Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.06. 01:18

még 1 utolsó offtopic. szerintem nem baj, hogy nem egy nagy ömlesztet észlelős topic van, hanem témakörönként mindenki megtalálhatja az őt érdeklő észlelési ajánlatokat. azért ahogy elnéztem, ugyan van átfedés a csapatok között, de külön csapata van a nap, a hold, a mély-ég, a kettősök és a változók szerelmeseinek. szerintem az teljesen rendben van, hogy mindenki meg tudja találni a maga témáját.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.09. 12:50

A témát nem én nyitottam, nem tudom átnevezni, sem átszerkeszteni.
Nem szeretnék reagálni semmilyen negatív véleményre, mindenkinek lehet.

Nekem van egy elképzelésem, ahogy a rovatot vezetem, elődömnek sajnos semmilyen nem volt, remélem ez azért nem baj. Lord Rosse, Littrow, John és William Herschel egész életükben "halvány pacákat" nézegettek, aminek eredménye az NGC. Nem sajátítok ki semmit, csak épp nincs anyag, mert senki se küld be.

Felőlem azt írhat bárki ebbe a fórumba amit akar, nem érdekel.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.09. 12:51

És egyébként nagyon jól tudom, hogy a deep-sky-t hogy írják: többek közt deepsky-nak is, magyarul mi mély-eget tanultunk meg, de a Meteor hivatalos szóhasználata szerint "mélyég", szóval ezt túlragoztuk.

snt
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.12. 15:00

Sziasztok, azt szeretném kérdezni,hogy egy mélyég objektum horizont feletti magassága ugye befolyásolja láthatóságát, de mégis mennyire?Érdemes korábban vagy később felkeresni az éjszaka során egy objektumot az elhelyezkedése miatt?Mennyi láthatósági pluszt jelent ez?
Előre is köszi,
Bence
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.12. 17:30

Bence írta:Sziasztok, azt szeretném kérdezni,hogy egy mélyég objektum horizont feletti magassága ugye befolyásolja láthatóságát, de mégis mennyire?Érdemes korábban vagy később felkeresni az éjszaka során egy objektumot az elhelyezkedése miatt?Mennyi láthatósági pluszt jelent ez?
Előre is köszi,
Bence



Igen, ez nagyon sokat számít, különösen halvány galaxisok, és főleg ködök esetében. Általában igaz, ha lehetőség van rá (vagyis valamikor eléri azt a magasságot), nem tanácsos mélyég-objektumot 30 fokos horizont feletti magasság alatt észlelni. Természetesen amennyiben sohasem látszanak 30 fok magasan, mert erősen déli a deklinációjuk, akkor delelés közelében kell megnézni őket. 10 fok alatt a mélyég-objektumok láthatósága erősen leromlik, de különösen jó átlátszóság esetén van esély 4-5 fok magasban megpillantani őket ( persze ilyen "őrültséget" csak a -35 fok alatt elhelyezkedő objektumokra próbáljunk meg, nem érdemes az Androméda-ködöt alsó delelésben észlelni!). Tehát, a mélyégnél a hfm nagyon fontos, és a legfontosabb a fényszennyezés. Míg a bolygókhoz és a Holdhoz nem szükséges sötét égbolt, a mélyég világa nem nélkülözheti, sőt, egy tiszta hegyvidéki vagy akár falusi égen az objektumok - amiket halványan láttál, ha láttál - megtáltosodnak!

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.08.12. 21:54

santage írta:
Bence írta:Sziasztok, azt szeretném kérdezni,hogy egy mélyég objektum horizont feletti magassága ugye befolyásolja láthatóságát, de mégis mennyire?Érdemes korábban vagy később felkeresni az éjszaka során egy objektumot az elhelyezkedése miatt?Mennyi láthatósági pluszt jelent ez?
Előre is köszi,
Bence



Igen, ez nagyon sokat számít, különösen halvány galaxisok, és főleg ködök esetében. Általában igaz, ha lehetőség van rá (vagyis valamikor eléri azt a magasságot), nem tanácsos mélyég-objektumot 30 fokos horizont feletti magasság alatt észlelni. Természetesen amennyiben sohasem látszanak 30 fok magasan, mert erősen déli a deklinációjuk, akkor delelés közelében kell megnézni őket. 10 fok alatt a mélyég-objektumok láthatósága erősen leromlik, de különösen jó átlátszóság esetén van esély 4-5 fok magasban megpillantani őket ( persze ilyen "őrültséget" csak a -35 fok alatt elhelyezkedő objektumokra próbáljunk meg, nem érdemes az Androméda-ködöt alsó delelésben észlelni!). Tehát, a mélyégnél a hfm nagyon fontos, és a legfontosabb a fényszennyezés. Míg a bolygókhoz és a Holdhoz nem szükséges sötét égbolt, a mélyég világa nem nélkülözheti, sőt, egy tiszta hegyvidéki vagy akár falusi égen az objektumok - amiket halványan láttál, ha láttál - megtáltosodnak!

