Kisbolygókról bármit

Üstökös- és kisbolygóészlelők fóruma
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.06.28. 23:39

Közben pár műhold is elvonult ? Jó, az a kép készítést segítő követő rendszer is tetszik.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.06.29. 15:09

Hatalmas gratula a képekhez is, meg a felszereléshez is, de első sorban a tudatossághoz!
Igazán profi munka, aki próbált ilyesmit az tudja, mekkora összeszedettség kell egy ilyen észleléshez.
És a cikkben Attila még szerényen meg is jegyzi, hogy asztrometriát egyelőre még nem végzett... Hát a kutyafáját neki, lehet, hogy egy első próbálkozásnál én sem végeznék. :D

Off:
Ezúton hívom fel a figyelmét a ma már igen nagy számú asztrofotós kollégának, hogy legyenek szívesek az ilyen, egyszeri jelenségeket is megörökíteni (netán kiméregetni, az sem az ördögtől való...), mert a magam részéről az M27-ről már láttam elég felvételt, de szerintem mindenki más is.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.29. 15:24

Vizi Péter írta:Ezúton hívom fel a figyelmét a ma már igen nagy számú asztrofotós kollégának, hogy legyenek szívesek az ilyen, egyszeri jelenségeket is megörökíteni (netán kiméregetni, az sem az ördögtől való...), mert a magam részéről az M27-ről már láttam elég felvételt, de szerintem mindenki más is.


Bizony!

Tarjánban lesz egy előadás a dslr képek foto- és asztrometriájáról, talán én is szólok pár szót. Sajnos / szerencsére a viszonylag fényes kisbolygók pályaelemeinek pontosítására már nincs szükség, de azért fel tudják dobni egy szép asztrofotó hangulatát, és egyedivé teszik azt, akárcsak az üstökösök. És ha már rajta vannak, semeddig se tart beküldeni a képet a rovatvezetőnek :)
Arról is lesz szó, hogy mi az, amit viszont érdemes méregetni, bár a legtöbben megállnak az alap képfeldolgozás után.
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.06.29. 15:55

Vizi Péter írta:Hatalmas gratula a képekhez is, meg a felszereléshez is, de első sorban a tudatossághoz!


Na és nem utolsó sorban (a felszerelés meg a tudatosság mellett) a tudáshoz és tapasztalathoz!!!

Vizi Péter írta:Off:
Ezúton hívom fel a figyelmét a ma már igen nagy számú asztrofotós kollégának, hogy legyenek szívesek az ilyen, egyszeri jelenségeket is megörökíteni (netán kiméregetni, az sem az ördögtől való...), mert a magam részéről az M27-ről már láttam elég felvételt, de szerintem mindenki más is.


Bár valószínűleg évtizedre vagyok attól, hogy "asztrofotós kollégának" számítsak, de azért azoknak, akik - mint én - még teljes erőbedobással csatáznak a felszereléssel, a vezetéssel, az élességgel, a kompozícióval, az utómunka rejtelmeivel, a szabadidő nemlétével és ezer más dologgal, nagyon nagy élmény a saját M27-es is, pláne ha jó szót, építő kritikát is kaphatnak az asztrofotós kollégáktól, akik már ezerszer láttak M27-est. Legalábbis összehasonlíthatatlanul nagyobb élmény, mint a Hubble képre kattintani a neten...

Az élményről még egy gondolat: a Vénusz átvonuláskor Pomázon volt érettségiző kis csapat (akikből ketten onnan egyenesen szóbelizni mentek) már túl van a teljes érettségin, banketten, kijózanodáson, de még mindig emlegetik az élményt ott hajnalban meg azt a "jó fej fazont, aki magyarázott"... ;)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dzsobacsi 2012.06.29. 16:28-kor.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.06.29. 16:00

Köszönöm az elismerő szavakat.

Az asztrometriai és fotometriai előadás engem is érdekelni fog, kösz az info-t, Zoli. Ha csak egy mód van rá, ott leszek (bár a tarjáni ég össze sem hasonlítható a bükki éjszakákkal; sajnálom, hogy a tábor "begyógyult" oda...).

Péter véleményével magam is maximálisan egyet értek azzal a megjegyzéssel, hogy az "élvezkedős" mélyég-fotókat sem egyszerű elkészíteni jó minőségben, így az remek alapot jelent a későbbi "méregetős" munkához is, ha valaki azt is szeretné kipróbálni.

De valóban, azok "csak" sima természetfotók azzal a különbséggel, hogy az optika nem lefelé, hanem felfelé néz... A "csillagászathoz" (mint tudomány) nem sok közük van, de nagyon szépek, a tudomány népszerűsítésére kiválóan alkalmasak, és valóban nem könnyű szépen elkészíteni őket - ezt magam is megtapasztaltam. (Na, ezzel megint darázsfészekbe nyúltam... Bocsi a rövid offtopic-ért!)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.29. 16:39

Szerintem senki sem azt akarja sugallani, hogy a harmadik matekórán már deriválni kell, persze, hogy nehéz dolog az asztrofotó. De aki már kiművelte magát fotózásból, és nem a lerágott csontot akarja tovább szopogatni, annak kiváló célpontot adnak a mélyég objektumok közelében elhaladó, vagy okkultáló, esetleg változó égitestek.
Aki meg kezdő, az is lőhet rájuk nyugodtan, nem vonnak le a képek értékéből, csakis hozzáadnak.
dzsobacsi
Hozzászólások: 155
Csatlakozott: 2009.09.18. 09:57

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: dzsobacsi » 2012.06.29. 16:52

kulizoli írta:Szerintem senki sem azt akarja sugallani, hogy a harmadik matekórán már deriválni kell, persze, hogy nehéz dolog az asztrofotó.


Persze, hogy nem, én sem mondtam ilyet. Inkább csak rájöttem, hogy egy olyan, az ismeretterjesztés és tudásátadás iránt elkötelezett és azt nem kis tehetséggel végzőnek, mint Péter, tényleg lehet néha unalmas egy ezredszerre feltett kérdés vagy századszorra prezentált "saját" M27... De hát attól fantasztikus ez a közösség, hogy ezeregyedszerre is jön a segítő válasz, építő kritika, jó tanács, stb. És ez így van jól, ritka kivételként a mai világban.
Guest

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.06.29. 17:01

*******Off:
Ezúton hívom fel a figyelmét a ma már igen nagy számú asztrofotós kollégának, hogy legyenek szívesek az ilyen, egyszeri jelenségeket is megörökíteni (netán kiméregetni, az sem az ördögtől való...), mert a magam részéről az M27-ről már láttam elég felvételt, de szerintem mindenki más is.*******


Bocsánat. Én még sok **egyszeri** jelenséget láttam ,és mégsem mondanám hogy unalmas lenne,de ettől függetlenül nem fogom lefényképezni.Kimérni sem,mert kevésbé érdekel :mrgreen: ----
Az M27-et viszont még nagyon sokszor lefényképezem (fényképezzük)
A nem asztrofotós **kollegáknak**
------Fényképezni,sem az ÖRDÖKTŐL VALO :mrgreen:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Attila » 2012.06.29. 17:54

Mielőtt túlságosan rácsavarodnánk erre a témára: szerintem mindenki azt fotózza, amihez kedve, felszerelése és képessége van... A többiek meg abban segítsék, amiben maguk is jártasak.

UFF ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Guest

Re: Kisbolygókról bármit

Hozzászólás Szerző: Guest » 2012.06.29. 18:05

VILÁGOS! ;)
Válasz küldése

Vissza: “Üstökösök és kisbolygók”