Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.08.26. 20:17

Szia!
Köszi a listát, lesz miből válogatnom. Remélem ma este már nem lesz felhős az ég, és megpróbálok néhány fényesebb mély-eget meg pár kettőst észlelni... Bár szerintem most inkább több lesz a kettős. De olyat még úgyse rajzoltam.

Üdv, Ferenc
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.26. 20:20

Köszi Balázs a lenyűgöző felsorolást!

Persze ahogy ígértem, fogok még összeállítani egy részletes listát az egész égre, de most kissé sok a munkám. Azért hamarosan meglesz.

Az IC 4756 egy csodálatos nyílthalmaz, de teljesen elhanyagolt. Több tucatnyi 9m-s vagy halványabb csillag alkotja.
Egyébként a nyári ég még nem konyult le teljesen, szeptemberben még lehet szemezgetni onnan, bár igaz, hogy a Cep és a Cas tör már olyankor felfelé. De a Cyg érdekes módon még novemberben is jól észlelhető.

snt
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.26. 22:48

santage írta:Köszi Balázs a lenyűgöző felsorolást!


Jól van, jól van, te tudod a legjobban, hogy egyelőre annyit konyítok a rajzoláshoz, mint tyúk a harangöntéshez, de most ismét meg fogok próbálkozni a rajzos észleléssel. Én ezeket keresném meg ma este (ha nem lenne Hold és lokális felhőképződés), hogy kiválasszak közülük valami szimpatikusat. Szóval teljesen szubjektív felsorolás.


santage írta:Az IC 4756 egy csodálatos nyílthalmaz, de teljesen elhanyagolt. Több tucatnyi 9m-s vagy halványabb csillag alkotja.


Azt hiszem, igazából ezzel kezdenék, mert kis kedvencem ez a halmaz. :)
Először Ágasváron láttam 7x50B-vel, és valamiért a mai napig bennem él ez az első látvány.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.08.27. 10:18

Kár, hogy nem voltál MTT-n Balázs, ott csináltunk Gáborral mélyég-rajzolási gyakorlatot is!

Egyébként szépen haladok a távcsőépítéssel, már csak fel kell fogatnom az EQ-1-emre egy adapterrel, aztán csinálnom kell egy okulárkihuzatot, be kell jusztíroznom és kész 8-)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.27. 10:33

Sirius írta:Kár, hogy nem voltál MTT-n Balázs, ott csináltunk Gáborral mélyég-rajzolási gyakorlatot is!

Egyébként szépen haladok a távcsőépítéssel, már csak fel kell fogatnom az EQ-1-emre egy adapterrel, aztán csinálnom kell egy okulárkihuzatot, be kell jusztíroznom és kész 8-)


Igen, és nagyon jól is sikerült! Gergő LM-rajz mintái általános tetszést arattak :)))
Örülök, hogy jól haladsz a távcsővel, talán már a szeptemberi újholdkor észlelhetsz is vele!

Az EQ1 kicsit talán kevés lesz neki, de majd ráérsz stabilabb mechanikát szerezni.

snt
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.08.27. 10:54

santage írta:
Igen, és nagyon jól is sikerült! Gergő LM-rajz mintái általános tetszést arattak :)))

snt


Ezt csak megerősíteni tudom! Nagyon jó volt! :D ;)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.08.27. 11:00

Hát igen, jó kis ötlet volt megcsinálni a rajzokat meg rávilágítani, hogy mikre kell odafigyelni a rajzolás során! :)
Nos, igen, az EQ-1-emnek szerintem simán el kellene bírnia, addig, amíg meg nem építem a távcső saját mechanikáját, egy angol szerelésű állványt, valahogy így fog kinézni ha kész lesz:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.08.27. 14:16

De ismerős! :lol:
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.27. 22:56

Sirius írta:Kár, hogy nem voltál MTT-n Balázs, ott csináltunk Gáborral mélyég-rajzolási gyakorlatot is!


Tartott nekem már privát rajzgyakorlatot is Gábor. Csak annyi kéne, hogy letegyem a seggem a távcső mellé egyszer, és legalább a vázlatfüzetbe lerajzoljak pár objektumot. Meg aztán ki is dolgozzam, mert vázlataim vannak már. :)

Amúgy igen, sajnálom, hogy nem voltam idén Tarjánban.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.27. 23:16

Sirius írta:valahogy így fog kinézni ha kész lesz:


LOL! :D

Gáborral elterveztük, hogy egyszer építünk egy legalább f/60-as giga-dióverőt. Olyat, ami a korabeli metszeteken látható. Az észlelőrabszolga emelgeti kötélen a tubust egy pózna mentén, az bátor megfigyelő pedig a túlsó végen keresi a képet az oklival. Az még szebb, aminek tubusa sincs, hanem egy kifeszített zsineg köti össze az optikai elemeket. :)

Telescope_140_foot_Johann_Hevelius.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”