Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.07.21. 18:55

Szia Péter!

> Mi az oka annak hogy bizonyos esetekben a nagyobb nagyítás csak rontja a képet?

Nos, ennek szerintem egyik legfontosabb oka, hogy nagyobb nagyítás felé elmozdulva a fényerő drasztikusan csökken, így előbb utóbb a szemed véges fotonelkapó képessége miatt egyszerűen nem láthatsz meg újabb részleteket, sőt egyre halványabbnak tűnik az adott objektum. Szóval egyszerűen nincs elegendő fény a szemednek. Természetesen ez ellen lehet tenni, még pedig úgy, hogy még nagyobb átmérőjű távcsövet szerzel be, hogy ellensúlyozd a fényveszteséget. Ezért mondják azt, hogy 20 cm felett kinyílik az ég...

> Nekem a Newton-hoz 32-es,25-ös.10-es és 6-os van.

Szerintem alapvetően jó a sorod, talán a 25 és 10-es köze kellene egy átmenet. 32mm fölé nem érdemes menni, és 6mm alatt sem várható jelentős eltérés, mondjuk egy 5-ös vagy 4-es esetében

Én a gyakorlatban a 20, a 9 és a 7mm-es okulárjaimat használom a legtöbbet. Ugyanakkor bemutatáskor a 32mm-es (2"-os) sokkal jobban elkápráztatja a nézőket, mint bármelyik másik.

Szia!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.21. 20:25

acz71 írta:...> Mi az oka annak hogy bizonyos esetekben a nagyobb nagyítás csak rontja a képet?
Nos, ennek szerintem egyik legfontosabb oka, hogy nagyobb nagyítás felé elmozdulva a fényerő drasztikusan csökken...


inkább legtöbbször a földi légkör a ludas a dologban. Megfelelően nyugodt és tiszta légkörnél pl. láttam nagyon szép Jupiter-képet 72mm-es refraktorban, 170x nagyítás táján.
Másik határ az objektív felbontóképessége, aminek köszönhetően általában 2D-t tekintik az ésszerű nagyítás felső határának (D = az objektívátmérő mm-ben). De legtöbbször nem lehet kihasználni az előzőekben említett légköri hatások miatt.

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.21. 20:52

Az Mpt által mondottakat épp a Jupiterrel erősíteném meg. Az első alkalommal azt hittem, annyira kicsi az átmérő, hogy elvész a fény, egyszerűen nem lehet ezzel az összeállítással 150xes nagyítás mellett élesre állni.
Aztán egy másik nap épp az ellenkezője történt, még a SEB hiányát is fel tudtam fedezni.

Szerintem egyszerűen, mivel a légkörön nézünk át, azt is felnagyítja a távcső, és ha az mozog, ezt a mozgást nagy nagyításnál hatványozottan látjuk. Szerintem. :)
vd.astro
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:20

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: vd.astro » 2010.07.21. 21:06

Üdv, Péter kolléga azt hiszem a távoli galaxisok esetére értette a kérdését, már hogy nagyobb nagyítás esetén miért nem látszik annyira jól az adott objektum (együtt próbálkoztunk néhány nappal ezelőtt :-) ). Iskolában azt tanultam hogy a kiterjedt objektumok fényintenzitása csökken a nagyítás növelésével, ezért halványabban látszik, viszont pontszerű objektumoknál éppen fordítva van, ott az intenzitás növekszik. Azt hiszem a Budó féle fizika tankönyvben van erről szó, hirtelen nem tudom hogy az első vagy a harmadik kötetben és nincs is kéznél úgyhogy nem tudok most idézni belőle.

A Jupiternél is gondolom fennáll ugyanez a probléma, hiszen nem pontszerűnek látjuk, de ott lényegesen közelebbi objektumról van szó, így ez nem jelent akkora problémát mint egy távoli galaxis.

Ha esetleg rosszul írtam valamit, kérlek javítsatok.
D.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.21. 21:08

Igazad van, nem olvastam eleg figyelmesen vissza. Igen, nagyon halvany objektumoknal a nagyitas novelesevel negyzetesen csokkeno fenymennyiseg is gond.
Csillagoknal viszont a nagyitas novelese emeli a kontrasztot. Ennek oka, amit irtal: a csillag gyakorlatilag pontszeru, tehat a nagyitastol fuggetlenul egyetlen pontban erkezik a fenye (elvileg), viszont a hatter fenyessegere az altalad is irt torvenyszeruseg ervenyes. Tehat a csillag ugyanolyan fenyes marad, a hatter sotetedik, a kontraszt emelkedik.

--mpt
vd.astro
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:20

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: vd.astro » 2010.07.22. 07:29

Köszönöm a korrigálást, nem tudom mitől fényesedne bármi is :-)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.22. 12:49

