Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.08.12. 09:39

:( Tényleg elég elkeserítő, hogy ez a nyár is olyan csapnivaló, mint a tavalyi, ezalatt a nyár alatt eddig csak egyetlenegy (!) rajzot tudtam csinálni, pedig itt a tükrös...
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.08.12. 11:47

igazából - lássuk be - valójában mindannyian csak nyavajgunk. ha rossz idő van, szidjuk a felhőket. ha jó lenne az ég, akkor szidunk minden mást: sok a meló, épp buliba kellett mennem, másnap vizsgáznom kellett, felhők vonultak az égen, telihold volt, félhold volt, egy tűzgömb tönkretette a sötétadaptációmat, hideg volt, meleg volt, pára volt, túl száraz volt a levegő, épp egy bogár repült a szemembe, az okulár kibökte a szememet, épp meg voltam fázva, épp allergiás voltam, épp egy üstökös csóvája kitakarta a kiszemelt kvazárt, épp elfogyott az 5B-s grafitceruzám, nem találtam az észlelőlámpám, lemerült az észlelőlámpám, kiégett a villanykörte az észlelőlámpámban, hasmenésem volt, másnapos voltam, nem volt bejusztírozva a távcsövem, lemerült az elem a kézivezérlőmben, lemerült az akksim, lemerült a zsebtelepem, lemerült a gyuszika a balatonban, lekopott a festék a dobson-zsámolyomról, stb stb stb. pedig valójában mindannyian meg tudnánk tenni, hogy egy fél órácskára kimegyünk észlelni valamit. akár meg sem várva a távcső lehülését - legfeljebb fényes nyílthalmazokra vadászunk. de jobban esik nyavajogni, igazolva saját lustaságunkat. persze biztos van aki most szívesen beírná, hogy "de nekem tényleg...".

szóval furán működik az amatőrcsillagász (én is).

lf
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.08.12. 11:54

Kifogást csak az keres, aki úgy érzi, el kell számolnia valaki - adott esetben saját maga - előtt.
Akkor én most coming out-olok :D

Igen, néha a lustaságom miatt nem megyek ki észlelni, vagy pedig egyszerűen azért, mert van valami, ami akkor épp fontosabb szeretett hobbimnál is. Ez lehet pl. az alvás, beszélgetés valaki fontossal, vagy még sok ilyen.
És igenis lehet teleholdnál is észlelni, olyan még nem volt, hogy csak állok az ég alatt, és nem tudom, mit lehetne még.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.08.12. 12:40

Mindezek ellenére tegnap voltam kint és elkezdtem egy halmazt rajzolni, de érthetően csak a referenciacsillagokig jutottam el ;)
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.12. 12:51

A végén én is megtaláltam az indokot, hogy miért is ne kezdjek Hold rajzolásba, azon kívül, hogy holt fáradtság tört rám. Egyszerűen olyan fényes volt a Hold, hogy még távcső nélkül is majd kiütötte a szemem, valami szűrőt be kellene vetni az észleléskor, még a Napfóliát is lehet elbírta volna. :)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.08.12. 13:11

tobe írta:A végén én is megtaláltam az indokot, hogy miért is ne kezdjek Hold rajzolásba, azon kívül, hogy holt fáradtság tört rám. Egyszerűen olyan fényes volt a Hold, hogy még távcső nélkül is majd kiütötte a szemem, valami szűrőt be kellene vetni az észleléskor, még a Napfóliát is lehet elbírta volna. :)


ezt úgy mondják, hogy holdfáradt voltál.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.12. 18:50

Barátaim,

Örömmel látom, hogy sokan rácáfoltak a teljesítmény-kényszeres hsz-emre...és ez az az eset, amikor örülök annak, hogy nincs igazam! Így tovább! ;)

A kifogásokról: való igaz, sokan keresik ezeket - szerintem valahol mindenkiben benne van, emberi tulajdonság -, de be kell látni LF, hogy az amcsillagászat egy nagyon kényes hobbi. Nagyon sok mindennek kell együtt álni ahhoz hogy kimenjen az ember, legyen ég, de ne is legyen pára, ne legyen -20fok (bár nálam ez nem akadály), és a legfőbb tényező, ami tényleg sosem kamu: az idő.
Városi gyerek lévén, és hétvégi észlelőként ugyanis ha megfeszülök, sem tudok évi 50 esténél többet kicsikarni a 365-ből, és ebből még hány olyan lejön, amikor nincs ég, nyűgös az ember, stb.

