Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.06.18. 10:15

Nagyon jó rajz lett Viktor! Ha felhőtlen egem lesz lehet felkeresem én is ezt a területet. Még nem volt hozzá szerencsém, de a rajz alapján mindenképp megéri megnézni!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.06.18. 10:28

xyfree írta:Nagyon jó rajz lett Viktor! Ha felhőtlen egem lesz lehet felkeresem én is ezt a területet. Még nem volt hozzá szerencsém, de a rajz alapján mindenképp megéri megnézni!


Áh feltétlenül lesd meg nagyon szép!
De úgy csináld hogy ha le akarod rajzolni akkor ülj neki legalább 23:00 körül! 00:45 kor delel így addigra felvázolhatod a csillagmezőt és a ködöt a legmagasabban nézheted majd.
De ha csak megnézed akkor éjjel járomnegyed egykor a legjobb.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.06.18. 11:13

23.30-kor ismét kitelepültem Bátorligetre. Az ég gyönyörű volt, az átlátszóság és a nyugodság szuper. Klasszisokkal jobb volt mint tegnap. Amit csak lehetett, mindent végignéztem. Ilyen Fátyol-ködöt és M20-at még életemben nem láttam. Csak ámultam és bámultam. Ááhh. Le sem lehet írni igazán. Hajnali fél háromkor mentem haza. Folytatom is a 22 centis tükröt, mert a 15-öst kinőttem. :)
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.06.18. 13:29

Nem tudom hogy rajzolok e. Még a tél végéről is van vázlatom ami nincs géppel kidolgozva. Nagyon ritka hogy 10 percnél tovább üzemel egyfolytában, s van hogy vissza sem lehet kapcsolni, így munkára fogni már alig alig lehet, de vizuálisan mindenképp megnézem majd. A délutánt rászánom egy lista kézítésre, olyan objektumokról amit még nem láttam. Talán vagy ötöt beiktatok a megszokottak mellé. Talán furcsa, de vannak olyanol amit minden észlelés alatt megnézek. A legutóbbi szó szerint csak nézelődés alatt sok számomra ismeretlen szépségbe akadtam. Kisebb halmazokba, érdekes alakzatokba ezeket terveztem most ismét felkeresni, és a mobil stelárium, valamint az atlasz segítségével azonosítani. Hosszú szünet (rossz idő mikor ráértem) után kicsit úgy vagyok mint a távcső vásárláskor, jó nézelődni, ismerkedni!
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2012.06.18. 14:34

Cseh Viktor írta:Áh feltétlenül lesd meg nagyon szép!

Odakukkantottam én is, de sajnos nagyon párás volt alacsonyan a légkör. Az M22, M28 még gyönyörűen jött, a Lagúna (főleg az OIII-al) hihetetlen szép volt. Alatta a 6544 és 6553 halvány pacák és ott mintha elvágták volna. Lejjebb már semmi sem látszott. :cry:
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.18. 16:11

én este annak rendje és módja szerint kitettem hülni a tápcsövet, és azzal a lendülettel elaludtam. :D

de talán ma! :)

hétvégén pedig a zselicben leszek, remélem marad a felhőtlen ég, bár ott csak kistávcsövem van (114/900), de hátha...

szerk.: vajon miért van az, hogy mindig akkor jön rám a csigászkodhatnék, mikor a legkevésbé alkalmas rá az idő? most pl naná, hogy a legrövidebb éjszakákon akarok kintmaradni folyton.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.18. 20:25

Ezért jobb az, ha a távcsőnek se állványa nincsen, se szék nincs velünk, és a talaj teli van rózsatüskékkel, hogy ne is akarjunk még csak véletlenül se lefeküdni. :)

Reggel 4 óra után kicsivel megnéztem a Hold Jupiter találkozás utáni összeveszését, de nem láttam egyiket sem, a Hold még takarásban lehetett, a Jupiter meg a világoska égen nem volt számomra észrevehető, távcső nem volt velem, mostanában, csak szabad szemmel fordult elő, hogy az égre néha ránéztem.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.18. 21:17

tobe írta:Ezért jobb az, ha a távcsőnek se állványa nincsen, se szék nincs velünk, és a talaj teli van rózsatüskékkel, hogy ne is akarjunk még csak véletlenül se lefeküdni. :)

Reggel 4 óra után kicsivel megnéztem a Hold Jupiter találkozás utáni összeveszését, de nem láttam egyiket sem, a Hold még takarásban lehetett, a Jupiter meg a világoska égen nem volt számomra észrevehető, távcső nem volt velem, mostanában, csak szabad szemmel fordult elő, hogy az égre néha ránéztem.


hát én sem odakint feküdtem le, hanem a pihe-puha ágyikómban :)

az igazi nagy együttállás azt hiszem július 15-én lesz a hajnali égen: vénusz, jupi, hold, és még vmi fényesebb csillag amire nem emlékszem (talán aldebaran?) ráadásul a vénusz épp állati fényes lesz, valahol -4 és -5 magni között, úgyhogy talán még árnyékot is fog vetni. kiváncsi leszek :D
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.18. 23:10

Pár napja egészen meglepődtem, hogy milyen nagy különbség van még vidéki égen is kisebb város belsejéből ha kimegyünk, egészen lenyűgözött, úgyhogy meg is indult a fantáziám, hogy majd ki kellene valami nem túl messzi terepre kimenni éjszaka nyáron párszor legalább, valami hordozható csővel, amit elbír egy keró is, meg aki hajtja, bár mivel működő csövem eleve nincs túl nagy méretű így bármelyik szóba jöhet, csak mivel elég hosszú nehogy valaki azt higgye, hogy vadászni indulok éjszaka orozni. :)

Ez júliusi időpont eléggé ideálisnak tűnik, mivel akkortájt nem szokott fagyni sem kis hazánkban és talán még többhetes esőzésre sincs kilátás. Fel kellene írni valahova, hogy el ne felejtődjön, meg azt is, hogy hova írtam fel ... :)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.19. 09:32

sikerült ma is kintmaradni 3-ig, az ngc 6181 gx és az ngc 6905 került ceruzavégre, utóbbi egy helyes planetáris, ami egész nagy és egész fényes, érdekes, hogy mégsem túl felkapott. természetesen ezeknek sem jártam előre utána, hiszen csak adott pillanatban, térképpel a kezemben, mindenféle terv nélkül szoktam célpontot választani. ezt azért szeretem, mert így kizárt, hogy valamit csak fotók, vagy mások észlelései miatt lássak oda. na most olyan részletet is határozottan látni véltem, amihez hasonlót csak egy 62 centis pireneusi távcsővel készült rajzon láttam. viszont a központi csillagot nem láttam, amit francia barátunknak - természetesen - sikerült.

jó volt, de hogy 2 órakor már nem kellett észlelőlámpa az okulárokkal matatáshoz, az baj. 3-kor gyakorlatilag már napfelkelte volt :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”