Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.15. 06:52

Köszi szépen Tomasz és Sándor :) A minőségre mindig ügyelek :)
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.01.16. 00:11

Hejho!

Ma is sikerült még a felhők jövetele előtt nézelődni.
Végre sikerült megpillantani egy Nikon 10X50-es binoksival a rozetta ködöt, illetve az APO-val az M1-et.
A rozetta köd nagyon nehezen volt látható, alig sikerült megtalálni, míg az M1 szinte azonnal meglett, annak ellenére, hogy csak egy pici paca volt, nagyon halványan.
Sikerült még meglesni a karácsonyfa halmazt is, nagyon szép :) Illetve az egész környék meseszép :)
A Nikon binoksi az itteni barátomé, de meglepően jó, botrány éles kontraszttal bír és nagyon szép a képe.

No, mára ennyit, jóéjt! :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.16. 00:33

Gratulálok az élményhez, nagyon hatásos lehetett!
Auriga, Perseus táján nem tudsz nézelődni. A nyílthalmazok nagyon szépek binokulárral! BQ.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.16. 06:24

Üdv!
Tegnap fölöttünk is kiderült ismét az ég és hihetetlen átlátszóság fogadott; a TÉLI TEJÚT SZABAD SZEMMEL IS HATÁROZOTTAN LÁTHATÓ VOLT!!! Öcsémmel kint várakoztunk és készültünk az apokaliptikus robbanásra amely az orosz Mars-műhold visszaérkezésével jár majd...a nagy pukkanás azonban elmaradt! Helyette viszont kaptam mást; miután öcsém bement, gondoltam én nekilátok a binoklival észlelni és megnézem ismét az Orion övét. Nos a három jellegzetes csillagot annyira fényesnek láttam hogy már majdnemhogy káprázott a szemem, a Szíriusz megtekintése után pedig konkrétan káprázott.
Én is a Rozetta ködöt kerestem fel a 10X50-esemmel de számomra döbbenetes volt a látvány: A ködösség elsőre jól látható volt és majdnem egy fokos háromszögszerű formát öltött. A belsejében a nyílthalmaz legalább tucatnyi csillagát láttam, az LM-ben pedig annyi csillag volt hogy a számukat még csak megbecsülni sem tudtam; több száz talán még ezer is. Azonnal nekiláttam a rajzolásnak bár hiteles rajzot ilyenkor nehéz készíteni. Meglepő volt hogy binokulárral ilyen határozottan láttam a Rozi-ködöt mert a 80-as lencséssel eddig még nem sikerült. Talán azért szerencsések a binokulárok a nagyobb látómező mellet mert a fényt sokkal koncentáltabban adják le a szembe és nem oszlatják el mint a nagyobb nagyítású távcsövek. Ráadásul az agy szerintem a két szemes képekből többet tud kihozni!
Az észlelést a blogomon nézzétek meg mert ott a sötét háttér miatt jobban kivehetőek a rajz részletei:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... ebula.html
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.01.16. 07:15

Szép! Én nem láttam közel se ennyire kontrasztosan, bár ez mégis csak város (Balatonalmádi), annak ellenére, hogy sötét van. Anno Balázs mondta, hogy nem egy egyszerűen meglátható valami és binokival egyszerűbb. Valóban :)

Lajos: nézelődtem a tejútban természetesen, csak mivel a halmazok neveit nem tudom, így nem említettem.
Konkrét objektumokat akartam nézni ott is, de befelhősödött, így csak a pásztázás és a millió csillag és ismeretlen halmazok a látómezőben maradtak :)
De nekem hasonló élmény volt most a Rozetta környéke is, embertelen mennyiségű csillag töltötte ki az lm-et.
Ilyenkor jönne jól egy nagylátószögű, szélein nem torzító okulár:)

Ja és a Tejút itt is látszott, határozottan :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Rozetta

