Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.26. 16:16

Azert nyugodtan probald csak meg a rajzolast, lehet, hogy meg fogsz lepodni ;) peldaul gyakorlaskeppen meg lehet probalni Holdat rajzolni fotorol. Lehet, hogy elsore nem lesz tokeletes, de figyeld meg, mennyit fejlodsz kozben.
Egyebkent leteznek szoveges leirasok is, nem kell okvetlen fotozni/rajzolni, es ezek is ertekesek (az MCSEnek is).

--mpt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.05.26. 17:19

Arpstronomer írta:Rajzolni sajnos nem tudok szépen, én csak vizuális megfigyelő vagyok :) tudom, hogy amit nem rajzolok le/nem fotózok be/nem küldök be, az az MCSE számára nem létezik, de egyelőre a felfedezés élményét akarom megélni.
Természetesen így is vissza-vissza fogok térni a szebbekhez, egyrészt hogy memorizáljam a helyzetüket, másrészt természetesen a szépségükért.


szerintem a rajzolás elsődleges előnye nem az, hogy beküldhesd az mcse-nek, hanem az, hogy rákényszerít, hogy ne csak pár percre, hanem fél-egy órára horgonyozz le egy objektumnál. amíg rajzolod, addig szépen körbenézed, és mivel ezalatt az idő alatt valószínűleg semmi zavaró fényforrásba nem nézel bele, a szemed sötétadaptációja is sokat javul. ennek eredménye, hogy mire végzel a rajzzal, sokkal (!) több részletet fogsz látni, vagy ugyanazt az objektumot sokkal élesebben, fényesebben, mint az elején.

enélkül lássuk be, nincs ember aki egy órára lecövekelne ugyanannál az objektumnál.

és az szerintem mindegy, hogy mennyire ügyesen rajzolsz, még ha elrontod, akkor is hidd el nagyon jó érzés lesz másnap a családnak mutogatni, mit nézegettél az éjjel - még ha őket nem is fogja nagyon felvillanyozni. ;)
nincs aláírás
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.05.26. 19:52

Igen. És a rajzolás nem tehetségen múlik. Nézz rám. Még a pálcika embert is törött gerinccel rajzolom, mégis egyes emberek szerint pompás asztro rajzokat készítek. Habár eleinte e téren is ügyetlen voltam, mikor még nem voltam tisztában az alapokkal olyan hibákat is elkövettem amire nem vagyok büszke. De ezekre már szinte feltétlen reflexből figyelek, ezek idővel kialakulnak mindenkiben. Ne tessék meghátrálni a rajzolástól.
Van egy olyan emberke, (már nem tom kicsoda) aki egész éjjel képes egyetlen objektumot rajzolni, de ezáltal annyi részletet megpillant hogy szinte fényképszerű lesz a rajza. Hát én nem lennék képes csupán egy valamit rajzolni egész éjjel :S Brrrr....
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.31. 08:33

Igen. Kitartással bátran bele lehet vágni a rajzolásba, már persze ha érdekel a téma.

Snt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.05.31. 09:02

Gratulálok. Ilyenféle leírásokra volna szükség (megadva azérta távcső adatait), egy idő mulva üssze lehet gerebélyézni, és összeáll egy kis amatőr útmutató, bimnokulárosoknak kis távcsöveseknek, kezdőknek. Bevezetésnek pedig egy áttekinthető ismertetés a fontosabb alapfogalmakról.
Más: azért a Hipparcos sem egy szentség! Ha megnézitek pl. a SIMBADban, látható hogy helyenként - nem is nagyon távoli csillagoknál - a mérési hiba néha nagyobb a megadott távolságnál.
A táv-eltérések általában az abszolut fényességből számolt parallaxisból erednek. A fényesség viszont nagyon kényes dolog, mert mi van, ha egy átlagosnál sürübb fényelnyelő felhő van köztünk és a csillag közt? A gömbhalmazoknál jó, ha RR Lyraevel van távolság (bár W. Baade óta már nem lehet abban sem bízni teljesen), de a csillagközi fényelnyelés ott is zavart okozhat.
Szóvbal vannak katalóguzsok, de azért nem olyn szép a leányzó! Legjobb még a trigonometriai parallaxis, de hát jó ha az 100 parsecig érvényes.
No fel a fejjel, azért az objektumok szépek, a látványnak lehet örülni. És a kölcsönös információ cserének is.
Szebb eget: BQ.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.31. 12:05

