Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.24. 07:59

végre én is tudtam észlelni tegnap, bár sajnos rövidebbre sikerült, mint szerettem volna: mindössze a csodálatosan jelentéktelen ngc 2331-et sikerült lerajzolni (meg kiszemeltem pár ígéretes galaxist jobb hmg-jű estékre).

merthogy elkezdett viszketni a szemem, és a sok dörgöléstől meg a lengedező széltől egyre jobban könnyeztem, de úgy, hogy egy idő után már minden megfigyelt objektum elé odatehettem volna a diffúz jelzőt. aztán ma reggel alig tudtam kinyitni a szemem, és rájöttem, h a kötőhártyagyulladás nem viccel.
nincs aláírás
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2646
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.03.24. 09:09

Ez is egy észlelés: kötőhártya-gyulladás kialakulása mélyegezés közben. :)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.03.24. 10:13

Jobbulást!
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.03.24. 10:36

Sok kamillateás borogatást!

Tegnap végre én is észleltem kint, bár nem volt túl jó az átlátszóság meg hűvös is volt, de az igazán nagy baj az volt, hogy, mivel a fák még nem lomboztak ki, egy távoli villanyoszlop olyan fénnyel világított felém (is), hogy Pleionét tudtam olvasni a fényénél. Sajnos nem használt a sötétadaptációmnak, állandóan káprázott a szemem, de még így is össze tudtam hozni valamit.
Megnéztem a "37-es" halmazt (sajnos a rossz átlátszóság miatt 90x-esnél már behomályosult), az M35-öt (a 2158-at nem találtam), a 2903-at, a 4565-öt (csak rövid időre, mert rögtön el is veszítettem), valamint lerajzoltam a Leo-triplettet. Ez kellemes csalódás volt, még így, fényszennyezett környezetben is látszottak a 6 centisemmel. (Majd küldöm a rajzot, Gábor :) )
Továbbá többször is meg akartam találni az NGC 40-et, de kifogott rajtam :(

Jó volt újra kint lenni és észlelni kicsit. Talán ma is kimegyek...
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.24. 11:08

köszi mindenkinek az együttérzést :D

a 2903-nak én is majdnem nekiestem, de mivel akkor még az ég elég világos volt, gondoltam előbb elütöm az időt pár nyílthalmazzal. csak aztán történt ugye a fenti eset, így már később nem tértem vissza rá, pedig gyönyörűen lehetett már így is látni a karjait, illetve a közelében lévő apró 2916-ot, amit mint kiderült, a triatlas rosszul ábrázol, ezért nem is voltam benne biztos, hogy láttam, de most már fotók alapján 100%-hogy a kis pamacs a 2916-volt.

na mind1, majd legközelebb.
nincs aláírás
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.03.24. 14:41

Sziasztok!

Tegnap egy jól sikerült jusztírozást követően kipakoltam a 305/1525-ös Dobson-távcsövet az égbolt alá. A megfigyelést este 9-kor kezdtem, az égbolt felhőmentes, de az átlátszóság nem volt az igazi, a csillagok bágyadtabban fénylettek, ehhez rossz átlátszóság társult.
Folytatni szerettem volna a galaxisok rajzolását, így elsőként az UMa-ban fekvő NGC 3319-et kerestem fel, amely épp zenittájékon járt. 48-szoros nagyítással jól látszott a halványabb felületi fényességű csillagsziget ovális foltja, és már észre lehetett venni a küllőt is!
218-szoros nagyítással az ovális haló már nehezen érezhető, viszont így már kitűnően tanulmányozható a küllő, amely részleteket mutat: a küllő egyik végén apró folt, közepén gyengén fejlett, halvány, csillagszerű mag. 218-szoros nagyítással a küllő gyakorlatilag úgy néz ki, mintha egy kis éléről látszódó galaxis lenne a látómezőben! Szenzációs égitest!
Triót alkot a hasonló távolságban levő NGC 3184 és 3198 jelű galaxisokkal, melyekben a közelmúltban szintén részleteket tudtam rajzolni. Szerintem az NGC 3319 küllőjét falusi égen egy 15-20 centis távcső is megmutatja. Megpróbálom beszúrni ide a csodálatos galaxisról készített egyik asztrofotót:

