Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

A gömb- és nyílthalmazok, ködök, galaxisok észlelőinek fóruma
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.09. 21:11

Sziasztok!

Ha nem blogolnátok annyit, akkor lenne időtök beküldeni az észleléseket 8-)
Viccet félre téve, én például nem véletlenül nem küldözgetem a különböző blogokra amiket rajzolok. Kidolgozom, felteszem a sajátomba és elküldöm a rovatvezetőnek. Igazából ha egyszer kidolgoztad, ez +2 perc! Az sokkal több idő, amíg blogokba töltögeti az ember.

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.09. 21:44

Viktor, szerintem a többiek is észlelnek, csak lehet, hogy nem blogolnak... ;)
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.10. 07:38

Azt gondoltam h mások is észlelnek, viszont Gábor írásából kiderül h tényszerűen kevesebb mostanában az észlelés. Én a legutóbb csak 4-et küldtem de végre a Mély-ég pályázattal elkészültem :D :D :D Már csak a leírást kell kulturáltan megfogalmaznom :)

Szóval ha minden jól megy ma elküldöm Gábornak a pályamunkámat :)
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.08.10. 13:43

Viktor pályamunkáját ma megkaptam, köszönöm neki! Szegény gyerek, jó ege van és tele van megfigyeléssel, nem tudja kidolgozni őket! Húha, ha másnak ilyen problémája lehetne! :D

Egyébként a megfigyelésszám inkább az időjárás és az égi események függvénye, most egyértelműen több és jobb színvonalú anyag érkezik, mint pár éve, mert kezd kialakulni egy 5-8 fős törzsgárda. Neveket nem mondok, de mindenki tudja, ha beletartozik. :)

Másrészt való igaz, hogy a blogokban (több helyen is) előbb látom az észlelést, mint a postaládámban. Ez rendben is van, de van úgy, hogy valaki ezzel letudottnak veszi a bekjüldést ("fenn van a neten") - csak abba nem gondol bele, hogy 1-2 év múlva hol lesznek már ezek a blogok? Kereshető lesz-e az anyaguk? Ha csődbe megy a szervert üzemeltető cég, vagy hackertámadás éri, mi lesz a feltöltött anyagokkal? Ezért van, erre hoztuk létre az archívumot, mely ugyan egyelőre papíron és a merevlemezemen létezik, de LÉTEZIK! Itt nem fog elveszni, eltűnni, letörlődni a kép. Igaz, nem is olyan hozzáférhető, de ha egy levél megy a rovveznek, aztán feltöltés a blogba, akkor az alig több munka, és jó eséllyel 15 év múlva is meglesz és kereshető lesz. Másrészt egy ilyen nagy adatbázis megteremti a lehetőséget a szintézisre, az egyes észlelések összehasonlítására, és azután ebből cikkek és könyvek írására. Jelenleg a Messier-objektumokról szóló könyvön dolgozok, amit néhány éven belül újabbak követnek majd. A végcél a teljes égbolt +13m-nál fényesebb mélyegeinek bemutatása egy 2 kötetes műben.

Üdv
Gábor
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.10. 18:30

:D :D :D Hát örülök h egyelőre csak ennyi gondom van.. :D

Viszont az tuti h mostantól amint észlelek utána rögtön kidolgozom a rajzot és szépen gépre felrakom mintha már küldeném a megfigyelést a rovatvezetőnek. Már megint nincs időm ezt a tömkeleg vázlatrajzot szépen kidolgozni, scannelni, észlelőlapot kitölteni :(

Mostantól az adott észlelést a lehető legrövidebb időn belül a "lerendezem" :)
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.08.10. 19:16

Én is hasonló cipőben járok: a hónap végére valószínűleg be tudom fejezni az elmaradt rajzaim pótlását (huszonpár darab galaxis+a régebbi béna galaxisrajzok ismételt kidolgozása), de aztán még ott vannak a hozzájuk tartozó leírások is. Jujj...
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.08.10. 23:14

Srácok, lányok... javítsatok ki ha rosszul érzem, de mért érzem úgy, hogy egyfajta teljesítmény-kényszer alatt észleltek?
Úgy értem, természetesen jó, ha minél több észlelés érkezik és ez kell is, örömteli is, de az ne azért történjen,hogy a másik 20 észlelést küldött be e hónapban, akkor nekem 22-t kell. Én ezt addig teszem, amíg örömet okoz, és nem azt érzem, hogy a társaimmal versenyzek. A pályázat persze más, az egy verseny, de ne rakjunk terhet magunkra ezzel a csodálatos hobbival.
Nem sértődök meg barátaim, ha valaki nem ért ezzel egyet, hisz ettől szép a dolog :) csak én ezt így látom.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.08.11. 07:14

Áh dehogy! :) Én legalább is nem teljesítmény kényszerből csinálom...

