Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.28. 00:49

Én pl. elkezdtem vezetni egy kis naplót, amibe csillagképenkénti bontásban jegyzem be az észlelendő objektumokat, ha valahol olvasok, hallok valami érdekesről.

Ezt bármikor elő lehet rántani a szivarzsebből, ha ott áll az ember az év derültje alatt, és épp nem jut már eszébe semmi, amit megnézzen. :)

Lehet gyűjtögetni igazi kemény diókat is (pl. Einstein-kereszt) arra az esetre, ha véletlenül valami igazán nagy távcsőhöz jutunk. Vagy ha egy átdorbézolt éjszaka után véletlenül Madagaszkáron, vagy Új-Zélandon ébredünk fel, és estére derült ígérkezik. :)
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.09.28. 07:51

csakb írta:
mudlee írta:A Rosetta ködöt nem sikerült elkapni, lehet az túl halvány a binokinak.


Bocs, az előbb hülyeséget írtam. Életem legszebb Rozettáját Szeged mellől láttam, binoklival. UHC-n keresztülnézve szabad szemmel is látszódott!

Sötét ég kell hozzá, és némi türelem.


Megpróbáltam ismét, jobban figyelve. Az M42 ismét nagyon jól látszott, de a Rosetta köd nem. Stellarium alapján 6 fényesebb csillag van a közepén, azok látszanak szépen, de semmi ködösség. Úgy látszik ahhoz itt sok fény van.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.28. 15:16

mudlee írta:Megpróbáltam ismét, jobban figyelve. Az M42 ismét nagyon jól látszott, de a Rosetta köd nem. Stellarium alapján 6 fényesebb csillag van a közepén, azok látszanak szépen, de semmi ködösség. Úgy látszik ahhoz itt sok fény van.


Lehet, hogy túl sok a fényszenny, de ezt te tudod megbecsülni.
A binoklit állványról használod? Nekem is 15x70-esem van, kézből már eléggé utálatos használni, de nem lehetetlen.
A harmadik faktor az lehet, hogy még nem állt rá a szemed a diffúz ködökre, de idővel ez is változni fog, ha sokat trenírozod. Ilyen halvány ködöket tulajdonképpen nagyon nehéz észlelni.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.09.28. 16:04

csakb írta:
mudlee írta:Megpróbáltam ismét, jobban figyelve. Az M42 ismét nagyon jól látszott, de a Rosetta köd nem. Stellarium alapján 6 fényesebb csillag van a közepén, azok látszanak szépen, de semmi ködösség. Úgy látszik ahhoz itt sok fény van.


Lehet, hogy túl sok a fényszenny, de ezt te tudod megbecsülni.
A binoklit állványról használod? Nekem is 15x70-esem van, kézből már eléggé utálatos használni, de nem lehetetlen.
A harmadik faktor az lehet, hogy még nem állt rá a szemed a diffúz ködökre, de idővel ez is változni fog, ha sokat trenírozod. Ilyen halvány ködöket tulajdonképpen nagyon nehéz észlelni.


Nem állvány, kézből, elöl fogva, ajtófélfának támasztva nézelődtem :) Holnap hajnalban tervezek elkezdeni rajzolni, amíg nincs Bp-n a tubus, szóval állványra szerelem és úgy rajzolom az m42-t, meg hátha a rosetta ködöt a tetőről. Sajnos az állvány mondjuk ami van, elég neccesen tartja meg, de legalább megtartja :) PS: szűrő nélkül néztem, mert az is a többi cuccal együtt 130km-re van jelenleg :) Még szerencse, hogy a binokit hazahoztam!
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.28. 18:19

Köszönöm a jobbnál jobb tippeket!
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2011.09.28. 23:42

Sziasztok!

Tegnap este a Delfinben észleltem az NGC 6934 GH-t. 20cm-es Newtonnal "városias" égen.
31X Kis bolyhos csillag
50X Egyenletes fényességű halmaz képét mutatja közvetlen látással,míg elfordított látással,
mérete szinte duplájára növekszik.
100X Elsőre parázsló homogén kerek folt.Elfordított látás ismét segít,így már grízes,márványos
a felülete.Ez a nagyítás a legjobb hozzá.
Avatar
mudlee
Hozzászólások: 280
Csatlakozott: 2011.04.04. 08:53

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: mudlee » 2011.09.30. 05:16

Sziasztok!
Végre hazakerült a cuccom, viszont sok hibával küzdök: lemerülő elem, hibás pólusra állás (eltűntek már a régi jelöléseim, újra ki kellene mérni), elfelejtettem a szállítás után kollimálni, nem készült flat kép ésatöbbi :) Az egyik legkönnyebb fotós objektum, de még így is bőven látszanak a hibák, viszont gondoltam azért berakom ide a képem, mégis csak az első M42 fotóm :) Igyekszem korrigálni a hibáim, aztán egy előző M31 minőségű képpel érkezem :)

PS: a kép 5X15sec ISO800-on készült
PS2: Az lehetséges, hogy 20mm-es okulárral nézve derengnek már színek?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Bp. XVII. ker.
TS 102/714 Doublet APO + EQ5
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.09.30. 10:29

Olyan a kép, mint ha a az Utolsó csillagharcos c. film VHS-re felvett, és 200x lejátszott változatából lenne kidigitalizálva, DE attól még nagyon szép!
DannyL
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2011.09.09. 10:26

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: DannyL » 2011.09.30. 13:05

Szerintem is szép!
“Nem vagyok különösebben tehetséges. Csupán szenvedélyesen kíváncsi.” - Albert Einstein
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.10.01. 16:26

Sziasztok!

Igencsak sikeres éjszakát tudhatok magam mögött. Tegnap este 21:00-05:00 között fantasztikusan nyugodt légkör és erősen jó átlátszóság fogadott, úgyhogy non-stop észlelésbe kezdtem. 34 objektumot tudtam felkeresni a Herschel 400-as listáról. Kettő rajzot is készítettem. Most még a 12,5m-os objektumok gond nélkül jöttek, amit az utóbbi időkben nem igen sikerült abszolválnom. Az M31 a 2"-os oksiban széltől-szélig betöltötte a látómezőt. Az M33, amikor általában alig van ott, most világított.

Hajnalban A Jupiter is szép nyugodt képet adott vizuálisan még 300x-as nagyításnál is. Sajnos a laptop valamiért beledőlt az amcap-ba, így nem tudtam felvételeket készíteni...

Este megpróbálom bepötyögni a leírásaimat a Cygnus, Cetus, Gemini, Draco, Eridanus tájékán tett látogatásról.
Persze Gábornak is postázom a csomagot... :-)

Jó észlelést!
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”