C2009 P1 Garradd

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.08.24. 16:42

tobe írta:Egy módszert hirtelen kiötlöttem most, hogy a föld forgása miatt hajnalban és naplemente után a pozíciónk valahány ezer kilométerrel ide oda oszcillál, így a háttéren a megfigyelt testnek is lehet látni az ide-oda cikázását, a távolságtól függően valameddig...de utána hogyan ?


Jó irányban keresgélsz a parallaxissal. A 3D-hez kell több, különböző időpontban elvégzett mérés. Ha elég nagyok az időkülönbségek, akkor nyilván már nem csak a parallaxis, hanem a pályamenti mozgás miatt is változnak a koordináták. A sok adatra pedig rá lehet illeszteni a térbeli pályát.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.08.24. 18:15

Drága Barátaim!

A Föld pályamenti sebessége kb 30 km/s. Az átmérője kb 12000 km. Tehát kb 6 perc 40 másodperc alatt a Föld mindenestül otthagyja saját helyét. (A Naphoz rögzített - nem forgó koordináta rendszerben.) Egy rövid nyári (mondjuk 6 órás) éjszaka alatt 648000 kilometert hagy maga mögött a pályája mentén. Az a max 12000 km, amit közben fordul a megfigyelő, az smafu. Nem beszélve a Garradd sebességéről ebben a koordináta rendszerben. 30 km/sec-nél bizonnyal nagyobb.

Mostanában a Garradd Naptól mért távolsága sacc/kb 1.4 CsE. A Földtől mondjuk 0,6 CsE (durva becslés, nem tudom, de számítható). A 3D csak valamely, a Földhöz rögzített rendszerben adja magát, ha adja.

Megy a Világ, forog a Föld, de azért lendületesen mozognak a bolygók, seprűs csillagok is.

Üdv: Szolcs
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.24. 18:36

A következő dolgozatot ajánlom figyelmetekbe:
http://astro.u-szeged.hu/szakdolg/csizmazia/xbolygo1.html
A 4.2 fejezet foglakozik részletesebben a témával, de érdemes elolvasni az egészet!
Egy nem annyira tudományos, de jó ismeretterjesztő oldal az üstökösökről:
http://www.vmig.sulinet.hu/csillag/ustokos.htm
Üdv.Imre
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2011.08.24. 18:58-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2011.08.24. 18:39

No meg az is igaz, hogy erre van kidolgozott módszer. A pályaszámítás. Nem könnyű, nem egy habostorta, de vannak benne mazsolák. Szóval fontos a pontos látszólagos (Földről, adott helyről un. topocentrikus koordináta rendszerbeli) koordináta meghatározás, az időpont megadása.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.24. 19:35

A lényeg, hogy nem olyan egyszerű meghatározni egy pályaegyenletet a Földről. Ha csak azt említem, hogy a Nap körül a Föld-Hold súlypontja kering egy elliptikus pályán, és mi a Földnek, amely ráadásul forog is a saját tengelye körül egy közbülső nem kitüntetett helyéről látjuk az égitesteket ide-oda, mozogni a csillagos háttér előtt, amely szintén nem statikus, de mondjuk első közelítésben annak tekinthetjük, akkor belátható, hogy vajon mekkora hibával számolhatunk egy viszonylag gyorsan, és nem is egyenletesen haladó pályát, amely most a C/2009 P1 üstökösé, amely lehet akár igen elnyújtott ellipszis, vagy ahhoz közelítő parabólikus, vagy akár hiperbólikus is, hiszen a mérési pontatlanság határán mozognak az adatok. Ezért aztán az lenne a praktikus teendő, hogy az időpontokat és a helyeket is a lehető legpontosabban adjuk meg a fotók mellé. A referencia csillagok láthatók a képen, tehát aki kedvet érez a számolgatáshoz, az ezek ismeretében már pontosabban tud számolni, mint ahogy az előrejelzés történt. Az sem volt kis dolog, hiszen igen rövid a megpillantása óta eltelt röpke 2 év, mondjuk egy több ezer éves elnyújtott elliptikus keringési időhöz képest. Hát ezért van, hogy ma még a frissen felfedezett kométákat nem tudjuk pontosabb adatokkal ellátni, a visszatérőekkel ellentétben, amelyekről több periódusra vonatkozó feljegyzés áll rendelkezésre.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.24. 20:33

