2012 DA14

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.14. 21:06

Olyan szolgáltatás nincs valamelyik WEB oldalon, hogy ennek is pl. megadják 1 mp frissítéssel a pontos csillagászatbéli pozícióját, amiből aztán a helyszínre akár melyik program ki tudja nyilván számolni, hogy onnan, milyen RA, DEKL adatok jönnek ki ebből, nem egy bonyolult dolog lenne ez, ha lenne ilyen web szolgáltatás. Vagy ha van egy ilyen pontos adatsor, akkor abból megint lehetne számolni.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.14. 21:08

Imre írta:... Rasztervonalakkal, és sok csillaggal szép nagyban, hogy használni tudjuk. ...


Lehetetlen dolgot kérsz, több okból is.

Egyrészt, 19 és 23 óra között a fél égen végigszáguld az aszteroida; hogyan képzeled ezt bemutatható módon, hogy használható is legyen??????? Esteleg 5-5 perces időszakokra lehet érdemes trajektóriát rajzoltatni. A pozíciókat már alább megadtam Budapestre. De ha elküldöd a koordinátáidat és tszf magasságod, akkor neked is elküldöm.

Ráadásul a pontos pozíció erősen függ az észlelőhely földrajzi koordinátáitól; azaz amit mindannyian "használni tudunk" nem létezik, legalábbis csak hozzávetőlegesen.

Olvasd el a korábbi levelezést is.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.14. 21:24

Kollégák! Aki vizuálisan szeretne észlelni, ne féljen a koordináták pontosságától. Egy 8-9 magnis, ennyire gyorsan mozgó pontot egy még egy 10x50-es binokulárban is simán észre fog venni a 6-7 fokos látómezőben.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.14. 21:51

Ezen oldalon levő adatok vajon elég jók ?

http://newton.dm.unipi.it/neodys/index.php?pc=1.1.3.1&n=2012DA14&oc=500&y0=2013&m0=2&d0=15&h0=13&mi0=0&y1=2013&m1=2&d1=16&h1=6&mi1=0&ti=30&tiu=minutes

Ha van egy ilyen adatsor egyébként azt nehéz bevinni a Stellariumba ábrázolandó ?

Amúgy ezen a weboldalon kívül van még magyar valamilyen oldal, ahol értenek is a csillagászathoz vagy ez lenne az az oldal ? Tehát valami obszervatórium hivatalos oldala, vagy itt ilyen kis apróságokkal nem foglalkoznak ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.02.14. 22:00

Vizi Péter írta:Kollégák! Aki vizuálisan szeretne észlelni, ne féljen a koordináták pontosságától. Egy 8-9 magnis, ennyire gyorsan mozgó pontot egy még egy 10x50-es binokulárban is simán észre fog venni a 6-7 fokos látómezőben.


Itt van a pont...

Fotografikusan pedig - attól tartok - csak "műholdcsíkos" képet lehet készíteni. Legalábbis én nem nagyon találtam használható megoldást (de attól még persze lehet, hogy van). Esetleg egészen rövid fókuszú, de min. 10 körüli hmg-t produkáló vezetőtávcsővel meg lehet próbálni. De szerintem ott sem lesz teljesen pontszerű a kisbolygó képe.

A nagyobb gyakorlattal rendelkező autoguider-esek mondhatnának valami ötletet...

De leginkább attól tartok, hogy tök fölöslegesen gyúr itt mindenki, mert felhős marad az ég.

