Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2013.10.24. 20:02

Török Tünde írta:http://www.csillagaszat.hu/asztroblog/20131024-2013-tv135.html

Bocs, csak hátha az egészet is szeretnétek elolvasni....
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.12.28. 02:21

A Marsot keresve a Stellariumban észrevettem, hogy a Vesta és Ceres kisbolygók is a közelében láthatóak a Szűz csillagképben, fényességük 7-8 magnitúdó körüli a program szerint, elvileg kis műszerben is láthatóak és napi mozgásuk is megfigyelhető, ha az idő engedné esetleg, én még nem láttam ezeket. Hajnal 3 óra körül már elég magasan vannak talán.

Mars_Vesta_Ceres_2013_12_28.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2651
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2014.01.01. 11:37

Emlékezzünk meg Piazziról, aki 1801 január első napján fedezte fel az első kisbolygót, a Cerest (ami ma már törpebolygó státuszban van).
Ennek a felfedezésnek az emlékére szoktam felkeresni ezen a napon én is a Cerest, de ha jól látom, a felhők miatt ez ma nem fog menni. Akinek van ege, hajrá, szép hagyomány ez a január elsejei Ceres-észlelés :D

Ezzel kívánok minden kedves Kollégának tiszta egekben gazdag új esztendőt.
naja9
Hozzászólások: 98
Csatlakozott: 2012.01.23. 21:51

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: naja9 » 2014.01.01. 12:45

Viszont kívánok Boldog Új Évet neked és minden amatőrtársamnak!
90/900 SW
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.01.01. 13:04

Vizi Péter írta:... Ennek a felfedezésnek az emlékére szoktam felkeresni ezen a napon én is a Cerest, ...


Ez jópofa dolog, tetszik! :)
Sőt, jó volna egy ilyen "felfedezési évforduló naptárat" összeállítani, és e szerint az eredeti felfedező után "újra felfedezni" - akár minden évben -, minden eddig felfedezett égi dolgot... De nem csak a bolygókat, törpe- és kisbolygókat, hanem pl. a Messier objektumokat, az NGC katalógus ismertebb és látványosabb tagjait, exobolygókat, vagy egyéb fontos és ismétlődő jelenségeket, stb. - már ha tudni lehet a felfedezőt és a felfedezés idejét, körülményeit.

Én például biztosan végignyomnék egy ilyen "re-discovery" évet... Sőt, erre rá lehetne építeni egy, a megfigyelő csillagászatot népszerűsítő szezont is! Biztosan rásegítene a pangó Urániák látogatottságára!

Szerintem ilyen lista (legalábbis ilyen időbeli rendezettséggel) még a világon nincs, sehol.
Bocsi, hogy neked adresszálom, de Péter, szerintem ez a Te profilodba vág (esetleg Bartha Lajos bácsi segítségével...?); volna időd, kedved ezt össze "data mining"-olni?

Ne érts félre, nem akarok "feladatot osztani" neked, de hiánypótló lenne (ha jól gondolom...) egy ilyen kiadvány! Vagy csak én vagyok alulinformált...???

Vélemény?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.01. 15:42

Kedves Attila!
Re: Kisbolygók. - Ilyen katalógus már van, a WIKI-n megtalálható, a "List of minor planets"-et beütve a googlba.(en.wikippedia.org/wiki/List_of_minor_planets). az első adat a katalógus-sorszám, ami az 1910-es évekig azonos a felfedezés sorszámával, hátrább megtalálható a felfedezés időpontja és a felfedező neve is. Az 1910-es évektől azonban már vigyázni kell, mert ekkor kezdték bevezetni, hogy az a kisbolygó kap végleges sorszámot, amelyiknek legalább egy visszatérésé újra észlelték. Ezért előfordulhat, hogy egy később felfedezett alacsonyabb sorszámot kap a korább észleltnél, mert a létezéséről hamarabb meggyőződtek. De ha a felfedezés sorrendjére vagy kiváncsi, elég az 1000-dik kisbolygóig elmenni (1000. Piazzia, jelzése 1923NZ, felfedezte Karl Reinmuth 1923. aug. 12.-én Heidelbergben). Mind a jelenlegi kb. 400 000-et nem érdemes így számontartani.
A távoli objektumok: no itt nem is nagyon érdemes sokat bajlódni, mert pl. ahhoz hogy az NGC-IC I.-IC-II. 7000-nél több ködét, halmazát felfedezés szerint ellenőrizzük, át kellene böngészni az eredeti Herschel-naplókat. Ez olyan hatalmas munka lenne, amelyet elvégezni nagyon hosszadalmas és nem is kifizetődő.
Viszont a Messier-objektumok megtalálhatók: "List of Messier-objects" (a googliban) A bal oldali első oszlopban a Messier-sorszámra klikkelve minden adat előjön, a felfedezés éve is. Csak hogy itt is vigyázni kell, mert Messiernek pl. fogalma sem volt egyes korábbi katalógusokról, pl. Hodierna kéttucat ködös objektumáról már 100 évvel korábban, vagy arról, hogy egyik-másik halvány objektumot már La Cheseaux korábban felfedezte, sőt katalógust is készített, ami a párizsi akadémián volt, csak éppen nem nyomtatták ki. Egyébként kényelmesebb, ha a wiki helyett megnézed Mallas--Kremer: Messier album-át (Bp. 1986), abban benne van a teljes Messier-katalógus fotokópiája és a jegyzetben M?essier az általa ismert (de néha pontatlan) dátumot is közli. Egyébként nagyon sok felfedezési időpnt megtalálható R. Burnham "Celestial Hanbook I-III. kötetében is. Persze nem évszám szerinti sorrendben, hanem csillagképek szerint, viszont a többszörös csillagok közül néhányé szintén megtalálható. (Kettősökről található sok adat a Dalos Endre által kiadott "Az én világom" 7. köt. Kettőscsillagok füzetben.)
Szívélyes üdvözlettel: Lajos
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.01.01. 16:58

Kedves Lajos!

