Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.02. 13:06

kocsis péter írta:Üdv! Tegnap végre tudtam folytatni Messier megfigyeléseimet! Első célpontom az M13 gömbhalmaz volt amely csodálatos látványt nyújtott 108x-os nagyításnál. Szépen csillagaira bomlott az objektum. Ezt követően galaxisokkal próbálkoztasm (M51, M101, M109) de csak nagyon halvány ködfoltot láttam részletek nélkül. Az M109-et megsem találtam! Miután felkelt a Hold "átmentem" a Jupiterre, amely szintén gyönyörű látványt nyújtott a sávokkal. Egyetlen bosszúságom az eddig soha nem tapasztalt páralecsapódás volt, amelytől 3óra elteltével úgy nézett ki a távcsövem mintha eső áztatta volna!


Szia!

Örülök, hogy tudtál észlelni! Az M3 valóban könnyű és szép objektum. A galaxisokkal azért nem volt szerencséd, mert tegnap már 22:10 NYISZ-kor felkelt a 60%-os Hold, ami teljesen "letörli" ezeket a halvány dolgokat az égről. És azt is figyelembe kell venni, hogy ezek már jócskán túl vannak delelésükön az éjszaka kezdetén. Az M109 különösen nehéz, még jó égről sem mindig látszik kielégítően, a legkisebb fényszennyezés, por, pára, fátyolfelhő, Holdfény elég ahhoz, hogy láthatatlan maradjon! Még nagyobb távcsövekkel is!
A páralecsapódás akkor szokatlanul erős volt, ami idén nem ritkaság (ez egy csapadékos, párás év), és a pára sem tett jót a látott képnek. Reméljük a következő napok szárazabb időjárása kedvez az észlelésekenek, a Hold is kisebb, bár még mindig 23h körül kel.

Üdv
Snt
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.08.02. 19:47

Sziasztok!

Nálam kitört a szabadság és végre "távcsőidőhöz" jutottam... Tegnap egy éjszaka alatt akartam pótolni az egész éves lemaradásomat. Eredmények az augusztus elsejei éjszakáról (előzetes):

NGC6207, Hercules, galaxis: Alig észrevehető, csendben meghúzódik az M13 árnyékában. Vékony elliptikus alakzatot mutat, de közepe csillagszerűen fényes volt.

M13, Hercules, gömbhalmaz: Egyszerűen fantasztikus látvány, ezt mindenkinek látni kell.

M92, Hercules, gömbhalmaz: Hasonló az M13-hou, de kompaktabb, kisebb, központja viszont nagyon sűrű.

M25, Sagittarius, nyílt halmaz: Szép, laza 10-12 fényes és sok-sok halványabb taggal. Az egyértelmű H alakzatot egy kampó szerű alakzat teszi még érdekesebbé.

M22, Sagittarius, gömbhalmaz: Nem éppen kör (gömb) alakot mutat, mintha kicsit olyan négyzetes formájú lenne. Központi sűrűsödés nem észlelhető. Számos fényes tag a halmaz peremén található.

M12, Ophiuchus, gömbhalmaz: Szintén érdekes alakú halmaz, eléggé halvány, de néhány előtér csillag miatt mégis csak mutatós.

M23, Sagittarius, nyílt halmaz: Nagyon laza, szinte teljesen egyforma fényességű tagokból áll, a teljes látóteret egyenletesen kitöltik a tagok.

M21, Sagittarius, nyílt halmaz: Néhány fényesebb csillag alkotta laza halma, 7-9 tag alkotja a vázát, amelyek vonalakba rendeződnek.

M9, Ophiuchus, gömbhalmaz: Halvány,ráadásul csillagszegény környezetben található, központi sűrűsödést nem mutat, nem bontható.

NGC6520, Sagittarius, nyílt halmaz: 5-7 fényesebb csillag alkotta, olyan sátor szerű alakzat, amelyet néhány más csillag övez.

