Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.12.19. 08:55

Cseh Viktor írta:Na azannyát! Tegnap végre kitisztult; szó szerint olyan érzésem volt mintha hosszú fuldoklás után végre levegőt kaptam volna....

Lerajzoltam az M33-at a 80-as lencséssel. Kegyetlen nehéz volt. Nagyon nagy és kicsi felületi fényességű GX. Három jól elkülöníthető részre oszlott: egy 20' átmérőjű nagyon halvány háttérbe vesző halo, azon belül egy 7-10'-es fényesebb folt és egy csillagszerű magra. A mag néha látszott, néha nem szóval az lehet hogy tényleg csak egy valóságos csillag volt.
Továbbá nem tudom hogy a galaxisrajzolók hogy csinálják azt hogy hosszú ideig folyatják a szemüket az okulárba. nekem nemhogy nem jöttek elő újabb részletek de még egyre halványodott a galaxis :D. én 5 percnél tovább nem tudtam meredni az oksiba...


Feltöltötted a blogodba? Mert én nem találom az M33 rajzot, csak egy régebbit amit binóval készítettél.

Kapcsolódva a témához, még az udvarról is igen jó volt az ég, és mivel minden távcsövem szétszedve darabokban hever így binokulárral, kerti székből csodáltam az Orion ködöt, valamint a Rozettát amíg a kezem le nem fagyott. A Rozetta-köd a látómező felét elfoglalva foltszerűen mutatta magát, részleteket a kézben tartott binokulár remegése miatt nem fedeztem fel. UHC nélkül nem láttam volna, az égi háttérbe beleolvad a városból. Egyre többet használom a binot, teljesen más az élmény mint a nagyobb kukkerben. Tök jó. :)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.12.19. 09:32

Hello Sándor!
Még nem dolgoztam ki a rajzot de hamarosan feltöltöm majd ide :) A binokulárokat amúgy én is nagyon szeretem :)
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2012.01.09. 03:42

Hali!!
Nemrég vettem egy scopium bk7 10x50 binokulárt. Gondoltam megnézem vele az Orionnál azt a nyílszerű részt középen, ami az otthoni falusi égről a legfényesebb ha nem számítjuk az 1-1 nagyon fényes csillagot máshol. :D - na jó szakszerű voltam gondolom-. És a közepénél LÁTTAM valami ködszerű elmosódott foltot.. pár másodperc után eldöntöttem h nem halu.. azóta utánanéztem és már tudom h az M42-M43 ködöt láttam valamennyire.- Na közben pásztáztam az eget csak úgy random, és hirtelen valami irtó szépet láttam.. megnéztem és szabad szemmel alig észrevehetően (ez éppen városi ég) láttam h a Fiastyúk , számomra tiszta égen falun max 3-4 csillag plusz elmosodott alakzat, mert rossz a szemem..- Ez már látványosabb mint az Orion köd, legalábbis az én távcsövemmel.. Egy haverom Kisgöncölnek hívja de sztem ez nem az.. :D Most már tudom, egy nyílthalmaz és szép részletesen láttam. Gondolom ezek default mélyég objektumok, lehet annyira h nem is valók egy ilyen komoly topikba, de nekem az elsők amiket észleltem. :) Úgyhogy már meg is erősödtem afelől hogy rövid fókuszú távcsövet fogok venni ha lesz rá pénzem egyszer mert ezeket akarom még szebben látni. Szóval addig is tudtok olyat mondani ami városi égről is látható binokulárral?
-üdv
-Konkrét-
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2012.01.09. 06:06

Szia,
külön ugyan nem taglalja, hogy "városi ég", de sok sikert hozzá!
http://www.uvaa.org/BinocularObjects.html
Szerintem nagyon jó ég, és nagy rutin is kell a megtalálásukhoz, de ezért ilyen izgalmas...
Üdv,
L.
sanzik
Hozzászólások: 5
Csatlakozott: 2010.01.08. 13:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sanzik » 2012.01.09. 08:51

Ezen az oldalon nagyon sok példa van,hogy mennyi mindent látni egy binokulárral is.
http://rodelaet.xtreemhost.com/binocular_astronomy.html
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.01.09. 09:37

Megkeresheted még a Mars-ot hajnalban, még este a Jupitert (binokulárral is szépen lehet látni a holdakat), androméda galaxis, a perseus iker halmaz, ha jól tudom már a szaturnusz is látható 4-5 óra fele. Nekem ezek voltak az első távcsöves élmények, és mind-mind maradandó :)

Illetve ajánlom a stellarium installálását, az nagyon fog segíteni :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Konkrét
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2011.11.19. 20:18

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Konkrét » 2012.01.09. 17:07

A Marsot ma olyan 4-5 órakor néztem meg hajnalban, még fent voltam. Szép fahéjszínű "csillag" binokulárban is csak picit nagyobb. A Jupiternél 2 hete nagyon tiszta égen egy holdat látni véltem (de mivan ha csak egy csillag volt?) otthon még, de annak is örültem mert az én látásomhoz képest.. :D :S Tegnap telihold volt úgyhogy nem láttam semmit tőle a Marson kívül, még a fő csillagokat is alig.. a Szaturnuszt is meg fogom keresni, ha vidéken leszek, remélem meg tudom különböztetni egy natúr csillagtól. A listákat köszönöm, a Stellárium meg meg kb a Total commander és a Winamp közt félúton szokott települni a gépemre mindig. :D Az a baj még az ilyen apró pöttyök (csillagok, bolygók) észlelésekor h mindig kicsit elkenődnek látványban, mert a kontaktlencsém miatt az apró fénypontokat nem pontszerünek látom teljesen. Emiatt is érdekelnek a mélyég objektumok. Androméda és a Perseus, ezek lesznek akkor nekem is a következők.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.01.14. 08:03

Tegnap egy régi kedves célpontomat sikerült lerajzolnom a binokulárommal, az Orion övét. Készítettem róla egy digitális rajzot is. Az ég nagyon tiszta volt, s csak úgy sziporkáztak a csillagok. Az észlelést a linkre kattintva érhetitek el:

http://viktorcsehdraws.blogspot.com/201 ... -belt.html
Tomasz
Hozzászólások: 123
Csatlakozott: 2011.01.19. 13:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Tomasz » 2012.01.14. 21:20

Remek rajzok Viktor. Gratulálok!
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2012.01.14. 21:41

Gyönyörű, tőled megszokott minőség :)

Pont most jöttem be én is, lent vagyok a balatonon, hoztam magammal a műszereket is.
A felhők jönnek-mennek, de amikor eltűnnek, mesés az ég, az M42 szinte vakít :D
Konkrét objektumokat nem néztem, meg nem is készültem, csak beraktam a táskába a tubust és jöttem, így "csak" a tejútban böngésztem a rengeteg nyílt halmazban.
Természetesen a Jupiter volt a kezdés, a Ganymede épp most fordult ki mögülle, viszont az Europa árnyékát nem láttam a bolygón. Természetesen a Vörös folt most fordul be, így ismét lemaradtam.
A rosetta-t próbáltam keresni, de az még eléggé lent volt, így nem találtam és most meg itt vannak a nagyobb felhők.
Holnap újabb próba! :)

Amúgy mocsok hideg van és nagy a szél, de a házi magyar pálinka melegít!

Szép estét! :)
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”