "teljességében". Régebben láttam már kisebb távcsővel, de így köddel az igazi. Mihelyst bejöttem ki is dolgoztam:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... c2264.html
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.03.16. 07:58

Cseh Viktor írta:Régi vágyam teljesült a mai este azzal hogy ezt a ködbe ágyazott halmazt megfigyelhettem a maga "teljességében". Régebben láttam már kisebb távcsővel, de így köddel az igazi. Mihelyst bejöttem ki is dolgoztam:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... c2264.html


A rajzaid még mindig nagyon jók! :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.16. 12:08

mudlee írta:
Cseh Viktor írta:Régi vágyam teljesült a mai este azzal hogy ezt a ködbe ágyazott halmazt megfigyelhettem a maga "teljességében". Régebben láttam már kisebb távcsővel, de így köddel az igazi. Mihelyst bejöttem ki is dolgoztam:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... c2264.html


A rajzaid még mindig nagyon jók! :)


Hát azért még van mit fejlődnöm de köszönöm szépen :). Tegnap meg akartam nézni egy kis kompakt Sharpless-ködöt de mégsem láttam; az Aurigában az Sh2-235-öt. Na talán egy tisztább éjjel :)
Tényleg te hogy állsz a fotózással? Vagy te is vizuális útra tértél? :)
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.17. 22:09

Szép estét mindenkinek!

Ma koraeste a bolygók mellett jutott idő a mély-égre is, ily elkészült egy új rajz. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.03.18. 06:22

Üdv!

Tegnap megnézegettem pár planetárist, melyek közül az NGC2392-t le is rajzoltam. Gyönyörű szép fényes volt:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... c2392.html
Ezen kívül megnéztem még az M97 (Bagoly-ködöt) - eddig még nem láttam - mely szintén egészen jól jött bár csak egy foltot láttam, meg a Nagy-medvében még egy-két galaxist.

Ez pedig egy tegnap előtti galaxis rajz:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... c2841.html
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”