2012 DA14

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.01.31. 17:10

Kedves Attila! Köszönöm a meghívást, talánvalóban élek is vele, de erről még levelezhetünk. Javasolnám a közvetlen emilemet:
arbar@t-online.hu.
Folyamatosan figyelem a koordinta adatok frissítését! Lajos.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2013.01.31. 19:33

Attila írta:
kulizoli írta:... Nem érdemes planetárium programokkal próbálkozni, mert tudtommal a bolygók (itt leginkább a Föld) perturbációjával nem számolnak.


Az attól függ, melyikkel.
A SkyTools3 real-time-ban szinkronizál az adatközpontokkal. Tehát annyira pontatlan, amennyire pl. az IAU Minor Planet Center pályaelemei rosszak. (Nem a saját adatbázisát használja ehhez.)

MDA


Ez jól hangzik, de akkor miért írt akkora zöldséget, hogy egy perc alatt tesz meg kb 180 fokot? Az MPC koordináták nem ezt mutatják.
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2013.01.31. 19:50

Vizi Péter írta:Ne aggódjatok, az esemény előtti napon biztosan lesz térkép, pontos koordináták, minden. Erre nagyon rákészül a csillagász társadalom.
Ha jó idő lesz, szerintem életünk egyik legemlékezetesebb észlelése lesz, hiszen az biztos, hogy már kisebb nagyítással is látható lesz a folyamatos mozgása. És nem műhold :D


Sziasztok!

Mivel Piszkéstető és Szeged között lesz 15 ívperc különbség a koordinátákban, nem biztos, hogy lesz valami
központi térkép, illetve mondjuk a NASA vagy a Sky and Tel térképe nem lesz használható nálunk. Ez nem olyan lesz, hogy csak beírjuk a számítógépbe, azt ott van a LM közepén. Itt több forrást kell használni és kell majd a tudás és a tapasztalat is...

Sry
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2013.01.31. 20:02

Attila írta:
kulizoli írta:... Nem érdemes planetárium programokkal próbálkozni, mert tudtommal a bolygók (itt leginkább a Föld) perturbációjával nem számolnak.


Az attól függ, melyikkel.
A SkyTools3 real-time-ban szinkronizál az adatközpontokkal. Tehát annyira pontatlan, amennyire pl. az IAU Minor Planet Center pályaelemei rosszak. (Nem a saját adatbázisát használja ehhez.)

Ezt írja a help-je:
Minor planet data can be downloaded from several sources. The minor planets in the IAU downloads, such as "NEO and Unusual", will be automatically placed into observing lists. For instance, downloading the "IAU Critical List" minor planets will create an observing list called "IAU Critical List Minor Planets" updated with the minor planets in the download. These lists are automatically created in the "Auto Generated Observing Lists" group. If you move a list to another group it will remain in the new location when updated.

MDA


Sajnos ez nem segít rajtunk. A probléma az, hogy az elhaladás során a Föld folyamatosan változtatni
fogja a kisbolygó pályáját, emiatt nyilván az adott időpontra érvényes pályaelemek nem jók semmire.
Ezeket a perturbációkat pedig tudtommal egyik planetárium program sem tudja kezelni... Azért adnak ki zöldségeket. Ráadásul a pályaelemek az MPC-nél egy rögzített időpontja érvényesek valamennyi ismert kisbolygónál, így jelen esetben a DA14 pályaelemei 2013. április 18-ai epochára vannak megadva. Ezek már jóval a közelség utáni elemek.

A pályaelemek már most is elég pontosak, nem attól kell várni a javulást, hanem az MPC vagy a JPL
efemeris számító programjait kell használni, amelyekbe be van építve a perturbáció számítás. Még
ezek is között is van pár ívperc különbség, de az már kezelhető az észlelés alatt. A földrajzi helyünkre
kapott koordinátákat pedig szépen fel kell rajzolni egy csillagtérképre. Én az Uranometriát fogom
használni. Mint a régi szép időkben...