ferenc lovró írta:
Arpstronomer írta:Rajzolni sajnos nem tudok szépen, én csak vizuális megfigyelő vagyok :) tudom, hogy amit nem rajzolok le/nem fotózok be/nem küldök be, az az MCSE számára nem létezik, de egyelőre a felfedezés élményét akarom megélni.
Természetesen így is vissza-vissza fogok térni a szebbekhez, egyrészt hogy memorizáljam a helyzetüket, másrészt természetesen a szépségükért.


szerintem a rajzolás elsődleges előnye nem az, hogy beküldhesd az mcse-nek, hanem az, hogy rákényszerít, hogy ne csak pár percre, hanem fél-egy órára horgonyozz le egy objektumnál. amíg rajzolod, addig szépen körbenézed, és mivel ezalatt az idő alatt valószínűleg semmi zavaró fényforrásba nem nézel bele, a szemed sötétadaptációja is sokat javul. ennek eredménye, hogy mire végzel a rajzzal, sokkal (!) több részletet fogsz látni, vagy ugyanazt az objektumot sokkal élesebben, fényesebben, mint az elején.

enélkül lássuk be, nincs ember aki egy órára lecövekelne ugyanannál az objektumnál.

és az szerintem mindegy, hogy mennyire ügyesen rajzolsz, még ha elrontod, akkor is hidd el nagyon jó érzés lesz másnap a családnak mutogatni, mit nézegettél az éjjel - még ha őket nem is fogja nagyon felvillanyozni. ;)


Nagyon igaza van Ferinek. :)
A rajzolás során többet, és jobb körülmények közt nézed az objektumot, alaposan megfigyeled a felépítését. Nem is hiszed, hogy a távcsöved képes ilyen részletek megmutatására. És olyan halvány csillagok feloldására. Egy plusz por- vagy ködsáv, amit sosem láttál, vagy egy leheletfinom csillaglánc a gömbhalmazban. Na, és ha eddig eljutsz, akkor már szinte természetes, hogy a plusz információkat valahogy megörökítsd, ha más nem, magadnak. A mélyég-rajzolás nagyon nagy részben hihetetlen észlelői érzékenység, és ez az érzékenység a finom részletekre csak növelhető. A rajztechnika másodlagos, van néhány nagyon egyszerű trükk, amit ha követsz, nagy csalódás nem érhet. Lásd a cikkeket a mélyég honlapon! melyeg.mcse.hu
Ja, és persze nem elsődleges beküldeni a Meteor Mélyég Szakcsoportnak, de ha már rajzolsz, akkor érdemes beküldeni, mert össze lehet hasonlítani másokkal, és a munkád esetleg segítséget, támpontot vagy plusz információkat ad egy másik amatőrnek.

