Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.11.04. 06:50

Pedig külön fel lett hívva rá a figyelem, hogy ne NY-t írjunk. Az UMa-t se Uma-nak írjuk le! ;)

netro83 írta:Sziasztok csillagászok:)


Tegnapelött megtaláltam életem első galaxisát (andromeda).. Gondoltam ha már így "belejöttem" ki kéne menni ma is.. így hát újra kimentünk haverommal és teljessen "véletlenül" belefutottunk egy kicsi "pacába" az andromeda mellett :) Nem számítottam rá, hogy "mást" is találunk ott, sőt elöször még azt hittem az az andromeda.(elég fényszennyezett helyen voltunk, semmi "nagyra" nem számítottam) Aztán mikor utánna állítottunk akkor csúszott be a képbe egy mégnagyobb "paca".. ekkor ugrott be, hogy a képekről az rémlik több galaxis is van a közelében:) Aztán itthon utánna próbáltam nézni, hogy mi is volt a kicsi "paca" viszont nem tudom eldönteni, hogy melyik is volt az?! (Jelenleg az M32-re tippelek, legalábbis a leírása alapján az elhelyezkedés stimmel)


Helló!

Valószínű, hogy az M32-t láthattad. Egyébként van az M31-nek egy másik kísérője is, az M110, ezt kicsit nehezebb észrevenni, de számomra nagy élmény volt. A "túloldalon" helyezkedik el, nagyobb, mint az M32 és sokkal diffúzabb. A megtalálásában segíthet az elfordított látás is.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sirius 2011.11.25. 10:21-kor.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.11.04. 08:10

Szia Gergő!

Szerintem meg fölösleges szőrszálhasogatás hogy NY vagy Ny esetleg ny.. Ha valaki húz az LM szélére egy nyilat és odaírja hogy NY, mindenki (még a hatéves lányom is) tudja, hogy az nyugati irányt és nem nyílthalmazt jelöl.
Ahogy Feri is írja, a napészlelő lapon pl eleve NY van.

Én ezentúl is NY-nek fogom írni és megalapítom az NY-et írók klubját :mrgreen:

Különben a viccet félre téve szerintem sokkal fontosabb hogy ilyen lelkes emberek mint te vagy Feri észleljenek és beküldjék, mintsemhogy most kicsi vagy nagy Y. ;)

Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.05. 12:03

netro83 írta:Sziasztok csillagászok:)


Tegnapelött megtaláltam életem első galaxisát (andromeda).. Gondoltam ha már így "belejöttem" ki kéne menni ma is.. így hát újra kimentünk haverommal és teljessen "véletlenül" belefutottunk egy kicsi "pacába" az andromeda mellett :) Nem számítottam rá, hogy "mást" is találunk ott, sőt elöször még azt hittem az az andromeda.(elég fényszennyezett helyen voltunk, semmi "nagyra" nem számítottam) Aztán mikor utánna állítottunk akkor csúszott be a képbe egy mégnagyobb "paca".. ekkor ugrott be, hogy a képekről az rémlik több galaxis is van a közelében:) Aztán itthon utánna próbáltam nézni, hogy mi is volt a kicsi "paca" viszont nem tudom eldönteni, hogy melyik is volt az?! (Jelenleg az M32-re tippelek, legalábbis a leírása alapján az elhelyezkedés stimmel)



Szia,

hogy pontos képet kaphassunk, el kellene mondanod, számodra mit jelent a "mellette". Próbálj meg arányosítani valami más objektumhoz. Voltak a kollégáktól jó tippek, de magam kérdőjelekkel tekintek mindegyikre, mert említetted, hogy fényszennyezett helyen voltatok, ott meg az M110 nem látszik. De ki tudja?

Szóval, kérlek, próbáld meg kicsit pontosítani, mit is láttál, mekkora volt, és a többi dolog kb. milyen messze volt egymástól.
A másik fontos dolog az lenne, hogy valami infót kapjunk a műszerről, amibe belenéztetek.
netro83
Hozzászólások: 10
Csatlakozott: 2011.10.24. 18:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: netro83 » 2011.11.06. 11:45

