Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.17. 22:01

KVI írta:Szerintem nincs szabadszemes szupernóvamaradvány. A képen látható Ori-Tau komplex sem szabadszemes, hanem csak hosszú expóval vörösben látszik. Jellemzően a szupernóvamaradványoknak olyan katalógusszámuk van, ami rádió tartományra utal. Kevés a kivétel: Fátyol-köd, Rák köd, IC443, de ezek is távcsőigényesek.

A Rák-köd 7' méretű, kora 955 év, nagyságrendi becsléssel: 136 év alatt érte el az 1'-es méretet.

Kvi


Na igen én is a Rák-ködből indultam ki amelynek észleléséhez tényleg kis távcső kell legalább. De ne feledjük, hogy az hatezer (legalábbis ezt olvastam) fényévre van, a Betelgeuse pedig úgy 500-ra. Számításokat én nem
tudok végezni ezügyben, de kiszámolhatná valaki hozzáértő, hogy a 6000 fényévről 8,4 magnis Rák-köd milyen fényes lenne 500 fényévről. Szóval ha a majdani maradvány a "kivételek" közé tartozna akkor lehetne reménykedni ilyesmiben nem?
90/900 refraktor
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.17. 23:44

santage írta:Ki tudja, mikor születne meg a maradvány, és eleinte nagyon kicsi lenne, nem akkora, mint a képen...

Azért azt a képet se a tudományos alaposság igényével kotyvasztottam ám, csak eljátszottampár képpel. Egy V383 mon + S147 egymásra montírozva színeltolva, radial blur effektel messze is van ettől. :) Sőt ha megnézed a képaláírást, akkor rájöhetsz nem véletlenül van a "kicsivel" így, idézőjelek között írva... ;-)
Amcsillüdv: Nyözö
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.19. 14:36

KVI írta:
santage írta:Ki tudja, mikor születne meg a maradvány, és eleinte nagyon kicsi lenne, nem akkora, mint a képen.


Szerintem nincs szabadszemes szupernóvamaradvány. A képen látható Ori-Tau komplex sem szabadszemes, hanem csak hosszú expóval vörösben látszik. Jellemzően a szupernóvamaradványoknak olyan katalógusszámuk van, ami rádió tartományra utal. Kevés a kivétel: Fátyol-köd, Rák köd, IC443, de ezek is távcsőigényesek.

A Rák-köd 7' méretű, kora 955 év, nagyságrendi becsléssel: 136 év alatt érte el az 1'-es méretet.

Kvi


Ebből kiindulva: Rák-köd ~5000 fé, 8m, 7', Betelgeuse ~500 fé, plusz a tágulási adatok, a következők jönnek ki:

a maradvány - amennyiben a Rák-ködhöz hasonlóan viselkedik, amire persze semmi garancia nincs:

fényessége: 3m (10x közelebb van, 100x nagyobb fényesség=5m)
átmérője 14 évvel a robbanás után: 1' (Rák-köd: 136 év alatt 1')

Elég ütős lenne. Még ha halványabb is lenne, akkor is valószínű, hogy megközelítené a szabad szemes láthatóságot.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.19. 14:37

nyozo írta:
santage írta:Ki tudja, mikor születne meg a maradvány, és eleinte nagyon kicsi lenne, nem akkora, mint a képen...

Azért azt a képet se a tudományos alaposság igényével kotyvasztottam ám, csak eljátszottampár képpel. Egy V383 mon + S147 egymásra montírozva színeltolva, radial blur effektel messze is van ettől. :) Sőt ha megnézed a képaláírást, akkor rájöhetsz nem véletlenül van a "kicsivel" így, idézőjelek között írva... ;-)


Á, ezt nem a piszkálódás szándékával írtam... Közben utánaszámoltam a dolgoknak, lásd fentebb.

snt
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.21. 03:42

Sziasztok!

Lenne egy kis hiányosságom amit szeretnék orvosolni. Nem igazán tudom, mit jelentenek a rajzok leírásánál, az objektum kinézetére, látványára vonatkozó információk. Plédául: homogén, inhomogén, diffúz, grízes stb.. Sok ilyen kifejezést olvastam már és nagyon örülnék ha valaki leírná őket, (lehetőleg minél többet) hogy pontosan mikor, mely esetben használjuk őket és, hogy mit is kell érteni alattuk. Nem csak a fent említettekre vagyok kíváncsi, hanem az összes ilyen "szakszóra".

Köszi szépen!
Gabi
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.21. 12:48

ge.nom írta:Sziasztok!

Lenne egy kis hiányosságom amit szeretnék orvosolni. Nem igazán tudom, mit jelentenek a rajzok leírásánál, az objektum kinézetére, látványára vonatkozó információk. Plédául: homogén, inhomogén, diffúz, grízes stb.. Sok ilyen kifejezést olvastam már és nagyon örülnék ha valaki leírná őket, (lehetőleg minél többet) hogy pontosan mikor, mely esetben használjuk őket és, hogy mit is kell érteni alattuk. Nem csak a fent említettekre vagyok kíváncsi, hanem az összes ilyen "szakszóra".

Köszi szépen!
Gabi



Szia!

Meteor 2008/7-8 és 2008/11-es számban van leírva.

De privátban elküldöm a cikkeket. A rajzolásról írottat elküldtem már, nem? Annak a végén fel vannak sorolva a fogalommagyarázatok.

Snt
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2009.12.21. 16:06

Megbeszéltük. Köszönöm!
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.22. 16:06

santage írta:Ebből kiindulva: Rák-köd ~5000 fé, 8m, 7', Betelgeuse ~500 fé, plusz a tágulási adatok, a következők jönnek ki:

a maradvány - amennyiben a Rák-ködhöz hasonlóan viselkedik, amire persze semmi garancia nincs:

fényessége: 3m (10x közelebb van, 100x nagyobb fényesség=5m)
átmérője 14 évvel a robbanás után: 1' (Rák-köd: 136 év alatt 1')

Elég ütős lenne. Még ha halványabb is lenne, akkor is valószínű, hogy megközelítené a szabad szemes láthatóságot.

Snt


Ja ütős lenne.
Bár amikor a Betelgeuse ilyen gyönyörű mint most, én is inkább aztat mondom, hogy maradjon így.
90/900 refraktor
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.12.23. 11:07

Úgyse éljük meg hogy felrobbanjon.... Habár ha bekövetkezne akkor meg át kéne írni minden csillagtérképet :D
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.24. 11:06

Janicsillagasz írta:Úgyse éljük meg hogy felrobbanjon.... Habár ha bekövetkezne akkor meg át kéne írni minden csillagtérképet :D


Való igaz, nekem sokkal jobb így a csillagkép, nem is beszélve arról, hogy az emberiség kultúrájának egy emblematikus csillagképe tűnne el.
De abban nem lennék olyan biztos, hogy nem éljük meg. A Betelgeuse-hoz hasonló vörös szuperóriások ezen állapotának karakterisztikus ideje (tehát ameddig ebben a fázisban vannak a robbanás előtt) néhány 10 ezer év. Feljegyzések és mondák szerint az Orion már legalább 5000 éve pontosan ugyanolyan, mint ma, tehát lehetséges, hogy a szuperóriás lét egy jelentős szakaszát végigélte már...
Asztrofizikusok, segítsetek ki, ténylegesen mennyi ideig lehet a Betelgeuse vörös szuperóriás?

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”