C2009 P1 Garradd

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.29. 06:21

Az éjfél előtti felvétel sem lett sokkal jobb, az égen felhők vonultak, de azért egy 3 perces elfért köztük.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.29. 09:48

28-án éjjel valóban csúf felhők mászkáltak, de az átlátszóság jobb volt, mint az előző napokban. Én itt vizuálisan nem láttam csóvát (Budapest egén, 70/500-al), de a fényesség mint ha valamivel 7 mg fölött most megállt volna. Igaz, nagyon nehéz volt a becslés.
A fotón mint ha "kétágú" lenne a csóva? BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.29. 19:25

Igen, az átlátszóság kicsit jobb volt, de a felhők annyira zavartak, hogy még a vezető csillagot is időnként elfedték, és ezért sajnos tökéletlen is lett a felvétel. A 3 percesen több látszik a csóvából is, mint a 20-30 másodperces összegzéseken, és ha nagyon látni akarom, akkor lehet kettős is a csóva, de szemmel nem látható, a fénykép meg túl zajos ahhoz, hogy egyértelműen kettős csóvát mutasson. Szerintem, ha nagyon akarom, akkor kettős, de inkább sejthető, mintsem látható. Az egyik az egyértelműen délkeleti iránynyú, ez látszik is még a zajos felvételen is, a másik az inkább déli irányban sejthető, de nem kívánok semmit állítani egy ennyire gyenge minőségű felvétel alapján. A kométa lassan már kivonulóban van a jelenlegi megfigyelő helyem látómezejéből. Számításom szerint szeptember 2.-án még 10-20 perc ideig tudom megfigyelni, fényképezni. Legutóbb az állandó felhővándorlás még a megtalálást is hátráltatta, és mire a beállítással is végeztem, maradt fél óra idő a felvétel készítésre. Ebben volt 2-3 percnyi olyan, amikor a vezető csillag és az üstökös is viszonylag takarás mentes volt. Akkor készült a kép, de a vezető csillag elé már bevonult az utolsó percben egy halványabb felhőfoszlány, és elrontotta a pontosságot. Talán ma több szerencsém lesz, de próbálkozom a vezetés nélküli felvétellel is, hátha az ebben az esetben jobb lesz. A budai eget sajnos nem tudom kicserélni! Talán az UHC szűrő segíthet, de az is csökkenti a fényt rendesen!
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.09.01. 16:19

Az idő egyre inkább nem kedvez egy jó felvétel készítéséhez, ezért egy trükkel próbálkoztam lázhatóvá tenni a zajos képen, ami kevéssé lázható, pl. a csóva alakját, kiterjedését. A szokásos gamma torzítás beállításakor nem a hagyományosan domborodó görbét alkalmaztam, hanem egy 4-5 színusz hullámot szuperponáltam rá, azaz sorrendben emeltem és csökkentettem a fényességi értékeket. Az eredmény az lett, hogy a módosított képen, mint amikor egy domborzati képen a magassági vonalak mentén színt váltamak, hasonlóan hozzá itt is megváltoztak a színek, és láthatóvá lett a csóva pontosabb alakja. Ez természetesen egy hamis színű kép, ahol az egyes színek az azonos fényességű helyeket mutatják. Így jobban látható a csóva alakja, és hogy a kóma közepe, feltehetően a kométa magja a kóma mögött igen fényesnek mutatkozik. Szinte pontszerűnek látható, pedig a képeken, és szemmel nézve is szinte egybeolvadnak, és szép gömb alakú fényátmenetet mutat a kóma pereme.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.09.01. 22:12

Igazán nagyszerű kísérlet és eredmény. Én eddig izofót-képet csak a hagyományos fényképezássel készült felvételekből láttam! Üstökösöknél különösen fontos ez a technika, mert a legjobb és legbiztosabb módszer arra, hogyan ismerjük fel a csóva finomabb szerkezetét (pl. elágazásait, fénylő csomókat, és általában a fényesség megoszlást), valamint a kóma fényességének gyorsabb vagy lassűbb növekedését a mag felé!
Gratulálok a képhez, és az ötletességedhez. Az ilyen képek tudományosan is nagyon jól értékelhetők! BQ.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.09.03. 12:19

Nagyszerű és nagyon értékes ötlet az izofótás megjelenítés!!
Azt tapasztaltam, rengetegen fotózzák a Garradd-ot (köztük én is), nagy sláger, de igazából észlelni, azt kevesen. Az ötlet zsenialitása pedig szerintem az egyszerűségéből fakad: egyszerűen vegyük le az asztrofotó színmélységét, és a fényképből máris észlelés válik! Gratulálok. :)
btibor9891
Hozzászólások: 151
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:12

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: btibor9891 » 2011.09.05. 00:06

Sziasztok!
Péntek este néhányan kitelepültünk Tárnokréti sötét ege alá és miután 1 órakor elvonultak a felhők, terv szerint elkezdtem fotózni az akkor már erősen lefelé ereszkedő üstököst. Vizuálisan is nagyszerű látvány volt a vállfa halmaz mellett az elnyúlt vándor, de igazi mélységeit a fotón mutatta meg, több mint fél fokos csóvát eresztett!
Az kitűnő 6,5 hmg-jű égen a városhoz szokott szememnek minden objektum új dimenziókat tárt fel (M45 a szálas ködökkel...), de ez itt lassan off.
A felhők elvonulta után a fényképező keresőjében elkezdtem megkomponálni a képet, de mivel már a mattüvegen keresztül is csóvás volt, ellenállhatatlan kísértéssel cseréltem okulárra hogy legalább most lássam teljes pompájában 25 centivel.
A kép adatai:
2011.09.03. 00:35-01:23 UT. Tárnokréti
250/1000 Schmidt-Newton, 400D, Iso800 17x2,5 perc. LM: 48'x72' É^ Ny ->
Több expónak jobban örültem volna, de a felhők és a végén egy fa ágai közbeszóltak. Lehetséges hogy a csóva szálasodik, vagy csak a csillagos háttér tréfál meg?

C-2009_p1Garradd_2011-09-03_00-55UT_BezákTibor_web.jpg

Még egyszer köszönöm Buti Balázs vendégszeretetét, lesz még folytatás!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.09.05. 14:32

Szombat este nekem is volt alkalmam szemügyre venni 20 centivel viszonylag jó égről. Nagyon fényes volt, és EL-sal határozottan nagy méretű csóva látszott durván K-i irányban. Binokulárral is könnyen jött az üstökös.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2011.09.05. 15:20

Sziasztok,

Az alábbi fotómon az figyelhető meg, hogy az üstökös magja kissé elnyúlik. 3 napja még teljesen kerek volt.
Mi lehet a jelenség oka? Ugye nem jut az Elenin sorsára az üsti?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Varus » 2011.09.05. 17:12

Sziasztok!

Kicsit "off" leszek, mert nem a Garradd-üstökösről lenne szó:
Szeptember 12-15 között a C/2010 G2 (Hill) üstökös 30-40 ívpercen belül megközelíti a megtermett Jones-Emberson 1 jelű planetáris ködöt a Hiúz csillagképben. Érdekes asztrofotós csemegének ígérkezik ez az együttállás. A kométa hajnalban emelkedik kényelmesebb magasságba, igaz, a Holdfény zavarni fog.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”