Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.10.28. 16:25

A Szekeres csillagkép egy érdekes terület ám. Vannak olyan területei ahol egy binokulár látómezejében egyszerre 3-4-5 nyílthalmazt is megfigyelhetünk. Egy ilyen érdekes észlelést végeztem tegnap :)
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... -open.html
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.10.28. 21:22

Cseh Viktor írta:A Szekeres csillagkép egy érdekes terület ám. Vannak olyan területei ahol egy binokulár látómezejében egyszerre 3-4-5 nyílthalmazt is megfigyelhetünk. Egy ilyen érdekes észlelést végeztem tegnap :)
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... -open.html


Szia!

Ez tényleg nagyon érdekes, most néztem meg a térképet, az én fantáziámat is felkeltette a dolog :)
A rajzod egyébként szerintem tök jó lett, tetszik :)

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.10.29. 07:43

Köszönöm Judit :) A Téli Tejút is rengeteg érdekes dolgot rejteget. Pl a Cassiospeiában annyi nyílthalmaz meg mindenféle van hogy az valami hihetetlen, meg a Cepheusban is :)

Tegnap este újból kint voltam, s megvártam míg az Androméda magasra hág. Ekkor becéloztam a híres galaxist mely már szabad szemmel is jól látható volt. Íme az észlelés:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... omeda.html
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.10.29. 09:47

Viktor koma, erre ráéreztél :)
Tegnap én is vérmes reményekkel indultam neki az M31 fotózásnak, de be kellett lássam, hogy a koszos, városi fényszennyezett égen nem sok galaxist szedek az égről. Az expók 2/3-át ki kellett dobni, a maradék használhatókkal alig bírt el az iris, hogy kiszűrje a város fényeit...valamit csináltam, itt az eredmény.
Nekem nem tetszik, de ti majd eldöntitek :)

10.5 perc expozíció, ISO800, 8L.

Amcsüdv!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.10.29. 10:34

Köszönöm Árpád :) Nekem tetszik a fotód és sok-sok részlet látszik ám rajta.
Szerintem csak annyi probléma lehet a képpel hogy olyan mintha az optikai rendszer meg a fényképezőgép érzékelője nem esnének egy tengelyre és ezért a vignettálás bal szélen. Bár lehet csak úgy vágtad le utólag :) Amúgy már a porsávok is szépen kezdenek kirajzolódni a képen de ha többet exponálsz akkor meg már a középpont lett volna túlexponált. Szerintem ha kijutsz valami sötét helyre próbáld meg azt hogyszándékosan annyi képet készíts amelyeket ha összegzel akkor túlexponált lesz a fotó. Van egy olyan eljárás amivel úgynevezett HDR képeket lehet létrehozni pl. ilyet lehet csinálni a PS CS2-vel vagy a Photomatrix nevű programmal. Ezek egy algoritmussal kiegyenlítik a fotón a sötét és a túl világos részek arányát. Ha jól emlékszem valamelyik Meteorban volt is róla szó...Én mondjuk a fotós múltamban készítettem sok HDR képet úgyhogy onnan jutott most ez eszembe :D

Na jól van nem okoskodok annyit mert még azt hiszitek valami nagyképű fickó vagyok :)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.10.29. 11:18

Cseh Viktor írta:Köszönöm Judit :) A Téli Tejút is rengeteg érdekes dolgot rejteget. Pl a Cassiospeiában annyi nyílthalmaz meg mindenféle van hogy az valami hihetetlen, meg a Cepheusban is :)

Tegnap este újból kint voltam, s megvártam míg az Androméda magasra hág. Ekkor becéloztam a híres galaxist mely már szabad szemmel is jól látható volt. Íme az észlelés:
http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... omeda.html


Hát igen, Viktor, a Cas és a Cep dugig van minden jóval. A Cas-nyílthalmaz-túra minden mélyég-észlelő egyik kedvenc őszi elfoglaltsága. :)

Az M31 észlelésed nagyon tetszik. Sokkal jobb, mint az előző! Örülnék, ha ezt is elküldenéd a rovatnak.
Mint minden más rajzod. Azt viszont nem értem, mi az a két fényes csillag az M31 magjában? Így elsőre 6-7m-snak tűnnek a rajz alapján. Nem lehet, hogy fényes geostat műholdak voltak a galaxis előtt?