NGC6293, Ophiuchus, gömbhalmaz: Kis méretű, halvány, egyenletesem fényes a felülete.

M28, Sagittarius, gömbhalmaz: Kimondottan tömör, kicsi. Közepe erősen fényesedik, összfényessége ennek ellenére alacsony. Nem bontható.

M69, Sagittarius, gömbhalmaz: Eléggé jelentéktelen, halvány, egyenletes fényességű felülettel bír. Nem bontható.

M70, Sagittarius, gömbhalmaz: MIntha az M69 testvére lenne, annyi a különbség, hogy itt a központi sűrű mag már észlelhető.

M19, Ophiuchus, gömbhalmaz: Nagyon alacsony összfényességű, közepes méretű, ennek ellenére csak egy nagy pacának tűnik.

M62, Ophiuchus, gömbhalmaz: Szintén halovány, közepe felé kissé fényesedik, ugyanakkor az egész felület grízesnek tűnik.

M10, Ophiuchus, gömbhalmaz: Szépen bontható, a központi rész nem dominál, két csillagnyúlvány indul ki belőlle, szintén nem egyértelműen korong alakú

M54, Sagittarius, gömbhalmaz: Kis méretű, de nagyon fényes maggal rendelkezik. A haló gyorsan elhalványodik.

NGC6624, Sagittarius, gömbhalmaz: Halvány, kis méretű objektum, A közepe csillagszerűnek tűnik EL-el.

NGC6638, Sagittarius, gömbhalmaz: Halvány, de-fókuszált csillag képére emlékeztet.

NGC6642, Sagittarius, gömbhalmaz: Halvány, központi sűrűsödést mutat, de túl kicsi, így nem túl látványos.

M26, Scutum, nyílt halmaz: Nagyon szép halmaz, közepén egy rombusz formával, ami körül a tagok mintha egy ívben rendeződnének.

NGC6649, Scutum, nyílt halmaz: 10-12 fényes csillag négyzetet formáz, amelyen belül a sarkokat csillagívek kötik össze, a halvány tagok ezek körül szóródnak.

M11, Scutum, nyílt halmaz: Szuper látványos halmaz, az azonos fényességű tagok , mintha egy N formába rendeződnének. A halmaz feldobja, hogy az egyik sarokban egy fényes csillag látható.

NGC6572, Ophiuchus, planetáris köd: Határozottan kékes fényű köd.

IC4665, Ophiuchus, nyílt halmaz: Óriási halmaz, csak a 2"-os okulár volt képes átfogni többé-kevésbé. Legalább 25-30 fényes csillag alkotja.

M56, Lyra, gömbhalmaz: Csodálatos kinézetű halmaz, jól bontható, mindenhol érződik a grízesedés, a központi sűrűsödés viszont kicsi.

- - -
Eszközök: Celestron CNG-10 (250/1200) Newton, Planetary okulárok 4-9mm, Silver Plöss 20mm.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára acz71 2010.08.18. 18:35-kor.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.02. 19:53

szép szekvencia gömbökből! már én is akarok egy komolyabb gömbhalmazos estét tartani, talán ma este (a cuccot már feldobtam a mechanikára, mire besötétedik remélem lehűl)
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2010.08.03. 10:14

Üdv! Tegnap tudtam folytatni a megkezdett észlelés sorozatomat! Rajzokat is készítettem, számszerint négy objektumról ( M5, M81, M82, M103 ) amelyeket természetesen küldöm a mély-ég rovatba Gábornak. Sajnos a páralecsapódás ismét nagyon erős volt és 23h kor a Hold is elkezdte bevilágítani az eget! P.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.08.03. 14:19

Sziasztok!

Az augusztus másodikai éjszaka meglehetősen rövidre sikeredett, mert nyugat felől megérkezett a pára és zárt felhőzet úgy hajnal egy tájékán. Sajnos már előtte is pocsék volt az ég, mert a 7-8 magnitudós objektumok már nem is látszottak.

