Bolygók nappali égen

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.11. 06:22

Ismét a két bolygót fotóztam a nappali égen, most egy órával korábban. A képfeldolgozást kicsit másként végeztem, jobban ügyeltem arra, hogy az égi háttér és a bolygók peremének átmenete ne tünjön el, ne legyen túl éles, mert akkor a Vénusz fázisa nehezen állapítható meg, pedig lehet, hogy már elérte, de ha még nem, akkor napokon belül eléri az 50% os állapotát. Szemmel nézegetve határeset, és a felvételen is úgy tűnik, mintha nagyon közel lenne időben is a nevezetes helyzetéhez. Lehet, hogy legközelebbi láthatósága alatt már csak a túlhaladott állapotot tudom fotózni! Amikor a műszert állítgattam, a Jupiter mellett, vagy éppen a szélén láttam közvetlenül az IO holdját, úgy látszott, mintha a Jupiter szélén egy picike dudor, kis pöttyöcske lenne. Lehet, hogy éppen egy sötétebb sáv tette láthatóvá? Amikorra elkészültem az állítgatásokkal, már nem láttam, sőt mintha ott behorpadt volna a Jupiter, és nem látszott szabályos kőrnek az íve. Kíváncsi lettem volna arra, vajon ebből mi lett volna látható egy nappali felvételen?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.28. 00:15

Kerestem, és most megtaláltam egy régebbi képemet is, amit most bemutatnék. A Hold sarlóját mutatja 2011.05 05. délutáni egén, a Naptól alig néhány foknyira keletre. Pontosan emlékszem, hogy megtalálni is nehéz volt, és fotózni meg szinte kész lehetetlenség, mert már a gép képernyőjén is csak sejteni lehetett magát a sarlót, tátni semmit az égadta világon. Szinte teljesen vakon vettem fel a videót, amin elsó megtekintésre nekem is keresni kellett, hogy egyáltalán rajta van-e a Hold, vagy csak az eget látom. Késöbb aklimatizálódtam a sötétebb szobában, és a monitor ernyőjére tekintve láttam, hogy sikerült a felvétel. Az élesség beállításával is erős gondjaim voltak, de végül sikerült amennyire itt látható, és rajta van a felvételen a keskeny sarló! Azóta is sikertelenül próbálkoztam megismételni a felvételt. Az égen a legkisebb pára, vagy felhő ha eltakarja, azonnal láthatatlanná válik a halvány sarló. Hasonlóan nehéz a Jupiter fényképezése is a nappali égen! 50/540 Zeiss refraktor kb. kétszeres zoom 20 mm okulár projekciós módszerrel Panasonic DMC LS80 géppel készült videofelvétel egyetlen nyers vágott kockája a bal oldalon, és egy újabb próbálkozás 127/1000 refraktorral, 100 képkocka átlagával a jobb oldalon.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.05.31. 18:46