Üdv,
Sry
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.31. 20:05

sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:illetve mondjuk a NASA vagy a Sky and Tel térképe nem lesz használható nálunk. Ez nem olyan lesz, hogy csak beírjuk a számítógépbe, azt ott van a LM közepén. Itt több forrást kell használni és kell majd a tudás és a tapasztalat is...
Sry


Az oldalon, amit belinkeltem ( http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi#top ) a földrajzi szélesség- és hosszúságadatokat is meg lehet adni - térképet nem rajzol tudtommal - ahonnan az emberfia megfigyelést akar végezni, gyakorlatilag a ház sarkát adtam meg koordinátákban a minap. Én azért bízom ebben, hát ki más mondaná meg nekünk, ha nem a náza, hogy hol lesz az a fránya űrhajó?
A végleges táblázatot meg úgyis előtte egy nappal nyomtatom ki, amikor már tudom, melyik szomszédos országba menekülök kocsival a zárt felhőtakaró elől...
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2013.01.31. 20:21

András írta:
sky@titan.physx.u-szeged.hu írta:illetve mondjuk a NASA vagy a Sky and Tel térképe nem lesz használható nálunk. Ez nem olyan lesz, hogy csak beírjuk a számítógépbe, azt ott van a LM közepén. Itt több forrást kell használni és kell majd a tudás és a tapasztalat is...
Sry


Az oldalon, amit belinkeltem ( http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi#top ) a földrajzi szélesség- és hosszúságadatokat is meg lehet adni - térképet nem rajzol tudtommal - ahonnan az emberfia megfigyelést akar végezni, gyakorlatilag a ház sarkát adtam meg koordinátákban a minap. Én azért bízom ebben, hát ki más mondaná meg nekünk, ha nem a náza, hogy hol lesz az a fránya űrhajó?
A végleges táblázatot meg úgyis előtte egy nappal nyomtatom ki, amikor már tudom, melyik szomszédos országba menekülök kocsival a zárt felhőtakaró elől...


Igen, ez a JPL-es oldal, ez jó.

Sry
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.01.31. 20:38

Ez a NASA oldal valóban sokkal reálisabb számokat köp ki...
Kíváncsi vagyok, hogy a következő két hét alatt mennyit fog még változni.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: András » 2013.01.31. 21:07

Attila írta:Ez a NASA oldal valóban sokkal reálisabb számokat köp ki...
Kíváncsi vagyok, hogy a következő két hét alatt mennyit fog még változni.

MDA


Vannak ezek a csilivili planet.programjaink, amik efemeriszekből koordinátákat számítanak. Ezt most kiiktatjuk, a koordinátákat kiszámoljuk a nasa-oldalon.

Nade ismertek olyan programot, amelyik egyszerűen nem csinál mást, mint megadott koordinátákra odarak a térképen egy színes pöttyöt, x-et, akármit? A CdC ezt nem tudja.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.31. 21:32

András! Olyan ritka ez az eset, hogy ezért érzésem szerint senki nem fog készíeni pöttyöző programot. Én is beállítottam a képernyő alját az óraszögnek és a megjlenés kezdetének helye és ideje szerint egy hálótérképet és kézzel rátettem nagyjából jó helyre a pöttyöt - a pontosat még nem tudjuk - és mellé írtam szövegesen is az adatokat. Budapestről és környékéről használható szerintem, most ezt ide is beteszem, nyílván fog valaki készíteni késöbb pontosabbat, és közreadja. Üdv. Imre
http://www.csillagvaros.hu/forum/download/file.php?id=4141&mode=view
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.01.31. 21:52

Most láttam, meg, hogy amit az Általános kérdésben feltettem, azt itt tárgyaljátok, már forró drót van. Annak mennyi az esélye, hogy egy általunk nem ismert másik kődarabon közben megpattan és a Föld felé veszi az irányt ? Nem sok, de van. Gyorsan össze kéne raknom addig a vezérlést hogy le tudjam én is kapni valamivel , ha mással nem lepke hálóval kinyúlok a légkörből. :) Azért elég izgalmas, nem mindennap jön ilyen közeli vendég.

Én a NASA helyében meglőném egy kis lézerrel, egy kis spektrumot felvenni, mégis miből van, plusz egy szondát fellőnék, ami közel elmenve hozzá közel képet készítene, szerintem csinálnak is ilyet, csak nem kötik az orrunkra. :)

Amúgy meg a magasabb pályán keringő holdakon nem hiszem, hogy ne lenne kamera pl. vagy egy fent keringő üzemanyaggal feltöltött hajó, ami ilyen hirtelen feladatokra azonnal indítható lenne bárhova.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”