Kistávcsöves kedvcsináló

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.06.29. 11:48

Kedves Letti-Lyra! Nagyszerú amit írtál, jó kedvcsináló másoknak is! Mekkora távcsöved van? Mióta nézegetsz?
Örülnék, ha így folytatnád. BQ (Lajos).
lyra
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.08.27. 20:46

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: lyra » 2011.06.29. 12:40

astrohist írta:Kedves Letti-Lyra! Nagyszerú amit írtál, jó kedvcsináló másoknak is! Mekkora távcsöved van? Mióta nézegetsz?
Örülnék, ha így folytatnád. BQ (Lajos).


Kedves Lajos bácsi!

Nagyon köszönöm a pozitív visszajelzést, nagyon örülök neki!! :)
A csillagászat iránti érdeklődésem körülbelül egy éve kezdődött, amikor tavaly részt vettem a tarjáni táborban. Nagy valószínűséggel idén is ott leszek. Továbbá a Bátorligeten rendezett találkozók, a Messier-maraton még jobban felkeltették az érdeklődésemet. Külön öröm számomra, hogy ezeken az összejöveteleken sok amatőrcsillagászt ismerhettem meg és remélem, hogy a későbbiekben is sok új arcot üdvözölhetek az ismerőseim között!
Ezeken a találkozókon, valamint itthoni észlelések alkalmával korábban még nem igazán észleltem egyedül. A változást az hozta meg számomra, hogy Apukám megépítette a 15 centis Dobson-távcsövet, így megkaptam a 110/806-os TAL-távcsövet. Ez egy közismerten jó műszer, rengeteg objektumot meg lehet vele találni, amelyek nem utolsó sorban nagyon szépen, részletgazdagon látszanak.
Nagyon sok észlelési tervem van még, valamint érdekel a rajzolás is. Készítettem rajzot az M92-ről és csillagkörnyezetéről és tervezek folytatást ezen a területen is.

Üdvözlettel:
Letti
m 92 gc.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.06.29. 15:42

Remek beszámoló, csak így tovább! El sem fogod hinni mennyi mindent mutathat az a távcső azokon az egeken. Hajrá!:)
90/900 refraktor
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.06.29. 15:48

Én is nagyon örülök a beszámolódnak Letti, jó volt olvasni!! Szép a rajzod is! Így tovább! :)
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.06.29. 17:29

Kedves Letti!

Idővel még többet fogsz látni, egy ekkora távcsővel élmény az észlelés! :) Jópár olyan objektumot is néztél, amik falusi/városi környezetben a rossz horizont miatt nehéz célpontok, pl. az M7. Azt én csak két ládán egyensúlyozva tudtam nézni. Az Omega-köd szépen fog látszódni, nekem már a kisebb, 6 centis lencsésemmel is érezhető volt az Omega-alak. Múltkorában én meg az M101-et (is) láttam, sima binóval. Asszem, ma kimegyek, ha az ég megengedi.
Ez az M92 az első rajzod?
bognart
Hozzászólások: 497
Csatlakozott: 2009.09.08. 13:17

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: bognart » 2011.06.29. 17:48

Kedves Letti !

A leírásodhoz és a rajzod ugyan olyan.. fantasztikus ! :) Gratulálok !
Remélem hamarosan olvashatunk Tőled ilyen leírásokat és megcsodálhatjuk a rajzaidat !
:)

ui: Rajz ügyben írtam egy levelet.. :)
Bognár Tamás "asztrobarát"
http://univerzumkepekben.hu/
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.06.29. 20:13

Szia Letti!

Én is gratulálok az élményekhez és a rajzhoz is :D A leírásod jó kedvcsináló volt.
Remélem még láthatunk tőled rajzokat és főleg leírást!

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
lyra
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2010.08.27. 20:46

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: lyra » 2011.06.29. 20:19

Üdvözlet Mindenkinek!

Köszönöm a visszajelzéseket, nagy öröm számomra olvasgatni ezeket a hozzászólásokat! :) Fogok még leírásokat készíteni, amint tiszta ég lesz, megyek ki észlelni és rajzolni!
Az Omega-ködre nagyon kíváncsi leszek, továbbá az itt található gömbhalmazokra és nyílthalmazokra, hiszen a Csillagatlasz szerint is ez egy nagyon gazdag terület. Az M101-et elég nehéz megtalálni, nagyobb távcsővel már láttam, remélem, hogy igazán derült ég esetén ezt is meg tudom keresni!
Az M92 az első rajzom, de több objektumot tervezek még lerajzolni! :)

Amcsüdv:
Letti
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.06.29. 20:41

Akkor biztos érdekelni fog a rajztechnikás előadásom! :) Szerencsére el tudok menni MTT-re, reméljük, most jobb ég lesz és tudunk majd mélyegezni. Én ma tuti kimegyek, tervezem lerajzolni a Lagúna-ködöt. Múltkor olyan jól látszott a kis 6 centissel is, hogy csak "lestem" :)
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Kistávcsöves kedvcsináló

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.07. 11:51

Most rövidek az éjszakák, de éjjféltől hajnali 3-ig érdemes észlelni.

Kistávcsöveseknek felemelő látvány kb hajnali 2-től 3-ig a Jupiter.
Az éjjel látszott két közeli holdja is az Io meg az Europa. Már 60x-os nagyításban is látszanak
a bolygó és kísérői, de ha az ég engedi, fel lehet menni 150-200-ig is.

Bár felénk nem volt jó a levegő, vibrált a kép, de a bolygó sötét sávjaiból a két legnagyobb így is jól látszódott.

Nem sokkal hajnal előtt feljött a Mars is, de még túl alacsonyan van, hoyg rendesen megfigyelhető legyen.

Viszont a Fiastyúk (M45) az mint a karácsonyfa!

Jó észlelést!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”