C/2012 S1 (ISON)

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.12.05. 14:56

A 2013-as Évkönyv az ISON-ról szóló írásának utolsó bekezdésében ír az üstököshöz köthető reménybeli meteorokról. Talán Krisztián írta valahol, hogy a napközelsége felé tartó üstökös csóvájának a keresztezéséről volt szó ennek kapcsán, azonban ez a tavalyi optimista előrejelzésekre alapult ("az emberiség történetének leglátványosabb üstököse"), a tényleges csóva már túl kicsi volt ahhoz, hogy a Föld útjába is elég eltalálni való anyagot pöfögjön ki.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.12.29. 11:56

Az MCSE évkönyv szerint január 15-én este lesz földközelben az ISON-maradvány, 0.023AU távolsággal. Ez 9x-es Föld-Hold távolság, tehát ha jó nagyokat durrant az üstökösmag a "fotoszféra súrolása" közben, midőn felforrt (vagy szublimált) a fagyott gáz a belsejében, akkor simán kaphatott akkora indulósebességet, és azóta szerintem bőven kitágulhatott akkora átmérőjűre a törmelék-góc, hogy kapjunk mi is belőle rendesen. S mivel - naprendszer-méretekben - igen kompakt, friss törmelékgócról lehet szó, ez akár látványos meteorzáport is eredményezhet. (Bár a világcsúcsnak hirdetett, és utána orbitális pofára esést produkáló üstökös esetében bármi, és annak az ellenkezője is lehetséges...)

A fenti okfejtés messze áll a "tudományos igényű" előrejelzéstől, de arra - legalábbis számomra - elég, hogy az ég alatt töltsem a 15-i éjszakát; hacsak nem lesz felhős az idő, amire viszont sajnos jóval nagyobb esély van...

Fel is teszem ezt a hozzászólást a meteorokhoz is, talán lesz értelme. Vagy nem.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.29. 15:36

Attila íeja:

"Az MCSE évkönyv szerint január 15-én este lesz földközelben az ISON-maradvány, 0.023AU távolsággal. Ez 9x-es Föld-Hold távolság,"

Nem tudom, hol van az Évkönyvben ilyen adat, Mert az ISON-ról szóló ismertetésben nincsen. Az IAU körlevél szerint az ISON (maradványának képzeletbeli középpontja) földközelsége 2013 december 26-én volt 0,3295 AU = 64,2 millió km-el. Ez bizony nem nagyon érinti a Föld körzetét. (167-szeres Hold-távolság.) Az általad jelzett időpontban, 2014 január 15-én az üstökös távolsága a Földtől 0,6716 AU, a Naptól 1,4249 AU. Már ti. ha nem szóródott szét teljesen, mert akkor értelmetlen a klasszikus pályaelemből számolt adat.
Ettől eltekintve lehet nézni az eget, és számolni a hullókat, ha lesznek, de azok alig ha lesznek az ISON-é. Baráti üdvözlettel BQ

MINDEN LEVELEZŐNEK SIKERES BOLDOG ÚJ ÉVET KÍVÁNOK!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.12.29. 19:54

astrohist írta:... Nem tudom, hol van az Évkönyvben ilyen adat, ...


Segítek: Meteor Csillagászati Évkönyv, 176. oldalon, az utólag rendkívül túlzónak értékelhető kép alatt:
"Ennél ideálisabb üstököst elképzelni sem lehetne, bár valójában az üstököspálya minimális távolsága csak 0,023CSE, tehát akár ilyen közel is kerülhetne hozzánk. De ne legyünk telhetetlenek, inkább figyeljük az eget, 2014. január 15-én este, amikor a még mindig szépen látszó üstökös mellett talán a belőle érkező meteorokat is megfigyelhetjük, ugyanis bolygónk mellett ekkor halad el - mintegy húsz nappal lemaradva - az üstököspálya közelében."

Sajnos valóban rászedett a cikk írója (főleg az idézet második mondata), mert a fogalmazás megtévesztő (legalábbis számomra): nem írja, hogy mi mihez képest, és mikor. Azaz többszöri elolvasás után - ha jól értem - az üstökösPÁLYA minimális távolsága a földPÁLYÁTÓL 0.023CSE; ez a két pályagörbe érintőbeli normál transzverzálisa. De nyilván két különböző időpontban lesznek a normál transzverzálisok talppontjaiban (ami az ideális közelség lenne).

Ezek után most már a SkyTools-ban is kiszámoltattam az efemeridákat: a tényleges minimális ISON-Föld távolság dec. 27-én volt (0,43CSE), de jan. 15-én 0,67CSE lesz, tehát jók a számaid. (A minimális földtávolságot a cikk is december 27-re tette, 0,429CSE-gel.)

