Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.15. 12:14

A pillanatnyi légkör mellett a gyakorlat és a tapasztalat sokat számit Én az első alkalmakkor egy 20 cm-essel a Dumbbell (M27, Kisróka) ködöt csak egy hosszúkás foltot láttam. Pár hónappal később már szépen láttam ugyan azzal a távcsővel a "piskota formát", később meg azt is észrevettem, hogy az egész piskotát egy halvány fátyol borítja.
Egyébként attól is függ, hogy mennyire figyelmes a megfigelő. Egyébként néhai Fényi Gyula mondta (azokrül, akik ránéznek valamire, megállapítjéák, hogy no, ott van egy objektum, azután kész):
- Ezek néznek, de nem látnak' (Fényi protuberancia-rajzai felveszik a versenyt nem egy modern fényképpel).
Aki a Hattyú környékén keresgél, nézze meg a delta Cygnit, az is kettős! BQ.
zsigabá
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.22. 20:46

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: zsigabá » 2010.07.15. 13:12

Tegnap én is kimentem a szúnyogoktól sem megriadva megnézni a bolygók sorbanállását a Holddal karöltve. Budapesten Gazdagrét melletti dombokon jó nyugati kilátással. Hát a Vénusz, Mars, Szaturnusz, Hold négyes egyidejű megpillantása szabadszemmel sajna nem sikerült. A Hold és a Vénusz gyorsan megvolt és ahogy kezdett sötétedni a Szaturnusz is feltünt. De a Mars az nem sikerült szabadszemmel. Mire megpillantottam addigra a Hold lenyugodott. Távcsőben szemlélve érdekes módon a nagy meleg ellenére látóhatárhoz közel is viszonylag nyugodt képe volt mindhárom bolygónak a Szaturnusz kiválóan látszott. Ma újra megpróbálom.
üdv zsigabá
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.15. 16:53

Nagyszerű! Látom örömöd van a látvány esztétikájához, az érdekességekhez. Ezt kell elterjesztenui, mert az, hogy valami látvány tetszik, vagy öörömöt szerez, független a távcső méretétől, szerelésétől! Jó érzés volt olvasni a beszámolót: BQ.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.19. 16:32

Sirius írta:Üdv,
nos, tegnap én is voltam kint, bár borzasztó meleg volt még este is és a szúnyogriasztó se vált be. De volt egy aránylag jó észleléssorozatom:
Mélyegek (sajnos most nem rajzoltam): IC 4756, M8, M10, M11, M12, M13, a Cygnus-hasadékból pedig minden éjszaka után többet látok :) Azon filóztam még, hogy régebben ugyanerről a bárándi égről, ugyanezzel a távcsővel az M13-a meg a többi gömbhalmazt alig láttam többnek, mint egy szabályos, diffúz foltnak. Mostanság meg, főleg EL-sal már részleteket is látok. Az M4 foltos, az M13 pedig határozottan grízes, már majdnem bomlik. Lehetséges, hogy érzékenyebbé vált a szemem a mélyegezés során vagy csak régebben nem tűntek fel nekem ezek az apró részletek? Te mit gondolsz erről, Gábor?
Kettősök: Delta Boo, Gamma Del, Nű 1-2 Dra, Théta Ser.


Kell pár év, hogy elkezdjen látni az ember! :))
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2010.07.20. 12:14

Üdv! Tegnap a félhold és a milliónyi szúnyog ellenére kimentem a kertünkbe (Karmacs, zalai dombvidék), hogy megpróbálkozzak egy kis mélyegezéssel. Terveim között nem szerepelt az M57, ám mégis nála kötöttem ki, mivel az előre betervezett objektumok (M51,M101,M109,M81,M82) szinte állandóan takarásban voltak a felhözettől. Ezt a kis planetáris ködöt még egyetlen alkalommal sem sikerült megpillantanom. Itt jegyezném meg, hogy abszolút kezdő vagyok úgyhogy sok gyakorlati tapasztalat nincs a hátam mögött! Korábban már próbálkoztam a 20x60-as binokulárommal de nem sikerült megpillantani vele. Talán átsiklottam rajta, vagy valóban nem is lehetett látni vele!? Most azonban az új 130/650-es Newton reflektorommal szinte azonnal látható volt 20x-os nagyítás mellett apró ködfoltként. Ezután 65x-ös nagyításra váltottam és így készítettem el az első (nem valami jólsikerült) rajzomat! Próbálkoztam 6-os okulárral is de teljesen elmosódott képet kaptam, így maradt a 10-es. Első pillantásra úgy éreztem mintha egy bolygót látnék amelyet sötét porsáv választ ketté. Hosszas szemlélődés után azonban egyértelmüen látszódott a gyűrű forma! A Hold természetesen nagyon zavart, jobban mint a szúnyogok de így is nagy élmény volt számomra ezt az objektumot megpillantani!!!
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.21. 06:32

Jó érzés lehetett!
Várom a rajzot a melyeg@mcse.hu címen.

A 20x60-as bino kell, hogy hozza a ködöt, de a kis méret, a megtámasztás hiánya miatt könnyen át leht siklani felette. Persze a binokliban csak egy halvány csillagnak tűnik, a 13/650-ben viszont szép fényes már.

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.21. 06:35

Még annyit, hogy nem is baj, hogy nem a galaxisokat észlelted, mivel a Hold ezeket javarészt eltünteti, nehezen megfigyelhetővé teszi. Holdas éjszakákon a legjobb fényes nyílthalmazokat, gömbhalmazokat észlelni, esetleg egy-két fényesebb planetáris ködöt.
Azt megkérdezhetném, milyen távcsöved van?

Snt
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.21. 06:36

Jó, még kora reggel van... közben leesett. 130/650 T.

Javaslom a fényes csillaghalmazokat a mostani holdas estékre.

Snt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.21. 08:53

Kedves Péter,

Az M57-et nagyon nagy dolog, ha láttad a Holdfény mellett. Én 70mm-es refraktorral, teljesen Holdmentes, tiszta égen néztem. Érdekes, hogy az apró halvány folt közepe egy idő után kezdett halványodni, jelezve hogy gyűrűről van szó. Érdemes 10-15 percig is folyamatosan nézni a mélyegeket, meglepő részletek jöhetnek elő!
kocsis péter
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2009.11.10. 15:30

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: kocsis péter » 2010.07.21. 17:12

Üdv! Köszönöm a pozitív reakciókat! Holnap tudom küldeni a rajzomat, remélhetőleg nem az utolsót! Szeretném az összes Messier objektumot lencsevégre kapni és lerajzolni. Tudom nem lesz könnyű de ez a tervem! Lenne azonban néhány kérdésem. Mi az oka annak hogy bizonyos esetekben a nagyobb nagyítás csak rontja a képet? Szeretném tudni azt is, hogy mely okulárok a leggyakrabban használatosak? Nekem a Newton-hoz 32-es,25-ös.10-es és 6-os van. Érdemes lenne esetleg más fajtából is beszereznem? Amit mondjuk Te Gábor gyakran használsz! Sokat agyaltam hogy egy óriásbinokulárt vagy egy Newtont vegyek-e. Végül a BTC honlapján olvasottak alapján utobbinál döntöttem. Úgy érzem Jól, bár mint említettem van egy orosz 20x60-as Kronos márkájú binoklim is amit nagyon szeretek! Következő észlelésnek a Bagoly-ködöt tűztem ki célul de gondolom nincs rá esélyem Hold mellett ugye? Nálunk vidéken tiszta éjszakákon rendkívül jó ég van úgyhogy újholdkor mindenképpen megpróbálkozom vele!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”