Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.06.24. 17:31

K. f1angel! Jól kerested, a Hale-Bopp (C/1995 01) üstököst láthattad 1997. tavaszán, úgy március-áprilisban. Nagyszerű látvány volt, még egészen kicsi távcsővel is látszott pl. a fejet övező gázburok rétegzettsége. Annyira fényesre nőtt, hogy pl. az égboltot egyáltalában nem ismerő - és ez iránt nem is érdeklődő - embereknek is feltűnt. Kevésbé megvilágitott utcán is látszott!
Érdekessége, hogy amikor felfedezték, egyáltalában nem számítottak arra, hogy ilyen fényes lesz. A "legnagyobb" észlelt üstökös volt, mivel a legkisebb földközelsége idején is távol volt tőlünk - 190 millió km, több mint egy Csill. Egység -, és mégis nagyon fényesnek látszott.
A Halley 1987-ben egy eléggé gyenge kis csutak volt, tőlünk (az északi félgömbről) nem is nagyon lehetett jól észlelni, legfeljebb az adta az érdekességét, hogy "ez hát a híres Halley-üstökös"!
Barátsággal: BQ
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.06.25. 13:59

Azthiszem nekem is a Hale-Bopp volt az első észlelésem életemben. 6 éves voltam csak, sajnos magára az üstire nem emlékszem, csak arra hogy kimentünk a családdal egy közeli sötétebb parkolóba megnézni. :)
90/900 refraktor
vspace
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.11.06. 11:13

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: vspace » 2010.06.26. 18:36

Sziasztok! Azt szeretném megtudni, most melyik üstökös kerül a legközelebb földközelbe, és mikor? Na és kb. hánymagnis lehet ekkor? Nem szeretnék lemaradni róla. THX előre is a segítségért...
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.26. 18:42

Innen érdemes szerintem kiindulni aktuálisan látható üstökösökkel kapcsolatban: http://ustokosok.mcse.hu/

a 'pozíció' oszlopban levő csillagra kattintva felbukkanó táblázatban pedig a 'delta' oszlopot érdemes nézni.

--mpt
vspace
Hozzászólások: 25
Csatlakozott: 2009.11.06. 11:13

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: vspace » 2010.06.26. 19:11

Köszönöm a gyors segítséget, hasznos volt!
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.06.30. 13:15

Én úgy emléxem, a Hyakutake nagyon látványos volt, még az alkonyatkor is gyönyörűen szabad szemmel látszott. Most utánanéztem, 1996-ban volt földközelben. ("its passage near the Earth was one of the closest cometary approaches of the previous 200 years." - Wiki) A kilencvenes években elég jól el voltunk eresztve 'tökösökkel :) Sajnos akkor még nem fertőzött meg a távcsővásárlási ragály, csak szabad szemmel néztem, amit lehetett.
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.07.02. 16:35

SzZoli írta:Én úgy emléxem, a Hyakutake nagyon látványos volt, még az alkonyatkor is gyönyörűen szabad szemmel látszott. Most utánanéztem, 1996-ban volt földközelben. ("its passage near the Earth was one of the closest cometary approaches of the previous 200 years." - Wiki) A kilencvenes években elég jól el voltunk eresztve 'tökösökkel :) Sajnos akkor még nem fertőzött meg a távcsővásárlási ragály, csak szabad szemmel néztem, amit lehetett.


Ó, azok a remek 1996-1997-es évek. Míg a Hale-Bopp-ot vártuk, ránk rontott a Hyakutake. Akkor 20 évet kellett várni az 1976-os West után. Már megint összejött 13 év...

Sry

u.i.: déli féltekén tartózkodóknak tilos felemlegetni a McNaught-t...
gregor
Hozzászólások: 9
Csatlakozott: 2009.11.28. 13:53

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: gregor » 2010.07.05. 19:14

Sziasztok.Arra lennék kíváncsi,hogy a C/2009 R1 McNaught üstököst még látni-e az égen?Sok térkép csak július elsejéig adja meg a helyzetét, nálunk még meddig látható,vagy volt látható? Most már annyira alacsonyan van h nem lehet észlelni?Nálunk két hétig felhős volt az ég, 27-én már kitisztult,de sajnos nem találtam meg.
A http://ustokosok.mcse.hu/ oldalon meg ha rákattintok bármelyik üstökös pozíciójára,kiírja h az oldal nem található. Gondolom ez a minorplanetcenteresek hibája,de azért leírtam,remélem nem gond.
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.07.07. 16:20

gregor írta:Sziasztok.Arra lennék kíváncsi,hogy a C/2009 R1 McNaught üstököst még látni-e az égen?Sok térkép csak július elsejéig adja meg a helyzetét, nálunk még meddig látható,vagy volt látható? Most már annyira alacsonyan van h nem lehet észlelni?Nálunk két hétig felhős volt az ég, 27-én már kitisztult,de sajnos nem találtam meg.
A http://ustokosok.mcse.hu/ oldalon meg ha rákattintok bármelyik üstökös pozíciójára,kiírja h az oldal nem található. Gondolom ez a minorplanetcenteresek hibája,de azért leírtam,remélem nem gond.


Szia!

A C/2009 R1 sajnos már nem látszik.

Köszi, hogy szóltál a link miatt, megváltoztatták a minap a minorplanetesek. Átírtam, most jó. Viszont az új linken van egy olyan további link, ahol egy KLM fájlt lehet letölteni. Én ilyennel a Google Earth-ben találkoztam, lehet, hogy a sky-ban is jó, és így lehet használni térképek rajzolására? Van valakinek tapasztalata ez ügyben?

Derült egeket!

Sry
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2010.08.11. 20:21

Amcsüdv!

A nyugati látóhatár alján láthattam szabad szemmel üstököst? Mármint ma 17:30 és 19:30 között? Mert én láttam egy vékony, erőteljes vörös csíkot, ami nagyjából ugyanott maradt a megadott időpontok között, s a felhők egyszerűen "elúsztak előtte" tehát valószínüleg nem felhő volt...

Üdv, Ferenc
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”