Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Rossa
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2011.08.26. 16:07

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Rossa » 2011.09.17. 15:59

Üdv Mindenkinek,

A múlt héten vásároltam két szűrőt egy UHC-t és egy OIII-asat (Castell) és tegnap szerettem volna kipróbálni őket. Míg a Hold fel nem kelt az ég nagyon szép volt és sikerült is pár nagyobb ködöt távcsővégre kapnom (M27, M57), amiket megnéztem szűrő nélkül és a két említett szűrőn át is. Őszintén szólva nem sok különbséget véltem felfedezni a szűrős, és az a nélküli láthatóság közt (sem láthatóság, sem részletgazdagság terén). Egy Newton 200/1000-ressel vizsgálódtam egyébként, pár km-re Eger mellett, azaz elég sötét volt az ég. A kérdésem az lenne, hogy ez vajon az emíltett szűrők hibája lehet, vagy e ködök esetén tényleg nem lehet lényeges javulást elérni szűrők használata mellett sem? Ha így lenne, tudnátok ajánlani pár viszonylag könnyen megtalálható ködöt, amit ma este felkereshetnék, hogy lássam mire képesek a legújabb szerzemények?

Előre is köszönet a válaszért,

Rossa
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.09.17. 17:24

Kedves Gábor, és a Többiek.
Valóban ezek az első rajzaim. Mint ahogy távcsövem is csak kicsit több mint két hete van. Nagyon megtetszett a mélyég, és egyéb fenti csoda rajzolása, így mindenképp folytatom. Ahogy lesz egy kis időm /holnap/ elolvasom a beküldési dolgot, és ahogy sikerül net közelébe kerülni a számítógépen úgy beküldöm majd. /Jelenleg csak mobilról tudok netezni, vagy ha a páromnál vagyok és az öccse a gép elé enged :D , a pcm már sajna haldoklik, így nem erőltetem a net visszakötést, új helyett meg fontosabb volt a távcső/ ha gondolod ezeket is nyugodtan felhasználhatod, számomra megtisztelő, hogy elnyerte a tetszéseteket!
Szép eget mindenkinek!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.09.17. 19:45

Rossa írta:A múlt héten vásároltam két szűrőt egy UHC-t és egy OIII-asat (Castell) és tegnap szerettem volna kipróbálni őket. Míg a Hold fel nem kelt az ég nagyon szép volt és sikerült is pár nagyobb ködöt távcsővégre kapnom (M27, M57), amiket megnéztem szűrő nélkül és a két említett szűrőn át is. Őszintén szólva nem sok különbséget véltem felfedezni a szűrős, és az a nélküli láthatóság közt (sem láthatóság, sem részletgazdagság terén).


szia, nem minden ködös objektum reagál jól a szűrőkre, a két említett konkrétan tényleg sehogy. sőt olyan is van, amin még ront is. ami most hirtelen eszembejut, az a fátyolköd, aminél nagyon hasznos a mélyég-szűrő, konkrétan a te esetedben már inkább az oiii lesz nyerő szerintem, de próbáld ki mindkettőt. a fátyolköd olyan, hogy fényszennyezett égen (mint amit most csinál a hold) ha nem is látszik szemmel, lehet h oiii-mal viszont ordítani fog az okulárban.

üdv, lf
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.09.17. 22:20

Alkaiosz írta:...Erre vonatkozna a kérdésem, azaz hogy szerintetek mennyire részletesen, vagy egyáltalán láthatom-e majd ezeket a távcsövemmel?
A típusa egy Newton Skywatcher 130/900-as, amihez van egy 25mm-es és egy 10mm-es Barium okulárom, és egy gyári Barlow lencsém (2x-es elvileg). A Barlow-val elvileg lehetne még egy löketet adni neki, és nagyítani egyet, de valahogy nem látok látványos különbséget Barlow-val és anélkül között. (A Jupiteren teszteltem)...


Az említett három objektum nagyon szépen fog mutatni a távcsöveddel, hacsak nem nagyon fényszennyezett helyről észlelsz.
Barlow lencsém nekem nincs, de nem sok jót hallani az ilyen gyári, távcsővel együtt érkezett darabokról.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.18. 05:38

Sziasztok!

