C2009 P1 Garradd

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.18. 10:05

Sziasztok,

tegnap esti kep az ustokosrol 21:13 es 21:43 (helyi ido) kozotti 40x45s felvetelbol. William Optics 72/432 Megrez refraktor, DMK41 kamera, HEQ5 mechanika. Feldolgozas: Iris, Gimp.

--mpt

201108172213-2243_c2009_p1_garradd-640.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.08.18. 10:11

mpt írta:Sziasztok,

tegnap esti kep az ustokosrol 21:13 es 21:43 (helyi ido) kozotti 40x45s felvetelbol. William Optics 72/432 Megrez refraktor, DMK41 kamera, HEQ5 mechanika. Feldolgozas: Iris, Gimp.

--mpt


Szia Péter!

Ez nagyon látványos lett! Gratulálok hozzá!
Üdv,
Tamás
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.08.18. 11:28

Péter, ez profi munka nagyon tetszik!

Készítettem egy kis animációt a ma estétől holnap reggelig tartó időszakról a Garradd mozgásáról:
http://www.youtube.com/watch?v=Ouvs-Cfl3tU
Ajánlom teljes képernyőben. Sztem ez alapján bárki megtalálhatja egy kis szerencsével :)

Üdv!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.18. 13:11

mpt írta:...tegnap esti kep az ustokosrol 21:13 es 21:43 (helyi ido) kozotti 40x45s felvetelbol. 201108172213-2243_c2009_p1_garradd-640.gif

Kedves Péter! Szép animációt készítettél, gratulálok! Kaptam egy kérdést, hogy az általam készített, vagy a most megdícsért animáció a hiteles, mert az egyik biztosan "fordítva" lett összerakva. Én elmagyaráztam, hogy mind a kettő jó, csak ez utóbbi a tükörkép, mert a refraktor... stb. Az a kérésem, hogy szövegben jelenítsed meg, hogy ne tévesszen meg senkit. Különben a képet lehet tükrözni, és úgy összerakni, sőt már némely kamera programjában is van egy ilyen lehetőség, és azt javaslom, hogy ilyen esetben, amikor animáció készül a képekből, akkor használjad bátran! A csíkhúzós képet javaslom kicsit több időre megállítani, valamint az első és utolsó képet várakoztatva indítani és zárni az animációt, mert a szemnek alkalmazkodnia kell ahhoz, amit lát. Ettől még sokkal jobb lehetne! Szerinted a csóvája hogyan fényképezhető le, ha egyáltalán látható? Nálam belevész a zajba már a kóma pereme is, és a csóvát inkább sejtem, mint látom. Derült eget! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.18. 14:00

pontshow írta:...Készítettem egy kis animációt a ma estétől holnap reggelig tartó időszakról a Garradd mozgásáról .... Ajánlom teljes képernyőben. Sztem ez alapján bárki megtalálhatja egy kis szerencsével:)
Üdv!

Kedves Gergely! Profi munka, de szerintem óriási gyakorlat, égismeret és szerencse, valamint egy GOTO rendszer kellene annak, aki ez alapján próbálná megtalálni a kométát a hatalmas égbolton! Azt javaslom, ha segítséget akarsz nyújtani a megtalálásban, akkor az égi koordinátákat, és néhány referencia csillagot hosszabb ideig kellene mutatni, a pontos időponttal együtt, mert ez így kevés! Sokkal nagyobb bontásban kellene ábrázolni a környezetét, és nagyon lassan animálva! A képességed megvan hozzá, használjad ki, és gondold el, hogy aki nézi, az el is hiszi, hogy meg fogja találni a sgítségeddel! Ha mégsem, akkor csalódást okozol, és elvonod az idejét. A kérésem, hogy ezen szempontokat mérlegeljed. Még egy tanács, hogy a betűméret legyen nagy, és olvasható, jól látható, nagy kontrasztú, mert sajnos máshogy nincs haszna! A készített animáció szerkesztése színvonalas, de sajnos a célját, amiért feltetted, nem igazán éri el. Remélem, hogy ezeken elgondolkodsz, és legközelebb egy igazi hasznos remekművet készítesz! Szép eget!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
pontshow
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2010.10.21. 17:12

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: pontshow » 2011.08.18. 14:23

Üdv Imre!
Full Hd (1920x1080) felbontásban vettem fel, ez a monitorom felbontása, de sajnos a youtube rontott rajta rendesen, de az az égtájak és a pontos időpont jelölve vannak, mint ahogy a sebesség is. A felső sorból kiolvasható még az észlelési helyszín is. Az egy kis szerencsét pedig nem véletlenül írtam oda. Próbáltam felvétel közben a kurzort úgy mozgatni, hogy a fontosabb dolgok jobban feltűnjenek, de a feltöltés közbeni minőség romlással nem számoltam. A youtube ablakban az időcsuszka sávnál van ilyen, h 360p, na ott kell átállítani 720p-re, az már HD, úgy jobban látszik. Nem akartam csalódást okozni,legközelebb figyelembe veszem a jobb átláthatóságot.
Üdv: Gergely
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.08.18. 14:32