- - -

M80, Scorpius, gömbhalmaz: erős központi fényles, kicsit grízes felület, a haló fokozatosan halványodik bele az égi szürkés háttérbe.

M62, Ophiuchus, gömbhalmaz: a központi sűrűsődés alig vehető észrevehető, a ahló gyorsan halványodik

M19, Ophiuchus, gömhalmaz: Közel egyenletes fényességet mutat a teljes felületén.

M5, Serpens, gömbhalmaz: Szép, látványos halmaz, eléggé koncentrált, viszont a központi fényes rész meglehetősen nagynak mutatkozik.

M7, Scorpius, nyílt halmaz: Nagyon laza, kevés tagok felvonultató csoportosulás

M107, Ophiuchus, gömbhalmaz: Nagyon kicsiny, szinte jelentéktelennek tűnik a szürkeségben... a központi rész mintha kicsit fényesebb lenne. inkább egy de-fókuszált csillagra emlékeztet.

NGC6834, Cygnus, nyílthalmaz, Öt csillag egy vonalba rendeződve látszik, a halványabb tagok ezen egyenes környezetébe egy lapos, elliptikus alakot formáznak.
- - -
Hajnalban úgy negyed öt tájékán felriadtam, de még éppen láttam a Jupitert és a Holdat vagy 10-15 percig, aztán teljesen beborult.

- - -
Eszközök: Celestron CNG-10 (250/1200) Newton, Planetary okulárok 4-9mm, Silver Plöss 20mm.
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára acz71 2010.08.11. 09:02-kor.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.03. 15:02

kaviat írta:... én is akarok egy komolyabb gömbhalmazos estét tartani, talán ma este ...)


párat tudtam csak elcsípni, sajna nálam a déli ég alja nem igazán látszik a körte fa miatt..
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.03. 18:45

bocs a kekeckedésért, de a Sco gömbhalmaza az M80, az M19 és M62 pedig az Ophiuchusban található. Igaz, az M62 nagyon közel a Sco határához. Mindez persze semmit se von le szépségükből, de sajnos nagyon jó ég kell ahhoz, hogy mutassanak magukból valamit. Esetleg egy mediterrán utazás... :)

Snt
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.08.03. 18:59

Szia Snt!

A hülyeségek javítva... :-)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.04. 07:05

:)

Esetleg majd egy fájlba rendezve privátban is beküldhetnéd az észleléseket. A GH-k esetében próbálkozz a lehető legnagyobb nagyítással, mert pl. az M19 és az M69 is részben bontható már 15 cm körüli távcsövekkel is, 100-150x nagyítással. A GH-k titka a nagyításban rejlik! :)

Egyébként ha valaki szeretné látni a következőket:

NGC 253 GX Scl 7m, 30', 25 fok magasan
NGC 55 GX Scl 7m, 25', 10 fok magasan
NGC 300 GX Scl 8m, 20', 12 fok "
Scl-törpe, For-törpe 20 fok "
NGC 1316 GX For 8m, 10', és a Fornax halmaz egyéb Messier szintű 8-9m-s galaxisai, 15 fok "
NGC 1291 GX Eri 8m, 10' 7 fok "
NGC 1097 GX For, az egyik legfényesebb küllős spirál, 9m, 20 fok "
NGC 1360 PL For, 8m-s 3'-es PL fényes kp-i csillaggal, 25 fok "
NGC 1532 GX Eri, 9m, éléről, porsávval, 15 fok "
NGC 1851 GH Col 7m, 5' a téli ég legfényesebb gömbhalmaza, 8-9 fok "

... és még sok egyéb érdekességet, akkor vegyen részt október 7-10 közötti montenegrói észlelőhétvégénken!
Jelentkezés: melyeg@mcse.hu, aug. 31-ig!
Részvételi díj: az utazás és a szállás együtt kb. 15 ezer Ft, étkezés saját módon megoldott, utazás autóval.

Snt
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.08.05. 12:24

Sziasztok!

