Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.07.09. 20:04

Hermione írta:...Szabad szemes volt az M13...


De jó eged lehet :) nekem Budapesttől 24 km-re DNY-ra örülök, hogy ha a tejutat kitudom szúrni a fényektől :( ...na de ma este ami a csövön kifér (vagyis amennyi foton befér rajta :D ) amit csak lehet azt megpróbálok leészlelni :D

üdv.:Csaba

Tiszta eget!
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2010.07.13. 19:51

Csak nemrég vettem egy 114/900 SW Newtont, szóval egy nagyon amatőr kérdezne. 11-én az udvaromból(nem ideális, mert körbe van lámpázva :( ) Direkt az Androméda Ködre(M31) utaztam, úgy néztem a Stelláriumon, hogy a házam teteje fölé emelkedik. Úgy gondoltam első mélyég célpontnak megteszi, tudom nem túl nagy préda(bár ha a méreteit vesszük ugye... ;) ) Ami a tapasztalatomat illeti: Először nehéz volt, (az alap keresőtávcső nem ász a tubushoz, majd cserélek az EQ1-el együtt) de hála a papai örökség Tento-nak(7x50) rábukkantam(nálam nem volt szabadszemes, és a Tentóban is csak szemelfordítással jött de megvolt ami amolyan "Ejha" érzést váltott ki belőlem) némi bűvészkedéssel a 25mm okulár elé tereltem a zsákmányt. Ami a probléma az az, hogy egyszerűen nem tudtam beélesíteni a képet. Érzékeltem a méreteit, a formáját, e valahogy mindig elmosódott maradt. Nem békültem ki a dologgal(hátha valami gond van a tükörrel) és megirányoztam az Arcturust aminek elég nagy halo-ja volt, de mindamellett fókuszálható volt a kép. Vissza az Andromédára, a látvány hasonló az előzőhöz. Szóval lehetséges hogy adott esetben az ég különböző pontjain különböző a nyugodtság/átlátszóság? Ilyenkor várjak, mert a zenit felett jobb a helyzet? (Most hogy belegondolok a háztetőről visszasugárzó nappali hő is lehetett a ludas) A Zselic határán(Kaposvár közelében lakom) jobb helyzetre számíthatok? Köszi az észrevételeket, és a segítségetek előre is!
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.07.13. 20:26

Szerintem lehetett a tető "hibája" :) egyébként nekem is a 114/500 kicsikémben 50x-es nagyításnál egy 2/3 látómezőt betöltő elmosódott folt a közepén egy picit fényesebb résszel :D ...szerintem lesz jobb láthatóságod...én is úgy észleletem így, hogy a ház takarta ki éppen nekem az utcai lámpát, szóval szerintem nekem is lesz még ennél jobb látvány is :D

üdv.:Csaba
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.07.14. 09:56

Greywolf írta: valahogy mindig elmosódott maradt.

Az Andromeda, bár a legközelebbi nagy spirálgx, az én 20 cm-es SC tubusomban is csak egy halvány paca. (Nekem sem ideális az észlelőhelyem.) Keresd meg a hozzá legközelebbi csillagot, azon állíts élességet, ha a csillag éles, akkor kapod a lehető legjobb képet a gx-ról. De ne add fel, sok mélyeges csoda van, bár gyakran valóban csak az "ejha" érzést adják, ha nem vagy valami igazán sötét helyen. Próbálkozz gh-okkal: M3, M5 nagyon klassz. És a nyh-ok valóban látványosak, kedvencem az Ikerhalmaz a Per-Cas határán. Binoklival vagy kis nagyítással távcsőben is gyönyörű.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.07.14. 10:12

Ha galaxisokról van szó, szerintem jobb, ha kisebbekkel kezdi az ember, azok könnyebben észrevehetők, aztán van rengeteg gömb- és nyílthalmaz. Az én kis, 60/900-asommal az M4 már kezdett grízesedni (!), az M11 egyenesen gyönyörű volt, ahogy az M27 is. Az M57 90x-es nagyítással már megmutatta a jellegzetes, "Füstkarika" alakját. Hogy a többi, hasonlóan fényes és látványos mély-eget ne is említsem...
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.14. 16:16

Greywolf írta:Csak nemrég vettem egy 114/900 SW Newtont, szóval egy nagyon amatőr kérdezne. 11-én az udvaromból(nem ideális, mert körbe van lámpázva :( ) Direkt az Androméda Ködre(M31) utaztam, úgy néztem a Stelláriumon, hogy a házam teteje fölé emelkedik. Úgy gondoltam első mélyég célpontnak megteszi, tudom nem túl nagy préda(bár ha a méreteit vesszük ugye... ;) ) Ami a tapasztalatomat illeti: Először nehéz volt, (az alap keresőtávcső nem ász a tubushoz, majd cserélek az EQ1-el együtt) de hála a papai örökség Tento-nak(7x50) rábukkantam(nálam nem volt szabadszemes, és a Tentóban is csak szemelfordítással jött de megvolt ami amolyan "Ejha" érzést váltott ki belőlem) némi bűvészkedéssel a 25mm okulár elé tereltem a zsákmányt. Ami a probléma az az, hogy egyszerűen nem tudtam beélesíteni a képet. Érzékeltem a méreteit, a formáját, e valahogy mindig elmosódott maradt. Nem békültem ki a dologgal(hátha valami gond van a tükörrel) és megirányoztam az Arcturust aminek elég nagy halo-ja volt, de mindamellett fókuszálható volt a kép. Vissza az Andromédára, a látvány hasonló az előzőhöz. Szóval lehetséges hogy adott esetben az ég különböző pontjain különböző a nyugodtság/átlátszóság? Ilyenkor várjak, mert a zenit felett jobb a helyzet? (Most hogy belegondolok a háztetőről visszasugárzó nappali hő is lehetett a ludas) A Zselic határán(Kaposvár közelében lakom) jobb helyzetre számíthatok? Köszi az észrevételeket, és a segítségetek előre is!