Nade hogy ne csak kifogásokat, hanem befogásokat is mondjak, és igazat is adjak LF-nek: mindenki tud, ha akar! Még én is! :) Ezt a rajzolólámpát az imént fabrikáltam, a remek ötlet pedig nem az enyém, hanem Gyöngyösi Anna barátomé. Hogy ezután ne kelljen éflelőlámpáal a fámban ahjzohni!
Egyel kevesebb kifogás, hogy mért nem rajzolok! Jaj nekem, ha SnT ezt meglátja :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2011.08.12. 19:08

Hát ha már a teljesítménykényszerről van szó, én azért örülök, hogy bennem is megvan ez az érzés, hogy észleljek minél többet, mert másnap, mikor dolgozom ki a szép rajzokat, jövök rá, hogy "hú de jó, hogy kimentem és nem pedig aludtam!" :)
Árpi, ez a lámpa jó ötlet, de én inkább maradok a kicsi, tenyér méretű észlelőlámpámnál! :) Bár a vörösen világító toll se rossz, csak annak 0.7-es hegye van, nekem meg a 0.5-ös jobban fekszik... De az én általam használt lámpa is csíptetős, csak én néha a karórámra csíptetem rá! :D

Olyan ez a csillagászat, mint a párkeresés...annyi mindennek kell összejönnie/összepasszolnia, sok múlik az önbizalmon és persze azon is, hogy ki hogy éli meg az esetleges kudarcot :D
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.12. 19:12

Lehetne egy olyat csinálni, hogy egy led táblával alulról világítaná meg a papírt. Az nem lenne jó rajzolni ? Állítható fényerővel.

Nem akarok panaszkodni, de ma este is szép felhős ég van errefelé. Pedig nemrég ragasztottam egy gyógyszeres dobozból a két végét levágva egy okulár adaptert, amit a kamerára ragasztottam. Azt rá lehet húzni az 1.25 collos okulárra és lehet PC-re a 64x480-as méretben beállítható idejű felvételt készíteni. Ha még megoldom az RA tengely mozgatást, akkor bent a szobából, a kintre rakott csővel. Miután először megkerestem a fotózni kívánt égitestet szemmel.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.12. 20:25

Sziasztok!

Ráns jót kacagtam a kifogáslistádon, nagyon jól összeszedted 8-)

Hadd cáfoljak már rá arra hogy folyton kifogást kerestek: én tegnap is kint voltam, és igaz ugyan hogy nem volt jó a légkör sem az átlátszóság, de 26x-os nagyítással néztem a Holdat, mert azzal még jó volt teljesen. Szerintem mindig azt kell kihasználni, ami éppen van. Miért kell mindig a tökéletes időre / időpontra várni? Ezért maradtok szinglik :mrgreen:

Persze ha valakinek nincs kedve kimenni, azzal nincs baj, a hobbi szépsége éppen az, hogy nem kötelez senki rá hogy csináld, ez nem munka! Addig jó, amíg az ember nem érzi kényszernek, és néha jó szünetet is tartani, erre jók a rossz idős napok :lol:

Tobe: Én a hold fényének csökkentésére a távcső kupakját használom, amin van egy kis lecsavarható (kb. 5 cm átmérőjű) külön kupak. Ezzel éppen annyira csökkenti a fényességet, hogy már kényelmes a szemnek. Bár nem tudom milyen távcsöved van, a lencséset nem biztos, hogy célszerű blendézni :)

Arp: Én is valami hasonló észlelőlámpáról álmodozom :) Én épp azon gondolkozom hogy alakíthatnék át egy sima zseblámpát ilyenné (mert az elég könnyű).

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”