Mit észleljek ma?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.26. 09:01

Janicsillagasz írta:1000-1500 rajz? Ütős. Nekem van összesen vagy 250-300. Kissé le vagyok maradva :D
De e már végre a tiszta időszak és megcsinálnám végre a "karácsonyi ajándékot". :D


Köszi. Itt is derült volt, de annyira fáradt voltam, hogy 3 rajz után feladtam. Ma eredményesebb szeretnék lenni. Várom az "ajándékot"!

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.26. 14:01

Ja az előző hozzászólásomhoz kiegészítve: Lap-Topról írtam suliból ahol eléggé rossz a net és akadozott az adás meg a gép is szaggatott, így kimarad egy rész:
De e már végre a tiszta időszak és megcsinálnám végre a "karácsonyi ajándékot".
helyett
De lehetne már végre a tiszta időszak és megcsinálnám végre a "karácsonyi ajándékot".

Mert tegnap igaz hogy valamelyest jó volt az ég (5.6 magni) de nem mentem ki mert Hold is fent volt meg elég gyakran vonulgatott cirrus felhőzet.... na meg a pára is eléggé megcsapta volna a csövem.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.27. 10:52

A Holddal nem tudunk mit kezdeni, várni kell a következő újholdig. A pára miatt hátterezni se nagyon tudok.

Snt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2009.11.27. 15:25

Hát igen a párával küszködök én is. Van mikor már 10 perc alatt lepárásodik az egész távcsövem. A mai észlelésről meg annyit hogy igencsak a söröskorsó alját fogom észlelni xD Da majd hajnalban mikor hazajövök és egész jó lesz az ég akkor rajzolok egy-két bolygót (Szatyor, Mars)
fidusz
Hozzászólások: 145
Csatlakozott: 2009.09.16. 07:35

Nova Eri 2009 és a mellette látszó galaxisok

Hozzászólás Szerző: fidusz » 2009.11.29. 07:10

Mélyegeseknek is ajánlom az Eridanusban pár napja felfedezett nóvát, főleg, hogy ha lefotózzátók, akár három galaxis is a képetekre kerülhet: PCG 16029, PGC 16023 és PGC 16006

Bővebb info:
viewtopic.php?f=24&t=1623&start=0
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2009.12.16. 19:45

santage írta:
balatonl írta:
santage írta:Az érdeklődőknek meleg szívvel ajánlom a Kozmikus Katasztrófák c. könyvet. A kissé szenzációhajhász cím egy meglepően jó színvonalú asztzrofizikai könyvet takar, melyben kiemelt helyet foglalnak el a szupernóvák. Benne van az is, részletesen leírva, hogy mi történne a Betelgeuse robbanásakor. Ott is az 500 fényéves távolsággal számolnak, és ha jól emlékszem, -12m körüli csúcsfényességet jósolnak. Hát, szép telünk lenne egyszer.

Snt

Az vetekedne a telihold fényességével, ergo a mélyegezők biztosan nagyon utálnák, nemde, Snt? :-D


Tudathasadás közeli állapotba taszítana: mélyeges énem utálná, de mint változós, repesnék. :lol:

Snt


Hát én valahogy nem örülnék neki hosszútávon. Az szuper érzés, ha egy ideig lenne az égen egy árnyékot vető szupernóva, majd egy csodálatos távcsöves szupernóvamaradvány, viszont utána hiányérzetünk lenne; egy fényes csillag örökre eltűnt a téli égboltról, és az Orion így már "nyomorékul" mutatna. Ha pedig az Antares robbanna szét, akkor a Skorpió még "szánalmasabb" látványt nyújtana.
Ha szupernóva, akkor legyen inkább a rho Cas, az alpha Cam vagy mondjuk a chi-2 Ori. Ezek nem feltűnőek, így a nagy tűzijáték után nem lenne olyan érzésünk, hogy valami hiányzik az égboltról.
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.12.17. 10:59

Varus írta:Hát én valahogy nem örülnék neki hosszútávon. Az szuper érzés, ha egy ideig lenne az égen egy árnyékot vető szupernóva, majd egy csodálatos távcsöves szupernóvamaradvány, viszont utána hiányérzetünk lenne; egy fényes csillag örökre eltűnt a téli égboltról, és az Orion így már "nyomorékul" mutatna. Ha pedig az Antares robbanna szét, akkor a Skorpió még "szánalmasabb" látványt nyújtana.
Ha szupernóva, akkor legyen inkább a rho Cas, az alpha Cam vagy mondjuk a chi-2 Ori. Ezek nem feltűnőek, így a nagy tűzijáték után nem lenne olyan érzésünk, hogy valami hiányzik az égboltról.

Ízlés dolga... :) Nézétek meg pl. az alábbi képet:
betelgeuse_utan.jpg


Annyira nem is rossz, nem? ;-) Szerintem feldobná az Oriont is, meg a háttérsugárzást is. Köüszönet az alapképért Gendler Bácsinak. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Amcsillüdv: Nyözö
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.12.17. 11:57

Érdekes. :)
Az a legjobb, hogy így is úgy is jól járunk. :)
(Amúgymegszerintem lehet, hogy lazán szabadszemes lenne a szupernóvamaradvány. Nem lenne semmi egy olyan mélyég az orionban ami nyugdíjba küldi az Orion -ködöt. :) )
90/900 refraktor
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.12.17. 13:08

Ki tudja, mikor születne meg a maradvány, és eleinte nagyon kicsi lenne, nem akkora, mint a képen.

Elméletisek figyelem!
Egy átlagos II-es SN maradványa milyen fényes lenne és mikor érné el az 1'-es átmérőt a robbanás után?

Snt

(Amúgy az Orion ilyen "kisszék" formában is jól mutatna!)
KVI
Hozzászólások: 194
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:45

Re: Mit észleljek ma?

Hozzászólás Szerző: KVI » 2009.12.17. 13:58

santage írta:Ki tudja, mikor születne meg a maradvány, és eleinte nagyon kicsi lenne, nem akkora, mint a képen.


Szerintem nincs szabadszemes szupernóvamaradvány. A képen látható Ori-Tau komplex sem szabadszemes, hanem csak hosszú expóval vörösben látszik. Jellemzően a szupernóvamaradványoknak olyan katalógusszámuk van, ami rádió tartományra utal. Kevés a kivétel: Fátyol-köd, Rák köd, IC443, de ezek is távcsőigényesek.

A Rák-köd 7' méretű, kora 955 év, nagyságrendi becsléssel: 136 év alatt érte el az 1'-es méretet.

Kvi
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”