Ismét volt egy majdnem jó éjszaka, ahogy lenni szokott 8 óra magasságában megjelentek a felhőcsíkok. Szóval éjszaka néha volt kettő-három Tejút is keresztül-kasul az égbolton. Plusz, egytől már a Hold is kezdett "fényszennyezni", viszont szép volt a Plejádok közelében. Mindenesetre megpróbáltam azt kihozni az estéből, amit tudtam...

Szóval a tegnap éjszakai (8.4-5.) termés:

- - -

NGC6229, Hercules, gömbhalmaz: Kis méretű ugyan, de fényes, a központi része határozottan kiemelkedik, ugyanakkor nem bontható. Legszebb látványt a 9mm-es adja. Két 8m és egy 12m-os csillag egy trapéz alakot formáznak. Látványos!

IC4593, Hercules, planetáris köd: Kellemes párost alkot egy kb. 11m-es csillaggal, kis méretű, színe inkább fehér, néha kicsi kékes beütésekkel. Fényessége, mint a "kísérő" csillagé. Nagyítás növelése nem hozott újat.

NGC6210, Hercules, planetáris köd: Látványos, nagy méretű köd, szélei mintha bolyhosak lennének, közepén a csillagot nem észleltem, tompa fehér fényű.

NGC6058, Hercules, planetáris köd: Nagyon halvány, de mivel a környezetében kettő fényesebb csillag is van (amellyekkel egy háromszöget alkotnak) mégiscsak szép az összkép.

M14, Ophiuchus, gömbhalmaz: Nagy kiterjedésű, nagy központi résszel, sok részletet viszont nem láttam, a csillagkörnyezete miatt szép látvány.

NGC6356, Ophiuchus, gömbhalmaz: Feltűnő határozott folt, a közepe egy értelműen látszik, de nem túl fényes.

NGC6342, Ophiuchus, gömbhalmaz: A pocsék légkör és és az alacsony magasság miatt, éppen csak kivehető a kis méretű és halvány halmaz.

NGC6760, Aquila, gömbhalmaz: Halvány, de szép környezetben fekszik, jobb észlelési körülményke között biztos, hogy szebb lenne.

M2, Aquarius, gömbhalmaz: Nagyon szép és látványos, klasszikus kinézetű halmaz. A közepe fényes, a haló szépen fokozatosan halványodik. Bontható.

M72, Aquarius, gömbhalmaz: Még éppen, hogy felsejlik a kis méretű halmaz. A közepe egyértelműen sűrű és fényes.

NGC7009, Aquarius, planetáris köd: Nagyon fényesnek tűnik, halvány kék színű.

M73, Aquarius, nyílt halmaz: Néhány csillag alkotta, háromszögű halmaz.

M30, Capricornus, gömbhalmaz: Határozott központi fényes rész, amelyből kettő csápszerű csillagsor indul ki, amelyekben a csillagok egyenként is láthatók. Nagyon mutatós darab.

NGC7606, Aquarius, galaxis: A Hold fénye mellett éppen, hogy csak meg van, de a 20mm-es EL-el egyértelműen észlelhető. Elliptikus formát mutat.

NGC7727, Aquarius, galaxis: EL-el szépen jön, enyhén lapult elliptikusnak tűnik. Közelében egy fényesebb előtér csillag található.

M15, Pegasus, gömbhalmaz: Nagyon fényes, sűrű központi rész, jól bontható, látványos jelenség.

NGC7006, Delphin, gömbhalmaz: Jellegtelen pamacsnak tűnik, de a központi sűrűsödés felismerhető.

NGC6934, Delphin, gömbhalmaz: Könnyen észrevehető, viszont struktúrát nem mutató halmaz, közepe kicsivel fényesebb, mint a haló.

- - -
Eszközök: Celestron CNG-10 (250/1200) Newton, Planetary okulárok 4-9mm, Silver Plöss 20mm.

Bye!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára acz71 2010.08.05. 20:51-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”