szaturnusz

Bolygóészlelők fóruma
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2010.12.30. 22:02

Hello mindenki!
Tegnap hajnalban remek volt az időjárás nálunk, és ki is használtam az alkalmat, hogy kitelepedjek. Természetesen a Szaturnusz volt a fő célpont. Eddig csak egyszer volt szerencsém észlelni még novemberben, de akkor elég rossz körülmények voltak. Tegnap szerencsére kifejezetten jó feltételek voltak, csak elég hideg volt. Végre ki tudtam próbálni az új ortom. Nem kellett csalódnom :) 250x nagyításon tűéles kép és semmi színezés. Eléggé kis szögben látunk még rá a gyűrűre de gondoltam a Cassini rést látni fogom. Sajnos ezt nem sikerült észlelnem. Tapasztaltabb kollégáktól kérdezném, hogy a rés megfigyelése jelen bolygóállásnál mennyire nehézkes? Mi egyebet érdemes, lehet észlelni még a bolygón?
Üdv,
Gerg
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.30. 22:30

Szaturnusz. A jelenlegi aránylag még lapos rálátás mellett kis távcsövekkel még általában nem látni a Cassini rést, de talán a két széle felé már érdemes alaposan megfigyelni. Ha megpillantod, meg lehetsz elégedve a távcsöveddel.
A Szaturnuszon jóval halványabbak a sávok, mint a Jupiteren. A két pólus sapkát azonban a nagyobbik távcsöveddel már ki lehet venni. Most (dec. 22-én) a bolygó déli félgömbjén egy nagy, hosszan elnyúló, világos-fehér kitörés jelent meg, valószínűleg jó levegő mellett azt is észreveheted. (elnyúló fehér folt, az egyenlitő és a póülusok közt kb. fele távolságra). Persze kérdés, hogy amikor nézed, éppen a bolygó-gömbnek az a része fordul-e felénk.
Ha majd a gyűrűre jobb a rálátásunk, érdemes a bolygó-gömb árnyékát is megfigyelni. Elméletileg, ha a gyűrű sik felület lenne, az árnyék domborodásának "kifelé", a bolygó korong ívével párhuzamosan kell mutatkozni. (Konvex árnyék) De gyakran homorúnak látszik (konkáv).
Mindenesetre próbálkozz a felszin megfigyelésével, arra most is van jó lehetőség.
Sikeres észlelést: BQ.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2010.12.31. 11:40

Hello BQ!
Köszönöm a meglátásokat és a tanácsokat! Izgatottan várom, hogy újra ki tudjak menni észlelni, és megpróbáljam elkapni a rést a két szélen. Gondolom, egy holdfény mentes éjszakán több esélyem lesz részleteket meglátni.

Sikerekben gazdag újévet mindenkinek!
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.12.31. 12:00

80/600-as APO-val milyen érdemi bolygómegfigyeléseket lehet végezni.
Mindenképpen vizuálisan gondolom! Nem csak a Szaturnusz érdekel! ;)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.12.31. 12:16

Szerintem nagyon sokfelet.
Jupiteren Voros Folt-athaladast, holdarnyekokat, esetleg kolcsonos fogyatkozasokat, Merkuron/Venuszon fazisbecslest, stb. Marson is szepen johetnek reszletek majd a kovetkezo alkalommal. En egy 80/1200-as Zeissel tavaly nyaron olyan Jupiter-kepet lattam, hogy az allam leesett, szoval van mit eszlelni rajtuk.
A mellekelt kepet kivancsisagbol keszitettem meg tavaly szeptemberben, egy 72/432-es WO refraktorral. Nem eppen egy dijnyertes foto, de latszik, mennyi mindent lehet megfigyelni ilyen kis muszerrel is.