Köszönöm, hogy leírtad, mi hol található meg, és milyen nehézségei vannak az adatok összeszedésének.
Magam is úgy gondoltam, hogy ez nem kis munka (és nem is mind a többszázezer kisbolygóra értettem), bár úgy éreztem, egy ilyen összeállításnak lehet értelme, kereslete, mivel ilyen (naptár-szerűen felsorolt csillagászati felfedezések - racionális méret-korlátok közé szorítva) még nincs.

A Naprendszer bolygóit és kialakulását kb. két-károm tucat különböző könyv írja le csak a mai (vagy közelmúltbeli) könyvesbolti kínálatból, nagyjából ugyanúgy (Jupiter fotó jobbról és balról) és ugyanazt - hiszen Naprendszer egy van... (Hogy őszinte legyek, egy új Naprendszer könyvet már kézbe sem veszek...) A csillagképek és objektumok bemutatására, megfigyelésére is van egy rakat könyv - többek között Péteré is egy a sok közül.

A fentiek miatt gondoltam úgy, hogy ennek lenne, vagy lehetett volna értelme, de Péter neked szánt köszönetnyilvánításából arra következtetek, hogy nemcsak szerinted, hanem szerinte sincs.

Sajnálom. (Lehet, hogy csak én vettem volna meg egy ilyen könyvet...?)

Természetesen bárki összevadászhatja ezeket az eseményeket időpont szerint, ahogyan Te is leírtad. S hasonlóképp, 12 csillagkép-ismertető, vagy észlelési útmutató alapján is megírható egy tizenharmadik is. Valami újat létrehozni természetesen mindig nehezebb, mint a fentiek alapján összeollózni valamit...
(Ezzel nem Péter könyvét akarom lekicsinyelni; biztosan sok saját észlelési tapasztalatával is gazdagította a könyvében szereplő, egyébként sztenderd, bármely releváns katalógusban megtalálható információkat.)


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.01. 17:49

Kedves Attila!
Nem szerettem volna elkedvetleníteni. Elképzelhető, hogy rajtad kívül volna még érdeklődő, sőt azt is lehetségesnek tartom, hogy egy ilyen összeállítás alkalmas lenne az érdeklődés felkeltésére.
A kisbolygók és esetleg a fényesebb peródikus üstökösök esetében még az sem lehetne haszontalan, ha legalább is a jövő évekre az oppozíciós időpontokra feltüntetné az égi koordinátákat.
Az viszont már nehézkesebb dolog lenne, ha a időrendben tüntekltnénk fel a mélyég-objektumokat. Mert akkor nagyon ugrálnánk egyik csillagképről a másikra. Aki felkeresni is akarja az objektumokat, annak számára eléggé kényelmetlen, hogy az egyik objektum a téli égen van, a sorrendben rákövetkező az őszin, azután meg egy tavaszi következik. Viszont ha táblázatban feltüntetjük a csillagképek szerinti, vagy katalógus sorszám alapján az égitestet, és megadjuk az évszámot, akkor egy gyors áttekintésre áttekinthető időrend szerint is.
Mindenesetre elgondolkodtató a leírásod.
Üdvözlet Lajostól.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2014.01.01. 18:43

astrohist írta:... Mindenesetre elgondolkodtató a leírásod. ...


Örülök, ha sikerült legalább egy kis gondolat-magvat vagy csírát elültetnem... :)

Egyébként szerintem az egyáltalán nem baj, ha az időrendi skála miatt az objektumok "ugrálnak össze-vissza" az égen, mivel eleve pl. a felfedezések jelentős része a déli félgömbről történt (adott esetben tőlünk soha nem is látható...), továbbá az adott - naprendszerbeli - égitest sem a felfedezésének időpontjában elfoglalt helyén tartózkodik már, tehát nem is biztos, hogy megfigyelésre alkalmas pozícióban van a felfedezésének évfordulóján. Ettől függetlenül az összeállítás - szerintem - az észlelő-csillagászat kronológiája szempontjából sem volna haszontalan. Pl. tanulságos lenne a Jupiter holdjainak felfedezését követni időrendben Galileo-tól kezdve a Hubble űrtávcső, vagy a szondák képei alapján felfedezett holdakig...

Én nem ritkán megyek ki a csillagdába úgy, hogy csak ott döntöm el, hogy mit fogok megnézni, lefényképezni, vagy megmérni. Egy ilyen kiadvány ebben is jó ötleteket adhat.


Üdv,
MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”