szaturnusz

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.06.23. 19:51

Nemrég én is fotóztam közepes nyugodtságnál. Érdekes, mintha színgazdagabb lenne a bolygó az okulárban is a megszokotthoz képest. Ezenkívül határozottabbak a magas szélességek felhőövei, nem is beszélve a sötét pólussapkáról, meg azt övező világos sárgás mezőről. (Okulárban megvolt, de a felvételen is az anzákban talán sejthető az Encke-rés, kicsit több nyújtás jó lett volna.) Nagyon küzdöttem, hogy a vizuálist legalább közelíteni tudjam. (195/1300N +2,5x APO + Scopium, 270 képkocka)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.06.23. 20:30

Igen, meglehetősen kontrasztosabb vizuálisan is, a múlt évinél. 70/500-al is megkülönböztethető a póussapka, szórke sáv és a világos zóna. 90/900-al a szürke sáv is két részre válik! A fénykép nagyon jól megerősíti a vizuális látvány jitelét! BQ.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.06.23. 21:52

Úgy megörültem ezeknek a képeknek, gyorsan kiszaladtam, hogy megnézem, de sajnos olyan felhős lett, hogy ma este erről szó nem igen lehet. Közben megérkezett Soponyai György kamerája is, amit ezúton is megköszönök, de még eddig nem tudtam felavatni, majd a most soron következő héten hátha kiderül jobban.

A Szaturnusz mindenképp egy célpont még elég jól látható most.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.24. 21:13

Feltehetően ez az utolsó idei Szaturnusz felvételem, nem olyan szép, nem is látszik rajta élesen egyik rés sem, de talán a pólusok és sávjai szépen mutatnak. Jövőre ismét romlik kicsit a láthatósága. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.06.24. 21:32

No, ez igazán nagyon részletes felvétel, azt hiszem a leginkább árnyalat gazdag az idén látottak közül. Feltűnő volt, hogy az alacsony deklinációó ellenére vizuálisan is eléggé színes volt a bolygó!
Gratula: BQ.
tistvan
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2011.02.24. 18:54

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: tistvan » 2013.07.03. 17:49

Már rég volt alkalmam fotózni, tegnap (júl. 2.) sikerült. Bár csak kb 25° magasan volt a Szaturnusz, a távcsőben jól látszott a Cassini-rés, és a világosabb részek, valamint a bolygó árnyéka a gyűrűn. A legelőn, ahol voltunk (Nyírtelek) 2,5-3 m magasságig köd volt. Az átlátszóság 20°fölött jó volt, a nyugodtság közepes, de időnként jó. A mélyeges látnivalók is élvezhetőek voltak, még a Skorpió környékén is. A Szűz galaxisait alig láttuk. A képet SkyWatcher 120/900-as ED-vel HEQ5 pro goto mechanikán okulár projekcióval készítettem Scopium kameával. A Regisax6-tal dolgoztam fel, a PhS-ot alig használtam.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.07.05. 12:49

Egy elméletibb jellegű kérdés: milyen idősek lehetnek a Szaturnusz gyűrűi? Régen valahol azt hallottam/olvastam, hogy átmeneti, 10 000 év nagyságrendnyi élettartamú objektumról van szó.
De ebben a cikkben
http://www.sg.hu/cikkek/78818/oriashold ... usz_gyurui
4,5 milliárd évet emlegetnek. Elég nagy különbség!
MGen
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:00

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: MGen » 2013.07.08. 13:42

Sziasztok!

Próbaképp ez sikerült a bolygóról. A 2x-es Barlow nem egy nagy minőség, de sokkal inkább aggaszt a rögzítésük (Barlow, kamera), mert a Bahtinov-maszkos kép elég fura (ami fk.géppel meg tökéletes). Majd ha lesz megfelelő nyújtóm, akkor foglalkozom a kérdéssel. :)

Sidius, nagyon szép a kép, de gondolom neked is feltűnt, hogy "pixeles" ÉK-DNy irányban ott, ahol nagyobb a kontraszt. A béna scopium drivertől van, mert a zöld csatornákat valami extra hülye módon interpolálja. Élesítésnél (wavelet) ez gyönyörűen kijön. Ha a 32 bites drivert használod, tudok adni rendes lineáris interpolációs drivert hozzá, megszűnik tőle ez az idegesítő effektus. Csak azt kell kézzel megkeresni, hogy a driver file pontosan hol van, mert az is változik a kül. verziókkal... meg rendszergazdának kell lenni, hogy felülírhasd. :)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2014.05.13. 22:34

Szombat Majus 10 -en , 22:00 UT-kor eszleltem Szaturnuszt a 125 mm-es F/7 Dobsonal , 116x nagyitasal, Celestron 7.5 mm Plossl.A seeing Pickering 4 vagy 5 volt.

A bolygo kozeleben lattam csillag szeru egitesteket ,feltetelezem hogy holdak voltak.
Az egyik kozeleb volt egy korong atmerotol ,Nyugatra vagyis PA =270 fok.
Csak Nyugatra volt Titan ,nem szenteltem sok figyelmet ra.
Egy masik halvany test volt kb. ket-ket es fel atmerore Del- Nyugatra a Szaturnusztol, PA = 230 fok.
A negyedik test Eszak-Keletre ,8 - 10 atmerore PA = 45 fokra.
Az otodik holdat nem talaltam meg /nem ismertem ra,meg tobb csillagszeru testek latszotak Szaturnusz kozeleben,de nem olyan kozel mint az emlitet testek.


Nem vagyok jaratos a szoftverekben.
Segithet valaki fel ismerni melyik Szaturnusz holdakal volt szerencsem ?
Elore koszonom.

Udv,Mircea
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: algor » 2014.05.13. 23:01

Így néztek ki? Remélem nem tévesztettem el az időpontot...
szat_holdak.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”