Kösz,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.02.15. 07:26

Látom nagy a mozgolódás; ezek szerint nem csak én vagyok izgatott :)

Én vizuálisan fogom követni az égitestet: kinyomtatok 10X10 azaz 100 négyzetfokos csillagtérképeket és kb. percenként-kétpercenként berajzolom azt hogy hol jár a kisbolygó, esetleg fényességet becsülök binokulárral...szerintem vizuálisan ez a kettő a leghálásabb feladat. Nagy távcsővel nagyon kell arra figyelni hogy el ne veszítsük; azért a 140-es dobsont készenlétben tartom :D

De a felhők engem is aggasztanak...:(
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.15. 09:10

Cseh Viktor írta:De a felhők engem is aggasztanak...:(


Keleten mintha vékonyodna a felhőzet, kicsi remény, de azért valami...
Bogáncs
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2011.11.04. 12:02

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Bogáncs » 2013.02.15. 14:44

Olvasgatom a hozzászólásokat, a mindenféle táblázatokat, hogy mikor és
hol lesz az aszteroida.
Viszont, eddig egyedül Ferenczi Imre közölt tegnap /15:50 -kor/ egy semmire sem
használható időjárás előrejelzés linket! : http://www.metnet.hu/?m=elorejelzesi-terkepek

Ez sokkal használhatóbb a felhőzet áttekintéséhez : http://www.weather24.com/satellite_images/Europe/
Én ezt a műholdfelvételt használom rendszeresen a felhőzet megtekintéséhez:

http://www.sat24.com/eu

Ezen a linken egy kétórás intervalluban, 15 perces felbontásban látható az,
hogy merre és milyen sebességel mozognak a felhők Európa felett. :!:
Átlehet kapcsolni infravörösre is és lehet nagyítani, illetve Európa különböző
részeit vélasztani.
A linket frissiteni kell 20 -30 percenként! Amikor kinyitod az aktuális utolsó időintervallumot mutatja.
Ha nem frissited, akkor állandóan azt a felhőzetet mutatja amikor kinyitottad a linket.

Most az órámon 14 óra 30 perc van. Ráklikkelek a linkre : http://www.sat24.com/eu
12:15-től 14:15-ig látható az űrből készített felvétel.
Amint látható a felhőréteg mozgása, kelet magyarország felett lassan felszakadozik a felhőzet.
Viszont, a dunántúlon nagy valószínűséggel felhős lesz az égbolt az esti órákban.
Üdv Bogáncs.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.02.15. 16:11

Bogáncs írta:Olvasgatom a hozzászólásokat, a mindenféle táblázatokat, hogy mikor és
hol lesz az aszteroida.
Viszont, eddig egyedül Ferenczi Imre közölt tegnap /15:50 -kor/ egy semmire sem
használható időjárás előrejelzés linket! : http://www.metnet.hu/?m=elorejelzesi-terkepek

Ez sokkal használhatóbb a felhőzet áttekintéséhez : http://www.weather24.com/satellite_images/Europe/
...
Ezen a linken egy kétórás intervalluban, 15 perces felbontásban látható az,
hogy merre és milyen sebességel mozognak a felhők Európa felett. :!:
....
Üdv Bogáncs.

Bogáncs! Először is nem tegnap, hanem korábban, csak elkerülte a figyelmedet!
Feltehetően nem választottad ki a felhőtérképet, azért nem tudtad használni.
Amit írsz, azt már két napja is mutatta a magyar MET térképe, előre 51 órával!
Ez egy előjelző térkép, a várható adatokat mutatja, de mérések ezreit használja az előjelzés elkészítéséhez.

A minősítésednek bizonyára nagyon örülnének a MET dolgozói, legközelebb nekik írjad meg!

Ha tudsz jobbat, akkor sem a mások által ajánlott hivatalos oldalt negatívan minősítve, sok száz ember munkáját "semmire sem jó" becsmérlő summás megjegyzéseddel kellene megtenni saját ajánlatodat!

Csodálatosan tudod sűríteni egy mondatba a másokat megbántó, munkájukat negatívan minősítő kijelentéseidet! Lehetnél kicsit visszafogottabb is ilyen téren, az jobban állna! Különben a MET oldalt is magyarok készítik a mi adónkból! Lehet, hogy ezt még nem tudtad? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: 2012 DA14

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.02.15. 17:19

Jelentem:
Munkából hazajövet láttam amint Ny felől egyre vékonyodik a felhőzet; remélem az égiek velünk lesznek! Sok sikert mindenkinek!
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”