szaturnusz

Bolygóészlelők fóruma
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.21. 12:40

ezt mind a 80-as lencsessel lotted? Nagyon-nagyon jol sikerultek, gratulalok!
Nekem talan a harmadik sorban a bal szelso tetszik legjobban.

--mpt
Sidius

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.04.21. 13:49

Üdv Stefi!
Tényleg jók a képek, s egyszersmind bizonyítékai annak, hogy 8cm már elég ütőképes átmérő a Szaturnuszhoz. A felhőzet finom részleteit többnyire én is nehezen érzékelem vizuálisan, de érdekes, hogy ez nem mindig van így. Az biztos, hogy valahogy beleszól a bolygó is, mert néha rosszabb légkörnél is kivehetők apróságok is, néha pedig jó nyugodtságnál is alig.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.04.21. 14:55

Korábban magam is egy 80/910 mm-es lencsés távcsővel észleltem éveken át. Azt kell mondjam, hogy ilyen jó Szaturnusz képeket soha sem sikerült vele készítenem (bár igaz, hogy akkor még Phillips webcam volt hozzá). A Stefi szuper képei kedvet adtak hozzá, hogy ismét kipróbáljam a jó öreg Vixent, mit tud mutatni a Scopiummal...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.04.21. 17:10

Izgatottan várom Tibor a "kis" távcsővel készült képed!
Szerintem sokan alábecsülik egy távcső teljesítményét a méret arányokat tekintve.
Persze nem lehet összehasonlítani a vizuális és a fotografikus látványt.
Ha lesz rá alkalmam szeretnék még kisebb távcsővel is képet készíteni, mert az lenne a kihívás. ;)
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.04.21. 23:24

Megtörtént az összehasonlító teszt egy 80/910 mm-es lencsés, és egy 150/1240 mm-es tükrös távcső között. az alábbi képek mutatják a végeredmény. Sajnos a levegő legfeljebb közepes nyugodtságúnak mondható, az utóbbi időben minden este ezt tapasztalom. A nyújtás mindkét esetben háromszoros volt.

sat_UT201104212041.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2011.04.22. 09:03

A 150-es azért többet mutat részletben és kontrasztban is, de a 80-as kis lencsés is igazán gazdag és élvezetes képet adott.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.04.22. 18:07

Gratulálok Tibor a képekhez, nagyon szépek és tanulságos!
Én is készítettem képet tegnap, de itt átlagosan rossz volt a légkör.
Remélem ma jobb lesz!
SW 80/600 + TS 3x barlow + toldat + Scopium
201104212141.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.22. 20:21

Üdv Égkémlelők.........................!!! :shock:

Először is gratulálok a szép Szaturnusz képekért itt a oldalon, Tibor, s Gyulának:)Komoly szépek, s sok ilyet várok még itt... :D

Kérdeznék valamit, hol lehetne elérni a bolygók (akár a Szaturnuszét is...) hőtérképüket ? Bizonyára készítettek már ilyen felvételeket időközönként a Naprendszer bolygóiról. Találtam igaz egy-kettőt, de ez nem sok, s adatok sem vannak igazán a képpel kapcsolatban. Aki tudnak nekem segíteni kérem tegye meg. Köszöntem előre is.

Üdv: Hyperion85. :)
gaster95
Hozzászólások: 288
Csatlakozott: 2010.06.22. 18:58

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: gaster95 » 2011.04.22. 21:13

Üdv!

Ma este sikerült egy kisebb bemutatót tartanom a Szaturnuszról, illetve csak meséltem a családnak, hogy tegnap láttam a Szaturnusz gyűrűit, s ma meg szerette volna nézni édesapám illetve a nővérem. Mikor édesapám meglátta csak ennyit mondott: "Neeem, ez nem igaz. Nem is lehet így látni...", nővérem pedig csak így jellemezte: "Ez de cuki..." :D
Egyébként tényleg érdekes, hogy ilyen kis távcsőben is milyen szépen látszanak a gyűrűi...

Üdv, Feri
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: szaturnusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.04.23. 00:50

Két napja meglehetősen tiszta ég volt, az ISS is nagyon fényesen látszott, amint 20 óra után elvonult DK-ÉNy irányban. Követtem egy darabig, és meglepve tapasztaltam, hogy viszonylag kis nagyítással is ltszik a napelem táblája az 50/540 es Zeiss refraktorral. Irány a Szaturnusz! Nézem, és szinte kiugrik a képből! Elbír-e még egy kis nagyítást? A levegő áll, alig hullámzik, és próbálom hosszan figyelni, hátha látom a rést is. Sajnos nem megy, annak ellenére sem, hogy néha 10 másodpercre is teljesen stabilan, rezzenéstelenül áll. Váltottam a 80/900-as refraktorra. A látvány hasonló, a hullámzás minimális, sőt 5-10 másodpercre is teljesen áll a kép. Láss csodát! Egy ilyen stabil állapotban megkíséreltem egy gyors élesreállítást, és már látszott is egy pillanatra a rés a gyűrűk között. Sokat kellett várni, mire ismét feltűnt, de csak 3 másodpercre. A szemem is belefáradt, de nagy élmény volt megpillantani ezzel a kis refraktorral. Jött egy kis szellő, és máris hullámozni kezdett a látvány, de lerajzoltam emlékezetből. A rés a gyűrűk végeinél látszott határozottan, a bolygó teste felé már elmosódott. A kis Zeiss refraktorral meg érdekes látvány volt, ugyanis mintha elvált volna egy fekete csíkkal a bolygótól a gyűrű, és teljesen úgy tátsttam, mintha két füle lenne egy fényes gömbnek! Vajon mi lehet az oka, hogy kis nagyítással így láttam? Az évekkel korábbi Vénusz -Hold találka alatt is mintha hasonlót láttam volna, hogy a Hold szinte behorpadt, amikor már nagyon közel látszott hozzá a Vénusz. Szép eget, és kegyelemmel teljes ünnepet kívánok mindenkinek: Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”