szaturnusz

Bolygóészlelők fóruma
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.02.01. 10:47

Melyik észlelőlap kell most a Szaturnuszhoz?

A szakcsoport oldaláról jelenleg 3 elérhető.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2010.02.01. 11:46

ge.nom írta:Melyik észlelőlap kell most a Szaturnuszhoz?
A szakcsoport oldaláról jelenleg 3 elérhető.

Jelenleg ha jól nézem kevesebb, mint 5 fokos szögben látunk rá a gyűrűre. :) Így a 8 és a 3 fokos rálátású között választhatsz -- gyanítom a 3 fokos megfelelő, ahhoz közelebbi az aktuális érték.
Nagyon sokat számít ilyen kis szögeknél egy pici változás is.
Amcsillüdv: Nyözö
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: janwar » 2010.02.04. 08:15

Ma hajnalban meglepetésemre derült, viszonylag jó nyugodtságú égre sikerült ébrednem, talán érdemes volt felkelni és megörökíteni a Szaturnuszt, még ha csonttá is fagytam.:)

Szaturnusz 2010 02.04..jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sanci
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.16. 15:16

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sanci » 2010.03.13. 23:13

Sziasztok!

Szerettem volna megfigyelni a Szaturnuszt. De sajnos így nem lehet, hogy állandóan be van borulva. :cry:
rumpfbarna
Hozzászólások: 131
Csatlakozott: 2009.12.17. 23:40

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: rumpfbarna » 2010.03.16. 16:03

Nekem a hétvégén volt szerencsém a Szaturnuszhoz, de nem túl jó körülmények mellett.

Csak ízelítőül: Szombat éjfél után, éppen kezdett beborulni, de a magas felhősáv szélén még látható volt a bolygó. Az alacsonyan átvonuló kisebb felhők néha bezavartak a képbe. A ház kertjéből "észleltem", így adott volt a városi fényszennyezés, plusz ráadásként a városszéli diszkó(?) fényjátékokat vetített az égre. Szuper! Illetve, az erős szél, még a meglehetősen védett kertben is mozgatta a képet a dobson okulárjában. Mindennek köszönhetően kb. tíz percet töltöttem kint a távcső mellett.

A fentiek miatt nagyon mozgott, hullámzott a kép, de végre láthattam a Szaturnuszt egy épkézláb távcsőben. A gyűrű szépen látszott, de a korongon egyáltalán nem voltak megfigyelhetőek a felhősávok. Most várom az újabb derültet, és a kicsit jobb körülményeket.
Guest

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Guest » 2010.03.28. 09:36

:D
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.05.20. 18:21

Most, hogy valamivel több, mint -5°-os a gyűrű dőlésszöge, melyik észlelőlapot érdemes használni?

El tudná küldeni nekem valaki a -8°-os észlelőlapot?
A bolygós szakcsoport oldalán nem működik.

Van másfajta is a -3° és a -16°-osokon kívül?
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2010.05.24. 14:07

Sziasztok, én is megpróbáltam lencsevégre keríteni az óriást, az eredmény az alábbi.
A gyűrű dőlésszögét csak sejteni lehet, de azért látszik hogy nem nulla.
Felhősávot nekem sem sikerült megörökíteni. Várom a derűs eget:-)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.28. 15:29

Üdv Mindenkinek!

Bár már igencsak a Szaturnusz szezon vége van, azért ne feledkezzünk meg róla!

A képek 195/1300-as Newtonnal + Scopium kamerával készültek. Az áprilisi 4x-es, a májusi 3x-os nyújtással, 400és 370 képkocka felhasználásával, 6-7 és 5-6 légköri nyugodtságnál. A képek átméretezettek.

Az áprilisi fotó elkészültekor okulárban 200x-nál finom intenzitásbeli különbségek is megfigyelhetőek voltak. feltűnő a barnás egyenlítői sáv, s a fényes, sárgás egyenlítői zóna, de egészen a pólusokig több árnyalat sejthető. A pólusok láthatóan kékes szürkés színt mutatnak. Nagyon feltűnő a Cassini-rés és a bolygó árnyéka a gyűrűn. Az okulárban egyéb színeket nem tudtam jól érzékelni.

A másik képen nagyon lapos szögű rálátásnál is ott a Cassini-rés! (A célom éppen ennek láthatóságának megállapítása volt, ugyanis akkoriban közben még mindig teszteltem az egyre finomodó műszert.) Viszonylag sok részlet látszik, de a kép "hamisszínes", a részletek kiemelésére törekedtem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.28. 15:30

Másik kép:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”