Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.18. 21:09

Köszönöm, igen olvastam ezekről is, csak sajnos egyenlőre időhiány van amikor meg van egy pár órám akkor kb ilyen felhős mint ma.
A stelláriumban szoktam tanulmányozni a dolgokat, hogy legalább ismerős legyen ha egyszer kikerülök derült ég alá.
De hát ez egy türelem játék mindenki mondta, viszont az nem jutott eszembe, hogy a türelem a szép ég kivárásához kell.
Szilveszterkor volt szerencsém az Alpokban szabad szemmel nézelődni 1200m magasságból...., hát már ezért is irigylem Őket.
Ma pont a NGC2244-et szerettem volna elkapni.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2012.01.29. 17:27

Udvozlom mindenkit

Mircea vagyok,Aradon,Romaniaba lakom.
Ma registraltam a Csillag Varosban.
En is nagyon kedvelem a kiss tavcsoveket.
Epp ki tettem a 76mm F/9-es Newton-t es a 125mm f/7 Dobson tavcsoveimet,itt derult az egg,keszulok eszlelni.

Volna egy kerdessem,mert nem volt iddom olvasni az egesz topic-ot.
Ez a topic csak Mely-Eggel foglakozik?
En azokat is szerettem ,de eszlelem a Holdat is,a Jupitert is,es ma szeretnek kettos csillagokat eszlelni az Orion-ban.

Bocsanatot kerek, az irasom hibas,magyar nyelv irast onmagamtol tanultam amikor olvastam a Kulin konyveket es a Meteor foljo iratot.Szandekomban all javitani a helyzeten.

Szep csillagos eget mindekinek,Mircea
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.01.29. 17:57

Bine ai ven'it!

Nem csak mély ég, minden ami kistávcsővel megfigyelhető.
Az oldaladon az a krómozott tubus csak nem saját gyártmány? Jól néz ki.

Jó észlelést.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.29. 18:11

Halló Mircea!
A kistávcsöves kedvcsinálóban minden objektumról érdekes!
Ma este és a következő napokban) nagyon szép lesz a Hold, a Vénusz és a Jupiter! A távcsövedben ezek nagyon szépen látszanak. A Vénusz most egyre közelebb jön, és egyre szebben látszik az alakja. Próbáld meg lerajzolni a terminátor vonalát.
A Jupiter szép, a sávok élesek.
Látszik a Hold sötét oldala is a föld-fényében.
Ha a Távcső Világa megvan neked, olvasd el a fejezetemet a Hold és a bolygók megfigyeléséről
Üdvözöl: (Bartha) Lajos
(Nagyon szépen írsz magyarul, szeretnék énidegen nyelven ennyire jól írni!)
shmiasrael
Hozzászólások: 26
Csatlakozott: 2011.05.12. 23:35

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: shmiasrael » 2012.01.29. 20:00

Sziasztok!

Lehet, hogy hülye kérdés lesz, de pl. az M31 vagy az M45 az egy 130/650-es newton esetén mennyi látszik? az m45-öt figyeltem ma. Viszont nem láttam körülötte ködösséget. 33x-os és 65x-ös nagyítást is próbáltam. Az Andromédát még nem néztem. Látszik szépen az is, vagy csak fotókon, fotografikus úton látszik úgy mint a képeken.
Meg az mennyire igaz, hogy pl, a legtöbb mélyég-objektumot vizuálisan észlelve szürkésnek látjuk, és nem jönnek úgy színek? - feltételezzük, hogy jó az optika, meg a légkör is nyugodt.

Köszi a választ!
Gábor
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.29. 20:29

Mélyegezéshez (különösen ködök- és galaxisok megfigyeléséhez), így az M45 csillagai körüli ködösséghez is holdmentes, fekete ég kell. És komolyabb észlelői tapasztalat, mert egy 130mm-es távcső elég fényt gyűjt ahhoz, hogy megpillanthasd vele a ködöket, de előbb még meg kell tanulni "látni" a távcsővel. Az agyat kell megtanítani arra, hogy távcsőbe nézéskor kicsit máshogy alkosson képet, mint ahogy megszokta. Rutin kell...
Az Androméda hatalmas lesz, még 33x-nál is kitölti a látómezőt, szép, fényes elnyúlt folt.
Színeket 300 mm-es méret alatt csak csillagokon látunk, planetáris ködökön (erőteljes türkíz), bolygókon. A fotók sok expóból, gyakran több órányi fénygyűjtögetésből hozzák elő a színeket, az agyunk erre nem képes. Viszont a saját szemmel látott "szürke paca" VALÓDI élmény, a fotó meg azért mégiscsak egy közvetített/módosított valóság.
Mindenki úgy kezdi, hogy szinte alig lát a távcsövével, de pár hét, pár hónap után ez teljesen megváltozik! Ne add fel! ;) Megéri, mi is így kezdtük.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.30. 09:12

Gábor!

Én kezdő vagyok, kistávcsővel (tehát még látni sem tudok igazán) javaslom az Orionban az M42-t.
Nagyon könnyű megtalálni és még egy budapesti panelből is ködnek látszik.
Persze nem színes, de ha egy pillanatra nem felhős az ég rohanok az erkélyre, hogy bámuljam.
Vigyázz függőséget okoz :-)
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.01.30. 11:33

Kedves Attila!
Ha az Oriont látod, akkor talán láthatod felette, kelet felé az Ikreket is, és akkor az Ikrek "lábában" az éta Gem-től nyugatra az M35 nagyon szép nyílthalmaz Talán a Lepust (Nyulat) is megkeresheted az Orion alatt, az alfa és béta Összekörő vonalában az M79 csinos gömhlmaz, a távcsöved hatáskörében már látható (csak nagyon közel van már a láthatárhoz). Az Egyszarvúban van egy sor nyílthalmaz, egy részük azonban nem nagy látvány, de érdemes térkép alapján keresgélni.
Kettősökkel nem próbálkozol? Ezek többnyire még holdfény mellett is láthatók! BQ.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.01.30. 17:00

Na ezt szeretem itt!
Köszönöm a tippeket, néhányat már levadásztam, persze egy "nagyon kezdő"-nek egy szürke pamacstól áll el a lélegzete igazán.
A kettősökkel van egy kis gondom, még nem tartok ott a "bibliában" (Amatőrcsillagászok kézikönyve) így sokszor nem igazán tudom, hogy a csillag mellett mennyire kell lennie a társának.
De pl. a Péter atlaszából kilestem a Lófej környékén két kettőst: "Alnitak, Mintaka" (neveket a Stelláriumból néztem)
Az előbbire az atlasz mint jól bonthatóra hivatkozik, vagy vak vagyok vagy nagyon messze van a tesója.
A Mintaka pedig sima kettősként van jelölve, na nála láttam egy kis halvány pöttyöt, szinte hozzáért a fényes csillaghoz.
Ennél megnéztem más nagyítással és kicsit később is, valóban ott volt, vagy minden alkalommal odahalucináltam :-)
Tehát még el kell olvasnom egy-két dolgot és akkor állok neki a kettős vadászatnak.

A másik ami engem lenyűgöz, és remélem ez sok kezdőnek is jó gondolat:
Hogy belenézek a csőbe és az látom ami jó pár ezer esetleg millió évvel ezelőtt "történik".
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.01.30. 17:16

A zéta Ori (Alnitak) A: 1,9m, tőle 2,6"-re a B: 3,7m, tőle 60"-re a C: 8m.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”