Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.30. 16:28

santage írta:
f1angel írta:Czejczej, most néztem a honlapodat. Tetszik, főleg a mélyég észlelő vagy, ha... :D Hát, a hasamat fogtam a nevetéstől! A fánkos a legjobb! Érdemes lenne betenni az viccek fórumba! ;)


Fent van a mélyég honlapon is:

http://melyeg.mcse.hu/cikkek,_ismerteto ... gyelo.html

Snt


Ó! ezt nem is tudtam!:(...akkor viszont ha gondot jelent az, hogy feltettem az oldalra akkor szóljatok és azonnal leszedem!
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.06.30. 21:00

"...tudsz beszélni észlelőlámpával a szádban
... és meg is értesz másokat, amint észlelőlámpával a szájukban beszélnek"
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.07.01. 12:44

tuff befélni éflelőláppával a száffban....
:lol:
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.01. 13:50

czejczej írta:
santage írta:
f1angel írta:Czejczej, most néztem a honlapodat. Tetszik, főleg a mélyég észlelő vagy, ha... :D Hát, a hasamat fogtam a nevetéstől! A fánkos a legjobb! Érdemes lenne betenni az viccek fórumba! ;)


Fent van a mélyég honlapon is:

http://melyeg.mcse.hu/cikkek,_ismerteto ... gyelo.html

Snt


Ó! ezt nem is tudtam!:(...akkor viszont ha gondot jelent az, hogy feltettem az oldalra akkor szóljatok és azonnal leszedem!


Nem kell leszedni, csak írjátok oda, hogy Székely Péter fordította.

Kösz!
Gábor
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.07.01. 13:54

santage írta:
Nem kell leszedni, csak írjátok oda, hogy Székely Péter fordította.

Kösz!
Gábor


Ki is javítottam:)
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.07.02. 18:05

Na egy kisebb kimaradás után ismét írok :P
Ez a fórum-beszélgetés mintha már benne lett volna a Meteor-ban is nem? Valamikor még 2006 januárja körül talán?.... :?:
Nem tom most nincs itt mellettem a 2006-os sorozat.
bartazsolt
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.06.18. 02:15

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: bartazsolt » 2010.07.03. 22:55

Nagyon rég észleltem már de most kimentem az udvarra hátha megláthatom a Tethys árnyékát a Szaturnuson.
Kicsit ködös érzésem volt de ha már kivittem...

750/150 Newton +3x barlow +SWAN9mm nyújtotta a legjobb képet. ED2,3-al gyengébbnek tűnt.

A Titán és a Rhea egyértelmű volt, a Dione és a Tethys ha kicsit tisztább részhez értünk sejthető volt de az Enceladus és a Tethys árnyéka reménytelen ... :(
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.07.09. 13:07

Na végre egy tiszta este volt tegnap. Befújtam magam szúnyogriasztóval( lehet kicsit sok volt mert magamat is elriasztottam magamtól :) ) és kimentem észlelni.
Lencsevégre került az NGC 7063, a macskaszem már sokadszorra (végre jól látszott az elnyúltsága), meg a pislogó (6826), aminek határozottan látható volt a központi csillaga is EL-sal.

Erről jut eszembe:
Eddig az M57 és M27 kivételével minden planetárisnál azt tapaszttalom, hogyha ránézek a ködre, akkor teljesen eltűnik mintha nem is lenne ott semmi. Ha mellénézek akkor ismét megjelenik. A diffúz ködöknél ha ránézek akkor is látszik, csak halványabb. Vajon mi lehet ennek az oka?
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.07.09. 15:42

Pape írta:Na végre egy tiszta este volt tegnap. Befújtam magam szúnyogriasztóval( lehet kicsit sok volt mert magamat is elriasztottam magamtól :) ) és kimentem észlelni.
Lencsevégre került az NGC 7063, a macskaszem már sokadszorra (végre jól látszott az elnyúltsága), meg a pislogó (6826), aminek határozottan látható volt a központi csillaga is EL-sal.

Erről jut eszembe:
Eddig az M57 és M27 kivételével minden planetárisnál azt tapaszttalom, hogyha ránézek a ködre, akkor teljesen eltűnik mintha nem is lenne ott semmi. Ha mellénézek akkor ismét megjelenik. A diffúz ködöknél ha ránézek akkor is látszik, csak halványabb. Vajon mi lehet ennek az oka?


Valószínűleg az, hogy a Pl-k igen kis kiterjedésűek, ezért ha KL-sal nézed, a képük egy kis területet fed le az éleslátás központjában. Ez a terület alig érzékeny a fényre, mert főleg színérzékelők találhatóak itt. A DF-k sokkal nagyobb kiterjedésűek, ezért ha KL-sal nézed őket, a fényük egy része már kívül esik a sárgafolton, és olyan, mintha EL-sal észlelnéd. Persze nem pont olyan, de lényeg hogy 5 fokkal a szemtengelytől már nagyon sok a fényérzékeny sejt. A sárgafolt helyén létrejövő üres területet pedig az agy egészíti ki. Szerintem ezért tapasztaltad ezt a jelenséget, ami érdekes egyébként, mert még senki nem hívta fel rá a figyelmet.

Az NGC 7063 szép préda, nem túl ismert (azazhogy teljesen ismeretlen :))) se fotó, se rajz róla.

Snt
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Mit észleltem tegnap?

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2010.07.09. 18:31

A ramaty idők végre véget értek és ma hajnalban tértem nyugovóra!A Tejút olyan fodros volt,hogy régen láttam ilyen szépet.Szabad szemes volt az M13 és G Her.Buján hemzsegett a 200/1000-es tubusban a tömérdek
csillag és bizony 15,5 mg-s változók összehasonlítói még láttatták magukat!A Fátyol-köd UHC szűrővel szinte
ki verte a szememet.Az M27 szálas csavaros szerkezetet mutatott tűéles kép közepette mert a nyugodtság
és a légkör is bomba jó volt,ez persze UHC nélkül történt.Ma is jó észlelésnek nézünk elébe.Megdöngetem a
változóbandát a nagy sötét égen!

HDH
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”