Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.03. 19:29

Zoli írta:... U.I.: itt a tengelyforgásra vonatkozó adatoknál lenne egy kis javítani való: http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%B6ld


Mire gondolsz? Szerintem rendben van, de könnyen lehet, hogy átsiklottam valamin.

--mpt
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.04.03. 19:56

Eddigi ismereteim szerint a következőket tudom a Föld ezen mozgásairól:

- szoláris / használatos nap (azon időegység, ami ugyan arról a helyről megfigyelve a Nap két delelése között eltelik): 24 óra
- sziderikus nap (amely időegység alatt ugyan arról a helyről megfigyelve egy adott csillag ugyan ott tartózkodik, a Föld tengely körüli megfordulásának időtartama): 23 óra 56 perc 4,1 másodperc
- még itt van a csillagnap is ami szinte tökéletesen megegyezik a sziderikus nappal, de ebben az esetben nem lényeges…

Wikipédia:

"Bolygónk egy fordulatot közismerten 24 óra alatt végez, ez egyben egy időegység, a nap hossza is."

Ennek az állításnak a leírása után kezdi el taglalni a többi egységet, amivel igencsak összezavarja a közönséget…
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Üstökös-üstökös-nyílthalmaz együttállás szombat és vasárnap

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.04.13. 10:28

Sziasztok!

Érdekes, bár nehezen megfigyelhető együttállás lesz szombat és vasárnap este. A C/2009 O2 (Catalina) és a nemrég felfedezett C/2010 G1 (Boattini) üstökösök egyszerre haladnak át az NGC 1647 (Tau) jelű nyílthalmazon, ebből következően egymáshoz is igen közel kerülnek!

Sajnos a Tau ezen része ilyenkor már alacsonyan van, de azért nem esélytelen a sötétedéskor még kb. 20 fok magasan álló trió megfigyelése - elsősorban digitális képrögzítéssel.

További szépséghiba, hogy a Catalina-üstökös már teljesen szétesett, csak egy nagy lebegő "szellem" a felvételeken, így nagyon nehéz megörökíteni. De azért már az egy üstökös-nyílthalmaz fotók is érdekesek lehetnek.

Mindkét égitest ÉNy felől érkezik a fél fok átmérőjű, igen látványos nyílthalmazhoz. Április 17-én 19 UT-kor a Catalina a halmaz északi pereménél, a 13-14 magnitúdós Boattini a keleti pereménél lesz, egymástól 25 ívpercre.

Április 18-án már 50 ívpercre délkeletre lesznek a halmaztól, egymást viszont 9 ívpercre közelítik meg!

Az időjárás előrejelzések biztatóak, így nem lehet akadálya, hogy megörökítsük ezt az érdekes együttállást.

Az üstökösök napi koordinátái:

http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ep ... 9O2_1.html
http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ep ... 0G1_1.html

Derült egeket!

Sry
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.04.29. 19:06

Nanu!

Kisbolygó üstökösszerű tulajdonságokkal? http://www.hirado.hu/Hirek/2010/04/29/0 ... oidan.aspx Nem lehetséges, hogy ez inkább egy olyan üstökös, ami valamilyen okból kifolyólag ottmaradt a fő kisbolygóövben. Egyre nehezebb megkülönböztetni ezeket a kőzeteket (meteoroidok, üstökösök, kisbolygók, törpebolygók itt és ott...).
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.05.01. 14:53

Zoli írta:Nanu!

Kisbolygó üstökösszerű tulajdonságokkal? http://www.hirado.hu/Hirek/2010/04/29/0 ... oidan.aspx Nem lehetséges, hogy ez inkább egy olyan üstökös, ami valamilyen okból kifolyólag ottmaradt a fő kisbolygóövben. Egyre nehezebb megkülönböztetni ezeket a kőzeteket (meteoroidok, üstökösök, kisbolygók, törpebolygók itt és ott...).


Na de kik írják ezeket a borzalmas szövegeket: "visszapattanó napfény", "megalakult a Hold"? Elképesztő mélységekben van a szövegírás (már nem is használom az újságírást, nem akarom sérteni a néhány megmaradt valódi újságírót).

A kérdésre válaszolva pont az a lényeg, hogy nincs különbség a kisbolygó és az üstökös közt. Pontosabban csak az, hogy észleled az anyagkibocsátást, vagy sem. De az anyaguk sokkal kevésbé különbözik, mint azt az ismeretterjesztő művek sugallják. Nem véletlenül hívják őket hivatalosan a Naprendszer apró égitestjeinek. Nem szórakoznak a kisbolygó, üstökös, meteor felosztással.