Gábor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.10.29. 11:22

Arpstronomer írta:Viktor koma, erre ráéreztél :)
Tegnap én is vérmes reményekkel indultam neki az M31 fotózásnak, de be kellett lássam, hogy a koszos, városi fényszennyezett égen nem sok galaxist szedek az égről. Az expók 2/3-át ki kellett dobni, a maradék használhatókkal alig bírt el az iris, hogy kiszűrje a város fényeit...valamit csináltam, itt az eredmény.
Nekem nem tetszik, de ti majd eldöntitek :)

10.5 perc expozíció, ISO800, 8L.

Amcsüdv!


Szia,

Hát igen, ez nem a legjobb, de a próbálkozás a szép benne. Nekem is van egy csomó ilyen jellegű fotóm.
Ha a városban komolyan gondolod a fényképezést, akkor szerintem ne ezeket a jó eget igénylő célpontokat fotózd, hanem nyílthalmazokkal foglalkozz. Számtalan, és még egymillió van belőlük, majdnem mind ismeretlen fotografikusan, a legtöbb vizuálisan sem észlelt, a te távcsöveddel akár 2-3-x darab is belefér a LM-be egyszerre, mivel csillagokból állnak, jó jel/zaj viszony érhető eol, stb., stb... Ezért a halmazokról még városi körülmények közt is igényes és szép anyag gyűjthető.
Kérésedre listát küldök.

Halmazfotózásra fel! :)

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.10.29. 11:25

Cseh Viktor írta:Köszönöm Árpád :) Nekem tetszik a fotód és sok-sok részlet látszik ám rajta.
Szerintem csak annyi probléma lehet a képpel hogy olyan mintha az optikai rendszer meg a fényképezőgép érzékelője nem esnének egy tengelyre és ezért a vignettálás bal szélen. Bár lehet csak úgy vágtad le utólag :) Amúgy már a porsávok is szépen kezdenek kirajzolódni a képen de ha többet exponálsz akkor meg már a középpont lett volna túlexponált. Szerintem ha kijutsz valami sötét helyre próbáld meg azt hogyszándékosan annyi képet készíts amelyeket ha összegzel akkor túlexponált lesz a fotó. Van egy olyan eljárás amivel úgynevezett HDR képeket lehet létrehozni pl. ilyet lehet csinálni a PS CS2-vel vagy a Photomatrix nevű programmal. Ezek egy algoritmussal kiegyenlítik a fotón a sötét és a túl világos részek arányát. Ha jól emlékszem valamelyik Meteorban volt is róla szó...Én mondjuk a fotós múltamban készítettem sok HDR képet úgyhogy onnan jutott most ez eszembe :D

Na jól van nem okoskodok annyit mert még azt hiszitek valami nagyképű fickó vagyok :)


Erre az iris-ben van egy eljárás, ami rendberakja az intenzitásokat, le is van írva az iris ismertetőjében, most nem jut eszembe. Arcus sinus hiperbolicus talán?

snt
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.10.29. 12:08

Kezdem azzal, hogy évente 2-3 alkalommal lejárok Battonyára üzleti ügyben. Most is itt dekkolok, de mivel indulás előtt okosan megnéztem az időjárás előrejelzést, nem voltam rest bepakolni egy kitelepülős felszerelést a kocsiba. Hoztam a 150/750 Celestront meg lustaságból egy EQ5 goto-t.
Csütörtökön este 8-ig borzalmas idő volt, de egyszer csak kiderült az ég, és láss csodát, nagyon szép és nyugodt ég lett. Az ismerősöm hátsó udvarában gyorsan felállítottam a rendszert, és mutogattam a társaságnak pár látványosabb dolgot este 10-ig. Meglepő módon az egyik srác nagyon tájékozott volt az égen, ezért megígértem neki, hogy ha másnap fenn bír maradni, éjjel kimegyünk a pusztába, és mélyegezünk.

A Hold szerencsére fel sem jött, így mélyegezéshez ideális állapotok uralkodtak. A levegő gyakorlatilag meg sem mozdult. Hajnali 2 felé tapasztaltunk egy nagyon rövid párás légáramlatot, a Jupiternek látványos halo-ja lett, de pár perc múlva ez is véget ért.

