Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.04. 14:49

"És szeretnék kérni minden kedves fórumozót, hogy bár ezek a kérdések nagyon, nagyon izgalmasak, mégsem tartoznak a mélyég-észlelések témakörébe, ezért a légköroptikai és egyéb témákat tessék itt mellőzni, és azokat a MEGFELELŐ FÓRUMTOPICBA megírni!
Snt[/quote]"

Ez teljesen igaz de: "A Mit Észleljek Ma" cimben minden benne van, amit valaki észlel/észlelt/észlelhet. Az észlelés ui. egy amatőrnél az egész égre kiterjed! És ha ahhoz magyarázatot fűzök (pl. én is tettem a sarki fénnyel kapcsolatban) akkor nem nagyon értelmes dolog ezt egy másik topiba tenni, amit az érdekelt megfigyelő esetleg meg sem néz!
Viszont: azt javasolnám, minden észlelő - főleg a pályakezdők - felé, hogy jól van, irja be, nem baj, ha megírja, "erős volt a holdfény, nem láttam jól a halvány objektumokat, de a Hold nagyon suép volt" - no és azután ha részletesebben beszámol a Holdon látottakról, azt tényleg tegye be a megfelelő rovatba! Ha mást is érdekel, akkor ennek alapján már ráklikkel arra a topicba.
Egyébként felhívnám a figyelmedet, hogy a cim nem kizárólag a mélyégre utal! Ha csak ezzel akarsz foglalkozni, hát csinálj egy határozottan ilyen címet viselőt! BQ.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.05. 07:21

Ez a mélyég fórum egyik topicja, és fel sem merült álmomban sem, amikor létrehoztam, hogy az összes fórum végső soron az összes észlelés és légköroptika, meteorológia, stb. együttes fóruma lesz, tehát bárki bárhova bármit felrakhat. Szerintem a légköroptika nem csillagászat, bár szép dolog, de ha ez egy mélyég-fórum, akkor legyen is az! Semmi gond a felhős holdas égen Holdat észlelőkkel és azt ide megírókkal, de ez a topic a közelmúlt mélyég-észleléseinek bemutatására jött létre, ezért van, aminek nem igazán itt a helye. Vannak általános fórumok, sőt, egyáltalán, vannak témák, de ha mindenki mindenhova ír, annak mi értelme lesz?

Snt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.05. 09:51

Természetesen megoldható, hogy a jövőbe ide csak Sánta Gábor külön írásos engedélyével lehet írni. De akkor tessék egy meghatározott címet adni, ui. ha nem vetted volna észre, a rovat címe MIT ÉSZLELJEK MA. Akkor tessék átcímezni, ilyen általános címmel ez sok mindent felölel. Továbbá: a mélyég (nem szeretem ezt a kifejezést, de ez van) tartalmazza a kettősöket, változókat, és általában a Naprendszeren kívüli tárgyakat.
Éppen ma láttam, hogy a Napfoltok cím alatt közlemény van állítólagos sarki fényről, ami ugyebár mégsem napfolt, de nem is az okozza! De szerintem mégis jó helyen van, mert napfizika! Mellesleg összekevered a légköroptikát a heliofizikával (ami két külön dolog!).
Mellesleg nekem alapjáűban vével a hangnemed ellen volt kifogásom, és van is. Szép dolog, ha valaki egy bizomyos téma mageszállotja, de jó ha beletörődünk, hogy másokat meg sok minden más érdekel.
Mineesetre ilyen szellemű felfogás mellett kiszállok, de azért ehhez a többi levelező véleményére is kiváncsi vagyok. BQ
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.05. 10:47

én csak annyit tennék hozzá, hogy ha a kedvencekből vagy a főoldalról lép be ebbe a topicba az ember (én leginkább innen lépek be), akkor kintről nem látszik, hogy a mély-ég alatt van ez a topic csak a címe hogy mit észleljek ma, a mély-ég csak akkor látszik ha már belépett az ember, bár eléggé kis betűkkel. ha ez nagyon zavarja a közönséget tényleg az lenne a legjobb megoldás, ha a topic címébe bekerülne hogy mély-ég észlelésekről van szó..

másrészt még annyit, hogy őszintén szólva engem nem zavar ha pár hozzászólás nem csak gömbhalmazokról galaxisokról szól, hanem kitérünk egy - egy aktuális érdekességre, a téma úgyis visszatér hamarosan a fő irányába..

mély-ég : nekem is furcsa ez a szó különben, de nem tudok jobbat ami számomra lefedi a témát..
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.05. 12:41

Pontosan ez amin fennakadtam, hogy a "mély ég" cimet S.G. kisajátitja a saját hiobbyjának. A szó az engol deep sky szolgai fordítása, ma már elterjedt, aki átültette, nem tudott angolul (magyarul is rosszul), nem értette meg, hogy ott minden távoli objektumot így neveznek: Változókat, kettősöket, halmazt, ködöt, extragalaxist, kvazárt és egyebeket, ami messze van. Ezért rossz a cím. És ezért baj, hogy S. G. kicsit fennsőbbségesen kioktat mást, miközben ő maga sem tudja pontosan a fogalmakat. (Lásd: légköroptika.)No, de tiszteljük mindenki hobbyját, feltéve, hogy ő is tiszteli másét. A cím legyen egyértelmű!
Azt viszont egyáltalában nem tartom bajnak, ha valami közérdekű eseményt több helyre is feltesznek, végtére is nem nézünk végig minden al- és mellék rovatot, különben lassan mást sem csinálnánk, mint azt néznénk hol, mit írnak. Egyébként egyetértek kaviat-tal, én sem a forum főcimeket nézem meg, hanem a beérkező legfrisebb közleményekre klikkelek rá. Természetes, hogy a Jupiter megfigyeléseknek (vagy az új Uránusznak) a saját rovatában van a részletes leírása. De azért sem baj, ha látom, hogy milyen érdekességre fordtíthatok még figyelmet.
No, de nem részletezem, megígértem, hogy kilépek, de gondolom, kaviat-ot talán érdekli szerény véleményem! BQ,
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.05. 13:06

