Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Bolygóészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.04.12. 10:21

astrohist írta:Érdemes a facebookot megnézni! Nagyon szépen feltünteti az észlelést befolyásoló jelenséget is!
Mivel az előző levelek inkább csill. történetiek, ha van folytatása, átteszem a Csillagászat történet c. topicba.
Érdemes arra figyelemmel lenni, hogy a felkelő Nap korongján a óraszögének iránya szerint Vénusz a korong felső széle felé (a tetején) látszik majd! BQ


Megnéztem reggel, és éppen mondani akartam, hogy érdemes lenne kiegészíteni azzal, hogy amikor elhagyja a Napot, a már kilépett rész körvonala egy halványan derengő világosszürke vonalként még látható (és mintha a fotón mellette is látszódna*) ezt én is láttam 2004-ben, azt gondoltam, hogy valami távcsőben keletkező hiba, ám mások is látták, tehát megnyugodtam, hogy létező jelenség.
Viszont látom, azóta már említetve vagyon.

*de ha ott nem, akkor itt látható:
http://www.mcse.hu/files/images/hirek/2 ... 20copy.jpg
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.12. 12:58

Igen, nekem is az volt a benyomásom, hogy a fényképeken is látszik a külső körív. Érdekes lesz megfigyelni párhuzamosan: vizuálisan és fotóval. Esetleg akinek módja van (Herschel prizma) színszűrővel. A kilépés eléggé lassú, van idő váltogatni a módot.
BQ.
Avatar
Mzssiralop
Adminisztrátor
Hozzászólások: 279
Csatlakozott: 2009.07.29. 09:46

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Mzssiralop » 2012.04.12. 18:38

Hát igen, érdekes dolog, hogy Hell Miksával kapcsolatban holtversenyben a hamisítás vádja és a legpontosabb parallaxis merül fel, tulajdonképpen fej-fej mellett.

Mit ahogy az is, hogy a magyar csillagászat történetét végigkísérik az intrikák, ellenségeskedések, piszkálódások.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.04.12. 21:04

Mégegyszer Hell:
A többi részletet a Csillagászat történet topicba írtam, de J.J. F. Lalandenak ezt az 1802-ben írt véleményét érdemesnek tartom arra arra, hogy a Vénusz-átvonulás iránt érdeklődők ismerjék. A francia Lalanderől az a vélemény terjedt el, hogy ellenfele volt a magyar tudósnak (mea culpa: én is írtam így régebben), de senki sem nézte meg, hogy később, a csillagászat fejlődéséről írott tanulmányában már nagyon nagy elismeréssel említi, éppen a Vénusz-átvonlás kapcsán:

„P. Hell megfigyelése /.../ teljes sikerrel járt /.../, egyike az egymástól távoli 5 észlelésnek, amelykről a Vénusz távolsága változik, ezek révén megismertük a Nap és az összes bolygó valódi távolságát a Földtől. Rendkívüli korszak ez a csillagászat történetében, melyhez jogosan kötődik P. Hell neve, akinek utazása éppen olyan gyümölcsöző, izgalmas és nehéz volt, mint a dél- tengeri, a kaliforniai és a Hudson-öbölbeli, amelyeket a Vénusznak a Nap előtti híres átvonulása alkalmával vágtak bele” (J. Lalande: Bibliographie Astronomique avec l’histoire de l’astrononie depuis 1781 jusqu’a 1802, Paris 1803.)

Ennél szebben ma sem írhatunk róla. - BQ
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.04.21. 21:35

Ez a 2012.06.06. napon történő Vénusz-átvonulás topicja, vagy a másik?
Miért van kettő, szinte azonos címmel, azonos dátummal? A korábbit átnevezték dátumosra, vagy ezt nyitották a pontos dátummal a címben még a másik topic átnevezése előtt?

Már két helyre kell bejárni egy támában egy eseményre is?

Van még néhány hét az átvonulásig, lehet még kötőjel nélküli címmel is nyitni egy harmadikat! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
wlk
Hozzászólások: 27
Csatlakozott: 2010.08.21. 11:40

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: wlk » 2012.05.15. 07:40

Szervusztok!

A Vénusz-átvonulást illetően néhány adatot és érdekességet feltöltöttem ide, talán hasznos vagy érdekes Nektek is:

http://www.vcse.hu/observations/venusz2012.html

Üdv:
Szilárd
Alyr
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:46

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Alyr » 2012.05.20. 08:39

Üdv mindenkinek!

