Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.01.01. 19:26

tobe_ írta:Parancsolj: ...


Ez nagyon szuper, kösz!!!!!!!!
Éppen ilyesmire gondoltam!

Már "csak" a többi, amatőr méretű műszerekkel még látható kisbolygó és üstökös (főként periodikus) hiányzik, meg a fényesebb, látványosabb mélyég cuccok, meg minden egyéb megfigyelő csillagászati felfedezés, akár rádió tartomáynú is (pl. Penzias és Wilson rádiózaj-mérése).
(De lehet, hogy ezek is össze vannak így időrendbe szedve valahol?)
Egy kronológiai kiadványt mindez talán megérne (pl. "A megfigyelő csillagászat kronológiája" címmel).

Most már rákeresek én is... :D
Mint ez pl.: http://www.windows2universe.org/the_universe/uts/timeline.html
De ez nagyon rövidke, meg nem is teljesen az, amire én gondoltam...

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.01.02. 09:04

Figyelek ám :D !

A Kisatlasz 3. kiadásában lesz ilyesmi. Még idén.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2014.01.30. 05:33

astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.02.18. 13:02

2000 EM26 ("Felfújt hír óriás kisbolygóról"- Forrás: Heavens above home, 2014. 02. 18.)
"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here"HUGE ASTEROID" HYPE: Major news outlets are reporting the close approach of a "huge asteroid" to Earth on February 17-18. 2000 EM26 is about as wide as 2 football fields and it is flying past our planet 2 million miles away at 27,000 mph. It's all true. It's also all hype. This asteroid is little different than half-a-dozen other space rocks that have already whizzed passed Earth at similar distances in February, including one, 2006 DP14, that is almost 4 times larger. The sudden attention to 2000 EM26 is disproportionate to its actual uniqueness or potential impact. For a real close encounter, click here
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.28. 10:49

Új törpebolygószerű égitestet fedeztek fel a csillagászok a Plútó pályáján túl:
http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20 ... tenek.html
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.03.28. 13:20

SzZoli írta:Új törpebolygószerű égitestet fedeztek fel a csillagászok a Plútó pályáján túl: ...


Gondoltam, ráfotózom egyet én is otthonról, ezért kerestem a pozícióját, de sehol sem írják a neten.
Azután a SkyTools-ban is rákerestem, de abban sincs, pedig ott eddig még mindent megtaláltam.

Kezdett gyanús lenni a dolog, így újból elolvastam a cikket, és kiderült, hogy egy 4 méteres távcsővel szúrták ki, így az én 16cm-es törpe cuccom nem valószínű, hogy mutatna bármit is.

Azért utána néztem a neten: vörösben 23m körül van, és ott a legfényesebb:
http://www.nature.com/nature/journal/v507/n7493/fig_tab/nature13156_ST3.html

Sajnos esélytelen; számomra 19-20m körül vége van az univerzumnak...
Talán Piszkésről érdemes lehet próbálkozni az 1m-essel.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.03.28. 19:30

A Plútó az belefér a láthatósági tartományodba ?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2014.03.29. 10:24

Attila írta:...így újból elolvastam a cikket, és kiderült, hogy egy 4 méteres távcsővel szúrták ki, így az én 16cm-es törpe cuccom nem valószínű, hogy mutatna bármit is.

MDA


Én is először azt kerestem a cikkben, mivel észlelték. Hát 4m-essel...
Az ilyen távoli ojjektumok kívül maradnak az észlelő amatőrök szkópján...
A Plútó engem is érdekelne. Észlelhető-e?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.03.29. 13:31

SzZoli írta:... A Plútó engem is érdekelne. Észlelhető-e?


Igen, a Plútó bőven belefér a 16cm-es távcsövem fotografikus HMG-jébe, ami 20m körül van (de 85% fölötti kvantum-hatásfokú érzékelővel), a vizuális pedig 14m körül - azaz okulárral határeset. De nagyobb kukkerrel vizuálisan is bejöhet.

Viszont még csak késő hajnalban jön fel, mivel a Sgr-ben van, de májustól már kereshető lesz.
Jelenleg 14.1m, nyárra 14.0-ra fog "fényesedni".

Ha valaki kér pozíciót akkorra, tudok számolni efemerist, és keresőtérképet is nyomtathatok majd.
Egyelőre itt egy havi bontású:
Pluto_Ephemeris.pdf


MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”