Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Mozdonyos

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.12.26. 19:35

Tüsi írta:
2019.12.26. 18:59
Hozzám került egy 114/500-as Newton, 9 és 29mm-es 2 tagú okulárokkal, meg egy gyenge rezgő állvánnyal (mechanikának inkább nem nevezném). Tulajdonosa sosem használta, évek óta állt nála. Gondoltam amíg nem megyek a sajátomért (200/1200 dobson), addig próbálgatom, ma meg szép este van itt Dunakeszi felett, szikráznak a csillagok, szabad szemmel is elvoltam sokáig.

Egy nem működő red dot finder van rajta, mint kereső, de a tartója nyeklik összevissza, használhatatlan, világítás nélkül meg pláne. Szóval a két szép szemem volt a kereső.

Siker végülis volt, az alacsonyan járó Orion-ködöt, és a Plejádokat elkaptam. Előbbiből halvány derengést lehetett látni, de felismerhető volt jellegzetes alakja.

A távcsövet fel fogom ajánlani az MCsE-nek, hátha kezdenek vele valamit (vagy odaadják annak, aki még egy ilyet sem tud megvenni), de egyébként nem ajánlom, igazából semmire sem jó: mélyegezni kicsi az átmérő, bolygászni pedig kevés a fókuszhossz. Amúgy szépen kipucoltam, tükrök le lettek mosva, okulárok szétszedve szintén megtisztítva minden lencsetag. A légrésben konkrétan állt a por.

Várom, hogy mehessek a Dobsonért... majd akkor újra jelentkezem. :) Remélem ti nagyobb sikerrel (és jobb műszerekkel) észleltek ma. :)
A Omegon PRO (GSO Deluxe) Dobson nekem is szimpatikusabb a Skywatcher-nél.
Kovács József.
Skywatcher Black Diamond 80/600 ED+ Skywatcher AZ4.
Delta Optical Extreme ED 15×70.
Delta Optical Titanium 10×56.
Fujinon FMTR-SX 10×50.
Carl Zeiss Jena Binoctem 7×50 MC.
Csillagos Pisti

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.26. 19:46

Tüsi írta:
Hozzám került egy 114/500-as Newton, 9 és 29mm-es 2 tagú okulárokkal, meg egy gyenge rezgő állvánnyal (mechanikának inkább nem nevezném). Tulajdonosa sosem használta, évek óta állt nála. Gondoltam amíg nem megyek a sajátomért (200/1200 dobson), addig próbálgatom, ma meg szép este van itt Dunakeszi felett, szikráznak a csillagok, szabad szemmel is elvoltam sokáig.

Egy nem működő red dot finder van rajta, mint kereső, de a tartója nyeklik összevissza, használhatatlan, világítás nélkül meg pláne. Szóval a két szép szemem volt a kereső.

Siker végülis volt, az alacsonyan járó Orion-ködöt, és a Plejádokat elkaptam. Előbbiből halvány derengést lehetett látni, de felismerhető volt jellegzetes alakja.

A távcsövet fel fogom ajánlani az MCsE-nek, hátha kezdenek vele valamit (vagy odaadják annak, aki még egy ilyet sem tud megvenni), de egyébként nem ajánlom, igazából semmire sem jó: mélyegezni kicsi az átmérő, bolygászni pedig kevés a fókuszhossz. Amúgy szépen kipucoltam, tükrök le lettek mosva, okulárok szétszedve szintén megtisztítva minden lencsetag. A légrésben konkrétan állt a por.

Várom, hogy mehessek a Dobsonért... majd akkor újra jelentkezem. :) Remélem ti nagyobb sikerrel (és jobb műszerekkel) észleltek ma. :)

Nyílthalmazozni, tágabb kettősökre, változózni szerintem hasznalható azért, persze egy jobb állványon.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
Tüsi

Hozzászólás Szerző: Tüsi » 2019.12.26. 19:55

Mozdonyos írta:
2019.12.26. 19:35
Ugye? :)
Csillagos Pisti írta:
2019.12.26. 19:46
Nyílthalmazozni, tágabb kettősökre, változózni szerintem hasznalható azért, persze egy jobb állványon.
Leginkább ez a gond, ma még kimegyek vele kicsit később, minél többet kínlódok vele, annál nagyobb élmény lesz a normális távcső. :lol:
Tüsi (Tóth Csaba) - moderátor
--
KépOmegon Dobson ProDob N 203/1200
Csillagos Pisti

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2019.12.26. 20:02

Tüsi írta:
2019.12.26. 19:55
Mozdonyos írta:
2019.12.26. 19:35
Ugye? :)
Csillagos Pisti írta:
2019.12.26. 19:46
Leginkább ez a gond, ma még kimegyek vele kicsit később, minél többet kínlódok vele, annál nagyobb élmény lesz a normális távcső. :lol:
Már ha a starlink buli meghagyja neked azt az örömöt! :?
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
kazi

Hozzászólás Szerző: kazi » 2019.12.26. 23:36

Tüsi írta:

Én egy sw 120/600-al támadtam. :)

Ezeket néztem:
Orion-köd, kettős halmaz, M31-32-110, M37, M36, M38, M45: ezeket mindig megnézem.
M35-NGC2158 A 2158 halvány pacaként látszott.
NGC2244-2239 A Rosette-köd csak OIII szűrővel látszott.
M33
M1 Szűrő nélkül is látszott.
Észak-amerika köd: Nem volt túl magasan, de OIII-al mégis előjött.

Amit még szerettem volna az a C/2017 T2 (Panstarrs) és sikerült is elcsípni. 9,6 magnis most.
Ankalimon

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.12.27. 15:39

Mircea írta:
2019.12.24. 23:27
Milyen tavcsovel eszlelsz ?
Kedves Mircea!

Áldott karácsonyt kívánok én is, így utólag.
Két távcsövet használok: egy kicsit feltunningolt SW 200/1000-es Newtont és egy 120/600-as SW akromátot, közös mechanikán (AZ-EQ5) párhuzamosítva.

Én is csinálok kettőscsillag észlelést is, de ritkábban, inkább holdfényes éjszakákon, mert a holdmentes időszakokban inkább a halvány objektumokra koncentrálok.

Szép környezetben van az észlelőhelyetek. De Arad környékén a hegyek felé vannak egészen sötét egű, fényszennyezésmentes észlelőhelyek is. Oda is szoktatok kijárni?
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Mircea

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2019.12.27. 16:38

Tamas

Koszonom a valaszt.
120 mm-es akromatal nem volt szerencsem eszlelni de SW 200x1000mm-es Newton reflektoral igen , jo muszer.
Armand haverom volt felderitesben es talalt egy fekete eg eszlelo helyet,masfel ora kocsival,oda is fogunk meni eszlelni.

O'Meara ''Deep Sky Companion'' konyveket nem hasznalod ?

Daniel klub kolegam kuldte ezt a linket - bocsanat hogy ha nem ujdonsag ,nekem ujdonsag - most foggom le tolteni :

http://www.olle-eriksson.com/night-sky-maps/

Udv,Mircea
theHassan

Hozzászólás Szerző: theHassan » 2019.12.27. 20:31

Mircea, ezek nagyon jók!
150/1200 Dobson
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”