Hajnali 5 van, most érkeztem haza egy nagyon jó kis észlelésből, gyorsan leírom, amíg friss az élmény.

Úgy indult az este, hogy otthon hagytam a 3lábat, amiért még sikerült visszaszaladnom a kocsitól,
de azt már csak az észlelődombon vettem észre, hogy az ellensúlyt tartó rudat is otthon hagytam.
Ahogy a Sztárom a párom c. filmben Szpájki mondja a főszereplőnek, amikor kirúgja a barátnőjét:
"Te hülye állat!" én is hasonlót gondoltam magamról...

Ez majdnem meg is pecsételte az esgész estét, mert ellensúly nélkül bizony elég nehéz észlelni.
De nem lehetetlen!

Először is kell hozzá egy bátor amatőr csillagász, aki előadja a következő népi eposzt:
1. átölelem és 2 kézzel fogom a távcsövet (150/750-es Celestron tubus)
2. egyik kezemmel óvatosan kiengedem az egyik kuplungot
3. átfogok, a másik kezemmel kiengedem a másik kuplungot
4. ha közben elrontottam, dörzsölöm a kobakom, mert a távcső elszabadult a mechanikán, és jól fejbevágott
5. célra állok, kicsavarom a felsőtestem, hogy valahogy belelássak a keresőbe
6. Jól megszorítom a DEC kuplungot
6. kicsit fölé tartok a REC tengelynek, meghúzom a kuplungot és közben a távcső kicsit visszaenged
kész. Ezt egy célra állásnál legalább 2-3x újra kell ismételni, mert pontatlan voltam, vagy elmészott a cső.
Állítani csak a DEc tengelyen tudtam, mert a kézi tekerőm azon volt. Amikor hazaértem, eszembe jutott, hogy volt nálam csavarhúzó és átrakhattam volna a REC tengelyre, de már rég mindegy volt...

Először azt hittem, ezzel a módszerrel (csak kuplungozós, távcső ölelgetős) semmire nem jutok, de amikor már megvolt a Hold, a Jupiter és végül az M15-re is rá tudtam állni, ezek meg ott integettek az okulárokban, teljesen belelkesültem. Hideg zuhanyként ért a meglepetés, hogy távcső ölelgetés közben megnyomtam a kereső távcsövet, és teljesen máshová mutat, mint kéne. Óriási mázlival célra állok valami fényesen, és hozzáigazítom a keresőt... izzadságcseppek gyöngyöznek a homlokomon, de nem adom fel!

Az ég amúgy elképesztően jó volt. Az átlátszóság néha picit romlott, mert jött 1-2 fátyolfelhő, de a seeing az rendkívül jó volt, alig mozgott a levegő. A kép nagyon stabil volt, semmi remegést nem észleltem, igaz, a maximum nagyításom 75 x volt.

Mindeközben jött pár éjszakázó fiatal, akik kedvesek voltak és érdeklődtek, hogy mégis mi a frászt csinálok. A binokliban megmutattam nekik a Jupitert meg a Holdat, és nagyon tetszet nekik minden.
A nagy csőben nem bírtam semmit mutatni, mert az ellensúlyok nélkül az óragép nem bírta volna a terhelést, a kézi tekerőm meg ugye a DEC tengelyen volt...rémes...
Magamnak persze elég volt az a fél perc, ami alatt kimásztak az objektumok. A fiatalok nemsokára elmentek, én pedig folytattam az észlelést.

Ami a legjobb volt az estében, hogy az Orion köd elkészesztően jól nézett ki. Bár még alacsonyan van, és a Hold is csak két arasznyira van a képtől, de még így is szivet melengetően szép volt a látvány. Ahogy a nagy ködből az óriások kiharapták a közepét, és ott maradt, mint egy árva fánk. Kipróbáltam rajta az UHC szűrőmet, és nagyon jó eredményt kaptam. Sötétedett a háttér meg egy picit a csillagok is, közben szépen kiugrott a köd az előtérbe. Most volt először, hogy sajnáltam, fotózni nem tudok még, rajzolni meg sosem fogok tudni, mert nincs hozzá tehetségem. Marad az írás, hogy megosszam veletek az élményeket!