Snt

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.31. 12:17

Vizuális észlelésből, különösen a jól ismert "lerágott csontokon" kívüli objektumokról, nagyon kevés van. Épp ezért lenne jó, ha többen is amatőr hivatásuknak választanák a mélyég-rajzolást, egyre inkább elmélyedve benne. Nem a technika a feltétlen lényeges. Hanem az észlelés. Ez nem olyan, mint amikor egy festményt vagy bármi mást fest, rajzol az ember, ez csak kisebb részben grafika/művészkedés. Lehet hasznos rajzos észleléseket készíteni rajztudás nélkül. Sőt, akiket ismerek, ismertem, a legjobb hazai vizuális észlelők közül, legalább a felüknek nem volt jó kézügyessége vagy nem rajzolt jól. Persze a jól rajzolók finomabb dolgokat is meg tudnak csinálni a papíron, esetleg életszerűbb lesz a rajz, de nem igazán ez a lényeg, hanem az észlelés maga. Persze azért ne legyen a rajz egy összecsapott irkafirka, és tudom jól, hogy szinte bárkinek sikerül egy kis kitartással. Tarjáni táborban esténként közös mélyég-rajzolás lesz, ahol a gyakorlati fogásokat személyesen lehet a hazai vizuális mélyég-észlelőktől elsajátítani (Lovró Feritől, Kernya Jánostól, Kovács Gergőtől, tőlem, és másoktól is).

Snt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.05.31. 13:47

Köszönöm a biztatást!
Tarjánban majd talán megpróbálom a dolgot, és emellett nagyon érdekes lesz összehasonlítani, hogy a különböző távcsövek mit mutatnak meg a mélyegekből. És persze kíváncsi vagyok, hogyan is csinálják ezt a nagyok! Nem zavaró, hogy rajzolás közben mindig "el kell nézni" az okulárból a papírra? Vagy mind a két szemeteket használjátok ilyenkor?

Ahogy így elgondolkoztam, talán majd egy nagyobb gömbhalmazzal kezdek: hiszen ehhez nem is kell mást csinálni, csak pöttyözni. :)

Nem is tudom, mikor lesz legközelebb erre alkalmas ég...mostanában jó, ha 15 percig megáll mifelénk a távcső párásodás nélkül. De legyünk bizakodók.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.06.03. 19:50

Arpstronomer írta:Köszönöm a biztatást!
Tarjánban majd talán megpróbálom a dolgot, és emellett nagyon érdekes lesz összehasonlítani, hogy a különböző távcsövek mit mutatnak meg a mélyegekből. És persze kíváncsi vagyok, hogyan is csinálják ezt a nagyok! Nem zavaró, hogy rajzolás közben mindig "el kell nézni" az okulárból a papírra? Vagy mind a két szemeteket használjátok ilyenkor?

Ahogy így elgondolkoztam, talán majd egy nagyobb gömbhalmazzal kezdek: hiszen ehhez nem is kell mást csinálni, csak pöttyözni. :)

Nem is tudom, mikor lesz legközelebb erre alkalmas ég...mostanában jó, ha 15 percig megáll mifelénk a távcső párásodás nélkül. De legyünk bizakodók.


Jól van, akkor Tarjánban. Szombaton majd kiteszek egy táblát, hogy itt lehet jelentkezni esti közös mélyég-észlelésre.

Kissé zavaró, ha a távcső mellől a papírra kell nézni, mert olyankor ha visszanézünk a távcsőbe, nem látjuk azonnal a finom részleteket. de ha gyenge vörös fényt használunk, akkor ez a probléma többé-kevésbé megoldható. Ezért van az, hogy először a csillagkörnyezettel kezdünk, majd ha azt késznek ítéljük, akkor térünk át az objektumra, és használjuk a memóriánkat. A cél, hogy a lehető legtöbb jellemzőt megjegyezzük, és minél kevesebbszer kelljen a papírra nézni. A legjobb, ha az egészet egy, 10-15 perces szemlélés után le tudod rajzolni. Persze előtte ott a csillagkörnyezete.

Szerintem ne GH-zal kezdj, mert amilyen egyszerűnek tűnik, épp olyan nehéz. A legnehezebb a GH-k (jó) rajzolása!

Snt
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2010.07.15. 16:55

Üdv

Mivel nem találtam hozzá magyar nyelvű anyagot, a tapasztaltakat kérdezem: az NGC 7008 Magzat-Köd a Hattyúban észlelhető szabad szemmel vagy csak fotókon jön elő?
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”