Bővebben kifejtve az a problémám h eddig mindig úgy csináltam hogy észleltem és a vázlatokat összegyűjtöttem h a hó vége felé kidolgozom őket. Na már most ez így jó ötletnek tűnt de általában a hónap utolsó hetére mindig jött valami ami miatt nem tudtam véghezvinni a kidolgozást. Ezen akarok változtatni, mert rengeteg vázlatom itt van. :)
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.08.11. 08:25

Arpstronomer írta:Srácok, lányok... javítsatok ki ha rosszul érzem, de mért érzem úgy, hogy egyfajta teljesítmény-kényszer alatt észleltek?
Úgy értem, természetesen jó, ha minél több észlelés érkezik és ez kell is, örömteli is, de az ne azért történjen,hogy a másik 20 észlelést küldött be e hónapban, akkor nekem 22-t kell. Én ezt addig teszem, amíg örömet okoz, és nem azt érzem, hogy a társaimmal versenyzek. A pályázat persze más, az egy verseny, de ne rakjunk terhet magunkra ezzel a csodálatos hobbival.
Nem sértődök meg barátaim, ha valaki nem ért ezzel egyet, hisz ettől szép a dolog :) csak én ezt így látom.


Árpi, tulajdonképp első blikkre igazad van. másodikra már nem annyira, mert végtére is nem mindegy, hogy ki miért észlel? ha valakit az motivál, hogy a munkaversenyben az élre kerüljön, az az ő dolga, a rovat - és a tagok - szempontjából csak jó, ha több észlelés érkezik. egész addig, míg nem megy az észlelések minőségének rovására a mennyiség, szerintem addig ez is csak egy lehetséges motivációs tényező. motivációra pedig mindenkinek szüksége van.

viszont az igaz, hogy ha valakinek ez már kényszer - ahogy írod is -, akkor az baj, mert az nem észleléseket fog szülni, hanem egy "nézelődést". szerintem becsülettel óránkénti 2 objektumnál többet még nagytávcsővel sem lehet leészlelni, hát még kistávcsővel, ahol még a fényesebb objektumok látványa is kihívás! persze ha valaki megelégszik azzal, hogy az "NGC 9812 GX halvány paca, részletek nem látszanak", akkor oké, lehet szaladni a következőhöz. de az a halvány paca 30-40 perc bámulással varázslatos látvánnyá (vagy legrosszabb esetben fényes pacává) fejlődhet. aki siet, az ettől az esélytől fosztja meg magát és azokat, akik azt fogják gondolni az észlelését olvasva, hogy az ő ugyanakkora távcsövükkel is csak egy halvány pacát fognak látni.

szerintem az észlelés onnantól kezdve, hogy publikáljuk, már felelősség is. felelősséget vállalsz azért, hogy másnak, hasonló körülmények között szintén esélye lesz az általad leírtakat/rajzoltakat látni. és ez egyben a kérésem is (akinek inge, vegye magára): ne vezessünk másokat félre azzal, hogy 2 perc után már rámondjuk valamire, hogy ilyen meg olyan.

LF
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mit észleltem tegnap (mély-ég) ?

Hozzászólás Szerző: santage » 2011.08.11. 10:32

sq írta:
Arpstronomer írta:Srácok, lányok... javítsatok ki ha rosszul érzem, de mért érzem úgy, hogy egyfajta teljesítmény-kényszer alatt észleltek?
Úgy értem, természetesen jó, ha minél több észlelés érkezik és ez kell is, örömteli is, de az ne azért történjen,hogy a másik 20 észlelést küldött be e hónapban, akkor nekem 22-t kell. Én ezt addig teszem, amíg örömet okoz, és nem azt érzem, hogy a társaimmal versenyzek. A pályázat persze más, az egy verseny, de ne rakjunk terhet magunkra ezzel a csodálatos hobbival.
Nem sértődök meg barátaim, ha valaki nem ért ezzel egyet, hisz ettől szép a dolog :) csak én ezt így látom.