Az Orionban lévő M78-as nebulát valamiért nem sikerült megtalálnom, gondolom, ha nem ezzel az iszonyúan szerencsétlenkedős módszerrel észlelek, meglelem, mert a láthatósági határmagnitúdó szerintem megvolt. Az este végén még behoztam az Uránuszt, bár az csak pontszerűen látszott (dettó a Mars) mivel ahogy írtam, 75x-ös fölé nem volt értelme menni.

Mindent összevetve egy nagyon jó kis 4 órát sikerült az ég alatt eltöltenem, és büszke voltam, hogy gyakorlatilag szinte csak kuplunggal rá tudok állni pontosan az objektumokra. Remélem rajtam kívül sokan kimerészkedtek, mert a 12-13 fokos hideg jót tett az égnek, még ha kicsit harapós is volt.

Jó éjt!
Guest

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Guest » 2011.09.18. 12:05

Na igen! Ez asztán a kalandos észlelés. Nagyon tetszik :lol:

Úgy tűnik egy nagyon egészségeset tornáztál ,friss levegőn. Ettől (is) szép ez a hobby. ;)

Én is csináltam már sok-sok furcsaságot .---Utánna szétröhögtük magunkat. :roll:

Legutóbb az ajtót **gyalultam** a csusztataható tetővel (karambol),azután idegességemben lefejeltem a beállitott kukmákot. :oops:

---Igy újra játszottam az egész beállitási hercehurcát púppal a fejtetön,csillagokkal a szememben :mrgreen:
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.18. 12:15

Én is voltam már úgy, hogy nem volt kiegyensúlyozva, de én nem voltam ennyire kitartó, letettem a dologról kis idő után. Úgy is van más kínlódni való is, nem akartam még eggyel növelni a számukat. :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.18. 13:17

Bevallom, nálam is volt egy olyan pillanat, hogy "na jó, akkor ennyi volt mára, pakolok..." de végül is
arra gondoltam, ha más nem, binoklizom, meg tovább tanulom a kisebb csillagképek beazonosítását.

Aztán ahogy egyre jobb és jobb lett az ég, úgy döntöttem, ezt nem hagyom ki, még ha csak 1-2 dolgot is látok, megéri...

Igen, ez egy nagyon összetett hobbi, van benne elmélet, gyakrolat és nem ritkán testi edzettséget is igényel!
:P
LeventeXL
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2011.08.27. 22:02

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: LeventeXL » 2011.09.25. 17:15

Üdv!
Valami miatt nem tudom megkresni az M101-et. Követtem a Mizartól a 3 csillagot, de nem sikerült megtalálnom. Egyébként nulla fényszennyezés van a "telephelyen". 1 órát próbálkoztam eredmény nélkül. :(
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.25. 18:03

LeventeXL írta:Üdv!
Valami miatt nem tudom megkresni az M101-et. Követtem a Mizartól a 3 csillagot, de nem sikerült megtalálnom. Egyébként nulla fényszennyezés van a "telephelyen". 1 órát próbálkoztam eredmény nélkül. :(



Szia ! Mekkora műszerrel próbáltál rábukkanni, ugyanis nem könnyű meglátni teljes pompájában, csak a középső pár ívperces mag látható szerintem kisebb műszerekkel, halvány foltként, nekem sem sikerült még megtalálni sem határozottan kisebb távcsővel, pedig párszor már próbáltam, de a tapasztalt égkukkolók bizonnyal hamarosan eligazítanak bennünket, mi is a módja, hogy meglássuk. Csak a wiki-ben beleolvasva a régi nagy csillagászok is kis homályos foltnak látták, az akkoriban létező legnagyobb távcsőben azért már látszott rajta sok részlet. Elég ha megnézem a felületi fényesség adatát, az nálam ha 12 magnitúdótól fényesebb, azokat még látom éppen, de ennek 14 magnitúdót ír kb. ami azt jelenti, hogy kis csővel nem látszik vagy nagyon nehéz észrevenni, a közepét leszámítva.

Üdv: Béla.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”