Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Zzoli
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.11.16. 18:34

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Zzoli » 2010.02.21. 19:42

Üdvözlet!

Nagyon jól mutat a Hold a Fiastyúk közelében, érdemes megnézni! Már 10X50B-vel is kellemes látvány. (Ráadásul könnyű megtalálni... :lol: )

Zzoli
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.03.01. 15:06

A napokban ha végre lesz derült és a Hold is méltóztatik alámerülni az ekliptikán, lehet észlelni még a téli tejút oly soká nélkülözött objektumait, pl. ngc 2343, 2359 (Thor sisakja), M 46, stb. A ritka jó átlátszóságú tavaszi egeken a ködök is sokkal jobban látszanak: Merope reflexiós köde, stb.

És ne feledjük, hogy kedvenc galaxisaink is egyre jobb helyzetben látszanak.

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.03.01. 17:05

Azok már agyonészlelt objektumok. Nincs valami ritkán vagy egyáltalán nem észlelt cumó? Vagy maradjak a sima "guberálásnál" hátha lesz valami ritka?
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.03.02. 11:17

Janicsillagasz írta:Azok már agyonészlelt objektumok. Nincs valami ritkán vagy egyáltalán nem észlelt cumó? Vagy maradjak a sima "guberálásnál" hátha lesz valami ritka?


Szia!

Annyira azért nem agyonészleltek. Minden, ami az égi egyenlítő alatt van és nem Messier, ill. nem az unásig ismert NGC-k közül való, esélyes hogy nincs róla anyag. 2343-ról 2 db rajz van az archívumban, de az egyikre csak "véletlenül" került rá.

A Thor sisakjáról van pár régebbi rajz, de legalább 15 éve nem készült magyar észlelés róla. Szűrős meg egyáltalán nem.

Szóval lehet, hogy neked és még pár mélyegesnek ismerősek, és láttad, láttuk is őket, de meglepő módon értékelhető anyag nincs róluk.

És egyébként egy gondos, igéynes rajz egy ismert objektumról (nagyon jó égen) éppúgy szenzációszámba menő észlelés lehet, mint egy alig látványos rajz egy olyan égitestről, amit kuriozitása miatt keresünk fel.

A helyedben március folyamán belevetném magam a puppis csillagmezejébe, és annyi halmazt lerajzolnék, amennyit csak bírok. Már csináltam egyszer egy ilyen Puppis-NY-maratont, és hidd el hogy életre szóló élmény!

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.03.18. 13:50

Hála az Égnek ma az egész országban derült lesz.

És még mindig látszik a téli Tejút!

Ajánlat mára: NGC 2343, aki még nem látta. Továbbá a Puppis összes objektuma.

És bármely, általatok választott objektum.

Snt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.05.25. 22:26

Sziasztok,

Lelkes kezdő mélyég-észlelő vagyok, amihez Gábor mély-eges előadása adta meg a végső lökést (nem a kezdőrúgást! :D)
Célom mind a 110 Messier feltérképezése.

A kérdésem az lenne, hogy van olyan (leg)fényes(ebb) M, aminek érdemes próbálkozni az észlelésével még a hétvégi telihold idején is, 70mm-es refaktorral? És ha igen, melyek ezek?
Csillagatlaszból egyenként kiválogattam és fényességük szerint osztályoztam a 70 legfényesebb M-et, egyelőre csak úgy magamnak, ezekből észlelgetek. Fennmaradt a rostán kb. 15 a hétvégére, de nem tudom, hogyan néznének ezek ki a valóságban, a Holdfény udvarban...
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.05.25. 23:14

pl. fényesebb nyílthalmazok sikerrel nézegethetőek telihold idején is. de amúgy a hold mélyeges szempontból mindenképpen a főgonosz! :twisted:
nincs aláírás
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.05.26. 10:18

Bizonyos értelemben :D Mert ha valaki rendelkezik 40 fölötti távcsővel, akkor is simán elláthat akár 15-16 magni fölé is :D

Arpstronomer:
Ferencnek teljesen igaza van, a nyílthalmazok szinte mindig látszanak, persze nem fognak jönni a leghalványabb csillagok. Azt csináld úgy hogy egy holdas estén lerajzolod a kiszemelt nyílthalmazt (ezzel meglesz az alap vázlat), majd egy jó derült Újholdas éjszakán pedig nekiugorhatsz a leghalványabb csillagainak. Ez alapján nagyon részletes rajzod lesz és ha belegondolsz, nem is vesztesz vele olyan sok időt egy éjjel. Lerajzolod a felét egyik este, másik felét egy másik este.... így több időd marad az estéken más objektumra :D Nekem is ami "több napos" rajz, azok is így szoktak készülni. Pl. M36-M37, Basel 1....
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.26. 15:15

Janicsillagasz írta:Bizonyos értelemben :D Mert ha valaki rendelkezik 40 fölötti távcsővel, akkor is simán elláthat akár 15-16 magni fölé is :D

Arpstronomer:
Ferencnek teljesen igaza van, a nyílthalmazok szinte mindig látszanak, persze nem fognak jönni a leghalványabb csillagok. Azt csináld úgy hogy egy holdas estén lerajzolod a kiszemelt nyílthalmazt (ezzel meglesz az alap vázlat), majd egy jó derült Újholdas éjszakán pedig nekiugorhatsz a leghalványabb csillagainak. Ez alapján nagyon részletes rajzod lesz és ha belegondolsz, nem is vesztesz vele olyan sok időt egy éjjel. Lerajzolod a felét egyik este, másik felét egy másik este.... így több időd marad az estéken más objektumra :D Nekem is ami "több napos" rajz, azok is így szoktak készülni. Pl. M36-M37, Basel 1....


Igen, ez egy jó taktika, különösen az olyan amatőrnek, aki nem tud minden derült éjjel észlelni, és esetleg havonta csak egyszer jut elfogadható, fényszennyezés-szegény éghez. Érdemes egy objektumhoz minél többször visszatérni, rajzolgatni még egy-két csillagot hozzá. Különösen a nagy látómezejű rajzokhoz, és a nyílthalmazokhoz. Ha a Messiereket rajzolod, az szép kihívás, különösen 70mm-es távcsővel.

Gábor
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.05.26. 15:32

Rajzolni sajnos nem tudok szépen, én csak vizuális megfigyelő vagyok :) tudom, hogy amit nem rajzolok le/nem fotózok be/nem küldök be, az az MCSE számára nem létezik, de egyelőre a felfedezés élményét akarom megélni.
Természetesen így is vissza-vissza fogok térni a szebbekhez, egyrészt hogy memorizáljam a helyzetüket, másrészt természetesen a szépségükért.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”