szaturnusz

Bolygóészlelők fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: csakb » 2010.12.18. 15:13

Kellene már egy zártosztály-topik...

Kép
Sirius
Hozzászólások: 483
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2010.12.18. 15:26

darci írta:És hogy a VALÓSÁG mindig minden képzeletet felülmúl, itt egy példa az utóbbi évek Szaturnusz-kutatásának felvételeiből :

Nézzétek meg ezt a videót, különösen az 1m 08s - 1m 14s között :

http://www.youtube.com/watch?v=ibT4SFNcGcY

Az itt látható cilinderformájú anyahajók mérete :

III. űrhajó : 50. 667 km

II. űrhajó : 25.338 km

I. űrhajó : 12.669 km ( ennek a "legkisebbnek" a mérete egyezik a Föld átmérőjével ! )


Gyerekek, én megmondtam, hogy jönnek a protossok és felperzselik a Földet! :twisted:
(...nézzük a dolgok jó oldalát: legalább nem zergek...)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.12.18. 15:48

Úgyes montázsok, bár ilyenféléket az osztrák unokaöcsém 9 éves fia is tud csinálni.
Hanem valamit nem értek. Ekkora energia befektetéssel lehetne értelmes, hasznos munkát is végezni. Olyat, amelynek szakmai elismerése is lenne. Én történetesen merő szórakozásból végeztem egy 20 cm-essel észleléseket a Szaturnusz-gyűrűre vetett árnyékról, nem nagyon hittem, hogy a nagy műszeres vizsgálatokhoz valami nagyon újat hozzá tehetek. Azután mágis összejött egy-két adat, amelyre a szakirodalom évek múlva is hivatkozott.
Mindenkinek KELLEMES KARÁCSONYI ÜNNEPEKET, BOLDOG ÚJ ÉVET ÉS JÓ EGET kívánva: BQ.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.12.19. 09:41

Sziasztok!

"Tetszik" az ilyesfajta okoskodás....

1. tény:

A "hozzáértők" érdekes módon minden esetben a NASA által készített képeket használják. Természetesen se eszük, se tehetségük nincs ahhoz, hogy hasonló képeket készítsenek ÖNÁLLÓAN. Mindig csak átvesznek valamit valahonnan.

2. tény:

A NASA "természetesen" csal, titkol, leplez, stb.... "érdekes" dolgokat. Persze megint csak jó kérdés, hogy miként kerülnek elő azok a bizonyos bizonyítékokat képviselő képek. Na, igen a NASA-nál kizárólag olyan hülyék dolgoznak, hogy saját maguk nem is veszik észre a képeken szereplő lényeget.

3. tény:

Minden dologra van egy másik lehetséges magyarázat. A tudományos köröknek több oldalról, komoly bizonyítási eljárásokkal alátámasztott magyarázata persze csak egy "elmélet", ami vagy igaz vagy nem.

Minden más esetben elég egy "szent" könyv, vagy egy kijelentés (amit amúgy csak egy ember hallott/látott) és máris minden egyértelműen bizonyított, több tenni való nincs. (elfogadni és hinni - azaz majd más megmondja én mire is és hogyan gondoljak...)

****
Nos, ez így nem túlságosan fair.

Jó észlelést!

ui: kérem a topic managert, hogy az általam és mások által a témához tartozó hozzászólásokat gazolja ki.... :-)
IMHO, jobban járunk....
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.23. 09:32

Egyre korábban kel a Szaturnusz, így gondoltam ideje lenne kora reggel megnézni az óriásbolygót.50/600 refraktorommal néztem kb. reggel 6 óra körül.A gyűrűje gyönyörűen látszott.Mintha valami holdját is láttam volna tőle kb. keletre.Milyen fényesek a holdjai?Melyiket lehet ilyen műszerrel látni?És magán a bolygón legjobb esetben milyen részleteket lehet látni ekkor a távcsővel.
Köszi,
Bence
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.12.23. 10:12