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.01.16. 10:36

Kár, hogy a binokulárotokra nem lehet UHC szűrőt felrakni.
Én egy 57mm-es saját építésű RFT-vel kb. 8x nagyítással gyönyörűen láttam városoktól távol.
Szűrő nélkül is lehetett látni, de UHC-vel nagyon jó volt. És határozottan rózsaszín!
De az egy hatalmas kiterjedésű objektum, nem meglepő, hogy nagyobb csővel nem látszik jól.
A 7°-os látómezőmben egészen nagy részt elfoglalt. Sokkal nagyobb volt, mint Viktor rajzán.
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy életem legjobb ege volt akkor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Rozetta

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.01.16. 10:57

Tomasz írta:Kár, hogy a binokulárotokra nem lehet UHC szűrőt felrakni.


Én egyszerűen csak odatartom a binó szemlencse elé és úgy nézek vele. Kettő lenne az igazi ebben az esetben, mert így csak monokulár, de a hatás látványos egy szemmel is. :)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.01.19. 00:58

végre én is kaptam egy kis eget, bár amint elkezdtem csillagászkodni ("észlelni"), természetesen rögtön drasztikusan romlott az átlátszóság amint valami nagyon párás légtömeg bekúszott nyugat felől.

az ngc 2112-t akartam szemügyrevenni, de 23:00-kor elérte a horizontom (vagyis kb 43° magasan volt a normál horizont fölött (ilyen meredek falú a völgy, ahonnan "észlelek"). így erről letettem, mert nehezen volt kivehető ahogy egyre több sűrű faágon kellett keresztüllátni a távcsőnek.

viszont az m38 tövében tanyázó ngc 1907 fantasztikus volt, ezért ceruzavégre is kaptam (kiváncsi vagyok mi lett volna, a tisztább az ég és jobb a seeing. 250x-en rajzoltam, nagyon finoman grízes háttér, láthatóság határán lévő csillagok. kisebb nagyításon talán méglátványosabb, de túl apró, úgy elveszne a látómezőben.

utána bár nem mélyég, de még vetettem egy gyors pillantást a marsra, ami látványos együttállást produkált épp a hip 56832-vel. északi oldalán 300x nagyon erősen rikító hósapka volt megfigyelhető, kicsit emlékeztetett exupéry kígyójára/kalapjára. bár a seeing csapnivaló volt, 652x-ig felmentem, ekkor a hósapka már sokkal kevésbé volt bántóan fényes, így az egész kép bár életlenebb, de kellemesebb volt. a bolygó felszínén egy háromszögszerű sötétebb terület is látszott. sajnos színszűrőket nem vittem ki, de majd legközelebb.

éjfélkor sqm: 20.61, -5°C, seeing 3/10 (pickering), átl. 2/5.

jólesett :D ha nem kezd el ennyire párásodni, még 1-2 órát szivesen kint töltöttem volna.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.01.19. 13:34

És hol lehet megtekinteni az elkészült rajzot? Kíváncsi vagyok rá.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.01.21. 00:51

szia, belinkelem majd ide, ha sikerült beszkennelni. ezen az estén az m37+38 került ceruzavégre. előbbi RETTENETES nehéz célpont. na nem a láthatósága miatt, hanem borzasztó nehéz pontosan rajzolni. azt hiszem kicsit fel is adtam, hogy mindenáron minden pontos legyen, mert különben sosem készültem volna el. viszont így meg kicsit elégedetlen vagyok, úgyhogy visszatérek még rá, kicsit kényelmesebb körülmények között.

az idő ma kifejezetten jó lett volna, kellemes koranyári -2°C, az sqm is a bűvös 21 körül mért, de olyan széllökésekkel tarkított állandó szélfúvás volt, ami néha 1-2 fokot lökött a dobsonon. a szél miatt sokkal hidegebbnek is éreztem mint a múltkori -5-öt, a második rajzhoz már kesztyűt is kellett vennem, és be is zavart a hideg.

de azért jó volt, élveztem nagyon. :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”