Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.09.11. 11:52

Üdv! Én is kinn voltam tegnap, ill hajnalba. Este a holdat vettem szemügyre, de rájöttem, hogy jobb lesz ha már karcsúsodik :D ugye mint kezdő, távcsőben első telihold élményem volt! Szóval úgy döntöttem, hogy hanyagolom, és korán kelek, dacára a 24 ezésnek már 3 kor kinn voltam, és szemügyre vettem az Orion csillagképet azon belül is az M42 őt. Első észleléses :) és jobban megragadott mint az Androméda. Ha szép idő lesz kedd vagy szerda hajnalban le szeretném rajzolni. Am még rápillantottam a Jupiterre is, meg kicsit erre arra céltalanul.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.13. 10:17

xyfree írta:Am még rápillantottam a Jupiterre is, meg kicsit erre arra céltalanul.


Javaslom, mielőtt kimész észlelni, kapcsold be a Stellarium programot, és állíts össze magadnak
egy észlelési tervet. (Vagy fogd meg a kisatlaszt, és használd azt.) Ne legyen hosszú a lista, eleinte 4-5 objektum elegendő lesz. Ha lehetőséged van, nyomtasd ki a csillagtérképeket a Stellariumból (vagy bármi más egyéb programból) amik segítségével meg tudod találni azt, amit keresel, és rakd őket sorrendbe.

Nagy segítség, ha kint vagy a sötétben. Ha "céltalanul" bóklátszol az égen elég kiábrándító tud lenni, mert
az ég "baromi nagy ám", hogy csak véletlenül belefuss valamibe. Ha viszont tervezel, sokkal nagyobb lesz
a sikerélmény, mert jó eséllyel találsz az égen érdekes látnivalót. Ezzel egyidőben meg is alkottad a saját kis észlelő naplódat.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.09.14. 16:37

Sziasztok! Tegnap, és tegnapelőtt sikerült kicsit kimenni a szabadba észlelni. Bár a telihold zavaró volt, mégis elkészültek az első rajzaim :) Tudom, hogy a képaláírások nem teljesek, de idővel biztos alakul, ezek az elő próbálkozásaim. Remélem elnyeri a tetszéseteket. Várom a kritikát :)

Kép
Kép
Kép
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.09.14. 20:03

xyfree írta:Sziasztok! Tegnap, és tegnapelőtt sikerült kicsit kimenni a szabadba észlelni. Bár a telihold zavaró volt, mégis elkészültek az első rajzaim :) Tudom, hogy a képaláírások nem teljesek, de idővel biztos alakul, ezek az elő próbálkozásaim. Remélem elnyeri a tetszéseteket. Várom a kritikát :)


Nekem csak a képek fele jelenik meg, lehet, hogy külön-külön érdemesebb lenne őket feltenni, szívesen megnézném a teljes rajzot. (Vagy nálam van a gond)
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.09.14. 20:10

Levágta a rendszer... abból ami látszik én megelőlegezek egy "Gratulálok! Nekem tetszik !" -et... :))
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2011.09.14. 20:14

Szia! Igen láttam miután beküldtem. Biztos nagyméretű, de a jobb egérklikk a képen kiad egy menüt, ott van valami megnézés, vagy hasonló, akkor teljes. Sajna gépközelbe nem tudom mikor leszek, telefonon meg nincs ilyen menü, de remélem megtalálod. Érdekelne a véleményed, és persze mindenkié!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.09.14. 20:18

Stimmel... megnyitás új lapon .. nálam. És látszik
Nekem tetszik. :) Szerintem első rajzoknak ezek nagyon jók. :)

Írtam priviben.. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.09.16. 08:06

xyfree írta:Sziasztok! Tegnap, és tegnapelőtt sikerült kicsit kimenni a szabadba észlelni. Bár a telihold zavaró volt, mégis elkészültek az első rajzaim :) Tudom, hogy a képaláírások nem teljesek, de idővel biztos alakul, ezek az elő próbálkozásaim. Remélem elnyeri a tetszéseteket. Várom a kritikát :)

Kép
Kép
Kép


Szia Tamás!

Ha ezek tényleg az "első" próbálkozásaid, akkor szenzációsak! Meg egyébként is. A Gyűrűs-ködöt sokkal lapultabbra rajzoltad, mint valójában, de nem gond. A csillagkörnyezetek szépek, pontosak.
A feliratozással ne törődj, az csak a neten fontos, a mélyég rovatban nem szoktuk feliratozni a rajzokat (pluszmunka neked, és nekem is, ha le kell szedni :), mert az újságban megjelenőknél minden infó a rajz alá, képaláírásként kerül. Javaslom, hogy a Meteor mélyég észlelőlapját használd (meteor.mcse.hu, Észlelőlapok). A rajzaidat szeretném, ha beküldenéd a rovat számára. Hogy hogyan teheted ezt meg. az alábbi linken olvashatsz felvilágosítást:

http://melyeg.mcse.hu/bekuldes.html

Szeretném megjelentetni a munkáid egy részét! A cím amire küldd: melyeg@mcse.hu.

Legközelebb, ha nem telehold mellett rajzolsz, sokkal több részletet észre fogsz majd venni!

Üdv
Gábor
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.09.16. 18:24

santage írta:A Gyűrűs-ködöt sokkal lapultabbra rajzoltad, mint valójában, de nem gond. A csillagkörnyezetek szépek, pontosak.


Szerintem csak kicsit rajzolta lapultabbra ;)

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Alkaiosz
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.09.13. 12:51

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Alkaiosz » 2011.09.17. 15:52

Sziasztok!

Tegnap felbuzdulva a szép tiszta egen hajnal 2 óra körül kitelepültem kémlelni az eget. Mivel még csak 1 hete van távcsövem tényleg igazi kezdőnek számítok, de azt hiszem (a Stellarium alapján) megnéztem a Plejádokat. :)
Ez volt az egyetlen csillaghalmaz, amit szabad szemmel is láttam az égen. Mivel a tájékozódás még nem nagyon megy az égen, csak a szabad szemmel látható dolgokat szoktam megnézni a távcsövemmel, célirányosan még nem próbáltam keresni. Viszont szeretnék megtanulni, mivel nagyon kiváncsi lennék az Andromeda-ra, Orion-ködre, az M57-re és így tovább. Ők 3-an a fő célpontok most.

Erre vonatkozna a kérdésem, azaz hogy szerintetek mennyire részletesen, vagy egyáltalán láthatom-e majd ezeket a távcsövemmel?
A típusa egy Newton Skywatcher 130/900-as, amihez van egy 25mm-es és egy 10mm-es Barium okulárom, és egy gyári Barlow lencsém (2x-es elvileg). A Barlow-val elvileg lehetne még egy löketet adni neki, és nagyítani egyet, de valahogy nem látok látványos különbséget Barlow-val és anélkül között. (A Jupiteren teszteltem)

Aki esetleg fényképezett már mély-eget ilyen távcsővel, és van néhány képe elfekvőben, nagyon szívesen megnézném, mert kiváncsi vagyok mire képes a teleszkópom. Úgy hiszem, jelenleg messze nem tudom kihasználni a lehetőségeit, mert még tényleg nagyon kezdő vagyok. :)

Előre is köszönöm a válaszokat!

T. Peti
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”