Ez esetben viszont nem értem a cikkíró lelkesedését az ISON meteorok kapcsán. Valamint az utolsó mondat nyelvtanilag is eléggé konfúz számomra...

BUÉK,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.29. 21:56

Kedves Attila! Köszönöm a felvilágosítást (én egyébként már a 2014-es évkönyvet néztem meg, a 2013-asra nem gondoltam, elnézést)). Hát ami azt illeti, van abban a leírásban (a 175-176 oldalon) jócskán eírás.
Az egykori üstökös pályája már azért sem közelítheti meg a Földét, mert a pályasík 62,4 fokkal hajlik az Ekliptikához. Ilyen, aránylag meredek hajlásnál, mikor a Föld távolságában van (nem maga az üstökös, hanem a pályát leíró parabola vagy ellipszis) magasan a Föld-pályasíkja fölött halad el. A csóva anyaga sem juthatna a Földre, mert a csóva nagyjából a Nappal ellentétes irányú, tehát amikor éppen a Föld naptávolságában van, a csóva iránya ferde szögben elfelé mutat a Földtől. Üstökös-csóván akkor mehetnénk át, ha az üstökös éppen a Nap és a Föld közé kerül, és eléggé közel van a Földhöz. Ez történt 1910-ben a Halleyval!(Ez mind rajzban szépen kiszerkeszthető.) Sajnos a c/2012 S1-re mindez már nem érvényes, hiszen "volt ISON--nincs ISON").
Abban persze lehet igazságod, hogy a mag anyagának szilárd részecskéi annyira szétszóródnak, hogy egy részük a Föld pályasíkjáig is eljutnak, és akkor valóban összetalálkozhatunk velük!
Én csak azt sajnálom, hogy a nagy ISON-zajban a valóban eléggé szép és érdekes Lovejoy 2013 R1 elsikkadt, pedig azon lehetett volna mit észlelni. - Lajos
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.12.29. 22:48

Kedves Lajos!

Az érveléseddel szemben úgy gondolom, hogy az inklináció önmagában semmit sem mond a két égitest lehetséges közelségéről.
A többi pályaelem ismerete is szükséges a helyzet megítéléséhez. Akár i=90° esetén is lehetséges ütközési helyzet, bármilyen energiaszintű pálya (a körtől a hiperboláig) esetén is.
Az általad leírt térbeli helyzethez az is szükséges, hogy - viszonylag kis perihélium távolságú pálya esetén, ami üstökösök esetén adott - a perihélium pont mélyen az ekliptika alá vagy fölé essen; azaz az üstököspálya nagytengelye merőlegeshez közeli, de legalábbis meredek szögben álljon. Ehhez ω=90°ill. 270°körüli érték (felszálló csomó perihélium távolság) kell - tudomásom szerint.

Ez persze semmit sem változtat azon a szerencsétlen helyzeten, amit talán a "coitus interruptus" hasonlattal lehetne a legjobban jellemezni: minden csillagászat iránt érdeklődőt felajzottak az égig, aztán meg a nagy lelombozó semmi... 8-)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.12.29. 23:07

Re: Pálya. Igen, abban igazad van, hogy a pontos térbeli helyzethez minden pályaelem kell. Itt csak azért döntő az ekliptikai hajlás, mert megmutatja, hogy megmutatja, hogy az ISON elméleti pálya-görbéjének az a pontja, amelyet a földpályára vetíthetünk a legnagyobb közelség idején, bizony a bolygónktól messze van, semmi esetre sem 0,02 AU-ra. Egyébként bármely üstökös, amelynek a perihéliuma 1 AU vagy kisebb, metszheti a Föld pályáját, ha a fel- vagy leszálló csomó távolsága a Naptól 1 AU (persze attól még maga a Föld lehet az adott időpontban lehet igen messze onnan.)
Légy szíves, küldjél egy pár sort (akár ennek a levélnek a másolatát) az e-mail címemre (arbar@t-online-hu), mert a Te e-mail címed nálam rosszul van eltárolva, és a személyre szóló e-mailomat a gép mindig visszadobja.) Üdvözletek: Lajos
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: C/2012 S1 (ISON)

Hozzászólás Szerző: Attila » 2013.12.29. 23:26

astrohist írta:... Légy szíves, küldjél egy pár sort (akár ennek a levélnek a másolatát) az e-mail címemre ...


Végül is egyik leveled befutott, és arra válaszoltam is.

Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”