A házigazdák előre szóltak, hogy irat mindenképpen legyen nálunk, mert a román határ kevesebb, mint 3 kilóméter, és a határőrök elképzelhető, hogy kiszúrnak minket az éjjeláltókkal, és megkérdezik, hogy mit keresünk itt. Bár tényleg közel jártunk a határhoz, de szerencsére senkit nem érdekelt, mit ténykedünk mi a semmi közepén.

Éjfélkor ugyanis elhagytuk a Battonya táblát északi irányban, és egy igen pocsék, de legalább betonozott úton haladtunk kb 1,5 Km-t, ahol egy út kiszélesedésnél megálltunk. A helyválasztás annyira szerencsés volt, hogy gyakorlatilag NULLA fény volt a helyen. Gondolom senki nem csodálkozik, ha leírom, hogy olyan fekete volt az ég, amilyet még életemben nem láttam. Konkréten nulla volt a fényszennyezés. Azt gondolom, hogy kifogtuk a barátommal azt alkalmat, amiből évente nem sok van. Ennél ideálisabb eget kívánni nem lehet. A hőmérséklet ugyan lement egészen 1 fokig, de ez semmiben nem akadályozott meg minket.

Bár a Jupiterrel kezdtük, hogy leteszteljük, mennyire pontosan sikerült beállítani a Goto mechanikát 3 csillagra állással, el kell mondanom, hogy jó munkát végeztünk. 30x-os nagyításon minden elsőre benne volt a látómezőben.

Mivel Goto-val pásztáztuk az eget, nem volt nehéz megtalálni a dolgokat. De arra nem számítottam, hogy 11 magnitúdóig le fogunk tudni menni. Pedig sikerült.
A Budapestről is nagyszerűen látszó M31 Androméda, Az M42 Orion, M57 Gyűrű nebula itt is szépen bejött, de nem akárhogy! Olyan részletekkel és olyan fényesen, amire soha nem számítottam. Kezdem azzal, hogy az Androméda galaxis M32-es és M110-es társa szépen és egyértelműen ott integetett az okulárban, amit még így sosem láttam. Ezzel a kezdeti nagyon sokat ígérő élménnyel estem neki a katalógusnak és bátran írtam be neki az M1 Rák nebulát, hogy akkor "most mutasd, mit tudsz, kis távcsövem..." és pár másodperc múlva a Rák nebula a Bika csillagképből ott mosolygott a látómező közepén. Húúú, mondom a srácnak, akivel folyamatosan csillagászatról meg az ég szépségeiről beszélgettünk, ezt figyeld. Mindent megosztottam vele, nagyon jó élmény volt, hogy nem egyedül csodálom ezt a sok szépséget.

Fellelkesültünk, és csavartuk a csövet jobbra-balra. Néztünk nyílt halmazt, néztünk kettős halmazt, néztünk gömbhalmazt, néztünk galaxist, galaxis csoportot, kettős csillagot. Felsorolni is nehéz, mi mindent megnéztünk. Talán a legérdekesebbek egyike a triangulumban az M33 galaxis, amit Bpestről kb soha nem látni.

Ami minderre a fantasztikus élményre még rátette a tejszínhabot, hogy az Orionidák hullócsillagraj igen intenzíven jelentkezett egész éjjel, és percenként 1-3 hullócsillaggal örvendeztetett meg minket.
Érdekes, hogy amik nagyobbak voltak, többnyire zöldes csóvákat húztak.

Hajnali 3-ig bírtuk, aztán elkezdtünk nagyon fázni az őszi cuccokban. Pakoltunk és mentünk haza.

Egy konklúziót írnék még ide, a végére. Biztos vagyok benne, hogy nagyobb távcsővel többet és jobban láttunk volna, de még inkább tuti, hogy a jövőben benzinre többet fogok költeni, hogy eljussak
ezekre a fantasztikus helyekre, ahol teljesen fekete az ég. Megér.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.10.29. 12:27

Üdv!

Hát lehet hogy a két fénylő pont műhold volt és ha azok a bizonyos Geostat műholdak voltak ott. Ha geostacionárius pályán mozognak akkor csak egy helyben álltak volna. Szóval lehet kiretusálom őket onnan. mert nekem is furcsának tűntek először :) utólag térképeken én az ég világon semmit sem láttam ott :)

Javítva :D
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”