NGC 3319 (UMa).jpg


Az NGC 3319 után átlöktem a tubust a Bootes területére, ahol a hasonló szerkezetű, küllős NGC 5669 található. Ennek küllője azonban rövidebb. A csillagsziget még alacsonyabban látszik, de a küllő így is érezhető. Rajzot nem készítettem róla, majd inkább akkor, amikor delelni fog.
Időközben az átlátszóság szerencsére javult, beállítom az NGC 5248-at. A fényes galaxis belső része magára vonja a figyelmet, a magból kiágazó két belső kar végig rajzolható. A nyugatabbi kar nagyon izgalmas, ennek vége kifényesedik, a látvány első ránézésre olyan, mintha a mag mellett egy különálló csillagfelhő látszana a galaxis ködfoltjában! További részlet egy, a mag mellett pislákoló előtércsillag, mely igen-igen halvány, talán 16 magnitúdós.
A látottak alapján úgy érzem, hogy az NGC 5248 az egyik legjobb tavaszi spirál. A karokat láttam már korábban is, most végre rajz készült róla.
Következhetett a szomszédos NGC 5363-5364 páros. A fotókon bámulatos NGC 5364 spirálja nem mutat sokat, karok nem látszanak. A fényesebb, irreguláris 5363 halója azonban szabálytalan alakú. A legnagyobb nagyítás amivel megfigyeltem 218-szoros, de többet is elbírt volna. Ennek a csillagszigetnek a magjánál porfelhők látszanak, amit nem vettem észre, de érdemes lesz megpróbálkozni vele akkor, amikor delelésénél tartózkodik.
A tegnapi est NGC 5248 melletti csúcspontja az NGC 4762 volt. Nagy nagyítással egy szó szerint tű vékonyságú galaxis szelte át a látómező nagy részét, a látvány hihetetlen! A csillagsziget belsejénél porsáv helyett fénysáv rajzolható! A Virgo-csillagfelhő egyik legjobb célpontja ez a galaxis, nekem jobban tetszett, mint az est folyamán szintén megfigyelt, errefelé látszó, részleteket adó spirálok (M 88, 99, 100). A Virgó-felhőben tett túrát az M 91-gyel zártam; szépen látszottak benne a vizuálisan lágy, finom szerkezetű küllők, pedig ekkor már felkelt a Hold.
Gyorsan irány tovább a Kis Oroszlán területére, hogy elcsíphessem az NGC 3414 (Arp 162) jelű horgas spirált. Fényes magjából kinyúló lágy küllői észrevehetőek, pedig a Hold már kezd zavarni!
Az estét az NGC 3877-tel zártam, amely a zenitben kínálgatta magát, így a Holdfény mellett is szépen lehetett rajzolni. Elnyúlt testében visszafogott megjelenésű mag pislákolt, továbbá rögök, foltok látszottak a felszínén.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.03.24. 15:38

Jó kis élménybeszámoló, Jani! Cikk lesz belőle?
Remélem, ha nekem is kész lesz a "nagy", én is meglátok egy-két küllőt ;)
Addig meg maradok a lencsésnél, asszem ma este már 8 előtt kirakódok! :D
Meg kéne csinálnom a Fiastyúkot úgy, mint a Hyadokot, több látómezőrajzból összerakva...
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.03.24. 16:35

Sirius írta:Jó kis élménybeszámoló, Jani! Cikk lesz belőle?
Remélem, ha nekem is kész lesz a "nagy", én is meglátok egy-két küllőt ;)
Addig meg maradok a lencsésnél, asszem ma este már 8 előtt kirakódok! :D
Meg kéne csinálnom a Fiastyúkot úgy, mint a Hyadokot, több látómezőrajzból összerakva...


Lesz ;)
Az NGC 3184, 3198, és 3319 trióból lenne egy kis rajzos-fotós írás, ami felkerülhetne a mélyég-honlapra.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2011.03.24. 20:51

Na nekem nem tartott sokáig az éjszaka. Elég rossz az ég, párás, nyugtalan, még a zenitben is mocorognak a csillagok! Azért sikeresen leészleltem 4 kettőscsillagot és lerajzoltam a Do 16-ot. Nagyon nehéz rajzolni, szörnyen sok csillag van a látómezőben. Szerencsére még időben hozzákezdtem, világosabb volt az ég és így könnyen haladtam.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.03.24. 21:49

Varus írta:Lesz ;)
Az NGC 3184, 3198, és 3319 trióból lenne egy kis rajzos-fotós írás, ami felkerülhetne a mélyég-honlapra.


Ugye Gábor, nem akarsz inkább egy blogot indítani? :)
Nem olyan nagy ördöngösség. Ha kell, szívesen segítek benne, akár majd április első hétvégéjén, Baján. Megyek maratonozni én is. :)

Elborzasztó mennyiségű, de iszonyat jó és értékes észlelési anyagod hever publikálatlanul. Én szívesen kiraknám a honlapra, de már így is épp elég kritika érte a szakcsoportot, hogy pár ember kisajátította magának. :(

Egy blog elindítása pár perc, ha a dizájn cizellálását nem viszed túlzásba. Egy post megírása, megformázása pedig egzaktul annyi ideig tart, mint a szépen szerkesztett, formázott wörd doksijaid előállítása.

Komolyan, nem lerázásképp írom ezt. Ha én ennyire termékeny szerző lennék, már rég saját blogra raknám ki az észleléseim, írásaim.

Az M81 és IC 342 csoportról összeállított anyagod remélhetőleg a következő két hétben hozom végleges formára, és lesz vagy 50-60 oldal. Ekkora volumen egyszerűen sok a honlapra html-ben, az meg látszik, hogy a pdf-esítéssel lassan haladok, sajnos mostanában sürgősebb feladataim vannak. :/
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”