Fényesség: 1. A csillagok elvileg pontszerű fényforrásnak látszanak. Léátszó fényességük a puszta szemmel láthatókhoz képest az objektív rádiuszának négyzetével arányosan növekszik. Pl. a szem pupillájának rádiuszát vehetjük 3 mm-nek, egy 6 cm-es refraktor lencse rádiusza 30 mm, vagyis 10-szer nagyobb, tehát elvileg 100-szor halványabb csillag látható vele. Mivel jó szem kb. 6 magnitúdóig lát, a 100-szor fényerősség különbség kereken 5 mg, tehát elvileg egy 6 cm-es távcsővel 6 + 5 = 11 mg-ig lehetne látni. Ez részben technikai, részben a szem szerkezetének okából nem egészen igaz, de nagyjából helytálló.
2. Egy kiterjedt fényfolt, pl. egy diffuz köd, extragalaxis képe a nagyítás növelésével egyre nagyobb felületnek látszik, ezért a fényes egyre nagyobb felületen oszlik el. A csillagászati táblázatok az összfényességet tüntetik fel, mivel úgy mérjük a fényességet, mintha egyetlen pontban lenne összesürítve. Ezért a kiterjedt objektum egy-egy felületi eleméből egyre kevesebb fény jut a szem egyes érzékelő sejtjére. (csapocskákra, pálcikákra) Ezért érzékeljük a ködöket nagyobb nagyításnél halványabbnak. (Kis nagyitásnál "tömörebb" a kép, így látszólag fényesebb.)
3. Az összfényesség a legnagyobb kavarást a byilthalmazoknál okozza. Kicsi nagyításnál, vagy pl. binokulárban a halmazok csillagainak fényes többé-kevésbé összeolvad, ezért összegeződve aránylag fényesnek tűnnek. Nagy nagyításnál viszont egyes csillagait külön-külön látjuk, de ezek fénye egyenként a távcső határfényességénél halványabbak, vagyis nem látjuk ezeket külön-külön. Az előbbi példa szerint egy 6 cm-es távcső már nem mutatja a különváló, 10-11 mg-nél halványabb csillagokat, csak a fényesbbeket. Igy azután nagyobb nagyításnál a nyilthalmazok esetkleg szegényebbnek tűnnek.
4. Alanetáris ködök és sok gömbhalmaz látszó mérete kicsi, ezért még nagyobb nagyításnál is kicsi a látszó felület, ezek ezért nagyobb nagyítást is kibírnak. (Én pl. a 70 mm-el, 22-szerrel még látom a Lyra gyűrűsködöt, de 82x-el már alig, rossz levegőnél sehogy! Sőt! A 4 cm-es, 4x-es régi kis bionoklimmal láttam az Észak-Amerika-ködöt, de a 20 cm-es, 3 m fókuszú Heyde refraaktor 50-sres nagyításával nem tudtam kivenni!) - BQ.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.23. 17:27

Én javasolnék esetleg még egy 4 mm-es Planetary oklit az igazán nagy nagyításokhoz. A galaxisokat és ködöket sajnos nem lehet extrém nagy nagyítással megfigyelni. Egy galaxis esetében tapasztalatom szerint egy 20 cm-es távcsővel 150x-es az ésszerű felső határ, 30 cm-nél ez 200x. Viszont az igaz, hogy bármit is észlelsz, a lehető legtöbb nagyítással meg kell nézni. Szinte minden objektumnak jót tesz a nagyítás fokozása, bár érdekes módot a legtöbb nyílthalmaz 50-100x között mutat jól, csak a sűrűbb, kompaktabb példányok (pl. M11) esetén érdemes 150x felé menni. A gömbhalmazok igen szépen mutatnak kis és közepes nagyítással, és az észlelők egy része itt meg is áll, mondván hogy a nagy nagyítás sem fed fel új részleteket. Csakhogy ez nincs így! Minden gömbhalmazra igaz, hogy észlelésük egyetlen titka a nagyítás! Érdemes az elérhető legnagyobb vagy ahhoz közeli nagyítással, 100x, de még inkább 150x felett tanulmányozni őket (még egy 8 cm-es lencsével is), mert a bontás ugrásszerűen megjavul, és nagyon sok tagot pillanthatunk meg! Az M13 pl. 7 cm-es refrakorral részlegesen felbontható!

Snt
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.07.25. 15:39

Sziasztok! :)

Egy picit eltérő témájú "észlelésről" számolok be nektek :D
A tegnapi nap folyamán alkalmam volt a Greenwichi Royal Observatoryba betekintést nyernem :D az élmény felemelő volt :) csodás környezetben található! :) szavakkal szinte lesem lehet írni mekkora élmény :D olyan sor állt a meridián vonalhoz, hogy fotózkodhassanak egyet, hogy kb 1 órát kellett volna sorba állni :(, így felmentem a kupolába ott viszont szinte senki nem volt :D felemelő látvány volt látni azt hatalmas csövet :D mellékelek pár képet:)...sajnos nem a legjobb minőségűek ezért még egyszer meglátogatom a kövi 3 hétben :D nagyon gyönyörű látvány volt!!! :D
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.25. 16:53

Jó hogy láttad, bár csak sokan megnézhetnék, talán a legjobban helyreállított történelmi muzeum-obszervatórium. A 66 cm-es nagy refraktor külseje kicsit különös, de a leképezése csodálatos! Láttam vele a Jupitert, Szaturnuszt és az M11-et. (A csillagok még a látómező peremén is pontszerűek!) Szinte depressziós lettem, hogy a Szaturnuszt nem rajzolhattamm le, sem előtte, sem utána nem láttam annyi sávot és zónát, mint akkor (pedig már közel járt a látóhatárhoz).
Hanem azért aki megnézi a régi, XVIII. sz-i műszereket: fali és mozgó kvadránst, a Halley-féle passage távcsövet, jó ha tudja, hogy azok bizpony az eredeti tervrajzok alapján készült modern másolatok. Viszont aki elmegy Egerbe, megnézi a csillagásztorony (sajnos nagyon összezsufolt) kiállítást, ezeknek az eszközöknek eredeti hasonmásait láthatja (Esterházy püspök úgy rendelte meg a műszereket, hogy azok a legjobb greenwichi műszerekhez hasonlók legyenek). Kicsit irigyelnek is érte az angolok, csak mi nem becsüljük semmire ezt az egri gyüjteményt! Közületek hányan látták?
Kösz a szép beszámolót: BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”