--mpt
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.02. 15:35

Vizuálisan is meg tudsz figyelni ennyi részletet a Jupiteren egy ilyen kis műszerrel? Az én 120/1000es SW refraktorommal egyszer tudtam hasonlót megfigyelni, de akkor is csak pár percig volt ilyen részletgazdag a látott kép.
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2011.01.02. 16:03

Felteszem ez csak az expozíciós idő miatt van. Az agyad nem képes arra h összegyűjtse a fényt hosszabb időn keresztül, míg a kamera igen, ezért lesz ennyire részletgazdag. Viszont egy idő után az ember megtanul látni, és sokkal többet fog felismerni a felszíni alakzatokból. Tehát tessék minél többet észlelni! :)
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
Gerg
Hozzászólások: 23
Csatlakozott: 2010.12.28. 14:19

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Gerg » 2011.01.02. 17:18

Én is a hosszú fénygyűjtésre gyanakszom. Nagyon meglepődnék, ha egy ilyen kis távcső kenterbe verné az enyémet, még ha prémium minőségű is. Eléggé kezdőnek számítok, és eddig csak a sajátom tudtam érdemben használni, tehát nem tudom összehasonlítani más műszerek tudásával, ezért csak leírásokból, videókból és képekből tudtam némi rálátást szerezni, hogy mi mit tud. De gondolom ezek sokszor csalókák. Saját távcsövem optikai minőségével se vagyok tisztában, de az foglakoztat, hogy ki mit tudott kihozni egy ilyenből vagy hasonlóból. Eddig én nagyon elégedett vagyok, de az tényleg sokkolna ha egy 80mmes ilyet mutat, még ha minden körülmény ideális is. :shock:
Tudom az asztrofotózás csodákra képes, de a filmezés mennyire valósághű? Néztem youtubeon webkamerás videókat, amikről el tudom képzelni, hogy azt tükrözik, amit a műszer vizuálisan kb hozni tud. Sajna 120/1000es refraktorral készült videót egyet se találtam. Észlelésre meg megpróbálok minden alkalmat kihasználni és türelmetlenül várom, hogy egyre többet és többet lássak. :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.01.02. 17:23

Hello,

igy van, eszlelni-eszlelni! :) kozben meg kifogni a kiveteles nyugodtsagu es atlatszosagu alkalmakat, merthogy a muszer mellett az is rendkivul fontos.
120-as refraktor az mar komoly, nagyon szep kepet lathatsz/fotozhatsz vele.
A webkameras felveteleken tobb latszik valamivel, mint vizualisan, mivel eppenhogy a feldolgozas soran ki lehet szurni azokat a pillanatokat, amikor "befagy" a legkor, es ezeket osszeadni, feldolgozni.

--mpt
Avatar
hg
Hozzászólások: 157
Csatlakozott: 2009.09.16. 11:19

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: hg » 2011.01.02. 18:36

Gerg írta:Én is a hosszú fénygyűjtésre gyanakszom. Nagyon meglepődnék, ha egy ilyen kis távcső kenterbe verné az enyémet, még ha prémium minőségű is.

Ahogy MPT is mondja, egyáltalán nem a hosszú fénygyűjtésről van szó, sőt, kifejezetten rövid expozícióval készülnek a webkamerás felvételek (másodpercenként több tucat felvétellel). A lényeg épp az, hogy a sok száz, vagy ezer felvétellel "beletalálhatsz" olyan időpillanatokba, amikor a légkör örvénylése alig torzít a képen, nem mossa össze a részleteket úgy, mint egyébként az idő nagy részében. Ezeket a képeket kiválogatva, majd átlagolva még az egyes képeken rögzített torzítások jó része is korrigálható. Így történik, hogy ugyanazon észlelési (légköri) körülmények közt a bolygókon több részlet örökíthető meg webkamerával, mint amennyi vizuálisan megfigyelhető.
De ez csak általánosságban mondható. Az ideálishoz közeli légköri nyugodtság mellett ennél jelentősen kisebb távcsővel (akár 5-6 cm-essel) is több részlet látható egy gyakorlottabb szem számára, mint amit a példában szereplő kép mutat. Igazából a kisebb műszerekkel nagyobb eséllyel foghatók ki ilyen (rövid és hazánkban nagyon ritka) nyugodt időszakok (inkább csak pillanatok).
Ahhoz persze, hogy efféle csodákat láthassunk, valóban egy módszer van csak: sokat, nagyon sokat kell az okulár mögött kucorogni :).
Üdv: Gábor
Heitler Gábor -- Távcsöveim összátmérője 2323 mm
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”