A lényege a pályaszámításnak, hogy mérünk, mi mikor hol látszik, a befolyásoló égitestek tömegét amennyire ismerjük, abból a pályát befolyásoló hatást számítjuk, majd ezt ismételgetjük és mindig korrigálunk a felhalmozódott új adatokat is beleszámítva. Minél több és minél pontosabbak az észlelések és minél több hatást beleveszünk annál pontosabb lehet a számítás. Valami ilyesmi nem ? Elvileg így konvergálunk a helyes megoldás felé... :)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.24. 21:37

K. Tobe. Lényegében jól látod a feladatot. Amit leírtál, az a pályaszámítás "pálya javítás"-nak nevezett része. Magyarul erről: Marik M. (Szerk.) "Csillagászat" c. kézikönyv megfelelő fejezetei.
A pozíciós csillagászat az asztronómia legmacerásabb ága. Nem akarlak elrettenteni, de már a kezdet is így néz ki:
meghatázod az égitest (bolygó, kisbolygó, üstökös) koordinátáit 3 csillaghoz képest. A referencia csillagokat egy pontos katalógusból kiválasztod, a koordinátáikat javitod a precesszióval, de előbb a csillagok helyzetét még javítod a refrakcióval. Az adott időpontra magkaptad a észlelési helyre vonatkozó un. topocentrikus koordinátáit. Ezt most az észlelés időpntja és a földrajzi helyzeted alapján átszámolod geocentrikus koordinátákra. Ebből most már az időpont (a Föld pillanatnyi helyzete) alapján megállapítod a heliocentrikus koordinátákat. (Lehet, hogy egy pár lépés kimaradt.) Most már jöhet a pályaszámítás!
Azért ne veszítsd el a kedvedet. BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.08.24. 22:02

Gondolom van erre program is, vagy pl. valamelyik Stellarium-szerűben valami plugin, ahol az adatokat beírva esetleg tud számolni is ? El tudom képzelni, amiket tudnak ezek, hogy ne kelljen még másik 13 programot kombinálni ehhez a művelethez. Ma este elég szép idő van, megpróbálom megnézni, hol van ma az üstökös.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.08.26. 09:01

Sziasztok!

Tegnap nekem is sikerült megtalálni a Garradot. Eltartott egy darabig, de végül megpillantottam. Elég halvány valaminek látszott, de legalább látszott az elmosódottág is, határozottabban az egyik (elvileg elülső) részénél. Persze nem határozottan, inkább csak derengve.
Utólag Mpt fotója alapján meg is bizonyosodtam róla hogy Őt látom (mármint a Garradot, nem Mpt-t :mrgreen:) jellegzetes csillagok voltak mellette a látómezőben.

Rajz és leírás lesz hozzá később, de el akartam újságolni, mert utoljára annak örültem így, amikor életemben először megpillantottam a napfoltokat binokulárban.

Hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: C2009 P1 Garradd

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.08.26. 10:05

Garradd C/2009. P1. Aug. 25-én, iszonyatosan rossz lett a légkör, valami mocsok van a levegőben, hanem az üstökös nagyon jó helyen van, szépen bejött. Közepe felé eléggé hirtelen fényesebb és sürübb, a külső része beolvad az előtér fénybe. Kicsit talán ovális alakja van, ez már nálam nem jött ki biztosan. Úgy 6 és 7 mg közt, átmérő legalább 10 ívperc, de inkább nagyobb. BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”