Szia

Newton 150/750 25mm 2x barlow

Huh, ezen a nagyításon kb épphogy belefért mindkettő a képbe. Azaz nagyjából a két szélén voltak. Az andromeda nagy maszat volt, ez pedig kisebb. Alakját sajnos nem tudtam kivenni, nagyjából mindkettő ugyanúgy nézett ki. Egy "halvány" fényesebb rész amiből még halványabb ködszerü dolog jött ki. Kicsit olyan mintha satíroznék egy lapra ceruzával majd ujjal elkenném egy irányba. A kicsi nagyjából ugyanilyen volt, nem volt sem gömbölyű alakja se más.. kicsit olyan volt mindkettő mint egy üstökös ami csóvát húz csak jóval halványabban és jóval szélesebb kómával. Sajnos ennél jobban nem tudom leírni de megpróbálok még a jövő héten kimenni kevésbé szennyezett helyre és még pontosabb leírást adni :)


Kukac írta:
netro83 írta:Sziasztok csillagászok:)


Tegnapelött megtaláltam életem első galaxisát (andromeda).. Gondoltam ha már így "belejöttem" ki kéne menni ma is.. így hát újra kimentünk haverommal és teljessen "véletlenül" belefutottunk egy kicsi "pacába" az andromeda mellett :) Nem számítottam rá, hogy "mást" is találunk ott, sőt elöször még azt hittem az az andromeda.(elég fényszennyezett helyen voltunk, semmi "nagyra" nem számítottam) Aztán mikor utánna állítottunk akkor csúszott be a képbe egy mégnagyobb "paca".. ekkor ugrott be, hogy a képekről az rémlik több galaxis is van a közelében:) Aztán itthon utánna próbáltam nézni, hogy mi is volt a kicsi "paca" viszont nem tudom eldönteni, hogy melyik is volt az?! (Jelenleg az M32-re tippelek, legalábbis a leírása alapján az elhelyezkedés stimmel)



Szia,

hogy pontos képet kaphassunk, el kellene mondanod, számodra mit jelent a "mellette". Próbálj meg arányosítani valami más objektumhoz. Voltak a kollégáktól jó tippek, de magam kérdőjelekkel tekintek mindegyikre, mert említetted, hogy fényszennyezett helyen voltatok, ott meg az M110 nem látszik. De ki tudja?

Szóval, kérlek, próbáld meg kicsit pontosítani, mit is láttál, mekkora volt, és a többi dolog kb. milyen messze volt egymástól.
A másik fontos dolog az lenne, hogy valami infót kapjunk a műszerről, amibe belenéztetek.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.06. 17:54

Szia,

nekem pont ekkora az egyik távcsövem, és nemrég voltam kint vele az ég alatt.
Pont egy 25mm-es okulárral (Barium) de Barlow nélkül vizsgáltam én is az Andromédát.
A Stellarium program segítségével készítettem egy képet, hogy én mit láttam, és mi merre volt a látómezőben.
?indez kb éjjfél magasságában. Persze, semmi nem volt szines, de a galaxisok, arányaik és egymáshoz képesti elhelyezkedésük pontos.
(lásd kép)

Ha Barlow lencsét is használtál, akkor ennek a felét (vagy kevesebbet) láthattál, mivel kétszer akkor volt a nagyításod. Tehát az M110 vagy nagyon kint lehetett a látómező bal szélén, vagy már benne sem volt. Ha viszont a maszat, amit láttál a jobb oldalon volt, akkor az M32-őt láttad.

Remélem ez segít eldönteni, hogy mi is volt az.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
B3t3lg3use
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2011.11.06. 19:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: B3t3lg3use » 2011.11.08. 19:12

Sziasztok!
Kezdő szintű észlelő vagyok, csak nemrég szereztem be a távcsövemet. Egy órája - a holdfény ellenére- megkerestem Gyűrüs-ködöt (M57), 75x és 150x nagyításon vizsgáltam meg. A körvonalai pont úgy néznek ki, mint a képeken, csak a színek hiányoztak. Az lenne a kérdésem, hogy ha például tegyük fel most újhold lenne, akkor mutatná a színeit? Vagy ahoz valamilyen szűrőt kell alkalmazni?
(200mm/1200mm reflektorom van, fényszennyezésmentes faluszélén lakom...)
Hulmán Péter
Orion XT8 200/1200
7mm Tele Vue Nagler
Orion Shorty 2x barlow
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.08. 20:57

Szia!

B3t3lg3use írta:Az lenne a kérdésem, hogy ha például tegyük fel most újhold lenne, akkor mutatná a színeit? Vagy ahoz valamilyen szűrőt kell alkalmazni?
(200mm/1200mm reflektorom van, fényszennyezésmentes faluszélén lakom...)