Snt


Na meg persze sokat jelent az égbolt tisztasága. Az esteli órákban még nagyon poros, párás a levegő (ezért tanácsosabb általában hajnal előtt észlelni a horizonton), plusz ha horizont közelében észlesz, akkor ugyebár vastagabb légkörön nézel keresztül aminek az átlátszósága történetesen összeadódik, így eléggé romlik a látvány. Hiába látod azt fölötted hogy "Jajj de tökéletes az égbolt mert megvan a szabadszemes hmg 7-is", ha közben tőled 50km-re egy nagy szutyok van a levegőben. Ez alatt azt értem hogy ha abba az irányban nézel horizont környékén akkor át kell nézned azon a szutykon ami rontja a látványt, pedig te azt látod feltekintve az égboltra hogy koromsötét, a tejút csak úgy serceg a sok csillagtól meg ilyenek.... én egyszer ezen nagyon felmérgeltem magam az NGC 55 keresésén.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.12. 22:03

Köszönöm, még a másik vége érdekelne,hogy ha lehet akkor várjuk meg míg majdnem a zeniten van az objektum, vagy az hogy 60° magasan van vagy 85° az már mindegy?
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.13. 10:43

A lényege az, hogy ha teheted, akkor delelése környékén kell észlelni minden mélyeget, de ez függ attól is, mennyire takart az eged, és hogy mennyire szeretsz vagy nem szeretsz zenitben észlelni. Igazából a 60 és 90 fok között már alig van különbség, csak nagyon párás égen.

Janinak igaza van, mert ha te 5 fok magasan akarsz egy -38 fok deklijű mélyeget észlelni, akkor abban az irányban már nem a te észlelőhelyed időjárási viszonyait látod, hanem akár egy 100 km-re lévő felhő zavar be. Nagyon gyakori, hogy a jó égen is fátlyas a horizont. A légköri pára még a legátlátszóbb egek alját is tönkre teheti, mert ahogy Jani írta, ott már nagyon vastag levegőrétegen nézünk keresztül, és a zenitben elhanyagolható pára összeadódik. Részben igaz az is, hogy hajnalban jobb az átlátszóság, de ennek ellenkezője is gyakori nyáron: a nappali meleg csökkenti a levegő relatív páratartalmát, ami éjszaka a levegő hűlésével kicsapódik, és elrontja az eget. Számtalanszor láttam már ilyet.
Ráadásul ha hidegfront vonul el, akkor mögötte mindig az első éjszaka a legjobb az ég. Tehát ha az ég sötét kék, és a napot úgy látod lemenni, hogy bele se bírsz nézni, akkor irány az észlelőhely, mert az átlátszóság rendkívüli!

Snt
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.08.15. 14:53

Amcsüdv!

Tudtok olyan mély-ég objektumokat ajánlani amit 10x50-es binokli segítségével esetleg tudnék rajzolni?

Üdv, Ferenc
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.08.26. 19:54

Nanu!

gaster95 írta:Tudtok olyan mély-ég objektumokat ajánlani amit 10x50-es binokli segítségével esetleg tudnék rajzolni?


Van most ugye a triviális M 31 és népi zenekara, vagy M 33. Szintén agyonrajzolt az Ikerhalmaz, de 10x50B-ben szépen egy LM-ben van a Stock 2-vel, és ebből már ki lehet hozni valami pöpec rajzot. Nem kis munka lenne, de megéri a végeredmény.

Aztán az And-nál maradva ott van az NGC 752 NY a γ And közelében, azt hiszem, be is férnek egy LM-be.

Ugyanitt megpróbálhatod megkeresni az NGC 7662-t (Kék hógolyó), hátha látszik belőle valami binoklival is. A csillagkörnyezete szerintem szép, van a közelében egy szívet formázó aszterizmus.

A Cas-ban szép környezetben van az NGC 663.

Ha jó az eged, és elment a Hold, akkor itt a Helix-köd (NGC 7293) szezonja is. Előnye, hogy az Aqr-ban nem kell megőrülni a háttércsillagok rajzolásától. :)

Igaz, hogy már konyul lefelé, de ott van a Ser-ben az IC 4756 NY. Szép nagy, laza, el lehet vele molyolni.

Ha szereted a kihívásokat, akkor meg lehet próbálni az M 24-et. :)

További lehetőség, hogy előveszed a Stock, vagy Collinder katalógusokat, és megnézel párat, hátha megjön a kedved valamelyikhez. Azt hiszem, a TriAtlasban be is vannak jelölve.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”