Árpi, tulajdonképp első blikkre igazad van. másodikra már nem annyira, mert végtére is nem mindegy, hogy ki miért észlel? ha valakit az motivál, hogy a munkaversenyben az élre kerüljön, az az ő dolga, a rovat - és a tagok - szempontjából csak jó, ha több észlelés érkezik. egész addig, míg nem megy az észlelések minőségének rovására a mennyiség, szerintem addig ez is csak egy lehetséges motivációs tényező. motivációra pedig mindenkinek szüksége van.

viszont az igaz, hogy ha valakinek ez már kényszer - ahogy írod is -, akkor az baj, mert az nem észleléseket fog szülni, hanem egy "nézelődést". szerintem becsülettel óránkénti 2 objektumnál többet még nagytávcsővel sem lehet leészlelni, hát még kistávcsővel, ahol még a fényesebb objektumok látványa is kihívás! persze ha valaki megelégszik azzal, hogy az "NGC 9812 GX halvány paca, részletek nem látszanak", akkor oké, lehet szaladni a következőhöz. de az a halvány paca 30-40 perc bámulással varázslatos látvánnyá (vagy legrosszabb esetben fényes pacává) fejlődhet. aki siet, az ettől az esélytől fosztja meg magát és azokat, akik azt fogják gondolni az észlelését olvasva, hogy az ő ugyanakkora távcsövükkel is csak egy halvány pacát fognak látni.

szerintem az észlelés onnantól kezdve, hogy publikáljuk, már felelősség is. felelősséget vállalsz azért, hogy másnak, hasonló körülmények között szintén esélye lesz az általad leírtakat/rajzoltakat látni. és ez egyben a kérésem is (akinek inge, vegye magára): ne vezessünk másokat félre azzal, hogy 2 perc után már rámondjuk valamire, hogy ilyen meg olyan.

LF


Árpi, a teljesítménykényszeres véleményeddel nem értek egyet. Egyrészt az észlelők nem tudják, sőt, még a rovatvezető sem tudja, hogy egy hónapban épp ki mennyit észlelt, így versenyezni sem tudnak.
Másrészt egy átlagos hónapban ha van 5 mélyeges éjszaka, és ezt valaki kihasználja, akkor 10-20 észlelést úgyis össze tud szedni, ha másfél órán keresztül bambulja az ojjektumokat. Főleg ha ez egy GX, alig egy tucat mezőcsillaggal.
Másrészt aki vidéki, és jó egük, horizontjuk van, akkor a hobbi szeretete simán késztetheti őket állandó észlelésre. Magam is csináltam olyat, hogy 5-6 napig folyamatosan észleltem, mert jólesett. Kissé kimerített a végére, de a látott szépségek megérték.
Persze aki csak havonta 2-3 rajzot küld, annak is megvan az értéke, hisz ez tényleg nem a mennyiségről szól, de hozzáteszem, hogy szerintem aki keveset észlel, az is inkább a rosszabb ég, városi körülmények, kevés szabad idő, stb. miatt teszi. Mikor Krétán voltunk, éjszakánként 15 objektum játszva megvolt (10 órás éjszaka, kvázi 45 perc jutott egy objektumra!), minden éjjel derült volt, így nem nehéz összeszedni 40-50 rajzot egy hét alatt...

De hogy neked is igazad legyen, valóban érzek én is némi versenyszellemet, a blogfelületeken való megjelenés kapcsán. Bár ez nem elsősorban a mennyiségben nyilvánul meg, és ha a blogok hatására a rajzok színvonala is javul, ám úgy legyen... Csak át ne essünk a ló túlsó oldalára.

No, de reméljük hogy a Hold elvonultával a jó idő marad, és végre idén nyáron is tudunk észlelni valamit, mert eddig a naplóm szerint inkább februári időjárás van, júliusról egy darab rajzzal...
Válasz küldése

Vissza: “Mély-ég”