Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.11.08. 23:24

csakb írta:A fényes planetárisok közül a legkompaktabbaknál láthatsz jó esetben kékes-zöldes árnyalatokat. Ilyen pl. a Macskaszem-köd (NGC 6543 Dra), Kék hógolyó (NGC 7662 And), Jupiter szelleme (NGC 3242 Hya).


kiegészítve a listát (bár én a macskaszemet nem láttam színesnek), még pár planetáris aminél feljegyeztem színt:

ngc 6572 (blue racquetball) - 71x mély kék csillag, 300x már szépen kivehető az igazi alakja.
ngc 7027 (varázsszőnyeg-köd) - sötétebb és világosabb kék árnyalatok - ez nem kör alakú!! 250x ajánlott

láttam még lilás árnyalatokat a fátyol ködnél, de ezt lehet, hogy csak a mélyég-szűrő okozta.

orion és m57 nekem negatív :(
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.11.09. 00:01

sq írta:
orion és m57 nekem negatív :(


Az Orion köd UHC szűrőn keresztül határozottan ZÖLD!
:D
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.11.09. 09:02

Kukac írta:
sq írta:
orion és m57 nekem negatív :(


Az Orion köd UHC szűrőn keresztül határozottan ZÖLD!
:D


Azért, hogy Péter végleg belekavarodjon még megjegyzem, hogy a különféle
észlelésmódosító szűrőkön nézve, valamint pár doboz sör, forralt bor és miegyéb
után egyre több mélyég objektumnak is határozottan kezd színe lenni. :D

Ezek nélkül elég színtelen az univerzum.-------------------------De azért szép.
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.11.09. 10:26

Sziasztok!

Mindenkinek gratulálok a szép őszi észlelésekhez, és természetesen várom őket.

A Ny-Ny problémához szeretnék hozzászólni. Véleményem szerint a karika szélére biggyesztett jel értelmezhetőségéhez nem fér semmi kétség. Nem is ezzel van a probléma. Hanem a leírásokkal! Ha egy LM-ben van egy DF, egy kettős, és egy NY, akkor előfordulhatnak a következő problémák:

"A LM közepén ábrázolt kettős főkomponensétől Ny felé, PA 265 irányában látható a 3m-val halványabb társ. Innen a Ny felé található a DF-köd, melynek NY-i oldalán látszik a Ny. A kettő közé ékelődik egy csillaglánc, mely elnyúlt a Ny felé."

Na most merre és mi látszik??? (Megfejtéseket kérek az objektumok kettőstől való sorrendjére és irányára! A helyes megfejtők között egy darab derült éjszakát sorsolunk ki.)

Ezért NYOMATÉKOSAN KÉREM AZ ÉSZLELŐKET, HOGY A LEÍRÁSOKBAN A NY ÉS Ny RÖVIDÍTÉSEKET KÖVETKEZETESEN, A KÖVETKEZŐ FORMÁBAN HASZNÁLJÁK:

NY: Nyílthalmaz
Ny: Nyugat.

A LM-karikán alkalmazott rövidítéseket mindenki használja kedve és belátása szerint, de legalább egy rendszer alkalmazzunk (ne legyen a nyugat NY, és az észak N!). Tehát vagy angolul, vagy magyarul rövidítsünmk, a kettőt ne keverjük.

Remélem, tiszteletben tartjátok ezeket a problémákat és a kérésemet.

Sánta Gábor
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.11.09. 11:27

Nekem az M57 volt eddig negatív, de azt hiszem, soha nem is koncentráltam a színeire, mert mindig a legnagyobb értelmes nagyítással néztem.

Az a kulcsa az egésznek, hogy olyan felületi fényességet érjünk el, ami már bekapcsolja a csapokat a retinán. Ez ugye erősen függ a távcső apertúrájától (minél nagyobb), a nagyítástól (minél kisebb) és az átlátszóságtól. Kevés fényben a pálcikák működnek, azok pedig nem adnak színérzetet.

Az Orion-ködben egyszer láttam rózsaszínes árnyalatokat, egy kiváló átlátszóságú éjszakán, 20x90-es binoklival. Annyira feltűnő volt, hogy a kevésbé gyakorlott észlelőtársak is azonnal észrevették.

A kékeszöld árnyalatokat azért vesszük észre könnyebben, mert a szemünk pont itt a legérzékenyebb, és az emissziós ködök általában pont itt sugároznak erősen ([OIII] és H-béta emisszió). A vörös a legnehezebb, mert vörösben alig látunk, főleg a H-alfa környékén már. Az Orion-köd talán az egyetlen olyan objektum, ami annyira közel van, annyira fényes, és annyira erősen sugároz H-alfában, hogy jó körülmények között ezt az emisszióját is láthatjuk.
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.11.29. 15:09

Tegnap este nagyon jó ég volt, így sikerült sort keríteni az NGC 925, NGC 1023/1023A és M 77 jelű galaxisokra. Részletek látszódtak mindegyik csillagszigetben, a 30 centis távcső segítségével különösen az M 77 nyújtott óriási élményt. Hajnalban viszont visszatért a ködös, szürke idő...
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.12.09. 12:21

Tegnap szabad szemmel a Fomalhaut és az Altair lenyugvását sikerült megfigyelni lakóhelyem határából. Sok évnyi csillagászkodással a hátam mögött már volt szerencsém több alkalommal végigkövetni a Sirius nyugvását, de ennél a két csillagnál ez most sikerült először. Nagyon szép, kellemes hőmérsékletű, kristálytiszta, páramentes ég volt tegnap este!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.12.09. 15:05

nekem csak a 457-et sikerült lefirkantani. közel a teliholdhoz, fátyolfelhőkön át igazi kihívás volt. közel 4 éve már lerajzoltam (az volt a második rajzom), háááát látványosan kevesebb csillag került most a papírra. :)
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.12.19. 06:34

Na azannyát! Tegnap végre kitisztult; szó szerint olyan érzésem volt mintha hosszú fuldoklás után végre levegőt kaptam volna....

Lerajzoltam az M33-at a 80-as lencséssel. Kegyetlen nehéz volt. Nagyon nagy és kicsi felületi fényességű GX. Három jól elkülöníthető részre oszlott: egy 20' átmérőjű nagyon halvány háttérbe vesző halo, azon belül egy 7-10'-es fényesebb folt és egy csillagszerű magra. A mag néha látszott, néha nem szóval az lehet hogy tényleg csak egy valóságos csillag volt.
Továbbá nem tudom hogy a galaxisrajzolók hogy csinálják azt hogy hosszú ideig folyatják a szemüket az okulárba. nekem nemhogy nem jöttek elő újabb részletek de még egyre halványodott a galaxis :D. én 5 percnél tovább nem tudtam meredni az oksiba...
Lovecraft
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2011.12.16. 15:08

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Lovecraft » 2011.12.19. 06:37

én tegnap este csak csillgokat tudtam nézni a nyugati égbolton. Sajnos ablakból nem könnyű csillagokat nézni főlleg városból. A holdat nem is láttam sehol.
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”