Szia Bence!
A gyűrű természetesen jól látszik a távcsöveddel. A hold amit láttál a Titán lehetett, az is teljesen reális egy ekkora távcsővel. A gyűrű és bolygó egymáson játszó árnyékhatásaiból is láthatsz valamit, s ha szerencséd van, jó légkörnél megfigyelheted, hogy a pólusok környéke sötétebb árnyalatú mint az egyenlítői rész. A felszíni részletek megfigyelése elég kemény dió nagyobb csövekkel is, ugyanis igen gyengék a kontrasztok pl. a Jupiterhez képest. Ezenkívül a jóval kisebb látszó átmérő és fényesség se segít a megfigyelőnek. A Cassini-rés megfigyelése nem tudom mennyire jöhet össze, látszó szélessége az anzákban valamivel 2" fölött van, de nehezíti a helyzetet a pillanatnyilag elég lapos szögű rálátás. Viszont erős a kontraszt a fényes gyűrű és a háttér között, -lehet hogy sikerül? Nekem nincs ilyen kis távcsöves tapasztalatom, de leblendézve majd kipróbálom. (Egyébként a Cassini-résre 8 centi körüli ajánlott átmérőt olvastam több helyen is.)
Franky
Hozzászólások: 221
Csatlakozott: 2010.05.30. 01:08

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Franky » 2010.12.23. 10:18

astrohist írta:Ekkora energia befektetéssel lehetne értelmes, hasznos munkát is végezni. Olyat, amelynek szakmai elismerése is lenne.


Szinte ugyanezekkel a szavakkal korábban én is elmondtam ugyanezt másik topicban...
Döbbenetes, hogy miért nem valami szakmailag megalapozott, és hasznos dologgal foglalkozik az, aki ilyen videókat készít...
Namost... Ez vagy valami, vagy megy valahová... Nem?
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.12.24. 04:52

Az Ég és Távcső (vagyis hát a Sky & Telescope) honlapján http://www.skyandtelescope.com/ egy könnyed regisztráció után futtathatunk kis Java alkalmazásokat (>Interactive Observing Tools<), az egyik például megmutatja a Szaturnusz nagyobb holdjainak helyzetét adott időpontra. Hasonló a Jupiter Galilei holdjaira, az Uranuszra, a Neptunusz Tritonjára, ...

Háromféle nézetben, egyenesállású, teljes fordítású és tükör fordítású képeket adva. Óránként, naponként lépegethetünk előre / hátra. Roppant praktikus dolognak tartom, egy-egy megfigyelés után megnézhetjük, ellenőrizhetjük, hogy láttunk-e holdat, és melyiket.

Kellemes Karácsonyt, távcsövet, okulárt, szűrőt, ezt-azt a fa alá! Egy kicsivel derűsebb napokat!

Üdv: Szolcs
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Balage » 2010.12.28. 10:21

Sziasztok!

Hol tudnék utánanézni, hogy a mostani viharra mely időpontokban lesz kedvező rálátás?

Üdv:
Balage
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2010.12.29. 16:40

Szia Balage!

Szintén az S&T - a mostani aktuális szám címlapján a lap jobb szélén a cikkre hivatkozás:
http://www.skyandtelescope.com/observing/home/112507364.html
ill. onnét még egy ugrással:
http://lackawannaastronomicalsociety.org/?p=873
Az időpontok a CM-en való átmenetet adják meg keleti parti időben, ami - mint írják - UT minusz 5 óra. Tehát, ha az időpontokhoz 6 órát hozzáadunk, akkor KÖZEI-ben kapjuk az időpontokat.Jan 13.-ig adják, talán addig megmarad, mert úgy néz ki nagyon oszlásnak indult. Nem tudom mekkora cső kéne a megfigyeléséhez. Egy fordulat 10 óra 40 perc nagyjából, ha jól számolom. Biztosabb lenne a megfigyelés, ha tisztább lenne az idő hajnalonta.

Üdv: Szolcs
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”