Észleljétek a C/2009 K5 (McNaught)-t a Cepheusban, nagyon szép és könnyű üstökös!

Sry
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.05.01. 15:24

Zoli írta:Nanu!

Kisbolygó üstökösszerű tulajdonságokkal? http://www.hirado.hu/Hirek/2010/04/29/0 ... oidan.aspx Nem lehetséges, hogy ez inkább egy olyan üstökös, ami valamilyen okból kifolyólag ottmaradt a fő kisbolygóövben. Egyre nehezebb megkülönböztetni ezeket a kőzeteket (meteoroidok, üstökösök, kisbolygók, törpebolygók itt és ott...).


Egyébként mit sem tudva kérdésedről, pont tegnap írtam egy témába vágó hírt az ustokosok.mcse.hu-ra:

http://ustokosok.mcse.hu/ustokos_hirek/ ... tokos.html

Sry
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.05.01. 17:26

sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:A kérdésre válaszolva pont az a lényeg, hogy nincs különbség a kisbolygó és az üstökös közt. Pontosabban csak az, hogy észleled az anyagkibocsátást, vagy sem. De az anyaguk sokkal kevésbé különbözik, mint azt az ismeretterjesztő művek sugallják. Nem véletlenül hívják őket hivatalosan a Naprendszer apró égitestjeinek. Nem szórakoznak a kisbolygó, üstökös, meteor felosztással.
Sry


Akkor a vas/kő-vas meteoritok, és egyéb nagy sűrűségű cuccok kivételnek számítanak?
90/900 refraktor
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.05.07. 23:23

Pape írta:
sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:A kérdésre válaszolva pont az a lényeg, hogy nincs különbség a kisbolygó és az üstökös közt. Pontosabban csak az, hogy észleled az anyagkibocsátást, vagy sem. De az anyaguk sokkal kevésbé különbözik, mint azt az ismeretterjesztő művek sugallják. Nem véletlenül hívják őket hivatalosan a Naprendszer apró égitestjeinek. Nem szórakoznak a kisbolygó, üstökös, meteor felosztással.
Sry


Akkor a vas/kő-vas meteoritok, és egyéb nagy sűrűségű cuccok kivételnek számítanak?


Igen, ezek minden bizonnyal nagy, ősi, később széttört kisbolygók központi részéről származnak. A kő és vasmeteortok aránya jól mutatja, hogy ezek a kivételek (85-15%, ha jól emlékszem).

Sry
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: Balage » 2010.05.10. 21:10

Tegnap éjjel sikeresen észleltem a C/2009 K5 (McNaught) üstököst a Cepheusban. Mocsok jó helyen volt, a rhó 1-2 Cep tág kettős mellett. Rögtön szembetűnt; halvány, több, mint 9 magnis elliptikus gx-nak látszódott Gyöngyös belvárosából, fénytől védve. Jól elérhető, cirkumpoláris helyen van, frankó kistávcsöves üsti. Iszonyat gyors, naponta jó másfél-két fokokat lépdel. Bátorligetről is meglestük április közpén, akkor még a Cygnus északi részén kalandozott! Vázlatot is készítettem, ha lesz időm, kidolgozom.

Ajánlom mindenkinek!
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Amit tudni akarsz az üstökösökről, de sosem merted megkérdez

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.05.13. 08:00

Balage írta:Tegnap éjjel sikeresen észleltem a C/2009 K5 (McNaught) üstököst a Cepheusban. Mocsok jó helyen volt, a rhó 1-2 Cep tág kettős mellett. Rögtön szembetűnt; halvány, több, mint 9 magnis elliptikus gx-nak látszódott Gyöngyös belvárosából, fénytől védve. Jól elérhető, cirkumpoláris helyen van, frankó kistávcsöves üsti. Iszonyat gyors, naponta jó másfél-két fokokat lépdel. Bátorligetről is meglestük április közpén, akkor még a Cygnus északi részén kalandozott! Vázlatot is készítettem, ha lesz időm, kidolgozom.

Ajánlom mindenkinek!


Nanu!

Aznap én is észleltem, egy 15x70-es binoklival, emiatt kissé fényesebbnek láttam (8 és 9m között), kerek, korongszerű folt bárminemű sűrűsödés nélkül. Nagyon szép és nagyon gyors! A legújabb fotókon megjelent az üstökös halvány porcsóvája és még halványabb ioncsóvája is. Érdemes nagyobb, 20 cm feletti műszerekkel jó égről megkeresni, és megkísérelni a csóvák megpillantását. Az ioncsóvához pl. egy uhc vagy CLS szűrő lehet jó.

Észleljétek!

Snt
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”