Kedves Gergely!

A kérdésedre és a problémádra a válasz egyszerű: a mélyég-objektumok, azaz régiesen a ködök, sosem úgy tűnnek, mint a csillagok, hanem az őket alkotó objektumok fénye összemosódik, azt felbontani lehetetlen.
A galaxisok (pl. Androméda-köd, M31) esetében a legfényesebb csillagainak megpillantásához minimum 2-3m-es távcső és fotografikus technika szükséges.
A gömbhalmazok - 10-100 ezer csillag csoportjai - már a közepes műszerekkel is felbonthatóak, pl. a te műszereddel, 100x körül az M13, M5, M3, stb. A nyílthalmazok legtöbb esetben már kis és közepes távcsövekkel is szépen felbonthatóak alkotóikra: M25, M11, M29, M39, M45, et cetera.
A gázködök, csillagkeletkezési régiók, reflexiós ködök fénylő gázból és porból állnak, melyet a beágyazott fiatal csillagok késztetnek világításra (emissziós és reflexiós). Ezeket és a galaxisokat soha, semmilyen távcsővel nem fogod tudni felbontani, s általában igaz, hogy a távcsöveddel a legtöbb mélyég-objektum nem fog a csillagokéhoz hasonló megjelenést mutatni, hanem kiterjedtek és ködösek lesznek, "mint egy fokuszálatlan csillag", de a csillaghalmazokban - a fényesebbekben - képes leszel nagyobb nagyításokkal néhány tucat fényes halmazalkotó elkülönítésére, melyek a halványabb komponensek összeolvadó, ködös derengésébe ágyazódnak.

Jó észlelést ebben a szép időben, mert az amatőrcsillagászatban is igaz, hogy a gyakorlat teszi a mestert!

Snt
rovatvezető
Greywolf
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2009.10.24. 15:07

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Greywolf » 2010.07.14. 16:59

Köszi a hozzászólásokat, a segítséget, természetesen eszemben sincs feladni, péntek éjjelre megyek ki a Kaposvár melletti szőlőhegyre, (itt csak a horizont nyugati részén van némi fényszennyezés, egyébként nagyon tiszta), és megpróbálom a javasolt gömbhalmazokat levadászni, én is a Hattyú környékén gondolkodtam. Meg elcsípem a Jupitert, eddig csak a Szaturnuszhoz volt szerencsém a Titánnal. Szerintem emiatt is éreztem némi zavart az Erőben, tekintve, hogy a Szaturnusz tökéletesen "érkezett" gyűrűstől Titánostól ezért kérdeztem rá az M31-re. Szombaton megírom hogy jártam(ui. az ekvatorális mechanikát is szoknom kell, bár egyre jobban megy), mert ahogy a kínai mondás járja: "Ha valami nem megy, csináld meg 1000x és majd menni fog". :)
Androméda
Hozzászólások: 36
Csatlakozott: 2009.10.06. 12:21

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Androméda » 2010.07.15. 10:05

Üdv

A sarló ködöt (NGC 6888) UHC szűrővel és 300/1500 -as Dobsonnal 62,5x-ös nagyítással holdmentes vidéki égről szinte fénykép minőségben észleltem.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.07.15. 10:17

Üdv,
nos, tegnap én is voltam kint, bár borzasztó meleg volt még este is és a szúnyogriasztó se vált be. De volt egy aránylag jó észleléssorozatom:
Mélyegek (sajnos most nem rajzoltam): IC 4756, M8, M10, M11, M12, M13, a Cygnus-hasadékból pedig minden éjszaka után többet látok :) Azon filóztam még, hogy régebben ugyanerről a bárándi égről, ugyanezzel a távcsővel az M13-a meg a többi gömbhalmazt alig láttam többnek, mint egy szabályos, diffúz foltnak. Mostanság meg, főleg EL-sal már részleteket is látok. Az M4 foltos, az M13 pedig határozottan grízes, már majdnem bomlik. Lehetséges, hogy érzékenyebbé vált a szemem a mélyegezés során vagy csak régebben nem tűntek fel nekem ezek az apró részletek? Te mit gondolsz erről, Gábor?
Kettősök: Delta Boo, Gamma Del, Nű 1-2 Dra, Théta Ser.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.15. 10:23

Sirius írta:Lehetséges, hogy érzékenyebbé vált a szemem a mélyegezés során vagy csak régebben nem tűntek fel nekem ezek az apró részletek?


Nem vagyok Gabor, de szerintem ez biztos igy van.
Nem tudom, talan valamelyik Herschel mondta a csillagaszati eszleleseirol: "Eveket toltottem azzal, hogy megtanuljak latni."

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”