Úgy látom már mindenki nagyon rajta van a témán akárcsak én :)
Szeretnék tanácsot kérni a helyszínt illetően. Úgy tervezzük testvéremmel hogy a Hortobágyi puszta egy alkalmas hely lehet az esemény (Magyarországról látható) teljes megfigyelésére és rögzítésére. A terv szerint már az előző este kimennénk egy kis csillaglesre és ugye hajnalban (reggel) lenne az est "fénypontja" az átvonulás. Szóval ha valaki rendelkezik kis helyismerettel szívesen fogadnék némi tanácsot (címet, koordinátákat) ahol mind ezt zavartalanul meg tudnánk tenni és autóval elérhető (a felszerelés miatt). Mivel egy részt külföldön élünk mindketten és csak az adott hét elején megyünk haza magyar-honba, más részt a szüleink Pusztavacson laknak (ami ugye elég messze van a Hortobágytól) így nem lesz lehetőségünk előzetes terepszemlét tartani, ezét volna szükségünk kis útbaigazításra. Ha esetleg valakinek egyéb ötlete van a helyszínt illetőleg (figyelembe véve a fentieket) bátran jelezze, minden megoldás érdekel.
A segítségetek előre is köszönöm-köszönjük!

Mindenkinek derült és csillagos éjszakákat!

Gyula
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.20. 10:53

Alyr írta:Üdv mindenkinek!

Úgy látom már mindenki nagyon rajta van a témán akárcsak én :)
Szeretnék tanácsot kérni a helyszínt illetően. Úgy tervezzük testvéremmel hogy a Hortobágyi puszta egy alkalmas hely lehet az esemény (Magyarországról látható) teljes megfigyelésére és rögzítésére. A terv szerint már az előző este kimennénk egy kis csillaglesre és ugye hajnalban (reggel) lenne az est "fénypontja" az átvonulás. S
Gyula



Hortobágy... az bizony egy remek helyszín lenne, én meg hiába keresek itt egy elfogadható horizontú magaslatot a környéken, csak dombok mindenütt.
Egyszer voltam ott benn a legmélyén fotóztunk, meg távcsöveztünk, amíg egy hatalmas vihar nem jött (amit megörökítettünk az Éjszaka ritmusa videóban, a youtube.on fent van: ) de az sajnos sorompó mögötti terület és helyi ember kellett hozzá.

Ezért a helyedben megkeresném emailben Gyarmathy Istvánt, és a http://macsed.csillagaszat.hu/ oldalt is átnézném, elérhetőségeik ott vannak, és hátha ők is elhagyják a várost arra a napra.

(vagy ha nem, helyszínt biztosan tud ajánlani.)
Alyr
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:46

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: Alyr » 2012.05.20. 12:26

András írta:Hortobágy... az bizony egy remek helyszín lenne, én meg hiába keresek itt egy elfogadható horizontú magaslatot a környéken, csak dombok mindenütt.
Egyszer voltam ott benn a legmélyén fotóztunk, meg távcsöveztünk, amíg egy hatalmas vihar nem jött (amit megörökítettünk az Éjszaka ritmusa videóban, a youtube.on fent van: ) de az sajnos sorompó mögötti terület és helyi ember kellett hozzá.

Ezért a helyedben megkeresném emailben Gyarmathy Istvánt, és a http://macsed.csillagaszat.hu/ oldalt is átnézném, elérhetőségeik ott vannak, és hátha ők is elhagyják a várost arra a napra.

(vagy ha nem, helyszínt biztosan tud ajánlani.)


Köszönöm az ötletet, majd fel is keresem őt ez ügyben.
Meglestem a videót, nagyon szép felvételek vannak rajta és bizony felvetett néhány kérdést bennem pl azt hogy hogyan készültek a csillag csíkos animációk (nagyon hatásosak)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz-átvonulás, 2012. 06. 06.

Hozzászólás Szerző: András » 2012.05.28. 21:03

Nos, a megfigyelőhelyem megvan egy földút bejáratánál (nem volt könnyű rátalálni itt Somogyban egy jó ÉK-i horizontra) jöjjön, aminek jönnie kell:

megfigyelőhely.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”