Nem, sajnos újholdkor sem látnád a színeit. Nagyon kevés az a mélyég-objektum, amiben látszanak színek, akár a legnagyobb távcsövekkel is, ugyanis még a legfényesebbeknek is kicsi a felületi fényessége, a színérzet beindulásához pedig kell az intenzitás. Az Orion-ködnél előfordulhat, hogy jó átlátszóságú éjszakán kicsit zöldesnek látod, vagy különösen jó körülmények között, kis nagyítással (20x-os környéke) némi rózsaszín derengést is látsz benne.

A fényes planetárisok közül a legkompaktabbaknál láthatsz jó esetben kékes-zöldes árnyalatokat. Ilyen pl. a Macskaszem-köd (NGC 6543 Dra), Kék hógolyó (NGC 7662 And), Jupiter szelleme (NGC 3242 Hya).

A Macskaszem és a Hógolyó kora este is felkereshető mostanában.

A fényesebb nyílt- és gömbhalmazokban könnyű kiszúrni a vörös óriáscsillagokat, az is szép színélmény lehet.

Szintén nagyon szépek az eltérő színű kettőscsillagok, pl. az Albireo (beta Cyg), gamma And, alfa Her, eta Cas.

Keresd meg az Uránuszt is, annak is szép színe van. :)
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Libor » 2011.11.08. 21:09

B3t3lg3use írta:Sziasztok!
Kezdő szintű észlelő vagyok, csak nemrég szereztem be a távcsövemet. Egy órája - a holdfény ellenére- megkerestem Gyűrüs-ködöt (M57), 75x és 150x nagyításon vizsgáltam meg. A körvonalai pont úgy néznek ki, mint a képeken, csak a színek hiányoztak. Az lenne a kérdésem, hogy ha például tegyük fel most újhold lenne, akkor mutatná a színeit? Vagy ahoz valamilyen szűrőt kell alkalmazni?
(200mm/1200mm reflektorom van, fényszennyezésmentes faluszélén lakom...)

Halvány fénynél nem látni a színeket. Figyelmesen hallgasd végig pl ezt az előadást.
B3t3lg3use
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2011.11.06. 19:03

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: B3t3lg3use » 2011.11.08. 21:36

csakb írta:Szia!

B3t3lg3use írta:Az lenne a kérdésem, hogy ha például tegyük fel most újhold lenne, akkor mutatná a színeit? Vagy ahoz valamilyen szűrőt kell alkalmazni?
(200mm/1200mm reflektorom van, fényszennyezésmentes faluszélén lakom...)


Nem, sajnos újholdkor sem látnád a színeit. Nagyon kevés az a mélyég-objektum, amiben látszanak színek, akár a legnagyobb távcsövekkel is, ugyanis még a legfényesebbeknek is kicsi a felületi fényessége, a színérzet beindulásához pedig kell az intenzitás. Az Orion-ködnél előfordulhat, hogy jó átlátszóságú éjszakán kicsit zöldesnek látod, vagy különösen jó körülmények között, kis nagyítással (20x-os környéke) némi rózsaszín derengést is látsz benne.

A fényes planetárisok közül a legkompaktabbaknál láthatsz jó esetben kékes-zöldes árnyalatokat. Ilyen pl. a Macskaszem-köd (NGC 6543 Dra), Kék hógolyó (NGC 7662 And), Jupiter szelleme (NGC 3242 Hya).

A Macskaszem és a Hógolyó kora este is felkereshető mostanában.

A fényesebb nyílt- és gömbhalmazokban könnyű kiszúrni a vörös óriáscsillagokat, az is szép színélmény lehet.

Szintén nagyon szépek az eltérő színű kettőscsillagok, pl. az Albireo (beta Cyg), gamma And, alfa Her, eta Cas.

Keresd meg az Uránuszt is, annak is szép színe van. :)


Köszönöm egy pár napig ezzel lefoglalom magam... :)
Az Uránuszt néztem egyik nap, csak sajnos a Hold elég közel volt, majd jövő héten megpróbálom.
Hulmán Péter
Orion XT8 200/1200
7mm Tele Vue Nagler
Orion Shorty 2x barlow
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.11.08. 22:45

Szép sötét égen jól látni az M57 zöldes színét kis nagyítással, ez elég gyakori.
A nagyítás növelésével eltűnik a színe.
Volt olyan közös észlelés ahol az egyikünk zöldnek, a másik zöldeskéknek látta.
Kinek mire érzékenyebb a szeme.
Én eddig egyszer láttam, hogy az Orion-köd halvány, egészen finom árnyalatú rózsaszín.
Legtöbbször színtelen, sajnos. :(
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”