Néhány hasznos tanácsot adok közre a nappali égen végzett megfigyelésekhez. A Nap erősen zavaró lehet, ha a bolygó már csak néhány fokra látszik tőle, ezért a távcső végét hosszabbítani kell, hogy az erős fény ne jusson el már a lencséig, vagy tükörig sem. Ezt néhány ív fekete kartonpapírból készített hengeres toldással lehet megoldani. A tubus végére szorosan ráhengerítve cellux-al rögzíthetjük az egymásra hajló felületet. A kartoncsövet kívülről alufóliával is beboríthatjuk, akkor a hősugaraktól védi a papírcsövet. Árnyékoló lapot is készíthetünk egy teljes ív fekete kartonlapból. Közepén a megalkotott tubushosszabbító kartoncső átmérőjénél 1-2 cm-rel kisebb körben kivágunk egy lyukat. A lyuk szélét bevagdossuk 1-2 cm távol egymástól úgy, hogy a bevagdosással keletkező fülek felhajtásakor kiadja a kartoncső átmérőjét a sokszogletű lyuk. Ezekkel a fülekkel rögzítjök majd a kartoncsőre. A szélétől 3 cm-es darabon behajtjuk a kartonlapot, ez merevíti majd, hogy ne pöndörödjön össze. A sarkoknál 3 cm mélyen bevágjuk, és a kialakuló fület a szomszédos felhajtáshoz tűzzük, vagy ragasztjuk. Ez védi a megfigyelőt a Nap erős fényétől. A megfigyelésre használt okulár belső lencsetartója ha műanyag, akkor ne használjuk, vagy készítsünk bele egy hővédő blendét. Ez egy kör alakú fémlemez, közepén egy 4-5 mm-es lyukkal. A lemez széle kis elhajtott fülekkel az okulár belső felületére adja át a hőt, és ezek a fülek tartják is a kis fekete fémlemezkét. Ezt azért kell beletenni, mert a nap igen közeli, azaz 1-2 fokos közelségében a Nap sugarai már bejuthatnak az okulárba, és annak belsejében hosszú megfigyelés alatt megolvaszthatják a műanyag lencsetartót! Ha a hővédőre esnek a Nap sugarai, akkor az elvezeti a hőt az okulár oldalfalára, amely átadja a kihuzatnak. Ha a kihuzat műanyag, akkor baj van, mert néhány perc után felforrósodik az okulár is! Mondanom se kell, hogy a Nap közelsége 5 fokon belül már igen veszélyessé teszi a megfigyelést! Csak működő óragéppel rendelkező távcsővel végezhető, és szigorú rendszabályok betartásával! A Bolygó, pl. a Vénusz, a Merkúr megkeresése is gondot jelenthet. Általában nem a Nap magasságában látható, tehát elsőnek a magasságát állítsuk be, majd a Naphoz közelebbi oldalról mindig a Nap irányától távolodva végezzük a mozgatást kereséskor! Visszafelé mozgatáskor, amikor közelítünk a Nap irányához, már tilos belenézni az okulárba! Nem tudjuk elkapni olyan gyorsan a fejünket, hogy ne károsodjon a szem, ha felvillan az okulárban a Nap fénye! Az okulár kivetítési irányát is kerülni kell, azaz oldalra hajtsuk el messzire a fejünket, és onnan figyeljük az irányba állítást. Ha van olyan tereptárgy amely kitakarja a Napot, akkor úgy helyezzük el a távcsövet, hogy a Nap kitakarási ideje alatt végezhessük a megfigyelést. Jól jöhet egy magas épület, víztotony, templomtorony, amely mögé elvonul a Nap néhány percre. Sajnos gyorsan kell ilyen esetben dolgozni, mert hamar elfogy a rendelkezésre álló idő, és lehet odébb települni, majd a takarási időre várni. A viszonylag távoli tárggyal kitakart Nap biztonságot jelent, de ha a Nap előbújhat mögüle, akkor egyben újabb veszélyforrás is, tehát célszerű úgy választani, hogy ne bukjon elő mögüle addig, ameddig a megfigyelt bolygó nem jut takarásba! A mostani Vénusz közelítés így figyelhető meg a legnagyobb biztonsággal. Ha áthaladt a Nap előtt, akkor fordított lesz a helyzet, tehát a takarás mögül előbújó bolygót kell gyorsan megfigyelni, közben figyelni arra, hogy a Nap is hamarosan előbukkan a tereptárgy mögül! Röviden ennyit, és ne fedje el senki, hogy a Nap 5 fokos közelsége fokozottan veszélyes, gyerekeknek ne is engedjünk ilyen megfigyeléseket önállóan végezni, mert maradandó szemkárosodás lehet a vége! Annyit meg nem ér meg egyetlen egy élmény se! A csillagda tulajdonosok operálhatnak a födém elforgatásával is, de azt is csak megfelelő körültekintéssel, tervezett módon! Vendégeket csak akkor engedjünk a távcsőbe nézni, ha teljes biztonságban tehetik! Sikeres Vénusz-sarló megfigyelést kívánok! Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.01. 06:31

Egy kis kiegészítéssel biztonságosan ráállíthatjuk távcsövünket, jelen esetben a Vénusz, vagy a Merkúr bolygókra a nappali égen. Természetesen más alkalomra nem ezt a térképet kell használni, de most a Vénusz átvonulás környezetében megfelel. Fehér lapra át kell rajzolni, vagy kinyomtatni, és a maszkra készített kisméretű lyuktól olyan távol tenni, hogy az irányok pontosak legyenek! A hitelesítést csak egyszer kell elvégezni, ha nem szedik le az esemény végéig a tubusról! Igyekeztem pontosan szerkeszteni úgy, hogy az óratengely elforgatásakor a Nap fényfoltja a térképen jobb-bal irányba haladjon, elvileg a rajz szélével párhuzamosan a Nap foltján áthaladva. A maszk lyukától mért távolság függ a nyomtatási mérettől, tehát azt mindenki számolja ki, hogy milyen messzire kell tennie az árnyékolólemeztől. A két lap legyen párhuzamos, és merőleges a tubus irányára minél pontosabban, mert csak akkor ad jó eredményt! A rögzítését is úgy kell elvégezni, hogy a térképlap ne mozduljon el a távcső használata közben. A tubust a hitelesítés után elforgatni már csak a beállítás megismétlése árán lehet! Sok sikert a használatához! Természetesen a beállításhoz használni kell a távcsőhöz a fénycsökkentő fóliát! Üdv: Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.04. 16:53