Tudom még javasolni ezt a térképet a C/2009 P1 megkereséséhez:

http://cometchasing.skyhound.com/comets/2009_P1.pdf

Egyszerűbb kinyomtatni, mint egy jutyúb videót. ;]
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.18. 16:31

pontshow írta:... Full Hd (1920x1080) felbontásban vettem fel, ez a monitorom felbontása, de sajnos a youtube rontott rajta rendesen, .... legközelebb figyelembe veszem a jobb átláthatóságot.


Az nem baj, hogy a minőség a feltöltéssel romlik, ha előre figyelembe veszed! Próbálj egy olyat készíteni, amely két adott referencia pont, pl. M15 és M71 közti útján követi, és naponta azonos órákban mutatja a helyzetet, és közben a legközelebbi referencia csillagokat is! Szépen lassan ráközelítesz az M15-re, és onnan lassan, folyamatosan, az égi koordináták láthatóságával kockázod 1 napos lépésekben a várható poziciót, ameddig el nem ér az M71 közelébe. Ez kb. a hónap vége. Egy másikon folytathatod a szeptemberi előrejelzéssel, de ott is jó nagy részletességgel, azaz viszonylag kicsi égterületet mutatva, maximum 1-2 négyzetfoknyit! A csillagok inkább nagyobb foltok legyenek, azt nem tudja rontani az áttöltés. A betűméret szintén kb 8 mm-es, és elég csak a dátumot mutatni, esetleg az órát. Minél inkább csak a legfontosabb látszik rajta, annál jobban használható a gyors kereséshez! Semmi részletes infó, de ha akarod, akkor a nyitóképen 10 másodpercre állóképben megjelenítheted. Szerintem vagy olyan ügyes, hogy meg tudod oldani ezt a feladatot! Próbáld meg, és majd kielemezzük! A hátteret sem kötelező teljesen feketének mutatni, és ha a kométának nincs csóvája, azaz nem látszik, akkor azt sem kell rátenni, mert megtévesztő lehet, de szerintem ezt, ha a program teszi bele, akkor nehéz tőle megszabadulni. Ha viszont profi útmutatót szeretnél készíteni, akkor egy eredeti felvételt kell használni az ég adott területéről, és abba berajzolva a várható helyzeteket, animált gif-ben akár ide is fel tudnád tenni! Az meg teljesen olyan lehet, amely minden igénynek maradéktalanul megfelel, szépen lassan kb 3-5 másodpercenként egy napnyit változik, és követhető rajta minden. Ha van kedved, és időd, akkor augusztus és szeptember hónapra feltehetnél egy profi munkát, mondjuk animált gif-ben, 800*600 méretben, szép, esztétikus kivitelben! Ha kéred, akkor készítek az adott várható háttérről nagyfelbontású képet az ég adott területéről, és elküldöm felhasználásra.

Próbálkozni és kísérletezni szabad, és ha másért nem, a tapasztalatszerzés érdekében érdemes készíteni ilyen animációkat, sőt! Ha jól sikerül, akkor ezzel hasznos reklámtevékenységet lehet folytatni a csillagászat megkedveltetésére! Sokkal értelmesebb elfoglaltság ilyet készíteni, mint a diszkóban ökörködni!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.08.19. 10:37

Tegnap esti felvetelek az ustokosrol: 21:38-23:08 (helyi ido) kozott. Vegre sikerult beloni a vezetest, igy 45x 2 perces expoziciokkal dolgoztam. William Optics 72/432 Megrez refraktor, DMK41 kamera. Feldolgozas: Iris, Gimp. A kepet tukroztem (zenittukorrel keszult), illetve az egtajakat jeloltem.

--mpt
201108182138-2308_c2009p1_garradd.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.08.19. 11:37

Este 10 tájban megnéztem az üstököst a kertből, a 10x50-es binoklival. Látszott a Tejút, szép volt az ég, és azonnal meg is találtam a Garradd-ot, még térkép sem kellett hozzá, csak lassú pásztázás a Delfin és a Nyíl között. Szép, ekkora nagyításnál szimmetrikus, elég erősen sűrűsödő ködpamacs, a közeli M27-nél nagyobb, de a felületi fényessége elmarad tőle: olyan 12'-re saccolom a méretét (ami azért nagy bátorság a binokli 6fokos LM-jében :) ), a fényességét pedig 7 magni környékére. A 2011-es év egyik ajándéka, hogy ilyen fényes és ennyire jó helyen van, ráadásul egész éjszaka megfigyelhető.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”