astrohist írta: nem értette meg, hogy ott minden távoli objektumot így neveznek: Változókat, kettősöket, halmazt, ködöt, extragalaxist, kvazárt és egyebeket, ami messze van.


Tehát ott nincs külön változós, kettősös, "mélyeges", csoport/részleg/fórum? Egy kalap alá veszik teljesen ezt a három témát?
Ha nem is így helyes történetileg, szerintem ezek oly nagy területek hogy nem érdemes egy kalap alá venni őket. Én biztos nem akarnék rovatvezető lenni ha mindhárom témát nekem kéne koordinálni. :?
Szerintem sincs semmi baj azzal ha 1-2 oldalon keresztül másról folyik a diskurzus, de tovább tényleg ne.
Minden észlelési területnek megvan a saját topicja. Ha ezt egyáltalán nem tartjuk szem előtt akkor előbb-utóbb kibogozhatatlanná válik az egész fórum.
90/900 refraktor
zsigabá
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.22. 20:46

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: zsigabá » 2010.08.05. 13:43

Hát ha nem hívjátok fel a figyelmet rá nem is tünt fel, hogy ez a mély-ég rovat alatt van. Pedig általában első dolgom mikor ebbe a fórumba belépek, hogy ezt a topikot olvasom el. Nagy kár lenne ha ezek után senki nem írna ide. Azt gondolom annak kellene ürülni, hogy a topik él, van mozgás és mellesleg az sem baj, ha felhívja a figyelmet érdekesebb dolgokra. De hát ilyesmi a Leonidák is, ott is mindenről szó van, legkevesebbet a leonidákról.
hopp
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.04.20. 14:44

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: hopp » 2010.08.05. 15:09

A fő probléma itt az, amit kaviat is írt. Ha a főoldalról jut el ebbe a topikba valaki, akkor szinte biztos, hogy nem veszi észre, hogy ez a Mély-ég fórumban levő topik, mivel az csak a legfelső sávban látszik.
Alapjában véve nekem is az a véleményem, hogy ha lehet, ne legyen szétoffolva a fórum, de az oldal felépítésének és linkelési stratégiájának "köszönhetően" az emberek nagy része egyszerűen nem tudja, hogy nem a megfelelő helyre ír.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.05. 15:55

Úgy látom, lényegében úgyan azt mondjuk. Nem ott van a baj, hogy van egy hallmaz-köd-extragalaxis forum, hiszen ez kell. De akkor ezt a címet adjuk, mert a MIT ÉSZLELÜNK TEGNAP/MA/HOLNAP minden csillagászati észlelést magába foglal. Ezzel S.G. azt is kifejezi, hogy csak a halvány ködös micsodák nézegetése "észlelés". (Kérdés, hogy mit szólnak ehhez akiknek pl. a Hold a hobbyjuk, vagy éppenséggel a nagy számú változós, akik tényleg nem csak nézegetnek, hanem észlelnek is?) Mellesleg: a távcsövező amatőrök többségének a célja elsősorban a nézegetés. És ez nagyon is tiszteletet érdemlő program.
Hát persze hogy szétszórni a témákat, nem lenne hasznos, de 1. Közérdekű közleményt akár több helyre is célszerű feltenni, 2. Jó ha a nyitásnál azonnal látom, hogy milyen témában van valami új bejegyzés.
Nem azt ajámlottam, hogy ne legyen egy egy ilyen külön oldalunk, hanem azt, hogy legyen egyértelmű, félreértehetetlen címe.
Gondolom, ez egyértelmű, és az előzőkkel is eléggé összhangban van. Lehetne most már visszatérni a "Mit láttam/mit keresek a ködök világában" témára. (Megjegyzem, azt igértem, hogy kilépek, de úgy vettem észre, a kérdés tisztázása másokat is érdekel.) BQ.
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.08.05. 19:18

hopp írta:A fő probléma itt az, amit kaviat is írt. Ha a főoldalról jut el ebbe a topikba valaki, akkor szinte biztos, hogy nem veszi észre, hogy ez a Mély-ég fórumban levő topik, mivel az csak a legfelső sávban látszik.
Alapjában véve nekem is az a véleményem, hogy ha lehet, ne legyen szétoffolva a fórum, de az oldal felépítésének és linkelési stratégiájának "köszönhetően" az emberek nagy része egyszerűen nem tudja, hogy nem a megfelelő helyre ír.



Sajnos én sem vettem észre :( ezért írtam ide a sarki fénnyel kapcsolatos dolgot :( elnézést kérek ezért!

üdv.:Csaba
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”