A Vénusz belépett a veszélyes megfigyelés zónájába! Ez azt jelenti, hogy pótlólagos szűkítéseket kell végezni a távcső kihuzatának belső felén, az okulár oldalon és magában az okulárban is! A 2"-os kihuzat belső felén 1,5 cm átmérőre kell szűkíteni a nyílást, az okulár oldalon 8 mm-es átmérőre, és magában az okulárban is 4 mm-re. Ezt vékony fémlemezből kivágott eszközzel tehető meg. Kiváló a dobozos sör oldala, mert ollóval is vágható. A doboz aljából lehet készíteni a kihuzat belső oldalának szűkítését. A doboz kicsit nagyobb, mint a kihuzat külső átmérője. A 2 cm-es peremmel körbevágott aljat középen kifúrjuk, és a megfelelő méretűre kireszeljük a lyukat, majd feketére festjük, és a felhelyezés elött három oldalról, 120 fokban behorpasztjuk a doboz falát, hogy rugalmasan megtartsa a szűkítő lemezt. A külső végének szűkítését a legkisebb méretű sűrített paradicsom konzervdobozból lehet készíteni. A közepére fúrni kell egy 8 mm-es lyukat, fára téve megoldható. Feketére festés után a kihuzatba belefér. A rögzítésének egyszerű módja ha a felső karimáját 120-fokban egymáshoz képest kissé meglapítva deformáljuk, hogy rugalmasságával megtartsa magát. Készülhet a sörösdoboz oldalából is, a kihuzat belső falához simuló kis rugózó fülekkel megtartja magát. Az okulár belső szűkítése készülhet szintén az aluminium sörösdoboz vékony falából. A belső felületre kis visszahajtott fülekkel adja majd át a hőt a feketére festett alulemezke, amely közepén már csak 4 mm-es nyílás átmérője. Ha pontosan dolgoztunk, akkor egy nappal a fedés előtt is megfigyelhető teljes biztonsággal a Vénusz gyűrű alakú sarlója! Az átvonulás után várni kell néhány órát, ameddig eltávolodik a Naptól 30-40 ívpercre, mert ha a Nap sugara bejuthat az okulárba a szűkítés ellenére is, akkor szemkárosodás lehet a vége! Az átvonulás utáni megfigyeléskor az óragép folyamatosan működjön! Erre nagyon kell ügyelni! Sok sikert! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.06.19. 19:31

Ismét a Vénusz és a Jupiter fényképezését végeztem a nappali égen. A feldolgozott kép arányosan mutatja a két bolygót. A Vénusz majdnem két hetes sarlója nagyobb szög alatt látszik mint az óriás Jupiter.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.02. 20:02

A kép a Jupiter nappali felvétele 38 fokos kánikulában 63% páratartalú levegőn a nappali égen 2012.07.02. 09:45 UT. A fényessége -1m63, látszó mérete 34 ív", és éppen hogy csak sejlik bármely nagyításon. /A bolygók abszolut fényességét úgy adják meg, mintha légkör nélkül a Nap-Föld távolságából látnánk a Naptól Föld távolságra lévő bolygó teljesen megvilágított félgömbjét. A látszó fényességet a valódi Bolygó-Föld távolság, a Bolygó tényleges Naptávolsága és a Földről megfigyelhető fázisa határozza meg. Nem találtam adatot arra, hogy a látszó fényességbe beleszámolják-e a légkör csillapítását, szórását, feltehetőleg nem. Ezért úgy gondolom, hogy ha az ég felületi fényessége egyenlő, vagy nagyobb a bolygó felületi fényességénél, akkor már elfedi a fényes légkör. A légkör fényessége szerintem erősen függ a páratartalomtól és hőmérséklettől, valamint a magassági szögtől, ha nincs felhő az égen,mint jelen esetben. Felhős esetre nincs értelme számolgatni, mert ha elég vastag egy felhő, a Napot is takarja, azaz szétszórja a sugarait. Bolygók megfigyelése felhőn át még nem végezhető./ A jelenlegi esetben a Jupiter felületi fényessége igen közel áll az elfedéshez. A Merkúr már egyáltalán nem volt látható, még sejthető sem. Az égterületről készített 2 perces felvétel átlagolása sem mutatott semmit!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.02. 20:25

A Vénusz felvétele nem ütközik akadályba, a látszó fényessége -3m86, átmérője már csak 43,7".
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.17. 16:53

A Vénusz egyre kisebb szög alatt látszik, szépen telik a sarlója. 2012.06.17. 6:30 UT a mutatott felvétel készítési adata. Még van ideje bőven, ameddig eléri a féltelt állapotát, de már felfedezhető részletet, ha UV szűrővel fényképezik. Sajnos a látható tartományban nem mutat részleteket a felületén. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.17. 17:04

Hold-sarló a nappali égen. A felvétel adatai: 2012.06.17. 6:50 UT.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”