Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2010.08.08. 21:09

Földközeliek:
http://www.minorplanetcenter.org/iau/li ... seApp.html
Részletes koo:
Ha az általad írt oldalon rákattintsz egy objektumra, látsz egy ilyen sort:
A daily ephemeris covering the same time interval is also available.
Erre kattintva kapsz napi koordinátákat.
A guide egy program, ennek egy adott, a kisbolygó helyét mutató látómezejére rajzolhatsz x-eket. Hogy honnan szerezheted meg a programot, azt nem tudom megmondani.
Üdv!





A következő honlapot találtam: http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html
Ezen tökéletesen fel vannak tüntetve a koordináták, ill. a fényesség, viszont van egy pár problémám. Az általam leírt honlapon csak 3-4 naponta van megadva a koordináta. A közbeeső napok koordinátáját hol tudom megtalálni? Esetleg van ennél pontosabb, jobb kisbolygó-lista?

Ha jól tudom ezen a listán nincsenek rajta a földsúrolók. Azoknak az adatait hol lehet megszerezni?

Korábbi hozzászólásokban láttam, hogy egy bizonyos GUIDE csillagmezőre lehet berajzolni a kisbolygó helyét. Ezt a csillagmezőt honnan tudom letölteni?

Köszönöm előre is, Csabi[/quote]
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.08.09. 09:11

ChubbX írta:Sziasztok!

El szeretném kezdeni a kisbolygók észlelését. Korábban még sosem próbálkoztam ezzel, így a segítségeteket szeretném kérni.

A következő honlapot találtam: http://www.cfa.harvard.edu/iau/Ephemeri ... index.html
Ezen tökéletesen fel vannak tüntetve a koordináták, ill. a fényesség, viszont van egy pár problémám. Az általam leírt honlapon csak 3-4 naponta van megadva a koordináta. A közbeeső napok koordinátáját hol tudom megtalálni? Esetleg van ennél pontosabb, jobb kisbolygó-lista?

Ha jól tudom ezen a listán nincsenek rajta a földsúrolók. Azoknak az adatait hol lehet megszerezni?

Korábbi hozzászólásokban láttam, hogy egy bizonyos GUIDE csillagmezőre lehet berajzolni a kisbolygó helyét. Ezt a csillagmezőt honnan tudom letölteni?

Köszönöm előre is, Csabi


Szia Csabi!

Az általad írt honlap elköltözött a Harvardról, amit találtál az egy év eleji verzió. Az új helyre költözött honlapon fejlesztettek, így már napi koordinátákat ír ki alaphelyzetben is:

http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ep ... rbEls.html

Itt az üstökösök, földközeli kisbolygók és a már általad is említett fényes kisbolygók koordinátái is elérhetők, bár csak az utóbbinál van megadva a maximális fényesség már az áttekintő honlapon:

http://www.minorplanetcenter.org/iau/Ep ... index.html

A GUIDE mező a Guide planetárium-szoftverre utal (http://www.projectpluto.com/), melyet előszeretettel használnak a magyar észlelők.

Sok sikert a kisbolygókhoz, én nagyon örülnék, ha az észleléseket a Meteorban is bemutathatnánk!

Üdv,
Sry
ChubbX
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2009.09.08. 17:48

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: ChubbX » 2010.08.09. 11:13

Köszönöm válaszaitokat, nagyon sokat segítettetek!

Ki is néztem magamnak a következő kisbolygót ma estére: (471) Papagena
A mai koordináták: 01 06 00.6 -16 37 21
Viszont nemigen tudom hogy mi ilyenkor a teendő :)
Beállítom a látómezőbe az adott égterületet, részletes rajzot készítek róla, pár napon keresztül észlelem, egy kis szerencsével látszik az elmozdulás, beküldöm a meteorba és kész? :) Fénybecslést vagy valami egyebet kell készíteni?

A GUIDE-dal kapcsolatosan: ahogy néztem ez egy fizetős program. Magyarországon csak az az ASTROTECH KKT-nél lehet beszerezni?
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.08.09. 14:26

ChubbX írta:Köszönöm válaszaitokat, nagyon sokat segítettetek!

Ki is néztem magamnak a következő kisbolygót ma estére: (471) Papagena
A mai koordináták: 01 06 00.6 -16 37 21
Viszont nemigen tudom hogy mi ilyenkor a teendő :)
Beállítom a látómezőbe az adott égterületet, részletes rajzot készítek róla, pár napon keresztül észlelem, egy kis szerencsével látszik az elmozdulás, beküldöm a meteorba és kész? :) Fénybecslést vagy valami egyebet kell készíteni?

A GUIDE-dal kapcsolatosan: ahogy néztem ez egy fizetős program. Magyarországon csak az az ASTROTECH KKT-nél lehet beszerezni?


