Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.01.21. 08:15

Szép reggelt mindenkinek. A tegnap este itt is nagyon szeles volt valamint felhős, így a 24 ezés fáradalmai kipihenése mellett döntöttem. Ma a napi első cigizéshez szokás szerint a binokulár társaságában indultam. Mivel sem felhő sem erős szél nem zavart a második szál előtt belefért a korareggeli észlelésbe egy rajzolás is. Így bővült a saját képtáram egy Mel 111 rajzal. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2012.01.21. 09:06

sq írta:szia, belinkelem majd ide, ha sikerült beszkennelni. ezen az estén az m37+38 került ceruzavégre. előbbi RETTENETES nehéz célpont. na nem a láthatósága miatt, hanem borzasztó nehéz pontosan rajzolni. azt hiszem kicsit fel is adtam, hogy mindenáron minden pontos legyen, mert különben sosem készültem volna el. viszont így meg kicsit elégedetlen vagyok, úgyhogy visszatérek még rá, kicsit kényelmesebb körülmények között.

az idő ma kifejezetten jó lett volna, kellemes koranyári -2°C, az sqm is a bűvös 21 körül mért, de olyan széllökésekkel tarkított állandó szélfúvás volt, ami néha 1-2 fokot lökött a dobsonon. a szél miatt sokkal hidegebbnek is éreztem mint a múltkori -5-öt, a második rajzhoz már kesztyűt is kellett vennem, és be is zavart a hideg.

de azért jó volt, élveztem nagyon. :)


Ma én is az M37-et fogom rajzolni, ha kitart az ég. Elvileg lehetséges, a front széle messze van még.
Az elmúlt egy hétben a következők kerültek ceruzavégre 25 cm-es Dobsonnal:
M36, M38, M93, M46, M47, M42 (belső rész 300x-sal). M46-ban a 2438 volt a célpont, ezért 200x-sal rajzoltam, így csak a halmaz fele fért a LM-be. :) M38 a vártnál könnyebben rajzolható, sok a jellegzetes csillagív. M36 elbűvölő és szerintem elég könnyen rajzolható a jellegzetes háromszögek és egyéb geometriai alakzatok miatt (szubjektív).
Hozzájuk társul majd az M37 és talán néhány egyéb halmaz, pl. 2112, 2260.
Múlt szombaton megnéztük még a határból: 2362, Cr 121, 140, 135, 132, M50, M35, M42, IC 1805 (a köd is jött), és még sok más is.

Snt
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.01.23. 20:18

Szép estét. Ahogy kezdett sötétedni, bíztam hogy végre hosszabb időt is kinn tölthetek, de megjelentek a felhők. Fél hétre pedig leradírozták a csillagokat. Azért egy rajz belefért ismét binokulárral. :) Majd ki is dolgoztam. Kíváncsi leszek, hogy egy tiszta égen legközelebb mennyivel lesz másabb ez rajz. Remélem elnyeri a tetszésetek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2012.01.25. 12:59

Sziasztok! Tegnap távcsővégre kaptam az M-42-t, az Orion ködöt. 31X nagyításnál egy dús csillagmezőben egy kb. 10' halvány szabálytalan ködösséget lehetett látni a csillagok alatt. 200x-nál szépen ki lehetett venni a ködbe benyúló fekete felhőt. A határait, alakját nehezen tudtam megállapítani, de hosszabb szemlélés után úgy tűnt, mintha a 0,25 fokos LM 1/3-át kitöltené. Mélyégszűrővel a lentről benyúló fekete felhő alakja jobban látszik, valamint úgy tűnt, mintha a LM bal felső irányából is lenne egy ugyan ilyen sötét benyúlás. Ezt fel is tüntettem a rajzon. Az észlelés és rajzolás során többször szünetet kellett tartani, mert az élénk felhőmozgás miatt többször is takarásba került. A rajzot a vázlatom után PS-al készítettem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.25. 18:23

Üdv Srácok! Nagyon szépek a rajzaitok!!! Gratulálok!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.01.27. 19:40

Szép estét mindenkinek! Készítettem egy új rajzot, ezúttal az M45 lett az áldozat. Mivel holnap nagyon korán kell kellnem, így a rajzot megszerkesztettem, és a hosszas kinn időzést vasárnapra hagytam. Remélem szép idő lesz. A rajzhoz annyi megjegyzést fűznék, hogy ez a kékes háttér valahogy jobban illett, nekem tetszik. Remélem ez az értékéből nem von le. Mivel telefonnal készített képet vittem fel a gépre, jobb volt így kidolgozni, mint újrarajzoni. Szerintetek maradhat így?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2012.02.12. 17:13

Nem értem hogy bírjátok kabáttal. Itt Kisújon sorban -15 -20 fok között ingadozik a higany. Ja és az ég se valami tiszta :cry:
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.02.13. 08:19

Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2012.02.13. 10:07

Végre! :) Három hónap után újra sikerült észlelni, az ehhez szükséges két feltétel (tiszta ég és hétvége együttese) már nagyon rég nem adatott meg nekem. Most pénteken viszont előkerült a 80/400-as tubus és a Canon 1000D.

Nyílthalmaz-fotózás lesz tehát a ma esti program. Kellemes, szélcsendes idő, viszont metsző -15 fok fogadott a városi garázssoron, merthogy a 20 centis hóból a réten most nem lehet észlelni. Örömmel végeztem újra a már jól begyakorolt mozdulatokat, a tálca felcsavarozását, tubus gyűrűk közé illesztését, a keresőtávcső helyére csusszantását. Ebben a hidegben még nagyobb precizitással, odafigyeléssel kell ezeket végezni: a hideg hamar elemészti az ember energiáját, gondosan be kell osztani a rendelkezésre álló kalóriákat.
Nem túl tiszta az ég, a légköri nyugodtság viszont meglepő: mereven, alig pislákolva áll a látómező közepében a Polaris, mintha ő fázna helyettem is. Póluson vagyunk, 10 perc még a tubus teljes kihűléséig és kezdődhet a fotózás!

A neheze csak ezután jött, amikor a székemben ülve mozdulatlanul nyomkodtam az önkioldó gombját. De rég is hallottam ezt a hangot...de rég is láttam az Ikreket, az Oriont...és egyszer csak arra figyeltem föl, hogy mint mindig, a csillagos ég adta örömök annyira lefoglalnak, hogy még fázni is elfelejtek.

Az egyik célpont az M35-NGC2158-IC2157 hármasa volt. Hát így sikerült:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2012.02.13. 12:46

Nekem tetszik!

;)
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”