Igen, kell fényességbecslést készíteni, vagy legalábbis nem árt. Ez állhat abból is, hogy megbecsülöd, a LM melyik csillagához hasonlít leginkább a kisbolygó fénye.
A GUIDE 8.0 program valóban fizetős, de - és most ne figyeljenek ide a forgalmazók - el lehet kérni amatőrtársaktól és fel lehet installálni.

snt
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2010.08.10. 11:02

A főövbeli kisbolygó elmozdulása 1-2 óra alatt is látszik. Megnézed, a guide látómezőre ráikszeled a helyét (vagy rajzolsz egy látómezőt, és arra), megbecsülöd a fényességét, észlelsz mást, újra megnézed, berajzolod az új x-et, és kész. Mehet az észlelőlapra. Nyilván olyan kisbolygót érdemes választani, ami éppen nem nyugszik, hanem látszik egy jó darabig az adott éjszaka.
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.08.16. 16:50

kulizoli írta:A főövbeli kisbolygó elmozdulása 1-2 óra alatt is látszik. Megnézed, a guide látómezőre ráikszeled a helyét (vagy rajzolsz egy látómezőt, és arra), megbecsülöd a fényességét, észlelsz mást, újra megnézed, berajzolod az új x-et, és kész. Mehet az észlelőlapra. Nyilván olyan kisbolygót érdemes választani, ami éppen nem nyugszik, hanem látszik egy jó darabig az adott éjszaka.


Igen, a főöviek elmozdulása 1-2 óra alatt látható, de az sem baj, ha csak következő este térsz vissza a területre, és akkor látod, hogy már "nincs ott" a kisbolygó. Esetleg megnézed, hogy hova ment. Ha borult, akár később is ellenőrizheted a fénypont hiányát, de mindenképpen meg kell erősíteni az észlelést, tehát egy kisbolygó.megfigyelés legalább két észlelést takar.

Itt találsz kisbolygó észlelőlapot, az segít, hogy mit kell lejegyezni:

http://meteor.mcse.hu/eszlelolapok/view_category.html

Sok sikert!

Sry
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2010.08.24. 09:43

Nanu!

http://hirek.csillagaszat.hu/kuiper-obj ... dezes.html

Az előbbi cikkel kapcsolatban lennének kérdéseim.

Ahogyan a Neptunusz kering, ezeknek a Lagrange-pontoknak is változik a helyzetük. Lehetséges, hogy 30-40 év múlva az L5 látszólag kikerül a Tejútból, és azon a területen megugranak a felfedezések?

Elég érdekes kisbolygók ezek... A Nap körül keringenek, de fogságban is vannak. Nincs ezekre egy külön kifejezés, ha egyre többet találnak meg belőle?
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.24. 10:02

trójai kisbolygók? :)
nincs aláírás
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.24. 11:34

Ez a mai cikk remek, régóta a legérdekesebb számomra. :)
Megdöbbentő szerintem, hogy több a főövnél népesebb és nagyobb tömegű kisbolygócsoport is létezhet a nagybolygók régiójában.

Zoli írta:Ahogyan a Neptunusz kering, ezeknek a Lagrange-pontoknak is változik a helyzetük. Lehetséges, hogy 30-40 év múlva az L5 látszólag kikerül a Tejútból, és azon a területen megugranak a felfedezések?


Feltételezem igen. :)

De most már az érdekel, hogy mi a helyzet a Szaturnusszal és az Uránusszal?
90/900 refraktor
sky@titan.physx.u-szeged.hu
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2009.08.15. 19:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: sky@titan.physx.u-szeged.hu » 2010.08.26. 10:26

Pape írta:Ez a mai cikk remek, régóta a legérdekesebb számomra. :)
Megdöbbentő szerintem, hogy több a főövnél népesebb és nagyobb tömegű kisbolygócsoport is létezhet a nagybolygók régiójában.

Zoli írta:Ahogyan a Neptunusz kering, ezeknek a Lagrange-pontoknak is változik a helyzetük. Lehetséges, hogy 30-40 év múlva az L5 látszólag kikerül a Tejútból, és azon a területen megugranak a felfedezések?


Feltételezem igen. :)

De most már az érdekel, hogy mi a helyzet a Szaturnusszal és az Uránusszal?


Sziasztok!

Egyben válaszolok több kérdésre is. Igen, amikor majd az L5 pont elhagyja a Tejutat, neki lehet ugrani a felfedezéseknek... Addigra már biztos, hogy amatőr eszközökkel is könnyen elérhető lesz a 23-24 magnitúdó...

A Szaturnusz és az Uránusz trójai kisbolygóit is keresték ezerrel, de hiába. Egyes elképzelések szerint két szomszédos nagy tömegű bolygó nem szerencsés a trójaik számára, kiperturbálódnak. De erről az ELTE égi mechanikusai sokkal többet és pontosabbat tudnának mondani.

A következő meteorban lesz egy hír, amely szerint az 1 km-nél nagyobb Neptunusz-trójaiak száma eléri a 10 milliót! A főövben ugye 1 millió ez a szám. Kis légypiszok ez a főöv, csak hát ez van a legközelebb. Egyébként az óriásbolygók közt keringő Kentaurok is 1 millióan vannak ugyan ebben a mérettartományban. Meg a "hagyományos" trójaik a Jupiternél is több mint 2 millióan. Szegény kis szánalmas főöv...

Sry
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”